Kafa Yakan 11 Paradoks

Users who are viewing this thread

Tanrı her şeyi yaratabilecek güçtedir ve her şeyden daha güçlüdür. O zaman Tanri kendi kendinin kaldıramayacağı kadar ağır bir taş yaratabilir mi?

Yaratabilir: O istediği herşeyi yaratabilir.
Yaratamaz: Onun gücü herşeye yeter.
Ya bu şartlar altında böyle bir tanrı yoktur
Ya onun gücü sonsuz değildir
Ya da istediği herşeyi yaratamaz.
Bu üç olasılık da bütün semavi dinler ile çelişir.

bu paradoksun saçmalığının kanıtı:
buz dağı ne kadar büyük olursa olsun suda yüzer, ağırlığı sonsuz olsa bile. bu durumda hacmi, ağırlığı ve kaldırma kuvveti sonsuzdur.
sonsuz-sonsuz=sonsuz olduğuna göre:
a)ağırlığı sonsuz olduğuna göre ne olursa olsun dibe batacaktır.
b)hacmi sonsuz olduğu için su yoktur.
c)kaldırma kuvveti sonsuz olduğu için suya teğet duruyor.

3 durumdan 1ine inanırsan diğer 2si %100 yanlış olacaktır ama mantıken hepside birbirinin zıttı olmasına rağmen doğrudur, bunun sebebi işin içine sonsuzluk karışmasıdır. 'sonsuzluk' kavramını kullanarak yapılan paradokslar hilelidir, bu sadece 'allah yok' deyip birilerinin kafasını karıştırmak için yapılan bir söz oyunu, paradoks değeri olduğunu düşünmüyorum.

"KENDİ KENDİSİNİ ELEMAN OLARAK İÇERMEYEN KÜMELERİN KÜMESİ, KENDİ KENDİSİNİ ELEMAN OLARAK İÇERİR Mİ?"

bildiğim kadarıyla tümkümeler kendini de eleman olarak içerir. sorunun ilk bölümünde bahsedilen kümelerin hepsi boş küme olmalıdır ve boş kümenin içi de boş kümelerle doludur. bu durumda paradokstan kaçınarak cevaba ulaşmış olduk. cevap:evet
yanlışım varsa düzeltin.

diğer paradoksların çoğu ya 'yalancılık' üzerine kurulmuş yada 'birbiri hakkında paradoks oluşturacak şekilde yargıda bulunan önermelerden' oluşmuş. yada sonsuza dek kendini yalanlayan yalanlardan. illa paradoks paradoks konusu kurulacak ise daha karmaşık paradokslar konsa daha iyi olurdu.

örneğin:
sonsuzluk oteli
sonsuz sayıda odası olan bir otele sonsuz sayıda insan gelir ve tüm odalar dolar. sonra 2. bi grup sonsuz insan gelir ve otel müdürü o an otelde bulunan insanları o anda kaldıkları odanın numarasının 2 katı olan numaralı odalara taşınmasını ister ve yeni gelen grubu sonsuz sayıdaki boş tek sayılı odalara koyar. azevel otel tam doluydu ama sonsuz kişi daha alabildi. bu nasıl olur?

bu da sonsuzluk içerdiği için hileli ama benim çok hoşuma gidiyor  :smile:

bi de ..........'nın kedisi adlı bir paradoks vardı, o da güzeldi ama adını ve ne olduğunu unuttum.

Zenon'un bir paradoksudur. Zaten Zenon'un genelde paradoksları hareketle ilgili olmuştur. Hatta tam olarak bilen biri varsa Akhillius ile kaplumbağa paradoksunu yazabilir. Bunlar hep hareketin illüzyon olduğunu kanıtlamak için düşünülmüş paradokslardır.

gereksizinsan said:
Paradokslarla uğraşmayı seven gerçekten var mı?Tam bir işssizlik bana göre.Delinin teki bir şey bulmuş,uğraştırıyorda uğraştırıyor milleti.
Ben.Çok zevkli geliyor.Her gün atom parçalamadığım zamanlarda paradox üretmeye çalışıyorum yada onları çözmeye çalışıyorum.

