Assetto Corsa Platformu|Gerçek Yarış Zevki

Users who are viewing this thread

Nixentroa

Master Knight

Herkese merhaba arkadaşlar. Bundan 1-2 hafta önce arkadaşımın evinde takılırken arkadaşım bana bir oyun gösterdi. Assetto Corsa adında bir oyun. Biraz oynamaya başladığımda oyunun Gran Turismo'ya benzediğini ancak çok daha zevkli ve rekabetçi olduğunu gördüm. O günden beri elime para geçse de alsam şu oyunu diye bekliyorum arkadaşlar :smile:
Oyundan bahsetmek gerekirse, oyun bir yarış simülasyonu. Oyun çok yeni, çıkış tarihi 19 Aralık 2014. Oyun tek başınıza veya arkadaşlarınızla beraber yarışabileceğiniz muhteşem bir görsel şölen, ancak başlar başlamaz Pagani Zonda R'yi alırsanız düz yolda gidemezsiniz(az çok bilmiyorsanız ne yapmanız gerektiğini) benden söylemesi :smile: Oyun Need for Speed'deki sistemi bekleyenlere saç baş yoldururken Gran Turismo gibi güzel bir oyun isteyip de Playstation'u olmayanlar için çok güzel bir seçenek. Daha 1.1 sürümüne geçeli 3 hafta olmuş bir oyun olmasına rağmen çok büyük gelecek vaat ediyor. Oyun hevesli ancak ciddi olmayan bir oyuncudan, aracın pedallarındaki verilere kadar her şeyini merak eden oyuncuya kadar herkes için güzel bir simülasyon. Aracın motorlarının çıkarttığı ses de bir harika. BMW M3'ün 1. viteste ibre titrerken çıkarttığı sesten, Pagani'nin tam devirdeki tiz sesine kadar çok güzel sesler. Oyunun bir eksisi şu an için çok araç olmaması, ancak yeni araçlar sürekli geliyor ve gelmekte(En son Lamborghini ile anlaşmış yapımcılar, 1.2 update'si ile bir Gallardo, Murcielago ve eski krallardan bir Diablo görmeyi çok isterim :smile:).
Arkadaşlar oyun her ne kadar yarış oyunu olsa bile kesinlikle klavye ile oynamanızı önermem, mouse ile veya direksiyon seti ile oynayın bence(Mouse ile oynarsanız sol tık gaz, sağ tık fren oluyor. Direksiyon hassasiyetini de deneye deneye öğrenirsiniz.). Bir de simülasyonlarda çok deneyiminiz yoksa hemen Career moduna girmeyin çünkü yapay zeka en ufak hatanızı affetmiyor, çimden geçerim kime ne derseniz de 5 saniye yavaşlama cezasını yiyorsunuz benden söylemesi :smile:

Son olarak geldik oyunun fiyatına. Oyun kendi başına 75 türk lirası steamda. Dream Pack 1 dlc'si ise 24 lira. Ama asıl bombayı şimdi patlatıyorum arkadaşlar. İkisi bir arada sadece 79 türk lirası. Steam yaz indirimlerinde Gabe amca bu oyuna da sihirli değneğini dokundurursa hemen kaparım seti :smile:
Aklıma gelmişken biraz Dream Pack 1 dlc'sinden bahsedeyim. Dlc oyun 10 yeni araç ekliyor ve bir de "Yeşil Cehennem"de yarışma fırsatını buluyorsunuz. Evet, bahsettiğim yer Nürburgring-Nordschleife. Nürburgring oyunun kendisinde var zaten ama Nordschleife dlc ile geliyor bize. Eklenen Araçlar'ı unutmadan hemen yazayım:
Alfa Romeo 4C, GTA ve 155 Ti V6 ‘93
BMW M235i
GM Corvette C7r GTE
McLaren P1 ve F1 GTR
Mercedes-Benz 190E EVO II ve C9
Nissan GT-R NISMO 2014 GTR
Şu anda oyunda olan araçlar ise şunlar:
Abarth 500 SS
-
BMW 1M
BMW M3 E92
BMW M3 GT2
BMW M3 E30 EVO
BMW Z4 E89
BMW Z4 GT3
-
Ferrari 458 Italia
Ferrari 458 Italia GT2
Ferrari F40
Ferrari 599XX Evoluzione
Ferrari P4/5 Competizione by Pininfarina
-
KTM X-bow R
-
Lotus Elan
Lotus EVORA GTE
Lotus EVORA S
Lotus 2-ELEVEN
Lotus 2-ELEVEN GT4
Lotus Exige S ´12
Lotus Elise SC
Lotus 25
Lotus 33
Lotus 49
Lotus 49C
Lotus 72
Lotus 98T
Lotus T125
-
Mclaren MP4-12C
Mclaren MP4-12C GT3
-
Pagani Zonda R
Pagani Huayra
-
Tatuus FA01
Tatuus Prototype PY 012
Oyunda bulunan araçlar listesini internetten buldum arkadaşlar(çok fazla incelemeye vaktim yok, başım rahatladıkça editler ve bazı videolar-resimler bulup konuya eklerim). Bir de aynı sitede yazdığına göre oyuna 2018 yılına kadar yapımcı DLC çıkartmayı düşünüyor. Siz ne dersiniz arkadaşlar? Oyunu denediniz mi? Denemeyi düşünüyor musunuz?

