Spore! Sims'in Yaratıcılarından.

Users who are viewing this thread

tlgklz

Grandmaster Knight
Sporebox.jpg
ÇIKIŞ TARİHİ: 2008
Şuanda Steam Fiyatı 29.99$ http://store.steampowered.com/app/17390
Origin Fiyatı: 9,99 € (Dikkat Euro!) https://www.origin.com/en-ie/store/buy/spore-ANW.html
Sanal bebekler bir dönemin unutulmaz tutkularındandı. Bebek olarak beslemeye başladığımız hayvanlarımızı, beslemek, sağlıklarıyla ilgilenmek, altlarını temizlemek gibi işlerle uğraşarak büyütmeye çalışırdık. Will Wright, işi oldukça ileriye götürdü ve birkaç yıl önce Maxis’in yeni projesi olarak Spore’u duyurdu. Oyun içerisinde sahip olma imkanına erişebileceğimiz bir dünya, beraber yaşayabileceğimiz bir aile, olmazsa olmaz düşmanlarımız ve tamamen kendi kontrolümüzde olabilecek yaşam alanları… Üstelik kendi karakterimizi ve araçlarımızı kendimiz hazırlayabildiğimiz gibi, kendi dünyamızı da şekillendirebilecektik. Bir nevi ilk çağlardan günümüze kadar süre gelen “Gelişme” kuralını işleyecek oyunda, hem ilkel çağlarda yaşamayı deneyecek hem de teknolojik olanaklar elde ettiğimizde, bir zamanlar hayali bile kurulamayan farklı gezegenleri ziyaret edebilecektik. Maxis ismini artık bilmeyen yoktur. Spore, bize yenilikçi ve gelişime aç dünyaların kapılarını açıyor.

Oyunda 9 farklı gezegen, her gezegenin altında da 5 farklı evre bulunuyor. Birini tamamladığınız taktirde doğal olarak bir sonraki evre aktif oluyor. İsterseniz aktif olan bir sonraki evreyi, farklı bir gezegende açarak oyuna devam edebiliyorsunuz. Yapımcılar aynı gezegene bağlılık zorunluluğu getirmemiş.

Oyundaki evrelerden bahsedersek;

Cell Stage – Hücre evresi

Gezegene düşen bir göktaşının parçalanmasıyla hayata ilk adımı atıyoruz. Henüz küçük bir hücreyiz. Sürekli Pac-Man tarzı yiyerek olabildiğince hızlı büyümeye gayret göstermeliyiz. Etçil veya otçul türlerini seçebiliyoruz. Belirli bir seviyeye kadar yükseldiğimiz taktirde kendi türünüze uygun bir yaratık bularak çiftleşme aşamasını başlatabiliyoruz. Bu aşama, karakterinizin görünümsel olarak geliştirilmesi demek. Karşımıza çıkan tasarım ekranında bize verilen imkanlar dahilinde, dilediğimize göre bir karakter hazırlayıp tekrar oyuna geri dönüyoruz. Biraz gelişim gösterdikten sonra kendiniz de zayıf rakipleri yiyebiliyor, başka bir yaratık tarafından yenilen bir canlıdan geriye kalan fosilleri yiyerek de yeni geliştirmeler kazanabiliyoruz. Bunlar; pençe, boynuz gibi geliştirmeler olabiliyor. Ayrıca “Büyük balık, küçük balığı yutar” kavramı herkes için geçerli. Üstelik sadece bu evrede değil, tüm evrelerde geçerli. Ekranın alt kısmında yer alan 5 aşamalı seviye geliştirme barını doldurduğunuz taktirde artık karada yaşamaya uygun bir yaratığınız var demektir.

Creature Stage – Yaratık evresi

Artık yalnız değiliz, bir ailemiz ve ona ait küçük bir toprak parçamız var. Ufak ufak avlanmaya başlamalı ve av bitiminde elde edilen yiyeceği daha da büyümek için kullanmalıyız. Fosilleri de yiyerek daha önce olduğu gibi yeni geliştirmeler elde edebiliyoruz. Tam bir örnekleme olmayacaktır, ama bir Knight Online benzeri tarzda ilerleyişe ve oynanışa sahip bu evre. Etrafta diğer yaratıklara ait küçük grupları görmek mümkün. Bunlar bizim yemeğimiz de olabilir, dostumuzda. Yanlarına gidip onlarla konuşabiliyor, dost olabiliyoruz. Tabi ki bu konuşma türü bildiğimiz dilde değil, kendi geliştirdikleri ilkel dilde (Çağlar atladıkça gelişiyor). Diğer seçenekte ise saldırmak gerekiyor. Bu evrede ilk etapta yaratıklar birbirlerine bağlı değiller diyebiliriz.
Alıntı: Merlin'in Kazanı.

