Tarihi Kişilikler/Cemiyetler Hakkında Değerlendirme Konusu | Anket eklendi.

Hangi topluluk araştırılsın?

• Kür Şad

Votes: 21 38.2%
  • Nizamülmülk

Votes: 9 16.4%
  • Zülkarneyn

Votes: 9 16.4%
  • Hasan Sabbah'a devam

Votes: 6 10.9%
  • Spartacüs

Votes: 10 18.2%

• Total voters
    55

Users who are viewing this thread

İstediğim düzeyde oy gelmedi , bende kafama göre yazıyorum . Katılmayan belirtebilir.

fft81_mf2040655.Jpeg

Moğol steplerinde hayata gözlerini açan bir çocuğun zihninde temelleri atıldı. Kan , gözyaşı , ayak oyunu , ihanet ve acıyla örülü bir gençliğin sonunda '' Bir daha kimsenin beni mağlup etmesine izin vermeyeceğim '' diyen bir yetişkinin hayallerinde ete kemiğe büründü. '' Sadece aptallar kaybedeceklerini bildikleri savaşa girer '' diyen bir adamın ellerinde büyüdü , onunla büyüdü. Öyle büyüdü ki Dünyanın en büyük İmparatorluğu oldu. Cengiz Han'ın doğuda Pasifik Okyanusundan  batıda Macaristan içlerine kadar uzanan Moğol İmparatorluğu , milyonlarca insanın kanı ve yağmalanan diyarlar üzerinde yükselmiş ve Viyana kapılarına kadar dayanmıştı.

1162'de Asyanın derinliklerinde , Moğol steplerinde bir çocuk doğdu. Doğuştan elinin içindeki kanı görenler onun gelecekte çok kan dökeceğini tahmin etmişlerdi bile. Timuçin 1206 da ''Cengiz Han'' ( Hanların Hanı ) adını almasıyla tarihteki macerasına başlamış oldu. İlk seferini Batı Çin üzerine yaptı. Jin Hanedanlığıyla Çin'i ele geçirdi. Harezmşah İmparatorluğunu yendi , hoş Celaleddin Harezmşah elindeki kalan askerlerde Cengiz Han'a kan kusturmuştu fakat bu sadece bir istisna olarak kalacaktı. Kalka Nehri Savaşında birçok Rus ilini kendine bağladı , Anadoluda sayısız tahribat'a önderlik etti. Cengiz Han'ın Bağdat'a yaptıkları yüzünden birçok tarihçi Arapların şuan ki durumlarının sebebi olarak gösterir. Arapların ne kadar ilmi eseri varsa hepsi nehirlere atıldı , Bilgeleri atuşağı olarak kullanıldı , kimisi direkt öldürüldü. Selçukluları kendilerine bağladılar. Bu şüphesiz yeterince aşağılayıcı bir gerçekti , Moğollar çağının süper ordularını yapmışlardı. Ordularında top , tüfek hatta dinamit'e kadar her şey tamtakırdı. Moğol Ordusu bir coğrafyaya bağlı kalmadı Bağdat'ı işgal ederken aynı zamanda Vietnam'ı dahi işgal edecek düzeydeydiler! Moğolların Türk olduğu konusunda hala ciddi belgeler ve kanıtlar mevcuttur. Moğollar katlettikleri ve yıktıkları onca Türk'e rağmen Celaleddin Harezmşah'ın yeğeni olan Seyfettin Kutuz tarafından yanı bir başka Türk tarafından üç defa mağlup edildi. Ve Moğolların da son nefesleri gelmiş oluyordu. Cengiz'in ölümünden sonra Batı seferlerine ara veren Moğollar Java Krallığını ele geçirmeyi denediler fakat başarısız oldular. Japonyaya iki sefer düzenleyip ikisinde de başarısız oldular. Cengiz Han dahi bir asker ve aynı düzende katı ve merhametsiz bir liderdi. Türk olduğu varsayılırsa Türklere yaptığı tahribat onu lanetlemeye yeterlidir.

250px-Mongol_Empire_map.gif

(Moğolların yükselişi ve düşüşünü gösteren harita.)