Aslında Paradoksların güzel yanları bazı şeyleri biraz gıcık bir şekilde göstermesidir. Tıpkı Zenon'un paradokslar ile hareketin bir illüzyon olduğunu açıklaması gibi. Biraz felsefi gibi.  :smile:

viva la bam said:
Bir yolun devamlı yarısını gidersek, (yani yolun yarısını gittikten sonra kalan yolun yarısı şeklinde) o yolun sonuna hiç gelemeyiz.

o arada kalan kısım çok hızlı bir şekilde 2 ye bölünür. zaman geçtikçe daha da hızlı bölünür. bir yerden sonra sonsuz hızda 2ye bölünür ve bu tam çizgide olduğun andır. eğer bu gerçek olsaydı senin sperm hala yumurtaya varamamıştı :grin:

Sen bayağı yanlış anlamışın, mesele şu: Sen bir noktadan bir noktaya gitmek için sonsuz sayıda yol parçasından geçmen gerekiyor.(her parçanın yarımını alabiliyoruz.) Sonsuz tane parça olacağına göre sen asla varmak istediğin noktaya ulaşamayacaksın. Sadece yaklaşabileceksin.  :smile:

Ya en sonunda (1/2^sonsuz) yani direk (1/sonsuz) ortaya çıkıyor. Bu da 0'a eşit oluyor da sonuçta sonsuzluk @luckylancer'ın dediği gibi biraz hileli bir kavram.

Her zaman yalan söyleyen bir adam "her zaman yalan söylerim" gibi bir cümle kurarsa nolur? gibi bir cümle;
Aslanın dalları olursa ağaç olur mu gibi bir soruyla denktir. Çünkü verilen paradoksta:
1.önerme: Adamın her zaman yalan söylemesi
2.önerme: Adamın o an doğru söylemesi
  durumları oluşacağından zaten mantık hatası vardır. Yani biz 1.önermeyi kabul edeceksek 2.önerme zaten gerçekleşemez. Ya da durum tam tersi için de geçerli. Paradokstan ziyade mantık hatasıdır bence.

Tanrı kaldıramayacağı ağırlıkta bir taş yaratabilir mi?
Bir paradoks mudur?
Burada tanrıdan kasıt her şeye gücü yeten bir varlıktır. Tanrının metafizik oluşunu bir kenara bırakırsak bu paradoksta:
1.Önerme: Tanrının muktedir olması
2.Önerme: Tanrının kaldıramayacağı bir taş olması.

Tanrının gücünü sonsuz kabul edip, hangi sonsuzun büyük olacağına karar verebilmeliyiz.
5üzeri sonsuz > 3 üzeri sonsuz
      mudur?

2si de sonsuzdur. Fakat sonsuzu bilemediğimizden böyle bir şey söyleyebilir miyiz? Sanırım hayır. Limit konusunu bilenler hatırlatırlarsa iyi olur..

Dönecek olursak;
Eğer 1.önerme doğruysa 2. önerme yanlıştır.
2.önerme doğruysa 1.önerme yanlıştır.
Paradoksun tanımına bakacak olursak, "Kendi içinde çelişkiliymiş gibi görünen, mantıksal olarak hem doğruluğu, hem de yanlışlığı kanıtlanabilen önerme. "

Yukarıdaki bir paradoks mudur? Sanırım evet.

gereksizinsan said:
Paradokslarla uğraşmayı seven gerçekten var mı?Tam bir işssizlik bana göre.Delinin teki bir şey bulmuş,uğraştırıyorda uğraştırıyor milleti.
Bunu diyen adam avatarına Bertrand Russell'ın resmini koyuyorsa, bu bir paradoks mudur?

Master Ronin said:
gereksizinsan said:
Bunu diyen adam avatarına Bertrand Russell'ın resmini koyuyorsa, bu bir paradoks mudur?
Bertrand Russell paradoksları sevebilir bende onu sevebilirim fakat paradoksları sevmeyebilirim çok doğal bir şey değil mi bu?Bertrand Russell'ın fikir ve görüşlerini seviyorum ve destekliyorum.Paradokslara olan sevgisi pek de umurumda değil.

bariscik said:
Her zaman yalan söyleyen bir adam "her zaman yalan söylerim" gibi bir cümle kurarsa nolur? gibi bir cümle;
Aslanın dalları olursa ağaç olur mu gibi bir soruyla denktir. Çünkü verilen paradoksta:
1.önerme: Adamın her zaman yalan söylemesi
2.önerme: Adamın o an doğru söylemesi
  durumları oluşacağından zaten mantık hatası vardır. Yani biz 1.önermeyi kabul edeceksek 2.önerme zaten gerçekleşemez. Ya da durum tam tersi için de geçerli. Paradokstan ziyade mantık hatasıdır bence.
Kardeş adam her zaman yalan söylerim demiş şimdi yalan söylüyorum dememiş. Yani belki söylediği doğru olabilir.

Back
Top Bottom