Mod Yapımcıları İçin Yararlı Kaynaklar

Users who are viewing this thread

Çoğu mod yapan kişiler için(ben dahil) isim bulmakta yada başınıza gelmiştir kaynaklar, bilgiler elde etmekte zorlanıyoruz. "Bir galaksi buldum ama isim yok kardeş" diyorsanız, "Acaba orta çağda 100 tane meslek deseler neler vardır?" yada yada "Şu bölgenin adını, dinini, hatta NPC 'lerin adını ve görevlerini belirlemek istiyorum" diyorsunuz ama nasıl!? Aşağıda ufak bir şekilde anlatacağım adresleri biraz daha kurcalayınca eminim ki çok işinize yarayacaktır.

Eski Çağ Şehirler
Açıklama: Avrupa, Asya, Orta Doğu, Mısır.. Eski büyük şehirler ile ilgili planlar, çizimler için erişebileceğiniz bir kaynak.

Rastgele İsim Üretme
Açıklama: Yönetim biçimi, karakter isimleri, yaratık isimleri vb. pek çok konuda basitçe yardımcı olacaktır.

Serendipity
Açıklama: Bir bölge, şehir tasarlamakta sorun mu yaşıyorsunuz? İlhamınız burada. İsim veya soyisim mi arıyorsunuz? Buyrun dükkanımıza. Konunuza veya hikayenize başlık arıyor- Gel abicim buraya.

Bölge Bilgileri
Açıklama: Modunuzda Amerika 'mı olacak? Yada Asya? Buyrun detaylı bilgi burada.

Büyük Arşiv
Açıklama: Şimdiden söylüyorum! Buraya giren yeni bir oyun bile yapabilir. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her konu ile ilgili isim, bilgi vs alabiliyorsunuz. Çok yararlıdır.

Bebek İsimleri
Açıklama: İşinize yarayabilecek bir adres. Sadece günümüz değil, yıl seçerek o zamanın en çok seçilen isimlerini görebilirsiniz.

Çok Kullanılan İsimler
Açıklama: Başlıktan anlaşıldığı gibi bölgelere kıta veya bölgelere göre en çok kullanılan isimlere buradan erişebilirsiniz.

Çok Kullanılan Soy isimleri
Açıklama: Başlıktan anlaşıldığı gibi bölgelere kıta veya bölgelere göre en çok kullanılan soy isimlere erişebilirsiniz.

Orta Çağ Meslekleri
Açıklama: Orta çağda basit, zor, profesyonel olmak üzere pek çok kategoriye ayırıp meslekleri toplamışlar. İşinize çok yarayacaktır.

Orta Çağ Bilgileri
Açıklama: Orta çağ ile ilgili daha fazla bilgi alabileceğiniz bir kaynak.

Tımar Sahipleri
Açıklama: Bölge, malikane, tımar sahiplerinin yaptıkları, yaşamları burada.

Tımar Sahipleri(Bayan Versiyonu)
Açıklama: Bölge, malikane, tımar sahiplerinin yaptıkları, yaşamları burada.(Bayan edıtişın)

Orta Çağ da Bayanlar
Açıklama: Bunlar ne yapar, ne yer, ne içer öğrenebilirsiniz.

Orta Çağ Silahları
Açıklama: Orta çağda kullanılmış silahlar ve detayları.

Orta Çağ İsimleri
Açıklama: Yararlı bir site daha. Ben bu adresi bayan ve erkek isimlerini bulun diye koyuyorum ama araştırdığınızda daha pek çok işe yarayacağını göreceksiniz.

Daha Fazla Orta Çağ İsmi
Açıklama: Fazladan bir sitemiz daha. İsimlerin yanında anlamlarını da bize aktarıyor.

Orta Çağ Koşulları Rehberi
Açıklama: Bu adresin işinize yarayacağına eminim. Orta Çağ zamanlarında kullanılan terimlerin ne anlama geldiğini alfabetik olarak sıralamışlar.