Ana sayfaya ileti atamıyorum , fazla yazı varmış artık buradan takip edilebilir. Ayrıca Lenin ve İskender isteklerini değerlendireceğim , biraz daha okurum buraya yazarım. İyi günler :smile:.

Tamamı İncili Arwa'nın alıntısıdır. Teşekkür ederim kendi adıma. :smile:.

Hasan Sabbah
images

167 yıl yaşamış Alamut Devletinin kurucusu Hasan Bin Ali Bin Muhammed Bin Cafer Bin Hüseyin Bin Muhabbet es-Sabbah , kısaca Hasan Sabbah hakkında bir araştırma yaptım sizler için.

Pamir’den Güneydoğu Akdeniz kıyılarına ve Filistin’e kadar uzanan geniş doğu Ortadoğu coğrafyası içinde göçmen bir devletin lideri idi Hasan Sabbah, devleti ‘’Darül Hicar’’ yani Göçmen evlerinden oluşan bir yapıydı. Kendisi ve devleti için tehlikeli kişileri ‘’Fedai’’ adını verdiği askerleri ile ortadan kaldırıyor, suikastları ile korku ve nam salıyordu. Bu yüzden suikastlar halka açık yerlerde yapılıyordu. Halk üzerinde saldığı korkuya karşın sivillerin canına malına ve ırzına dokunulmasını istemeyen bir liderdi.

Hassan Sabah Kimdir ?

Büyük Selçuklu Devleti döneminde yaşamış İran kökenli ilk terör örgütünün kurucusudur diyebiliriz Hasan Sabbah için, hayli zeki bir insan olduğunu da ekleyelim.

İran’da Kum kentinde dünyaya gelmiştir, Hasan Sabbahın 17 yaşına kadar On İki İmam’cı Şii eğitimi aldığını biliyoruz. Kendisi de Şiiliği benimsemiştir.

Çalışmalarını devam ettirmek için bir İsmaili devleti olan Fatimilerin başkenti olan Kahire’ye gitmiş ve uzunca süre burada eğitim almıştır. bu arada İsmailliliği benimsedi ve yaymaya çalıştı, İsmaili tabanını genişletti.

Alamut Kalesini de üs olarak kullanmayı seçtikten sonra 1090 yılında eğitim ve örgütlenme mücadelesine yeni bir boyut kazandırdı, çevrede yaşayan halka da İsmailiği benimsetti. Alamut Kalesinin ele geçirildiğini öğrenen Nizam-ül Mülk dört ay boyunca kaleyi kuşattı fakat bir sonuç alamadı ve HasaN Sabbah ile olan düşmanlığının burada başladığı düşünülüyor.

fft81_mf1913433.Jpeg
Alamut Kalesi

Daha sonra Selçuklu sarayında yüksek bir memuriyete başladı, bu arada sarayda taht kavgası vardı. Bunu kendi lehine çeviren Hasan Sabbah örgütlenmesini hızlandırdı ve üst düzey kademeleri dahi İsmaili yaptı. Bir dönemde Nizam-ül Mülk’ün emrinde çalıştı. Bazı iddialara göre Hasan Sabbah padişah olmak isteği hep kafasındaydı ve bu yüzden bir süre sarayda çalıştı.

Gerilla fikri ile Fedailerini eğiten Hasan Sabbah, militanlarını suikaste göndermeden önce onlara Haşhaş içirtmiş ve beyinlerini ele geçirmiştir. Böylece istediğini fedailerine yaptırdığı sanılıyor. Ayrıca Hasan Sabbah’ın tarikata yeni gelen üyelere cennet vaat etti de söylenir.

ha%C5%9Fha%C5%9Filer2.jpg
İntihar saldırısı yapan fedailer ve Hasan Sabbah

Hasan Sabbah 1124’te yerine Kaya Buzürg Ümid’i bırakarak öldü. Alamut Kalesi 1256’da Moğol Hükümdarı Hülagu Han tarafından zapt edildi ve Fedailerin lideri Rüneddin teslim olmasına rağmen öldürüldü. Cemaatin tarih sahnesinden silinişi ise Memluk Sultanı Baybars tarafında 1272 yılında oldu. Bugün kendini kimi zaman ‘’Nusayri’’ kimi zaman ‘’İsmailiyye’’ diye tanıtan Haşhaşilerin İran ve Hindistan da var olduğu biliniyor.

