Türk Devletleri

Users who are viewing this thread

ancalimon said:
Ben de onu diyorum. Adamlar dinleri gereği et yemiyorlar, bırak et yemeği, ölü gömmüyorlar çünkü ölü gömmek bizde ölü yemek neyse öyle bir tabu. Ölüyü ya öldüğü yerde bırakıyorlar ki leşçiller yesin, ya da götürüp bir taşın üstüne koyuyorlar. Ceset canavarı diye bi inanışları var.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dakhma
İskitlerin topraklarında tarım yapanlar İndo-İrani. İskitlerin kendileri yani Royal İskitler öyle değil. Tarım yapan İrani insanları haraca bağlıyorlar, koruyorlar. Karşılığında bunlardan ürün alıyorlar. İskitlerle İndo-İrani insanlar birbirinin zıttı. İki kutuplar.
Ne dediğini anlamıyorum, İskitler et yiyor muymuş yemiyor muymuş onu söyle. Yemiyor diyenin alnını karışlarım abi adamların yememe gibi bir lüksü yok. Buzdolabında mı saklıyorlarmış sebzeyi?

İskitlerin Türk olmadığını iddia eden ilk adamlar bildfiğin Hitler gibi adamlar. Bütün temel bunlar üzerine kurulmuş.

Allegro said:
ancalimon said:
Ben de onu diyorum. Adamlar dinleri gereği et yemiyorlar, bırak et yemeği, ölü gömmüyorlar çünkü ölü gömmek bizde ölü yemek neyse öyle bir tabu. Ölüyü ya öldüğü yerde bırakıyorlar ki leşçiller yesin, ya da götürüp bir taşın üstüne koyuyorlar. Ceset canavarı diye bi inanışları var.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dakhma
İskitlerin topraklarında tarım yapanlar İndo-İrani. İskitlerin kendileri yani Royal İskitler öyle değil. Tarım yapan İrani insanları haraca bağlıyorlar, koruyorlar. Karşılığında bunlardan ürün alıyorlar. İskitlerle İndo-İrani insanlar birbirinin zıttı. İki kutuplar.
Ne dediğini anlamıyorum, İskitler et yiyor muymuş yemiyor muymuş onu söyle. Yemiyor diyenin alnını karışlarım abi adamların yememe gibi bir lüksü yok. Buzdolabında mı saklıyorlarmış sebzeyi?

Çiftçiler yemiyor. Savaşçılar yiyor. Çünkü çiftçiler Indo-İrani, atlılar ise Türk. Bir nevi İskitlerin köleleri bu adamlar.

İskitler zerdüşt değil, sırf aynı dil ailesine mensuplar diye hem kültürel olarak hem dinsel olarak aynı olacaklar diye birşey yok, iki komşu kabilenin bile farklı tanrıları, inanışları olabilen bi dönemden bahsediyoruz, İran halkı ve İrani diller konuşan bozkır halkları çok eski, ilkel dönemlerde birbirlerinden ayrıldılar, o dönemde Zerdüştlük gibi kompleks ve bütün bir dinin olması imkansız gibi birşey.

Yav he bütün dünya Türk'e karşı, İskitlerin Türk olduğunu gösteren deliller var ama CIA gizliyor.

Inanch-Bilge said:
İskitler zerdüşt değil, sırf aynı dil ailesine mensuplar diye hem kültürel olarak hem dinsel olarak aynı olacaklar diye birşey yok, iki komşu kabilenin bile farklı tanrıları, inanışları olabilen bi dönemden bahsediyoruz, İran halkı ve İrani diller konuşan bozkır halkları çok eski, ilkel dönemlerde birbirlerinden ayrıldılar, o dönemde Zerdüştlük gibi kompleks ve bütün bir dinin olması imkansız gibi birşey.

Yav he bütün dünya Türk'e karşı, İskitlerin Türk olduğunu gösteren deliller var ama CIA gizliyor.

Kimsenin gizlediği falan yok.  Bu adamlar yüzlerce yıl bütün Avrupa tarafından Türk olarak kabul edilmiş.

İskitçe sözcük mesela bi tane. Sallıyorum Yunanlılar Amazonlara eorpata dmiş. Koca öldüren demekmiş. E bu bildiğin Türkçe. erkek-koca döven-pataklayan demek.