Edit: Aha neredeyse unutuyordum. Oyun modlanabilir, ve modlaması öğrendiğim kadarıyla zor değilmiş. Yani Steam Workshop'ın nimetlerini göreceğiz :smile:
Edit 2: Bunu unutmuşum, oyuna steam oyuncularının yaptığı 5000 incelemeden yaklaşık 4500'ü olumlu. %90 beğeni oranı var diyebiliriz yani. Bir de oyunca Oculus Rift desteği var.
Quiksilver said:
22 Mayısa kadar Assetto Corsa 37,5 tl. DLC ile birlikte de 47,5 tl. Kaçırmayın derim.

lortcush said:
Ücreti nekadar şuan teldeyim
İlk mesajda yazıyor altta.
Quiksilver said:
Son olarak geldik oyunun fiyatına. Oyun kendi başına 75 türk lirası steamda. Dream Pack 1 dlc'si ise 24 lira. Ama asıl bombayı şimdi patlatıyorum arkadaşlar. İkisi bir arada sadece 79 türk lirası. Steam yaz indirimlerinde Gabe amca bu oyuna da sihirli değneğini dokundurursa hemen kaparım seti :smile:
Aklıma gelmişken biraz Dream Pack 1 dlc'sinden bahsedeyim. Dlc oyun 10 yeni araç ekliyor ve bir de "Yeşil Cehennem"de yarışma fırsatını buluyorsunuz. Evet, bahsettiğim yer Nürburgring-Nordschleife. Nürburgring oyunun kendisinde var zaten ama Nordschleife dlc ile geliyor bize. Eklenen Araçlar'ı unutmadan hemen yazayım:
Alfa Romeo 4C, GTA ve 155 Ti V6 ‘93
BMW M235i
GM Corvette C7r GTE
McLaren P1 ve F1 GTR
Mercedes-Benz 190E EVO II ve C9
Nissan GT-R NISMO 2014 GTR
Şu anda oyunda olan araçlar ise şunlar:
Abarth 500 SS
-
BMW 1M
BMW M3 E92
BMW M3 GT2
BMW M3 E30 EVO
BMW Z4 E89
BMW Z4 GT3
-
Ferrari 458 Italia
Ferrari 458 Italia GT2
Ferrari F40
Ferrari 599XX Evoluzione
Ferrari P4/5 Competizione by Pininfarina
-
KTM X-bow R
-
Lotus Elan
Lotus EVORA GTE
Lotus EVORA S
Lotus 2-ELEVEN
Lotus 2-ELEVEN GT4
Lotus Exige S ´12
Lotus Elise SC
Lotus 25
Lotus 33
Lotus 49
Lotus 49C
Lotus 72
Lotus 98T
Lotus T125
-
Mclaren MP4-12C
Mclaren MP4-12C GT3
-
Pagani Zonda R
Pagani Huayra
-
Tatuus FA01
Tatuus Prototype PY 012