Hedefi dini bir kol olmayan İsmailliği yaymak ve halkı daha rahat yaşatmaktı, dini bir kol olmayışının sebebi ise Siyasi bir düşünce olarak kabul etmesiydi.​

Alt tabakanın amacı İsmaililiği yaymak olabilir ama üst tabakanın amacı siyasi güç elde etmekten başka bi şey değildi. Zaten islamı yaymak gibi bir istekleri olsa haçlılara da saldırırlardı. Ki suikast yaptiklari tek buyuk isim marki conrad yanlis bilmiyorsam

Ayrica nizam'la olan anlasmazliklarinin sebebi farkli diye biliyorum.

Niza-mül ile atışmaları hakkında pek bilgi yoktu kitapta, sadece bir iddaa vardı. Ben de araştırmalarımda bilgi bulamayınca kitabı kullanayım dedim.

Doğru, Hasan Sabbah daha çok siyasi alanda kullanmıştır İsmailiği.

Çoğu yerde anlatılan hikaye şu, hayyam'la sabbah tanışırlar. Hayyam o sıralarda melikşaha mı alparslana mı ne çalışıyor. Hayyam sabbahı saraya aldırır. Daha sonra sabbah ın aşırı zekiliğinden kıskanan nizam onu saraydan kovdurtur. Böyle yani genel olarak. Ama o aralardaki hikayeler değişir tabii

Dediklerinize katılıyorum , ekleyeceğim birkaç şey var. Mesela Hasan Sabbah deha denecek kadar iyi bir askerdi , aynı şekilde de düzenbazdı. Ama Tarihte çoğunlukla bu tip adamların kazandığını görüyoruz.

Ana sayfaya ekledim Moğolları ve Hasan Sabbah'ı. Yakın zamanda aklımda Portekiz-İspanya Sömürge İmparatorlukları var. İlgi çekici. İyi günler.

Hasan Sabbah asıl olarak septikliği benimsemiştir. Çoğu tarihsel kaynakta onun bunun üstüne sözleri vardır. Ama tebasına Müslüman olduğunu, İsmaililiği yaymak istediğini belirtmiştir. Tek amacı güç, iktidardır. Zamanının çok ilerisinde bir insandır, düşünce yapısı olarak. Şu anda dünyada olsa şu anki dünyadan bile ileride olabileceğini düşünüyorum.

Adamlar hakkında en ufak bir bilgimiz dahi yok. Var olan bilgimiz de kulaktan dolma bilgiler. Yok cennet bahçeleri yaratmış da, fedailere sürekli uyuşturucu vermiş de bunlar hayali şeyler muhtemelen. Hakkında yazılan kitapları okuyun hepsi farklı şeyler söylüyor.

ContTrabiyuo said:
Pentagram said:
Adamlar hakkında en ufak bir bilgimiz dahi yok. Var olan bilgimiz de kulaktan dolma bilgiler. Yok cennet bahçeleri yaratmış da, fedailere sürekli uyuşturucu vermiş de bunlar hayali şeyler muhtemelen. Hakkında yazılan kitapları okuyun hepsi farklı şeyler söylüyor.
Hasan sabbah'ın herhangi bir kitabı,günlüğü vs.si var mı? Yoksa sırlarınıda kendisi gibi mezara mı gömmüş?
Şu var tarih de elli sene öncede bile kesin kanıt bulmak çok zordur ,11 yy'da yaşamış bi topluluk için ne kadar net görüş söylenebilir bunu sorabilirsin kendine.

Størtbeck said:
Zülkarneyn, Büyük İskender değil miydi?
Zülkarneyn'i sahiplenen çok millet var. İskender diyeni var i , Oğuz Kagan diyeni var ki ben buna daha fazla inanmanı öneririm ,  Gandi diyen var. Zülkarneyn'i duyuran Kur'an'dan bi örnek vereyim , bir de Oğuz Kağan yazıtından.

