Atatürk hakkında sorularım

Users who are viewing this thread

Benim ailem "Cehape zihniyeti" ne oy vermiyor eğer merak ettiğin buysa, ailemde dindarda var dindar olmayanda var.

Seninkiler yine iyiymiş, öldür veya döv değilde dışla demişler, ateistler en azından insan seviyesine yaklaşmış onların gözünde.

Benim kıvrandığım falan yok, başkalarını kıvrandırmak hoşuma gidiyor, yoksa ne uğraşıcam oyun forumunda siyasi tartışmaya girmekle.  :grin:

Inanch-Bilge said:
İşinize gelmeyince geçiştirin, istediğin kadar laf dök 2 gün sonra adam gelecek yine aynı saçmalıkları tekrar edecek, hoşgörüyü öğretmeye çalış 2 gün sonra yine gelecek Ateist, kafir rörörö, neden ? çünkü küçüklüğünden itibaren aileden öyle bir eğitim almış.

Seyrettik, 50 yıl sonra
16u1qh.jpg
Yalnız bunun aileden görmeyle pek ilgisi olmayabilir. Mesela bizim ailede de Atatürk hakkında benim gibi düşünen biri yok. :grin:

Yav gözünü sevdiğim senin burda ne işin var ugraşma bu adamlarla yaz artık şu hikayeyi Bi walking dead bi sen bilader  :twisted:

ZonaPellusida said:
Sen kapalı kadınlara Öcü diye bağıran ailenin eğitimini almışsın belli.
Bana ateistlerle uğraşmaktan ziyade onlardan uzak durmam nasihat edilir genelde ama ne kadar boş beyin olduğunuzu öğrenmek için sizi daha çok irdeleyerek özellikle kıvama geldiğinizde ideolojilerinizi haykırdığınızı izlemek işime geliyor komiksiniz.

Şu son 2 sayfayı okuduktan sonra senin ne eğitimi aldığını merak ettim.

Erozbey said:
Yok, ben düşünmüyorum. Boş şeylere niye kafa yorayım? Merak ettim yani, söylemesende farketmiyor benim için. Belli ediyorsun.
Merak ettim , Düşünmüyorum Peki tamam.

Inanch-Bilge said:
Nereye gittin ? daha karpuz kesecektik, yarım bıraktın gittin :grin:
Konuşcak fazla birşey yok açıkcası bizi ateist düşmanısınız ırkcısınız diye damgalamışsınız zaten ne güzel.
İnan bana çok ateist arkadaşım var bu ilk tartışmamda değil neredeyse hayat felsefelerini ezberledim Ama benim arkadaş edindiğim insanlar genelde Benim Dinime saygı duyuyor buda arkadaşlığımızın devamlılığını sağlıyor ki bende ona sen kafirsin şöylesin böylesin demiyorum genelde bilimsel bi teori atıyor onun üzerinde tartışıyoruz,
Burda işi farklı boyutlara taşıdınız gören sanacakki müslümanlar ateist avına çıktı oldu yakında The Purge serisi gibi bi arınma gecesi düzenleyelim Biz sizi Sizde bizi kesip doğrayın gecenin sonunda devlet cumhuriyet kazansın Tövbe yarabbi.

Kur'an'da "ortada Kur'an varken sen dahil (hz. Muhammed) hiçbir kul, bir başka kulun inancına ve dini yaşama şekline karışamaz, her kul doğru ile yanlışı inanıp inanmadığı halde seçip seçmemekte özgürdür. Sen veya başka kullar, öteki kullar üzerine vekil değilsiniz." anlamında ayetler geçmiyor mu ?

Geçiyor. Ve biz buna laiklik diyoruz.

Yani "Laiklik" vs. "din" gibi birşey olamaz, laikliği emreden zaten din. Kur'an'a göre, laiklik karşıtları kafirdir.

Varrak said:
Kur'an'da "ortada Kur'an varken sen dahil (hz. Muhammed) hiçbir kul, bir başka kulun inancına ve dini yaşama şekline karışamaz, her kul doğru ile yanlışı inanıp inanmadığı halde seçip seçmemekte özgürdür. Sen veya başka kullar, öteki kullar üzerine vekil değilsiniz." anlamında ayetler geçmiyor mu ?

Geçiyor. Ve biz buna laiklik diyoruz.

