Bannerlord için öneriler

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Sanırım bunu söylemek için biraz geç oldu ama, oyunda yanabilelim.

Ve yakaladığımız düşman askerini (üst rütbeli) istihbarat için işkence edebilelim. Konuşana kadar. Tabii ölme olasılığıda olmalı. İşimize yarayan istihbaratlardan sonra salabilelim, orduya alabilelim, yoldaşımız yapabilelim (Hikayesi olmasına gerek yok), esir tutabilelim ve öldürebilelim. Böylece yoldaşlarda çok büyük bir artma olur.

~Yapay zeka benim için çok önemli.
~Kalkanla adama vurma falan güzel olabilir.
~Yağmurlu havada ateşli oklar etkili olmasa,yani eğer ateşli ok olursa.
~Kuşatma sistemi geliştirilebilir.

Aynı iletiler gönderildiyse özür dilerim.Çünkü çok fazla ileti var inceleyemeyecek kadar.
Başarılar @TALEWORLDS

Söylendimi bilmiyorum ama orduda rütbeler olmalı ve bi orduyu sadece bi lord yönetmemeli 2.komutanlar ve birlik komutanları olmalı ve atanabilmeli.Ayrıca generallere veya savaşçılara başarılarına göre ünvan ve ödül verilebilmeli.Leydiler için talip olan soylularla turnuva yapılması ve kazananın leydiyle evlenmesi olabilir.

Halkın moralinin düşüşüne göre tarihteki Huang Chao isyanı gibi dev boyuttaki ayaklanmaları oyunda gerçekleştirebilelim.Hoşnutsuz olan halk isyana büyük bir katılım göstersin ve bu katılımın büyüklüğüne göre mensubu olduğumuz İmparatorluğun, Krallığın, Hanlığın veya kabilenin köy, kasaba, kale ve şehirlerini ele geçirip kendi Hanedanlığımızı dahi kurabilmemiz gayet güzel ve gerçekçi bir yenilik olurdu. Bunun dışında kendi devletimizi kurduktan sonra sınırlarımızın olduğu kabilelerden paralı askerler temin edebilelim ki bu İmparator ve Kralların tarihte sıkça başvurduğu bir durum. Örneğin Huang Chao isyanını Tang İmparatoru, Şatuo boyundan temin ettiği 40.000 atlı savaşçı sayesinde bastırmıştır.

Oyunda diğer ülkelerle anlaşma olsun.Mesela A krallığı B krallığını şıkıştırdı, B nin savunma gücü kalmadı diyelim.B anlaşma istesin. Atıyorum savaş tazminatı ödeme, bazı kaleler ve şehirleri savasşız sadece anlaşma ile alma vb. gibi.

darkred21 said:
Oyunda diğer ülkelerle anlaşma olsun.Mesela A krallığı B krallığını şıkıştırdı, B nin savunma gücü kalmadı diyelim.B anlaşma istesin. Atıyorum savaş tazminatı ödeme, bazı kaleler ve şehirleri savasşız sadece anlaşma ile alma vb. gibi.

İlk dediğinzaten var,ikinci dedğinde Diplomacy modunda var.

Oyuna pelerinlerin eklendiğini varsayarak çeşitli pelerinler olmasını bekliyorum. Yani renk ve tasarım olarak çeşitli. Bunun için ayrıca bir dükkan açılabilir, hatta birbiriyle bağlantılı dükkanlar açabiliriz (bazı şehirlerde-başkent gibi- zaten bulunur belki) kumaş dükkanı açıldıktan bir süre sonra bu kumaşı işlemek için başka bir dükkan açar ve oradan üretim yaparız.

Bu bağlantılı işletme olayı daha da genişletilebilir, bu dükkanların bize farklı getirileri olabilir hatta buradan ufak senaryolara sahip görevler bile çıkabilir. Bu dükkanlarda çalışmak üzere tıpkı asker topladığımız gibi işçi toplamamız istenebilir böylece oyunda tek amacı savaşmak yerine ticaret yapmak-para kazanmak isteyenlere alternatifler çıkmış olur. Tabi bir yandan ülke kurup bir yandan da para kazanmak mümkün.