cpt.soap said:
Vauv bayağı güzel duruyor. Adama g27 aldırır bu  :grin:
sizi burada görmek ne büyük zevk efenim, aslında aklımda g27 direksiyon setiyle oculus rift dk2 ve llogitech'in kablosuz bir kulaklığını kullanmak istiyorum. Ama 4000 liram yok :sad:

oguzkhagan said:
Project Cars bundan daha iyi gibi geldi. Sizce?
Oyun elime geçmediği için bir şey diyemeyeceğim, ancak Project CARS'ın henüz çıkmamış olması ve sitesinde tam 4 farklı paket bulundurması biraz önyargı oluşturdu bende. Umarım yanılıyorumdur.PC'de Gran Turismo alternetiflerinin geliştiğini görmek de güzel.

Pist yarışlarını zerre kadar sevmesem de bu güzel gözüküyor.

Not: F1 2001 olması lazım onu ayrı tutuyorum PS1'de az oynamamıştım.

Zetra_ernat said:
Pist yarışlarını zerre kadar sevmesem de bu güzel gözüküyor.

Not: F1 2001 olması lazım onu ayrı tutuyorum PS1'de az oynamamıştım.
Direksiyon seti için para biriktiriyorum, çok zevkli oluyor onla beraber. Bu arada ferrari 458 italia'nın viraj alması çok güzelmiş ya, hiç fark etmemiştim :grin:

girebi said:
her şey iyi hoş da, araba sayısı zaten az oyunda, eldeki arabaların da yarısı Lotus, çekilecek çile değil valla.
Bir sonraki güncellemeyle Toyota, Audi gelecek. Lamborghini ile de anlaşmışlar sanırım. Güncellemelerle yavaş yavaş hepsi gelir bence.

girebi said:
kaç araba ekleyebilirler ki en fazla? gran turismo 6'nın 4 basamaklı araba sayısına yaklaşamıyorlar bile maalesef, 100'e falan da razıyım ben. efsane bir yarış oyunu olabilecekken böyle kısıtlı araba havuzuyla iyi bir yarışı olmakla yetinmesine hayret ediyor insan.
Valla bu adamlar işlerinin en sağlamını yapıyorlar diyebilirim. Koskoca Nürburgring'i lazer tarama ile oyuna aktaran az sayıda yapımcılardanlar, oyuna 2018'e kadar dlc ve update desteği de gelecekmiş bu arada. Benim düşüncem şu şekilde, 1000 küsür araç olacağına 100 tane olsun ama hepsi tam, detaylarıyla yapılmış olsun. Tabii yine de göreceğiz bakalım başarabilecekler mi?

Oyunu alalı bayağı bir oldu ama buraya mesaj atmayı unutmuşum :mrgreen: .  Valla arkadaşlar oyun hakkında şöyle söyleyeyim klavyeden bile arabanın tepkilerini hissedecek şekilde güzel bir fizik motoru var(buna en yakın hissiyatı simbin serilerinde yakalamıştım(wtcc,gtr serileri) ki bu ondan daha gerçekçi). Project cars la kıyaslarsanız Project cars daha fazla içeriğe sahip olmasına ve hasar/hava şartları modellemeleri vs.(genel olarak görsellik diyelim) bir tık daha ileride olmasına karşın fizik motoru ve sürüş hissiyatı olarak Assetto nun daha iyi olduğu ve simulasyon kitlesi için daha çok şey sunduğu göz ardı edilemeyecek bir gerçek. Maalesef Project cars oynama şansım olmadı ama youtube karşılaştırmalarından ve oyun içi videolardan dahi fark edilebiliyor zaten. Oyunda eksi olarak belirtilebilecek şeyler (benim için);

-Hasar modellemeleri daha iyi olabilirdi
-Sesler Project cars a göre biraz daha yavan
-Yağmur yok  :cry:  (updateler ile geliceğini düşünüyorum)
-Araç sayısı az(ama çok güzel modlar var o eksiği kapatan)
-Biraz daha pist ve urban track modunda eventler eklenirse (şehir içi haritalar veya hillclimb mapleri) daha güzel olur.(ki modlarla açık dünya mapi bile yapıldı ama optimizasyon konusunda kötü oluyor onlar maalesef)

Artı olarak ise;

