Bilim

Users who are viewing this thread

Evrenin oluşumundan bahsettin ve ardından kurduğun bu "yokluktan madde varolamaz kavramı da bir nevi yanlış oluyor." cümlesi beni "evrenden öncesi ve ötesi yokluktur" diye düşündüğünü düşünmeme yol açtı.

Genghis Khan said:
Evrenin oluşumundan bahsettin ve ardından kurduğun bu "yokluktan madde varolamaz kavramı da bir nevi yanlış oluyor." cümlesi beni "evrenden öncesi ve ötesi yokluktur" diye düşündüğünü düşünmeme yol açtı.
Hayır, ben bu kavramı bir nevi idealizm olarak algıladım, o yüzden eleştirdim.

Caliph said:
Diril eyyy konuu!!!!!!

Bugün Biyoloji hocamız ile klonlama konusuna denk geldik ve ''insan'' klonlanabilir mi ? diye bir soru sorduk.Olabileceğini fakat çevresine zarar vereceğini,duyguları olmayacağını ve uzun süre yaşayamayacağını söyledi.

Sizce böyle bir şey olabilir mi?,bu arada ''Neden yapılmıyor lo ?'' derseniz,konu insan haklarına aykırı.İngiltere'de sırf bu olay gerçekleşsin diye bir yasa teklifi bile olmuş.Tabii kabul edilmemiş.

incili arwa said:
Bugün Biyoloji hocamız ile klonlama konusuna denk geldik ve ''insan'' klonlanabilir mi ? diye bir soru sorduk.Olabileceğini fakat çevresine zarar vereceğini,duyguları olmayacağını ve uzun süre yaşayamayacağını söyledi.

Sizce böyle bir şey olabilir mi?,bu arada ''Neden yapılmıyor lo ?'' derseniz,konu insan haklarına aykırı.İngiltere'de sırf bu olay gerçekleşsin diye bir yasa teklifi bile olmuş.Tabii kabul edilmemiş.
Aslında hiç etik olmasa da yapılabilir bir tanecik klon. Tabii sadece 1 tanecik ve sadece deneme amaçlı. Klon olduğunu klon bilmemeli aynı zamanda.

colombos said:
incili arwa said:

Aslında hiç etik olmasa da yapılabilir bir tanecik klon. Tabii sadece 1 tanecik ve sadece deneme amaçlı. Klon olduğunu klon bilmemeli aynı zamanda.
Tamam seni deneyelim :razz:

Wesley Sneijder said:
colombos said:
incili arwa said:

Tamam seni deneyelim :razz:
Bu dünyaya 2.colombos açıkçası çok fazla.

Denense de nasıl bir şey olur bilemem ama pek sağlıklı bir fikir değil.Sonuçta Koyun Doly çok yaşamadı.

Zaten klon klonlanacak insanın yaşında doğuyor gibi. 30 yaşındaki bir insandan alıp insan klonlansa direk 30 yaşındaymış gibi bir geleceği olucak. Klonacak adam 60 yaşında ölürse klonda 30 yıl yaşamış olacak

Mosin Nagant said:
incili arwa said:
Denense de nasıl bir şey olur bilemem ama pek sağlıklı bir fikir değil.Sonuçta Koyun Dolly çok yaşamadı.
Dolly 8 yıl yaşadı, koyunların ömürleri ise 12-13 yıl. Çok da az sayılmaz.

Klonlanan insan da Dolly kadar yaşar belki.Bundan sonrasını bilim adamlarına ve forum ahalisine bırakıyorum ben.

Sonrasını düşünemiyorum  :mrgreen:

colombos said:
Zaten klon klonlanacak insanın yaşında doğuyor gibi. 30 yaşındaki bir insandan alıp insan klonlansa direk 30 yaşındaymış gibi bir geleceği olucak. Klonacak adam 60 yaşında ölürse klonda 30 yıl yaşamış olacak
vat? Onlar bağımsızdır yahu.

Dies Irae said:
colombos said:
Yok ya öyle birşey okumuştum. Hatta o yüzden klonlar az yaşıyor diye biliyorum.

Not: 60 yaşında ölüm derken doğal olarak

colombos said:
Dies Irae said:
colombos said:

İyi de ölümün aynı anda gerçekleşmesi için klonlanan ile klonun tamı tamına aynı şartlarda yaşaması gerekmez mi?

Mosin Nagant said:
colombos said:
Dies Irae said:
colombos said:

İyi de ölümün aynı anda gerçekleşmesi için klonlanan ile klonun tamı tamına aynı şartlarda yaşaması gerekmez mi?

Mantıklı. Pek fikir sahibi değilim bu konularda, ama klonlanan organizma klonlanıldığı kişinin o zamana kadar ki tüm vücut özelliklerine sahip olabilir. Yani o zamana kadar teninde olup bitmiş herşeyi taşıyabilir.

http://forum.paticik.com/read.php?8 said:
Zararlari da, şöyle söyliyim, bir hücrenin tam olarak neden ölmeye karar verdigini bilemiyoruz, teorilere göre kromozomlardaki telomerlerin kisalmasindan ölüyor hücreler ama farelerdeki telomerler kisalmaz ama onlar da ölüyor sonuçta. Her neyse dagitmadan, hayvan hücrelerinin belirli sayida bölünme yetenegi vardir. Bir süre sonra bu yeteneklerini yitirir ölürler. Klonlanacak kişinin hücresi zaten belli bir süre yaşamış olduğundan klonu daha az yaşar, ve tam emin degilim ama klonlarin kalp yetmezligi oluyormus (dollyde mesela).

Yok ortalama yaşam süreleri aynı olabilir tabii ki fakat fiziksel olarak bir bağ yok aralarında. Bir dr bennlik duygusu denilen olay çok tuhaf. Diyelim colombos öldü, saçından bir parça alıp onu klonlamak cok enteresan.

Dies Irae said:
Yok ortalama yaşam süreleri aynı olabilir tabii ki fakat fiziksel olarak bir bağ yok aralarında. Bir dr bennlik duygusu denilen olay çok tuhaf. Diyelim colombos öldü, saçından bir parça alıp onu klonlamak cok enteresan.

Peki klonlanan kişinin herhangi bir insani fonksiyonu olabiliyor mu? Örneğin colombos'un klonu da onun gibi espiri yapabilir mi?

Back
Top Bottom