Mareşal konusu hakkında daha önce yapmıştım bu öneriyi diye hatırlıyorum; mareşal her ne kadar ordunun başı olsa da krala-sultana-imparatora vs. emir vermek gibi bir yetkisinin olmaması daha iyi olur, her ne kadar feodal dönem söz konusu olsa da. Hatta bu mareşal bizim doğrudan emir vermediğimiz zamanlarda kendi kafasına göre fetihlere çıkabilmeli, onun dışında yine emri bizden alırsa güzel olurdu. Ayrıca M&B'de bulunan ama WB'de değişen "mareşal seçimi" olayının geri gelmesi güzel olur diye düşünüyorum. Yine mareşal adaylarını ülke içindeki duruma göre kral belirler, sonrasında oylama yapılırdı. Belki gereksiz gibi görünüyor ama güzel bir sistemdi bence tabi son karar krala kalmalı, seçim sonucunun aksine bir karar da verebilmek yine kralın bir yetkisi.

Oyunda talim yapan askerleri göreceğimizi düşünüyorum, zaten önerilmiş bir şeydi fakat ofis fotoğraflarının birinde, bir sanat çalışmasında bulanıkta olsa görünüyordu sanki avluda talim yapan askerler. Büyük bir şey olmasına gerek yok, tıpkı Warband eğitim kısmındaki gibi talim yapan (sayıları daha fazla) askerleri görmek gerçekçilik katar oyuna, tabi bunlar eğitimdekilerin askine rütbeli askerler. Avluda oturan, dolaşan, birbiri ile sohbet eden askerler de görebilmek hoş olur.

Son yayınlanan blogda binaların çok eski gösterilebilmesinin mümkün olduğunu gördük. Sırf bu durumdan bile onlarca görev çıkabilir; Kalradya tarihi- İmparatorluğun geçmişi hakkında veya bazı efsaneler hakkında. Tabi bu görevlerin ödülü döneme uygun olarak ayarlanmış olacak, kimse alev alev bir kılıç bulmayı beklemiyor sonuçta. Normal silahlardan daha değişik tasarımlı ve daha güçlü bir silah veya bir hazine olabilir.

Oyunda yaptığımız işlerin- askeri zaferler ve fetihlerin vb. oyun dünyasında gerçekten bilindiğini-duyulduğunu görmemiz gerekiyor. Bir savaştan sonra lordlarla aramızda "beni yendin" veya "xxx'i yendiğini duydum" vb. kısa diyaloglar geçiyor, iyi güzel fakat bunların halk arasında da duyulması ve bizim bunları fark edebilmemiz çok daha iyi olur. Nasıl ki WB'de "lord xxx'in hizmetine girmenin iyi bir şey olduğu söyleniyor-tebaasına iyi davranırmış" gibi konuşmaları görüyorsak, benzer konuşmalar bizim hakkımızda da olabilir. Tüccarlarla "son zamanlarda neler oluyor" tarzı bir seçenek var misal, bunun zerre işlevi yoktu oyunda, en basitinden bunu kullandığımızda bize ülkede-şehirde konuşulan ilginç olaylardan bahsedebilirler; bu bizim hakkımızda da olabilir tabi.

Şu Büyük savaşlar haritalarda tarih olarak kalsa güzel olur bakar bakar hatırlarız

