Bilim

Users who are viewing this thread

Koyun dolly kopyalandıysa hayvanlada ruh yoktur. Sorumu kapatıyorum. İnsanlarda Klonlanırsa ve normal bir bebek gibi yaşayabilirse Demek ki bizimde ruhumuz yok. Ölümden sonrada ya reenkarnasyon yada boşluk hiçbir şey. Hissetmeden düşünmeden toz olmuşsun.

colombos said:
Bence hayvanların ruhu var ya Kurt veya köpeğin mutlaka vardır.
Sakallı said:
Tlgklz said:
Hayvanların ruhları var mıdır? yani bilinmez ama İnsan ruhu gibi hayvan ruhuna dair bir şeyler var mı?

Bilimsel açıdan onlar içgüdüsel hareket eden bir avuç zavallı , beyinleri yok , vicdan ve düşünce yok vs. Gerçi Ademoğlunda  var mı tereddütteyim.
beyinleri var :grin: akılları yok desen yine anlarım ama beyinleri yok nedir yahu. Ayrıca insanda hayatının çoğunu iç güdülerle geçirir. Hayatımızın %5 inde bile düşünmüyoruzdur inan ki

Terimsel olarak söylediğin yanlış. İnsanda içgüdü olmaz. Refleks ve içgüdüsel hareket bulunur. Bunlarla bir şey üretemezsin sadece yaşamını sürdürmeni sağlarlar. İçgüdü daha çok hayvanlarda bulunan hareketlerin toplamadır. Sürü halinde yaşamaları, arıların balı altıgen şeklinde üretmeleri, kunduzların düzgün barajlar yapmaları vb.

Öteki yandan sürekli düşünmeye çalışsan zaten beynin kaldıramaz bunu. Sonuç olarak: deliler.

Tam yeri gelmişken sormalıyım.Yalnızlık insanı olgunlaştırır diye bir şey var mıdır , yani insan yalnızken ve aklında bir şey yokken daha fazla düşünmeye fırsatı oluyor.Akşam yatarken olur herkese zaten.

Düşünmeyle ve sorgulamayla geçiyorsa etki eder tabii. Ancak olgunluk göreceli bir kavram. Benim için yaşanmışlıklar ve tecrübeler insanı olgunlaştırır.

Fecricus said:
Düşünmeyle ve sorgulamayla geçiyorsa etki eder tabii. Ancak olgunluk göreceli bir kavram. Benim için yaşanmışlıklar ve tecrübeler insanı olgunlaştırır.

Yani insanlık ve vicdan adına konuşuyorum.Hiç birimizin yapamadığı genel etik yapı
karşılık beklemeden sevme,yardım etme , ne olursa olsun saygı, en kötü hakkında iyi düşünme,acıma ve vicdan duygusu vs.

Sakallı said:
Fecricus said:

Yani insanlık ve vicdan adına konuşuyorum.Hiç birimizin yapamadığı genel etik yapı
karşılık beklemeden sevme,yardım etme , ne olursa olsun saygı, en kötü hakkında iyi düşünme,acıma ve vicdan duygusu vs.

Karşılık beklemeden sevme falan oturup yalnız başına düşünmeyle elde edilen şeyler mi ki? Geçmiş ve gelecek hakkında düşünüp hatalarından ders alma olayı olgunluk katabilir. Ancak öyle geçmişe takılmış yaşamamak gerek.

Şöyle diyeyim yalnız insan zaten yalnızdır seveni olsa yalnız olmaz dolayısıyla parçadan bütün misali bunu düşündükçe genel bir olguya dönüştürür tabi ki en etkileyen şey insanın kişiliği.Ama ben olgunlaşma derken ruhsal anlamda bahsediyorum yaşayıp görmek elbette ki insanı olgunlaştırır ama ben orasında değilim.

