Türk imparatorlukları modu neden yok ?

Users who are viewing this thread

Tiags Luvianne Versorium said:
Sabaku no Gaara said:
KhergitKhan said:
1-Osmanlı bir İmparatoruk.
2-Biraz araştırsan bolca bulcan ama üşeniyorsun.
Osmanlı imparatorluk değil devlet.
Her ne kadar ülke böyle rezil bir durumdayken "Osmanlı torunuyuz biz 'hülo'" diyerek daha önündeki çöplüğü göremeyen insanlardan nefret etsem de, evet Osmanlı imparatorluk dönemi yaşadı.
"Atasını tanımayan it peşinde gezer." - TÜRK Atasözü

Krallık, İmparatorluk, Doçluk, Çarlık, Hanlık, Kağanlık, Cumhuriyet bunlar hep yönetim biçimleridir. Ve evet Devleti Aliyye bir İmparatorluk değil, Hanlıktır. Devleti Aliyye'nin başındakiler de imparator değil, Han'dır. Lakin Töre tamamen uygulanmamıştır, Avrupa'dan ve Roma kültüründen etkilenilmiştir ve Töre ile bu etkileşim beraber uygulanmıştır. Yani ortada Altın Orda'nın yaşadığı şekilde bir "hanlık"tan da söz edilemez.

Han'lar, sahip oldukları hanlıkları idare ederler. Siyasi olarak Kağanların emrindedirler. Kağan, "hanların hanı" demektir. Kağanlık, yeryüzünde o devirde bulunan bütün Han'lıkların da idarecisidir. Eğer bir devirde birden fazla Kağan olma iddiası var ise o dönemde taht kavgası var demektir. Kağanlığı bir nevi federasyon olarak düşünebilirsiniz, içerisinde daha küçük Han'lıkları barındıran.

Devleti Aliyye döneminde ise Kağan'lık yoktu, Kağan olma iddiasında olan hanedanlar var mıydı Orta Asya'da bilemiyorum. Lakin Devleti Aliyye, kendisinden üstün hiçbir otorite kabul etmedi 16yy'a kadar. Bizdeki padişahlardan Kağan olma iddiasında bulunan var mıydı onu da bilmiyorum, şuana kadar duymadım işitmedim.

Zaten günümüzde bir kağanlık mekanizmasının sadece kültürel mirası oluşsa, çok komik şeyler olurdu avrasyada

Back
Top Bottom