Daha Fazla Orta Çağ Koşulları
Açıklama: Fazladan bir site daha. İşinize yarayacak bilgiler mevcut.

RPG Seven ve Oyun Yapımcıları İçin
Açıklama: Sona bombayı bırakayım dedim. İnanımaz yararlı, inanılmaz seveceğiniz bir adres. Detaylar siteye girince.

Şehir Oluşturma
Açıklama: Kabaca anlatmak gerekirse şehir oluşturmanızı sağlıyor. Özelliklerini seçin, o size oluştursun. Oldukça yararlı.

Eski Döneme Ait Referanslar
Açıklama: Giysi, şehir, antika ve pek çok döneme ait eserleri referans alabileceğiniz bir sayfa. girebi 'ye teşekkürler.

Donjon
Açıklama: Hayali Dünyalar, isimler, npc ler ve tonla şey yapabileceğiniz bir adres. Çok beğendim.

Wizardawn
Açıklama: Yararlı bir adres. Çok detaylı.

1790 Osmanlı Tarihi
Açıklama: 1790 'lı yılların Osmanlısı 'ndan çok yararlı bilgiler.

Atlas of World History
Açıklama: Avrupa, Afrika & Asya, MÖ 3000'den MS 1'e kadar yer alan devletleri gösteriyor.

Histoire Mondiale
Açıklama: Avrupa, Asya & Afrika, MÖ 3000'den MS 2000'e kadar yer alan devletleri gösteriyor.

Avrupa Haritaları
Açıklama: 501 yılından 1200 yılına kadar bölgelerin veya şehirlerin haritasına erişebilirsiniz.

Dünya Tarihi
Açıklama: M.Ö. 3000 'den günümüze kadar harita üzerinde ki bütün devletleri gösteren çok yararlı bir kaynak.

AutoRealm
Açıklama: Harita tasarlamak isteyenler yani hikayeye göre AutoRealm adlı programı kullanabilirler,oldukça kullanışlı bir arayüze sahip. Leviathaη'a teşekkürler.

Ücretli Yapımlar

Kingdom Builder Generator Pack
Açıklama: Bu program, krallık oluştururken bölge, şehir, harita, insanlar, kültür, bayrak gibi tonla şeyi oluşturmakta yardımcı oluyor. Fiyatı ise $3.95 olup beğenmezseniz 30 gün içinde geri verebiliyorsunuz.

Centennia
Açıklama: Avrupa, Kuzey Afrika & Orta Doğu, MS 1000'den 2000'e kadar, kesinlikle en ayrıntılısıdır.

Gerçekten çok yararlı olmuş. Bir kişi mod yapmak isteyince orta çağda Silah nasıl olur? Zırh nasıl olur? Asker sistemi nasıl olur? Diye araştırmak yerine direk buradan bulabilir. Ellerine sağlık.

OSP kaynaklarıyla ilgili bir konu zannedip konuya girdim. Tepkilerim sırasıyla şöyleydi:

:smile: :neutral: :???: :?: :idea: :mrgreen:

Valla tam ortaçağ dönemi loncalarıyla ilgili bilgi ararken iyi denk geldi. Ama tartışmaya açmak istediğim bir kısım var:

Serf - A serf was another name for a peasant or tennant. Medieval Serfs were peasants who worked his lord's land and paid him certain dues in return for the use of land, the possession (not the ownership) of which was heritable. The dues were usually in the form of labor on the lord's land. Medieval Serfs were expected to work for approximately 3 days each week on the lord's land.

Ortaçağda serflerin haftada 3 gün çalışmasının beklenmesi? Günümüzde bile insanların çoğu cumartesilerini işte geçirirken, bu durum bana pek olası görünmedi. Tarihi yalayıp yutmuş biri bu kaynakların doğruluğu hakkında bir yorum yapabilir mi?

Eline sağlık güzel konu :smile:.Özellikle NPC lerime isim bulma konusunda zorlanıyordum :grin:

Back
Top Bottom