Tlgklz said:
Koyun dolly kopyalandıysa hayvanlada ruh yoktur. Sorumu kapatıyorum. İnsanlarda Klonlanırsa ve normal bir bebek gibi yaşayabilirse Demek ki bizimde ruhumuz yok. Ölümden sonrada ya reenkarnasyon yada boşluk hiçbir şey. Hissetmeden düşünmeden toz olmuşsun.
Klonlanma ile ruhun alakası yok ki. Klonlanmada sana ait dnasal(Kelime ürettim :grin: ) özellikler yeni doğucak canlı ile aynı olacak yani senin zigotunla birebir aynı oluyor. Bu değildir ki ruhun yok. Ruh soyut birşeydir varolduğu ispatlanamaz (yok olduğu da)
Calradianın Bilgesi said:
Wow so bilimsel
EGO-ECO1.jpg
Benimle aynı düşünen birisinin de forum da olmasına sevindim.
Findecáno Amandil said:
Terimsel olarak söylediğin yanlış. İnsanda içgüdü olmaz. Refleks ve içgüdüsel hareket bulunur. Bunlarla bir şey üretemezsin sadece yaşamını sürdürmeni sağlarlar. İçgüdü daha çok hayvanlarda bulunan hareketlerin toplamadır. Sürü halinde yaşamaları, arıların balı altıgen şeklinde üretmeleri, kunduzların düzgün barajlar yapmaları vb.
Orda bahsetmek istediğim aslında buydu. Ama iç güdüsel hareketlerde aslında içgüdüdür yani. İnsanlar ile hayvanlar arasında pek fark bulunduğunu düşünmüyorum. İnsanın diğerlerinden üstün bulunduğu tek yönü Sorgulayıp düşünmesi ve beyni ile ellerinin müthiş uyumuyla icatlar yapabilmesidir. Merak etme yi de bu kategoriye koyabiliriz ama poşetin içindekileri merak edip koklayan bir köpekler gördüğüm için bence merak etmeyi insan yapan özelliklerinin yanına koyamayız.
Sakallı said:
Şöyle diyeyim yalnız insan zaten yalnızdır seveni olsa yalnız olmaz dolayısıyla parçadan bütün misali bunu düşündükçe genel bir olguya dönüştürür tabi ki en etkileyen şey insanın kişiliği.Ama ben olgunlaşma derken ruhsal anlamda bahsediyorum yaşayıp görmek elbette ki insanı olgunlaştırır ama ben orasında değilim.
Şimdi eğer sen yalnız kaldığın durumlarda geçmişteki hatalarından ders çıkarıyorsan bu seni tecrübeleştirir ama bu bir yere kadar olur. Çıkardığın dersleri gerçek hayatta uygulaman lazım.

Çok durulmuş buralar. Az tartışalım, beyin fırtınası yapalım. Forumun entelektüel seviyesi artsın az.

Benim sormak istediğim şey arkadaşlar ''İyi nedir?'' yada neden bazı insanlar için ''iyi'' sıfatını kullanırız. Mesela sadece kız demeyiz de ''iyi kız'' deriz. Bence bunun sebebi iyinin zıttı olan şeyin yani kötülüğün var olması. Aslında bir şeylerin oluşmasını sağlayan şeyin zıtlıklar olduğu varsayımını öne sürebilir miyiz? Yani kötülük hiç var olmamış olsaydı birine iyi demek zorunda kalmış olmayacaktık yada erkek ve dişi diye iki cins olmasaydı iyi kız veya iyi erkek demeyecektik, sadece iyi insan derdik. Eğer başka hayvan türleri olmasaydı ''insan'' diye bir kelime de kullanmaya ihtiyacımız olmayacaktı ''canlı'' diyecektik. Eğer canlı veya cansız diye ayrım olmasaydı sadece madde diyecektik. Ve eğer anti madde olmasaydı belki de madde de diye de bir kavram olmayacaktı ve belki de şuan bildiğimiz evren hiç oluşmayacaktı.