Her ne kadar kuşatmalar geliştirilmiş olsada 4. blogda birliklerin hala tek bir noktaya yığıldığını görmüştük. Bu durumun düzeltilip spoilerdaki gibi olmasını istiyorum, umarım çok şey istemiyorumdur.
lzXqLk.jpg
Savaş öncesi askerleri konuşlandırmanın olacağını düşünüyorum ki zaten Caribbean'da bile var bu özellik, fakat M&B II'de ordular daha büyük çaplı olacağı için savaş öncesi birlik dizilimin-konuşlandırmanın daha kapsamlı olması iyi olur. Örneğin kale kuşatmasında düşman taarruzu başlamadan hemen önce bir kuleye 10 okçu, sağ burca 20 okçu ve o burca merdiven ile düşman askerlerinin çıkma ihtimaline karşı 10 piyade, kale kapısının ardına ise kapının koçbaşı ile kırılıp düşmanın kaleye akın etmesine karşın 40 piyade ve kale kapısının hemen üstündeki sura da 30 okçuyu konuşlandırabilelim. Atlı birlikleri kale yada şehirdeki ikinci bir kapıdan çıkartıp gizlice düşman ordusuna hücuma geçip gafil avlayabilelim. Şöyle bir şeyde var örneğin Warbandda Kıdemli Nord okçularını iki gruba ayıramıyorduk sadece Nord okçusu ve Kıdemli Nord okçusu olarak iki grup yapabiliyorduk, yeni oyunda her birliği istediğimiz kadar ayırabilme özelliği olsun ve bu ayırdığımız grupları istediğimiz yere konuşlandırabilelim.

Birliklerin tek noktaya yığılma olayına ben dahil başkaları da değindi, umarım hallederler o işi, can sıkıcı çünkü.

Diğer önerine gelince, bu da daha önceden konuşuldu; aslında ben karşı çıkıyordum iyice total war serisine benzer o zaman savaşlar diye ama şu an hak veriyorum; sonuçta ani bir saldırı dışında gerek kuşatmalarda gerek meydan savaşlarında belirli bir düzen kurulabilir yalnız bunun için belirli bir zaman aralığı olması gerek diye düşünüyorum. Yani savaşa başlamadan önce geniş geniş "şunu şuraya, bunu buraya" gibi dizilimle uğraşmak yerine 30 saniye içerisinde savaşa hazırlanmak gibi.

Askerler savaş alanına orduların büyüklüğüne göre çıkıyordu ve daha az sayıdaki ordudan daha az asker çıkıyor ve o taraf her türlü dezavantajlı oluyordu.Bunun düzeltilmesi gerekiyor.
Savaştaki asker dağılımı düzeltilmeli.

Gerçekte de öyle değilmi ? ne kadar askerin varsa onlarla savaşırsın.

Ha.Savaş sınırı düşükse,düşmana öncelik veriliyor.O doğru.Onun mutlaka düzeltilmesi gerek.

1. Ulaklar haritada görünsün, 1 veya 5 kişi arası olabilirler mesela, ve hızları bayağı yüksek olsun. Ulakları yakaladığımızda diğer krallık mensuplarının ne yapacağını anlayabiliriz.

2. Esir aldığımız kişileri öldürebilelim, örneğin biz 20 tane Nord Yayası esir aldık. Fakat düşmanda 30 tane Sarranid kıdemli yayası, Kişilere takas teklif edelim. Kabul edilmezse öldürme yetkimiz olsun. Ayrıca düğünümüz olurken lordların alkışladığı gibi bir sahne yapabilseler, mesela sırayla arbaletlerle öldürüldüklerini falan gösterseler güzel olur.

3. Kendi haydut grubumuzu oluşturalım, veya başka bi' gruba katılalım. Fakat haydut grubuna Plate Armorlar, zırhlı atlarla girmeyelim. Sadece onların verdiği kıyafet ve silahlarla girelim. Buradan her savaş sonrası bi ganimet elde edelim.

4. Eğer herhangi bi' derebeyi isek, bir askerimizle konuşup tek tek köyleri gezmesini ve adam toplamasını isteyebiliriz. Ardından köylüler kaleye gelir ve kalede otomatik olarak eğitilebilir.

5. Deniz savaşları, deniz ticareti ve korsanlar aktif edilmeli.

6. Eğer köyümüzle ilişkimiz iyi değilse, birkaç askerle köy yaşlısının veya herhangi bi' köylünün yanına gelip onu meydanda infaz edebilir-Gözdağı vererek isyanları önleyebiliriz.

7. Artık krallık devriyeleri aktif edilsin, mesela yolda giderken yanımıza gelip kim olduğumuzu ne yaptığımızı ve nereye gideceğimizi kontrol edebilirler.