Aynı adamlar Selçuklulara Iran dan geldikleri için Pers derken, Araplara Türk, Türklere Sarazen(eski semitik bir kabile) diyor, adamların mantığı şu Sırbistan da eskiden Tribalii diye bi halk yaşıyordu, o zaman Sırplarada Tribalii diyelim.

Doğru düzgün bir mantık arama yani eski terimlerde, hepsi gelişigüzel. Bugün aynı adamlar Türklere gıcık olduklarından fikir değiştirmediler, bilimsel çalışmalar nedeniyle fikir değiştirdiler.

Inanch-Bilge said:
Aynı adamlar Selçuklulara Iran dan geldikleri için Pers derken, Araplara Türk, Türklere Sarazen(eski semitik bir kabile) diyor, adamların mantığı şu Sırbistan da eskiden Tribalii diye bi halk yaşıyordu, o zaman Sırplarada Tribalii diyelim.

Doğru düzgün bir mantık arama yani eski terimlerde, hepsi gelişigüzel. Bugün aynı adamlar Türklere gıcık olduklarından fikir değiştirmediler, bilimsel çalışmalar nedeniyle fikir değiştirdiler.

İşte bu bilimsel çalışmaların temeli ırkçı - milliyetçi - Hint-Avrupa merkezli çalışmalara dayanıyor. Türklere gıcık olunduğu, Türklerin eski olduğunu iddia eden bilim adamlarının idam edildiği tutuklandığı zamanlara dayanıyor. Bugün İran'la Rusya'nın, Ermenistan'ın yakınlığının nedeni o zamanlara dayanıyor.

Tamam öyle kardeşim, bütün dünya bize düşman , İskitlerin Türk olmasını hazmedemiyorlar. Onlar ırkçı biz tarafsız ve bilimsellikten yanayız.

Inanch-Bilge said:
Tamam öyle kardeşim, bütün dünya bize düşman , İskitlerin Türk olmasını hazmedemiyorlar. Onlar ırkçı biz tarafsız ve bilimsellikten yanayız.

Böyle bir şey demedim. Bizim içimizde de milliyetçi duygularla hareket edenler var. Ama Gandalf demeden; Her göz yaşı şerden akmaz ki. O ince çizginin farkına var.

Evet bütün dünyanın derdi Türkler olmuş, nasıl koyduysak  :mrgreen: off off yeter bu günlük, yine başım ağrıdı.

Inanch-Bilge said:
Evet bütün dünyanın derdi Türkler olmuş, nasıl koyduysak  :mrgreen: off off yeter bu günlük, yine başım ağrıdı.

http://rugiland.narod.ru/index/0-1468

Makaleyi baştan sona oku derim. Adam benim kadar uçuk fikirlere sahip değil. Doğrudan ne neyse onu yazmış.

Benim iddiam çok uçuk. Bütün eski dünya Türk idi diyorum ben. Hint Avrupa dilleri uydurulmuş diyorum; adam bunu demiyor. Açıklanamıyor diyor benim tahmin ettiğim bi çok şeyin nasıl olduğu için.

Karanlık çağlarda Türkçe neden yok oldu Avrupa'da mesela yok cevabı. İhtimaller ise korkutucu. İşte ben o korkutucu ihtimalin gerçek olduğunu düşünüyorum.

"Koyan" da biz değiliz. Onlar. Gel gör ki benim teoriye göre onlar bizden daha fazla biz çünkü bizim geçmişteki elit kesimimiz.

Adamlar elit Türkler. Milleti köleleştirmiş. Sonra bu millet bunları yok etmiş ~ elimine etmiş ve onların mirasını sahiplenmiş. Troy hikayesi bunu anlatıyor belki de. Antik Yunan mitleri bunları anlatıyor hatta. Hiçbiri masal değil bunların.

Bu Türkoloji işini çok garıştırdılar, devlet bu adamlara bişey yapmalı.

ancalimon said:
Sallıyorum Yunanlılar Amazonlara eorpata dmiş. Koca öldüren demekmiş. E bu bildiğin Türkçe. erkek-koca döven-pataklayan demek.
Yunanlar Amazonlar'a niye Türkçe isim takmış? Millet niye sürekli kullanmadıkları bir dilde isimler takmış abi birbirine ben bunu anlamıyorum işte, nasıl açıklıyorsun bunu?