Evet arkadaşlar bu konu hakkında ki görüşlerinizi merak ediyorum pek güzel bir şekilde anlatamadığımı düşünüyorum, kusuruma bakmayın biraz acelem vardı da.

Calradianın Bilgesi said:
Wow so bilimsel
EGO-ECO1.jpg
Tlgklz said:
Hayvanların ruhları var mıdır? yani bilinmez ama İnsan ruhu gibi hayvan ruhuna dair bir şeyler var mı?
Ruh yok zaten de, dinî açıdan merak ediyorsan Kur'an'da hayvanların da Allah'ı sayıp ona zikrettiği geçer. Ama ruh hakkında çok bişi yok Kur'an'da.

aorigan'ın 1-2 gün önce attığı makalede çok hayvanın bilinç altının olmadığı yazıyordu. yani insan gibi düşünemiyorlar bile ve etraflarında ne dönüyor onu bile bilmiyorlar. özelikle az gelişmiş olan canlılar da beyin de olmadığı için onları robota bile benzetiyom.

@colombos
içgüdü insanda da var. örneğin sevişme isteği, intihar etmeni ve kendine zarar vermeni engelleyen iç güdü. insanın icatlar bulması içgüdüden çok bilinç altının işi.

Aoringan said:
Çok durulmuş buralar. Az tartışalım, beyin fırtınası yapalım. Forumun entelektüel seviyesi artsın az.

Benim sormak istediğim şey arkadaşlar ''İyi nedir?'' yada neden bazı insanlar için ''iyi'' sıfatını kullanırız. Mesela sadece kız demeyiz de ''iyi kız'' deriz. Bence bunun sebebi iyinin zıttı olan şeyin yani kötülüğün var olması. Aslında bir şeylerin oluşmasını sağlayan şeyin zıtlıklar olduğu varsayımını öne sürebilir miyiz? Yani kötülük hiç var olmamış olsaydı birine iyi demek zorunda kalmış olmayacaktık yada erkek ve dişi diye iki cins olmasaydı iyi kız veya iyi erkek demeyecektik, sadece iyi insan derdik. Eğer başka hayvan türleri olmasaydı ''insan'' diye bir kelime de kullanmaya ihtiyacımız olmayacaktı ''canlı'' diyecektik. Eğer canlı veya cansız diye ayrım olmasaydı sadece madde diyecektik. Ve eğer anti madde olmasaydı belki de madde de diye de bir kavram olmayacaktı ve belki de şuan bildiğimiz evren hiç oluşmayacaktı.

Evet arkadaşlar bu konu hakkında ki görüşlerinizi merak ediyorum pek güzel bir şekilde anlatamadığımı düşünüyorum, kusuruma bakmayın biraz acelem vardı da.

anti maddenin varlığından haberdar değilken de madde diyorduk, o son kısım bana mantıklı gelmedi. ilaha zıtlık şart değil. uzay var, zıttı yok. anti uzay yok. zıtlıksız da bir şey olur.

Zaten birşeyler birbirinden farklı olduğu için bu sıfatlar vardır. Çoğunlukla "iyi-kötü, zengin-fakir, çalışkan-tembel" gibi sıfatları insanları sınıflandırmak için kullanırız. Çünkü aralarındaki farklar sayesinde cisimleri aklımızda tutabiliriz. Ayrıca dediğin gibi iyilik olmadan kötülük, kötülük olmadan iyilik olmaz. Bir süper kahraman bile bir kötüye ihtiyaç duyar zaten olaylar da hep tezat görüşlerin yüzünden gerçekleşir. Benim merak ettiğim ise şu her insan kendi görüşünü haklı görür ve kendince iyidir. Filmlerde gördüğümüz kötü kahramanlar bile aslında kendince iyidir ve haklıdır bunun en büyük kanıtı da bence Hitler in "Kavgam" kitabıdır. Bazı insanlar Hitler'i iyi bir insan olarak görür onu haklı bulur. Bazı insanlar ise Hitler i bir şeytan olarak görür buradan da çıkaracağımız sonuç aslında İyilik ve Kötülük kavramlarının gerçekten olmadığını bunun tamamen yapay ve insan ürünü olduğunu anlayabiliriz. Sonuç İyilik ve Kötülük yoktur bizim kabul ettiğimiz doğrulara uyanlar ve uymayanlar vardır.

