[DERS]Source SDK İle Mount&Blade İçin Model Yapmak

Users who are viewing this thread

Steam Guide Sayfası
Model yapma konusunda malesef zayıfım. Ancak mevcut modelin boyutuyla, yeriyle falan oynayıp Warband 'e aktarabiliyorum. Uzun yıllardır Half-Life 'a modifikasyonlar yapan birisiyim. Kısa zaman önce şans eseri keşfettiğim bir olayı siz modcular ile paylaşmak istiyorum.

Gerekli olan Programlar

- Source SDK
- Source Oyunu (Benim Kullandığım Oyun Half-Life 2)
- Model Programı
- Object Viewer

Ben Source oyunu olarak Half-Life 2 'yi kullandım. Sizinde Source oyununuzu kurduğunuzu varsayıyorum. İlk yapacağımız adım Source SDK 'i kurmak olacak. Steam kütüphanesinde Tools sekmesinde olacaktır. Yükleme bitince programı açmayacaksınız. Çünkü yeni gelen güncellemeler ile Source SDK arızalı. Bize lazım olan yüklenen araçlar.

Kullanacağımız program Source Hammer Editor.

Code:
...\Steam\SteamApps\common\half-life 2\bin

klasörüne geldiğiniz zaman hammer.exe programını açacaksınız. Bilmeyenler için bu program Half-Life 2 'ye bölümler yapmanızı sağlıyor. Eğer ilk kez bu programı kullanacaksanız internette yararlı dersler mevcut. Programı bilenler için ise yardımcı olacağı aracımız Block Tool. Ev, büyük yapıları yapmak bu program ile oldukça kolay olacak.

Eğer oyuna ait modeller eklerseniz hata vermez ama kutu olarak gözükür. O yüzden bütün işinizi bloklar ile yapacaksınız. Yaptığınız yapı bittiyse masaüstüne kayıt edin. Object Viewer 'ı açın. Kullanımı oldukça basit bir programdır. File-Open dedikten sonra masaüstüne attığınız .vmf formatını seçin ve.. Geronimo! Eviniz veya her ne yaptıysanız karşınızda. Tekrar File-Export seçeneğini tıklayıp .obj olarak kaydetmesini isteyeceğiz.

[url=http://i1295.photobucket.com/albums/b623/Erozbey/MBWarbandSourceHammerLesson/Ads1310z_zps6f9f1ab4.jpg]

Üçüncü aşamamız modeli kaplamak. Ben kaplama için 3ds Max 2014 'ü kullandım. Siz Wings gibi programları da kullanabilirsiniz. [url=http://www.youtube.com/results?search_query=UVW+Map]UVW Map
tekniğini yine internette yer alan güzel dersler ile öğrenebilirsiniz.

Kaplama ve modelin boyutu ile işiniz bittikten sonra Open BRF 'ye atıp modelinizi test edebilirsiniz.

Not: Eğer modeli UVW Map ile kaplamazsanız aşağıdaki resimlere göz atabilirsiniz.

2014-05-18_00002_zps9abf9a86.jpg
2014-05-19_00002_zpsde471929.jpg

Üstteki fotoğraflardan soldaki UVW Map yapılmamış, Open BRF 'den bir kaplama verilerek denenmiştir. Kaplamanın böyle olmasının sebebi Object Viewer 'dan objeye dönüştürüldüğünde kaplama koordinatlarının düzgün olmaması. Sağdaki resimde ise UVW Map uygulaması yapılmış ve kaplamalar sorunsuzca aktarılmıştır.(Tabi benim kaplama ile bir yere kadar, bir kısmı yamuk :razz:)

Umarım ders işinize yarayacaktır. İyi modlamalar..

Bu hammer programı sayesinde sanırım daha böyle silahlı(oyunda zaten warband için farklı mod yapılabilecek modeller var) falanlı modlar yapılabilir.Baya yararlı olmuş.Eline sağlık.
Ama yinede kaplama sorun çıkartabiliyor. :sad:

Eğer Warband için diyorsun hayır, silahlı modlar yapamazsın. HL2 için diyorsan oyunun doğasında zaten silah var. :smile: Ama yine Hammer sayesinde yapamazsın çünkü o program sadece bölüm tasarlamaya yarıyor.

O zaman farklı mod yapılabilir gibi , oyunu çok oynamadım öyle duruyo(aslında az değil :smile:) ama görsellerde göründüğü gibi güzel bir çoklu oyunculu modu yapılabilir gibime geliyor :smile:

Neyse ben zorlarsam kötü olacak :lol: bir deniyim bakalım şu olayı.

Vay be, bunu hiç düşünmedim.Bunu bannerlord içinde yapabilecekmiyiz o sıkıntı :S .

Neyse wb için yaparım(bina yapımı için lazım olur hemde çok).

Ellerin dert görmesin kardeşim.

Back
Top Bottom