Resimler:
Image1.png
spore-ultimate-digital-mac-screenshots-c0fb591267cfa818a8ff49af940f1f40.png
305226-spore-creature-creator-windows-screenshot-testing-the-singing.jpg
Grox_Spaceship_from_Spore

Evet oyun hakkında birazda ben Yazayım. Pekala öncelikle Oyun da creatures Bölümü Var. Buradan Uzay Gemisi, Gemi (Sudakinden evet), Arabalar ve Yaratıklar yapıyoruz. Yaratıklarınızı Ne kadar korkunç yaparsanız yapın sevimli oluyorlar :grin:. Onun dışında yaptığınız şeyleri paylaşabilirsiniz ve paylaşılanları indirebilirsiniz. Oyunda bazı hileler var:

1- help: bunu yazarsanız burada yazacağım hilelerden daha fazlasını elde edersiniz
2- freedom: bu creatures yaparken (Dikkat Oyun İçinde Değil Serbest Yaratık Yaparken) Kullanabiliyorsunuz. Size Sınırsız Parça Takma İmkanı Veriyor
3- addDNA: Yeni Parçaya Paranız mı Yetmiyor Bunu  Yazıyorsunuz ve 200-500 Civarı Para Geliyor Ve Yeni Parça Takabiliyorsunuz bunu oyuna yeni başladığınızda da yapabilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri:
Windows XP:
* 2.0 GHz P4 işlemci veya muadili
* 512 MB RAM
* Pixel Shader 2.0 destekli A 128 MB ekran kartı
* En azından 6 GB boş alan

Windows Vista:
* 2.0 GHz P4 işlemci veya muadili
* 768 MB RAM
* Pixel Shader 2.0 destekli A 128 MB ekran kartı
* En azından 6 GB boş alan

Mac:
* Mac OS X 10.5.3 Leopard veya daha yükseği
* Intel Core Duo İşlemci
* 1024 MB RAM
* ATI X1600 veya NVidia 7300 GT (128 MB of Video RAM) veya Intel Integrated GMA X3100
* En azından kurulum için 4.7GB alan ve oyun için ek alan
* Bu oyun Mac systems (PowerMac) tabanlı PowerPC'de (G3/G4/G5) çalışmaz.

Edit: Yazımı Değiştirdim

Bu oyunun çok büyük potansiyeli vardı aslında, neden ikincisi çıkmadı anlamadım.

Aslında Çıkacaktı. Bir diyalogda  "Biz Spore için benzer bir şey üzerinde çalışıyoruz, ancak çok daha gelişmiş ve daha az karikatürize edilmiş olacak."  "Ama Gerçek Spore Adı Altında Çıkmayacak" (Benim çevirime göre) denmiş. Ve "Gelecekte" diyede eklemeyi unutmamış :grin:.

Fena oyun değil ama bölümler arası geçişlerde uyum yoktu.Bende üçüncü kişi kamerasından oynanan bölümü sevmiştim.Aslında bu evrimin parçaları biraz daha esnek tutulsa yani örnek olarak istediğimizde üçüncü kişi kamerasından oynanan hale dönebilseydik çok daha başarılı olabilirdi.

girebi the hedgehog said:
Bu projeyle 8 sene uğraştılar diye biliyorum. Çok büyük hayal kırıklığıydı bence. "Büyük balık küçük balığı yer" bölümü iyiydi, ayaklanıp diğer canlıları yokettiğimiz bölümü en eğlencelisiydi. Hani sadece o bölümden ibaret bir oyun yapsalar bence daha çok tutardı. Oradan sonra oyun tat vermiyor. Strateji desen strateji değil, böyle kör topal bi şey yapmışlar.

Sonuna kadar katılıyorum.

ilk çıktığı zamanlar deli gibi oynadığım ancak diğer arkadaşlarında dediği gibi teknoloji gelişmeye, yerleşik hayata geçmeye başlayınca sıkılıp bıraktığım oyun. her yeni oyunumda uzay çağına gelip bitirmeden yeni oyuna geçiyordum.  keşke yenisi çıksa da oynasak. şu an tek umudum "no mans sky" ancak onunda uzay çağı dışında bu oyunla pek bir alakası yok.

Back
Top Bottom