Orhun Abidesinden
Gittiğim yerlerde güneşin kavurduğu, güneşin battığı son millete gittim. Onların arasında hüküm verdim. Sonra dünyanın öbür ucuna, güneşin doğduğu yere vardım. Orada bulduğum milleti boyunduruğum altına aldım. Birbirileriyle olan çekişmelerine son verdim. Ordumla Tengri buyruğu olarak adalet getirdim. Tengri buyruğu olarak bunları yaptım…

Kur'an - Kehf Suresi
Nihayet güneşin battığı yere ulaşınca, onu kara balçıklı bir gözeye batar (görünümünde) buldu. Orada bir kavme rastladı. Bunun üzerine ona: “Ey Zülkarneyn! Onlara azap da edebilirsin, iyi muamelede de bulunabilirsin!” dedik."

Sonra yine bir yol tutup gitti

Nihayet güneşin doğduğu yere ulaşınca onu öyle bir kavim üzerine doğuyor buldu ki, onlara güneşin önünde bir siper yapmamıştık." [3]

- Ayrıca Zülkarneyn'in kelime anlamı yanlış hatırlamıyorsam boynuzdu. Türk mitolojisinde bu tarz kelimelere çokça rastlandığını biliyoruz.

Büyük İskender'in resmedildiği, o dönemin parası. Dikkatli bakarsak boynuz da var kafasında. Aynı şekilde Zülkarneyn'in de kafasında boynuz olduğu söyleniyor. İşte bu büyük bir artı kazandırıyor İskender = Zülkarneyn teorisine.

iskender_sikke.jpg

Bir de Zülkarneyn ve İskender arasındaki bağlardan birinin, tasvirleri aynı olan bir yapı inşa etmeleri, deniliyor. Tabi benim bu konu hakkında bilgim bu kadar. :grin: Ne kadar doğru, ne kadar yanlış, hiç bir fikrim yok.

Ayrıca internette bakınırken şunu buldum http://www.academia.edu/10375914/Evliya_%C3%87elebinin_Seyahatn%C3%A2mesinde_%C4%B0skender-i_Z%C3%BClkarneyn_Alexander_the_Great_in_the_Seyahatname_of_Evliya_%C3%87elebi

Eğer bununla ilgili bir şey yazacaksan belki senin yazına da yardımcı olur.

Aslına bakarsan boynuz Alexander'a özel bir olgu değil. Avrupada pek çok kralın madalyon ve sikkelerinde kullanılıyor. Hatta bu da Attila'nınki:

Atilla_fl%C3%A9au_de_dieu.jpg

attila.jpg

Bunlar da Avrupalılar tarafından hayali tasvirleri:
Attila-1894.jpg

Atilla-Hun-341472.jpg

Hangi dönemde yapıldıklarını bilmiyorum. Önemli olan boynuz motifinin kullanılmış olması.

Zülkarneyn diye biri yok. Tıpkı Zeus gibi mitolojik bir unsur. Farklı krallar için farklı dönemlerde Zülkarneyn atıfları yapılmış, hepsi bu.

Edit: Bu arada Kür Şad diye biri de yok. Chieh-she-shuai adlı Aşina yani Göktürk asıllı ve darbe girişiminde bulunmuş Çin Subayı var. Kür Şad hikayesi bu karakterden esinlenilerek yaratılmış, yani Kür Şad uydurma bir karakterdir. Ayrıca anketteki soruyu topluluk olarak değil de karakter olarak düzenlerseniz daha anlamlı olur.

Hun said:
Aslına bakarsan boynuz Alexander'a özel bir olgu değil. Avrupada pek çok kralın madalyon ve sikkelerinde kullanılıyor. Hatta bu da Attila'nınki:

Atilla_fl%C3%A9au_de_dieu.jpg

attila.jpg

Bunlar da Avrupalılar tarafından hayali tasvirleri:
Attila-1894.jpg

Atilla-Hun-341472.jpg

Hangi dönemde yapıldıklarını bilmiyorum. Önemli olan boynuz motifinin kullanılmış olması.

Zülkarneyn diye biri yok. Tıpkı Zeus gibi mitolojik bir unsur. Farklı krallar için farklı dönemlerde Zülkarneyn atıfları yapılmış, hepsi bu.
Tabi, olabilir. Zülkarneyn diye birinin olmadığı konusunda hemfikiriz zaten. Demek istediğim "şu kişi tasvir edilmiş Zülkarneyn diyerek."

Back
Top Bottom