-Fizik motoru neredeyse eşsiz
-2018 e kadar destek alacak olması
-Official pistler ve arabalar çok kaliteli (hem grafik hem hissiyat olarak)
-Community desteği bulundurması
-Optimizasyon
-Modlanabilir olması

gibi sıralanabilir. Araç sayısı ile ilgili olaraksa girebiye hem katıldığım hem de katılmadığım noktalar var. Evet şu an için araç sayısı oldukça az ve büyük ihtimalle 2018 e kadar güzel bir artış gerçekleşecek ancak bu artışın gran turismodaki rakamlara erişeceğini sanmıyorum. Ama erişmesi gerektiğini de düşünmüyorum çünkü gt daki gibi aynı arabanın 36 farklı versiyonunun bulunması bana biraz şovdan ibaret gibi geliyor. Şu anda bile oldukça az sayıda da olsa efsanevi f1 araçlarından yolda görebileceğimiz alfa romeo guliettaya kadar güzel bir yelpazeyi oldukça kaliteli bir şekilde bizlere sunuyor. Son tahlilde oyun bence parasını hakeden ve gelecek vadeden bir yapım. Eğer bu işin simülasyonuna meraklıysanız denemenizde fayda var  :wink:

cpt.soap said:
Oyunu alalı bayağı bir oldu ama buraya mesaj atmayı unutmuşum :mrgreen: .  Valla arkadaşlar oyun hakkında şöyle söyleyeyim klavyeden bile arabanın tepkilerini hissedecek şekilde güzel bir fizik motoru var(buna en yakın hissiyatı simbin serilerinde yakalamıştım(wtcc,gtr serileri) ki bu ondan daha gerçekçi). Project cars la kıyaslarsanız Project cars daha fazla içeriğe sahip olmasına ve hasar/hava şartları modellemeleri vs.(genel olarak görsellik diyelim) bir tık daha ileride olmasına karşın fizik motoru ve sürüş hissiyatı olarak Assetto nun daha iyi olduğu ve simulasyon kitlesi için daha çok şey sunduğu göz ardı edilemeyecek bir gerçek. Maalesef Project cars oynama şansım olmadı ama youtube karşılaştırmalarından ve oyun içi videolardan dahi fark edilebiliyor zaten. Oyunda eksi olarak belirtilebilecek şeyler (benim için);

-Hasar modellemeleri daha iyi olabilirdi
-Sesler Project cars a göre biraz daha yavan
-Yağmur yok  :cry:  (updateler ile geliceğini düşünüyorum)
-Araç sayısı az(ama çok güzel modlar var o eksiği kapatan)
-Biraz daha pist ve urban track modunda eventler eklenirse (şehir içi haritalar veya hillclimb mapleri) daha güzel olur.(ki modlarla açık dünya mapi bile yapıldı ama optimizasyon konusunda kötü oluyor onlar maalesef)

Artı olarak ise;

-Fizik motoru neredeyse eşsiz
-2018 e kadar destek alacak olması
-Official pistler ve arabalar çok kaliteli (hem grafik hem hissiyat olarak)
-Community desteği bulundurması
-Optimizasyon
-Modlanabilir olması

gibi sıralanabilir. Araç sayısı ile ilgili olaraksa girebiye hem katıldığım hem de katılmadığım noktalar var. Evet şu an için araç sayısı oldukça az ve büyük ihtimalle 2018 e kadar güzel bir artış gerçekleşecek ancak bu artışın gran turismodaki rakamlara erişeceğini sanmıyorum. Ama erişmesi gerektiğini de düşünmüyorum çünkü gt daki gibi aynı arabanın 36 farklı versiyonunun bulunması bana biraz şovdan ibaret gibi geliyor. Şu anda bile oldukça az sayıda da olsa efsanevi f1 araçlarından yolda görebileceğimiz alfa romeo guliettaya kadar güzel bir yelpazeyi oldukça kaliteli bir şekilde bizlere sunuyor. Son tahlilde oyun bence parasını hakeden ve gelecek vadeden bir yapım. Eğer bu işin simülasyonuna meraklıysanız denemenizde fayda var  :wink:
Üzerine ekleyeyim, bugün Assetto Corsa yaz indirimi sayesinde %50 indirimde, bakın derim.

Back
Top Bottom