8. Kale veya Şehirdeki Hapishanede isyanlar olabilir, mahkumlar sopa-satır gibi küçük şeylerle askerlere saldırabilir.  Bunun sonucunda kışkırtan kişiyi buluruz ve işkence talimatı veya idam ettirebiliriz.

9. Diyelim Jelkala şehri kuşatılıyor, hapishanede ise 200'e yakın esir var. O şehire bir şekilde sızıp kişilerin kafeslerini açalım böylece onlar etrafa terör saçarken saldıran tarafın avantajı olur.

10. Köy yağmalanırken oynayabilmeliyiz, mesela köylüler kaçışırken köylüleri öldürebiliriz. Veya bir evin yanına gideriz ve F tuşuna basılı tutarak evi yakabiliriz.

11. Zorda olsa lordlar veya krallar herhangi bir şekilde öldürülmeli.

12. Şehirde isyanlar çıksın, mesela vergi yüksek olduğunda vesaire halk ayaklansın. İlk önce sopa gibi öldürmeyen nesnelerle müdahale edelim. Baktık ticareti mahfediyor, krallıklar arası itibarımızı düşürüyor kılıç, mızrak, yay ve kundaklı yay kullanalım.

13. Lordlar yenildikten sonra kaçarsa haritada görülsün, haydutlara falan yakalansın mesela ve fidye için esir tutulsun.

14. Hapishane girilebilir olsun, içerisindeki mahkumlarve nöbetçiler görünsün.

15. Bir şehiri ele geçirdikten sonra katliam olabilir, köydeki gibi kaçışan insanları öldürebiliriz.

16. Derebeyi olmak o kadar kolay olmasın, gerçek hayata göre hilesiz bir hafta falan uğraşalım.

17. Bir bölgede savaş yapılmışsa ve eğer biz o bölgeden geçiyorsak savaştan kalan cesetleri arayalım, üstündeki eşyaları yağmalayalım. Veya yaşayan varsa esir alalım-öldürelim.

18. Bazı bölgelerde paralı asker kampları bulunsun ve oraya giderek bi' komutan atayalım. Yüksek bir ücret karşılığında kalabalık bir orduyu yönetsin, dediğim gibi. Biz yönetmeyelim paralı asker komutanı yönetsin. Meblağ'da şu olsun ki herkes paralı askerle kazanmasın savaşı, diyelim en zengin krallığın 80.000 dinarı var, 20.000 dinarı o askerlere gitsin. Ayrıca bizim dışımızdaki krallıklarda paralı asker alabilsin.

19. Şehirlere sabotaj yapabilelim, örneğin bir şehirin Zırh-Silah deposuna zarar verirsek kuşatma sırasında oradaki askerler daha güçsüz zırhlar ve silahlarla karşımıza çıksın.

20. Kral-Lordların hizmetine girebilelim, örneğin bir casus olarak. Veya bir diplomat olarak. Casus olarak şunları yapabiliriz; Şehire girip oradaki saygı duyulan kişilere büyük bir miktar para veririz ve şehiri isyana teşvik edebiliriz. Veya kendi çabalarımızla halka konuşur bir iki iftira ile olanları anlatırız. Mesela Svadya krallığının bir köyü yağmalandı ve bizde Svayda krallığında isyan çıkartacağız, Herhangi bir sebepten dolayı köyü Svadya ordusunun yağmaladığı yalanını söyleyebiliriz.

21. Deve-Eşek gibi hayvanlar eklenmeli.

22. Av bölgeleri oluşmalı ve burada avlanarak ek gelir çıkartabiliriz, veya kaçak olarak avlanabiliriz. Ama bu da ne demek oluyor? Kaçak Av = Daha çok para  = Daha çok Risk  = Daha çok düşman

23. Artık haydutluk sistemini gelişmesi gerekiyor ve tam anlamıyla ''HAYDUT OLABİLELİM''
Devamı gelecektir.

24. Oyuna din sistemi eklenmel, faka bunlar hayali dinler olmalı ki oyun dışında tartışma yaşamayalım.

25. Suikastçı kiralanabilir veya suikastçı bile olabiliriz, örneğin bir adam birisinin kızını öldürmüştür. Kızı öldürülen adam bize gelir 1000 dinar para verir git onu gebert kafasını bana getir der.