Nasıl bildiğimiz Türkçe bu sonra? Fiilin sonuna -a ekleyince "yapanlar, edenler" anlamında  çoğul seçici mi oluyor bildiğimiz Türkçe'de?  Yunanca'da -a diye bir çoğul eki var mesela, grameri "bildiğimiz" Yunanca'ya daha çok benziyor şu durumda. Kaldı ki ben o sözcüğü "oiorpata" diye bilirdim, ne zaman "eorpata" oldu?

Allegro said:
ancalimon said:
Sallıyorum Yunanlılar Amazonlara eorpata dmiş. Koca öldüren demekmiş. E bu bildiğin Türkçe. erkek-koca döven-pataklayan demek.
Yunanlar Amazonlar'a niye Türkçe isim takmış? Millet niye sürekli kullanmadıkları bir dilde isimler takmış abi birbirine ben bunu anlamıyorum işte, nasıl açıklıyorsun bunu?

Nasıl bildiğimiz Türkçe bu sonra? Fiilin sonuna -a ekleyince "yapanlar, edenler" anlamında  çoğul seçici mi oluyor bildiğimiz Türkçe'de?  Yunanca'da -a diye bir çoğul eki var mesela, grameri "bildiğimiz" Yunanca'ya daha çok benziyor şu durumda. Kaldı ki ben o sözcüğü "oiorpata" diye bilirdim, ne zaman "eorpata" oldu?

Takmamışlar. Duymuşlar.  Biz nasıl kendimize Türk derken başkası bize Türko diyor, aynen onun gibi. Bunlara siz kimsiniz diye sorunca "sizin gibi erkekleri pataklayanlarız" demişler işte.

ancalimon said:
Allegro said:

Takmamışlar. Duymuşlar.  Biz nasıl kendimize Türk derken başkası bize Türko diyor, aynen onun gibi. Bunlara siz kimsiniz diye sorunca "sizin gibi erkekleri pataklayanlarız" demişler işte.
Gerisini de cevaplasaydın keşke de bir anlamı olsaydı.

Allegro said:
ancalimon said:
Allegro said:

Gerisini de cevaplasaydın keşke de bir anlamı olsaydı.

Allegro:  sayfa 609 Sağ üstte Eorpata

http://books.google.com.tr/books?id=NCscWWCt2_sC&pg=PA609&lpg=PA609&dq=eorpata&source=bl&ots=F7_kvvERlq&sig=IFHinEsizaqiAGMQDeDaX9hC7Eo&hl=en&sa=X&ei=bqwtU5DFI7CM4gSZpIHQBQ&ved=0CFIQ6AEwCDgK#v=onepage&q=eorpata&f=false

Şimdi Heredot kensini bunu Yunanca yazmış olabilir. Bu isim Yunanlıların taktığı bir isim değil. Yunanların, İskitlerin Amazonlara taktığını sandıkları isim. İsim Farsça değil. Türkçe. Yunanca olması için ne kadar zorlasak da bir sebep yok.

Sallıyorum Tofa denen bir Türk grubu var. Kendilerini Tofalar diyorlar. İngilizler bunlara Tofalars demiş. Bu çoğul eki bırak farklı dilleri, aynı dil içinde bile bazen unutulup farklı bir şekilde tekrarlanıyor. Oğuz sözcüğünün günümüz Türkçesi Oklar mesela; ama biz Oğuzlar diyoruz. Oklarlar oluyor.

Bu sözcük belki de günümüze arvat > avrat olarak kaldı. Bilemeyiz.

Off off

Abi birşey uyduracaksın bari bir araştır ya, aklına gelirse yapıştırıyorsun benzettiğin yere, koca adamsın bu ne ya.

Pataklamak kelimesi bir kere en erken 1800lü yıllarda kaydedilmiş yazılı olarak, ve tam anlamıyla bir kelime değil, sens yansımasıyla oluşturmuş, başka dillerde de var benzerleri, örneğin İngilizce "Pat"

Avrat kelimesi Arapça.

Back
Top Bottom