Uyarı 1 ileti

Yok benim bahsetmeye çalıştığım şey aslında daha çok zıtlıkların varlığı oluşturdukları ile ilgili bir şey. Hafif taoist felsefe gibi bir şey. Uzun uzun anlatırım sonra ne demek istediğimi.

@luckylancer

Öyle bir makale attığımı hatırlamıyorum. Acaba yanlış bir makale falan mı attım. Özelden yollar mısın acaba paylaştığım makaleyi. Ayrıca hayvanlardan da bir yere kadar zeka olduğunu unutmayalım. Şu videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Oo diyalektik. Alırım bi dal.

Bir şeyin zıttı ile var olması. Kavramsal olarak bir ihtiyaç doğduğundan zıttı olan şeyler farklı adlandırılır. Mesela soğanın parçalarını el alırsak. Soğanın cücüğü bir parçadır. Peki soğanın cücüğü olmayan kısımları nedir? Adlandırmak gerekli. Soğan parçalara ayrılmasa ona sadece soğan derdik biterdi. Tabi bu örnek. Genelde daha soyut ve göreceli şeyler için kullanılmış. Az önce bahsettiğin gibi iyi - kötü, güzel-çirkin.

Bana kalırsa biraz daha var olan bir şeyi bir profil etrafında genelleme. O profile uymayan diğerleri isimlendirme gibi geliyor. Var olan şeyleri isimlendirirsin, var olmayanları isimlendirmek zordur.

İyi kız olayına gelirsek de sıfat o sıfat :smile:

Homo sapienslerin ortaya çıkmasına yol açan etmenler nelerdir, yani neden diğer hayvanların aksine beyni bu denli ileri derecede gelişmiş bir canlı ortaya çıkmıştır acaba?

Mosin Nagant said:
Homo sapienslerin ortaya çıkmasına yol açan etmenler nelerdir, yani neden diğer hayvanların aksine beyni bu denli ileri derecede gelişmiş bir canlı ortaya çıkmıştır acaba?
İnsanın primatlar'dan geldiğini ve şempanze ile ortak ataları olduğunu varsayarsak, işin ilginci Homo Sapiens denilen tür çıkmadan önce şempanze ile ortak ataları olan varlığın şu anki insanlar kadar beyni gelişmiş olduğu anlaşılıyor. Çünkü, şempanzeler ile insanlar çoğu durumda benzer tepkiler veriyor. Yani burada asıl soru Homo Sapiens'in değil, ortak ata'nın nasıl bu kadar zeki olduğunu sormak olacaktır.

Ayrıca evrim tersine de işleyebiliyor. Homo Sapiens Neanderthalis'in beyin hacmi Homo Sapiens Sapiens'e göre daha büyüktü.

Dies Irae said:
Ayrıca evrim tersine de işleyebiliyor. Homo Sapiens Neanderthalis'in beyin hacmi Homo Sapiens Sapiens'e göre daha büyüktü.
Önemli olan beynin kıvrımı.

colombos said:
Dies Irae said:
Önemli olan beynin kıvrımı.
Beyin ile ilgili konuya ek bilgi attım direk alakalı demedim zaten de, aslında düşünürsek ters evrim diye bir şey yok. Ben sadece herkesin alıştığı veya bildiği yönde evrimin tersi demek istedim. Sonuçta çevresel koşulların etkisi ile meydana gelen bir değişim olduğu için her türlü sonuca varabilir.

Back
Top Bottom