Yani "Laiklik" vs. "din" gibi birşey olamaz, laikliği emreden zaten din. Kur'an'a göre, laiklik karşıtları kafirdir.
Laiklik denmez ona. Hz. Muhammed zamanında şeriat vardı dikkatini çekerse. O yönetim biçiminde de kimsenin dinine inancına karışılmaz. Çünkü şeriat dini kuralları içerir. Şeriat demek dini hükümlerle hükmetmek bir bakıma. Bakara'da "dinde zorlama yoktur." Yunus suresinde "Rabbin dileseydi, yeryüzünde bulunanların hepsi inanırdı. Öyle iken insanları inanmaya sen mi zorlayacaksın?" der. Yani bu hükümlere göre karar verilir.

Bunlar geçiyor. Ve biz buna şer-i kurallar diyoruz.

Yani laiklikliği din emretmez. Kur'an'a göre laiklik karşıtları kafir değildir. 1930-1950 civarı çoğunlukla laiklik ve "modern" düşüncenin hakimiyetinde senin iddia ettiğin şey kullanıldı ve gördük durumu.  Eğer biri diğeri hakkında çok bilgili değilse iftirası kendinde kalır. Bu da ayriyeten sen de kalsın kullanırsın bi ara.

Şeriat demek dini hükümlerle hükmetmek bir bakıma. Bakara'da "dinde zorlama yoktur." Yunus suresinde "Rabbin dileseydi, yeryüzünde bulunanların hepsi inanırdı. Öyle iken insanları inanmaya sen mi zorlayacaksın?" der.

Tamam "laiklik"in emredildiği başka ayetleri paylaşmışsın, teşekkür ederim.

Şeriat din kurallarıdır, din kurallarından biri de laikliktir. Çok açık ve net. Yani Şeriat'ın bir parçası da laiklik olduğu için şeriata uygun ülkeler laik olmak zorundadır. Aksi halde kafir olurlar.

Paylaştığın ayetlerin -anlamdaşı- başka ayet de ben paylaşayım.

''Kuşkusuz, bu Kitap'ı biz sana insanlar için hak olarak indirdik. Artık kim doğru yolu seçerse kendi lehinedir; Kim de saparsa kendi aleyhine sapmış olur. Sen onlar üzerine vekil değilsin.''(Zumer/41) / Laiklik

Laiklik din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması demek, devletin din hükümleri ile yönetilmesinin neresi laiklikle bağdaşıyor ?

Laiklik kişilerin inançlarına karışmamaktır. Şeriat da bunu emrediyor. Mesela günümüzde Türkiye, şeriat kurallarına göre %70 uyumlu bir ülke. Pkk'lıların, tecavüzcülerin falan idamı için yasa çıksa bu oran %75'e fırlar.

İran'a falan bakarak şeriatı o sanmayın. İran'ın şeriata uygunluğu %0'dır, Suudi arabistan'ın ise (-)%50 falandır.

Kur'an ne mi emrediyor ? Bilim yap, aklını kullan, araştır. Adil ol.

Bu kadar. Sırf Kur'an söylüyor diye bunları yapmayacak mıyız laik olmak için ? Hayır, laiklik insanlara, dinlerine göre farklı muamele göstermemektir. Sınıflandırmamaktır. İnsanları baskılamamak, inançlarına karışmamaktır.

Laikliğin tanımını yazdım aslında..

''Kuşkusuz, bu Kitap'ı biz sana insanlar için hak olarak indirdik. Artık kim doğru yolu seçerse kendi lehinedir; Kim de saparsa kendi aleyhine sapmış olur. Sen onlar üzerine vekil değilsin.''(Zumer/41)

İşte bu. Aaa rastlantıya bak, Kur'an yazmış  :eek: :lol:

Arkadaş , inanmayan bir adama niye kurandan örnekler verirsiniz anlamıyorum , amacınız nedir yahu.

ve laiklik
Inanch-Bilge said:
Laiklik din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması demek, devletin din hükümleri ile yönetilmesinin neresi laiklikle bağdaşıyor ?
Bende böyle biliyorum.Zamanındada böyle savunuldu.

Laiklik veya laisizm (Fransızca: Laïcisme); devlet yönetiminde herhangi bir dinin referans alınmamasını ve devletin dinler karşısında tarafsız olmasını savunan prensiptir.

Back
Top Bottom