26. Atıyorum Sarrannid sultanlığı ile Rodok krallığı savaşta, Rodok krallığı haramilere gider ve biraz maddi destek vererek onların ticaretini baltalamasını söyler. Ama Sarrannide dağ haydutlarına yaptırabilir aynısını.

27. Başımıza ödül koyulabilir krallık tarafından, eğer azılı bir haydutsak krallık yaptığımız yağmalara veya adam sayımıza göre başımıza ödül koyar, böylece kelle avcıları bizi öldürmeye çalışır.

28. Kuşatma silahları eklenmeli, Ballista, koç başı,mancınık ayrıca savunma içinde kızgın yağ olabilir kalelerde.

29. Esirlerimizi zorla madenlerde çalıştırtabilelim.

30. Daha büyük şehirler-Köyler, ve bu şehirlerde olan olaylar. Örneğin birisi pazardan biraz altın çalabilir, Birisi kalabalık bir yere çıkarak halkı isyana teşvik edebilir, bu durumda gardiyanlara gidip haber verebiliriz. Hatta belki ertesi gün idamını bile izleyebiliriz. Haydutlar geceleri bir tek bize saldırmamalı.

31. Köylerden zorla milis toplama gelmeli.

32. Düğün gibi ara sahneler olmalı ve bir olaya birden fazla ara sahne koyulmalı. Atıyorum birisi için idam emri verdik, bir sahne girmeli kişi idam edilirken. Fakat hep aynı sahne olmamalı, çeşitli sahneler çıkmalı.

33. Şehirlerde gezerken devriye gezen gardiyanlar olmalı, içki içen sarhoşlar, oynayan çocuklar, hırsızlık hatta cinayet olayları, isyanlar vb. kısaca canlı bir şehir havası olmalı.

34. At dışında hayvanlar gelmeli. Örneğin deve, eşek, köpek vb.

35. Karakterimiz ölümsüz olmamalı. Çocuk yapabilmeliyiz ve karakterimiz öldükten sonra o çocukla devam edebilmeliyiz. Eğer çocuk yapamadıysak kardeşi olarak uzak diyarlardan gelip kaldığımız yerden, sadece sıfırdan başlayabiliriz ve eğer ölen karakterimiz çok tanınmışsa gidip ''ben xx'in kardeşiyim.'' gibi diyaloglara girebilmeliyiz.

36. Diyalog çeşitliliği kesinlikle artmalı.

37. Çeşit çeşit, sürükleyici görevler olmalı.

38. Harita büyük olmalı, adalar, kıtalar vb eklenmeli.

39. Dövüş sistemi gelişmeli. En azından kafa, bacak vb kopsa fena olmaz.

40. Sinsilik becerisi olmalı. Bu sayede şehirlere gizlice girerken biz yönetebilmeliyiz, sinsilik ne kadar fazlaysa gardiyana o kadar sessizce yaklaşabilmeliyiz.

41. Esir alındıktan sonra köle pazarında satılabilmeliyiz. Hatta atıyorum Nord'ların ana vatanından Kalradya'ya gelen bir gemiye bindirilip Kalradya'da madende köle olarak çalışabilmeliyiz. İsyan çıkarabilmeliyiz/kaçabilmeliyiz.

42. Ortaçağ vahşetini hissetmeliyiz. Yolda gezerken yağmalanmış cesetler, veya şehirde canlı canlı cadı diye yakılan kadınlar vb olmalı.

43 .Kaçakçılık yapabilmeliyiz.

44.Hırsızlık eklenmeli.

Şimdilik bu kadar, bazıları alıntıdır. Okuduğunuz için teşekkürler.

Oyunda zırhların ağırlığı atlı okçuluğa felan etki etmesi lazım.Fazla ağırlık olursa çeviklik azalmalı,yapılan seri hareketlerin hızı düşmeli,koşma yavaşlamalı gibi.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom