[OSP][M/SP]Multiplayer Dünya Haritası|Yapılır mı? Yaptılar bile.

Users who are viewing this thread

Böyle bir çalısma olursa, kesinlikle Custom Settlements ile birlikte olması gerek bence, ve daha büyük bir harita, çünkü bildiğiniz gibi custom settlements modu daha aktif oyuncular istiyor, ve genişlemek öyle kolay değil, yani sen oyundan 1 saat çıkınca biri gelip şehrini alamaz, veya 10 arkadaş bi şehri alıp oradan kazandıkalrı parayla en iyi silahları almayı bekleyip savaşlara atılıp yeni başlayanlara saldıramaz, en güzel tarafıda belki bu, oyun sonradan girenlerin bir sanşı olması gerek, bu yüzden belki level aralığı bile konabilir, yani 10 level adam 6 levele saldıramaz gibisinden, ama tabi daha sadece bir taslak bu önce bi derlenip toplansın inşallah bunlarda yapılır, ayrıca bazıları diyorlarki BannerLord gömülür, pekçok M&B modu sonradan Warband'a uyarlandı, neden buda olmasın, yani kodlar belli yapılacaklar belli, büyük ihtimal BAnnerlordda açık kaynak olacak, 2 haftalık bilgi toplama ve araştıramnın ardından bi 2 hafta daha çalısarak mod Bannerlorda uyarlanabilir diye düşünüyorum, bu olmicak birşey değil kod uzmanı abilerimizin bileceği iş yani :smile:

Belendor said:
Belendor said:
Bu mod oynanabilir durumda değil daha.

Dilimde tüy bitmedi hala, olsun yine de ısrarla tekrar ediyorum.
bunu bende biliyorum sadece merakımdan denedim, oynanabilir durumda değil diye denebilir fakat denemek yasak diye bir kanun yok
hem fikir edinmiş oldum deneyince

Şimdilik böyle bıraktım, yarın çevirisini yapacam. O zamana kadar ingilizcesi olanlar yeni versiyonda neler geldiğini ve kılavuzda ne yazdığına bakabilir.

Kılavuz said:
The_dragon said:
When you install the mod, make sure you copy the files from mod_files and paste them in the mod folder.

What to do if...
1."Desync" message show up (centered-bottom of the screen) - kepp the spacebar down for 2 seconds, then release it.The message should dissapeare.
2.I need to click multiple time to make the party move - this is something normal, it is caused by nopause mod(which keeps all the things in sync)
3.Random error messages appeares - if you didn't modified the files at all, then exit the game, then go to game folder, and send me the rgl_log.txt , along with a description of the situation
4."Waiting for confirmation screen" stays for more than 10 seconds - this is cause by a network problem.Open up a internet browser, and type in <server_ip>/test.php  (replace the <server_ip> with the server's ip). If the message " All setups are fine!" does not appeare, then there is a server issue. It can be caused by the firewall, or by using a router.

Ingame controls:
1.Register
To register an account, go to start new game->register account. Then choose your awesome name and pass, then click continue, and follow the ingame screens, until you reach the world map

2.Log in
There are 2 ways of log in:
-go to load game, select your savegame, hten hit load and log in
-go to start new game->log in forced -> and follow the ingame screens

3.Chat
The chat key is exactly the multiplayer global key (default is T)

4.Player stats
The player stats is the same as the normal mp, press Tab and you will see a list of all online players, along with their ping(many times the ping is bugged).

5.Menu
The main window is assigned to the key M. Press it once, the menu will be up, press it again, the menu will go away. From there you can choose other submenues(currently only one functionally)

6.Inventory window
The inventory window is a very basic one (many many details needs to be added, but since presentations are pain in a** for me....). You can move the items from one slot to another one, by clicking on them. When you click a slot, that slot will become red, that means that it is selected. Click it again to deselect it. Select a slot, then click on anotherone to swap the item/equip the items. At the bottom you can see the gold, and also you can see two arrows. Those arrows scrool throu items pages.

7.FPS
You can see your current FPS by pressing the key N once, then wait 1 sec, and the fps will show in a message(it is accurately, I tested it with Fraps).

Other things:
1.Currently, the inventory is synced up with the server, and if you want to test it, you need to manually add items for each player. To do that, first find his unique id, then go to players/<his unique id>  and open up the file inventory.txt . You will add the items by replacing a -1 value(or an already existing one) with the item id you want to add(the items id can be found in id_items.py in module system). Make sure that you replace the value, and not delete a '|' . The first -1 (is the first one) is hardwired, changing it will not add a intem into the game.

Versiyon logları said:
v0.2:
        -fixed server sending invalid messages to client, causing fake events
        -changed server sending syntax from "send_data_to_player(<unique_id>,<arguments_number>,<data_array>,[strings_number])" to send_data_to_player(<unique_id>,<data_array>,[strings_number])
        -changed client sending syntax from (call_script,"script_send_string_to_server",<event>,<nr_of_strings>), to (call_script,"script_send_string_to_server",<event>,<nr_of_strings>,<first_string>,<second_string>,...),
        -inventory and gold are now synced with the server
        -added new events like show color text
        -added player stats window, by pressing the button TAB
        -added ping function
        -added FPS counter on the key N (i will add more stuffs on this key)
        -added a simple menu window, on key M
        -added a simple inventory window
        -added two server simple triggers : on_connect , on_deconnect
        -added server logs
        -added server config file
        -added anti-teleport (you can enable or disable from server config; now the player movement is server controlled)
        -optimized a little the receiving server part

Hatam varsa affola aceleye geldi biraz  :oops:
Kılavuz said:
Modu yüklediğinizde, "Mod_files" dosyasındakileri kopyalayıp Mod klasörüne attığınızdan emin olun.
Ne yapmalı;
1. "Hata Kodu" (Yada o tarz birşey) görünecek (Ekranın ortasında), boşluğa 2 sn basılı tutun ve serbest bırakın kaybolacaktır.
2. Partiyi hareket ettirmem için bir kaç kez tıklamam gerekiyor, bu normal bir şey, bu dondurulabilir oyuna sebep oluyor. (Bu herşeyi senkronize tutan şey)
3. Hata raporları görülüyor- Eğer dosyayı düzenlemezseniz , oyundan çıktığınızda, oyun klasörüne gidin ve bana rgl_log.txt dosyasını gönderin. Açıklama ile birlikte.
4. "Doğrulama ekranı" 10 saniyeden uzun kalıyor buda internet problemlerine sebep oluyor. İnternet browserı açın ve <server_ip>/test.php yazın. "Bütün yüklemeler tamam!" kaybolmazsa bu serverla alakalı bir problemdir. Buna firewall veya kullanıcı hatası sebep olmaktadır.

Oyun içi Kontrolleri
1.Kayıt
Kayıtlı kullanıcı, yeni oyun başlat-> kaydol. Kendi harika kulanıcı ismini ve şifreni seç ve devama bas ve oyun için ekranı takip et taki oyun haritasına ulaşana kadar.

2.Giriş
Giriş için 2 yol var:
-Oyun yükleye gir ve oyununu seç sonra oyunu çalıştır ve gir
-Yeni oyun başlat - Giriş destekle - ve oyun içi ekranı aç

3.Chat
Multiplayer ile aynı (T ile)

4.Oyuncu İstatistikleri
Normal oyundaki ile aynı, TAB'a basarsan online oyuncuları görebilirsin pingleri ile birlikte(Çoğunlukla pingler bugludur)

5.Menu
Ana menü M ile açılır. Sadece bir kere bas Menu açılacaktır, Tekrar basarsan menuden çıkarsın ve Alt Menülerin seçildiği yere gelirsin. ( Sadece işlevsel olarak şuanlık)

6.Envanter
Aslında çok basit (Birçok ayrıntı eklemek gerek, ama şimdilik sunum benim canımı okuyor). İtemlerin yerini değiştirebilirsin (Tıklayarak). İteme tıkladığın zaman, item kırmızı olacaktır. Bu item seçildi demektir. İteme tıkla ve yerini değiştirmek istediğin objeye tıkla. Altta paranı görebilirsin. Ayrıca 2 tane ok göreceksin. Bunlar sayfalar arası geçişi sağlar.

7.FPS
FPS'yi N ye basarak görebilirsin. (1 saniye içinde açılacaktır.) Bu size mesaj olarak gelecektir. (Denenmiştir. Fraps ile test ettim)

Notlar:
1.Kesinlikle, envanter server ile senkronizedir, eğer test etmek istersen her oyuncuya otomatik olarak item eklemen gerek. Bunu yaparsan, onun İD'sini bulmalısın, sonra players/<İD> ve inventory.txt dosyasını aç. İtemi -1 değer ile tekrar yerleştirebilirsin. (Yada var olan herhangi biriyle). Bunun için itemin İD'sini yazman gerek.(İDsini  id_items.py'den bulabilirsin.) Değeri yerine yazdığından emin ol ve "|" silme! İlk -1 kablolu, Bunu değiştirerek oyun item ekleyemezsin.

Versiyon logları said:
v0.2:
-Oyunculara gönderilen geçersiz etkinlik mesajları düzeltildi.
-"send_data_to_player(<unique_id>,<arguments_number>,<data_array>,[strings_number])" 'den send_data_to_player(<unique_id>,<data_array>,[strings_number])  gönderilen kod dizilimi değiştirildi
-(call_script,"script_send_string_to_server",<event>,<nr_of_strings>), 'den (call_script,"script_send_string_to_server",<event>,<nr_of_strings>,<first_string>,<second_string>,...), gönderilen kullanıcı kod dizilimi değiştirildi.
-Artık envanter ve para serverla senkronize .
-Yeni etkinlikler artık renkli yazı ile gösterilecek
-TAB tuşu ile ulaşılan kullanıcı istatistikleri eklendi.
-Ping seçeneği eklendi
-Fps sayacına N tuşu ile ulaşımı eklendi (Bu tuşa daha fazla işlev ekleyeceğim)
-Basit menüne M tuşu ile ulaşım eklendi
-Basit bir envanter yapıldı
-2 tane server tetikleyici eklendi; on_connect , on_deconnect
-Server logları eklendi.
-Server yapılandırma dosyası eklendi.
-Işınlanma engelleyici eklendi. (Server Configden aktifleştirebilirsin, yapmazsan oyuncuyu bilgisayar hareket ettirir.)
-Server en uygun hale getirildi.

Proje sahibi 27 Days Survival adında başka bir projeye başladı, haberiniz olsun. Tavsiye ederim, bu projeye ne olacağı belli değil. (Ara verdiğini düşünüyorum.)

Bende tam şimdi gördüm, düzeltecektim. Ne yaptığı belli değil adamın. :smile:

Bir çoğunuz gibi benimde aklımda aynı soru var "Zaman,Tarih olayı nasıl olacak?"

Oyun kayıt edilebilir bir şekilde olacak, Age Of Empires II' de ki Save & Exit gibi. Yani oyun esnasında biri düşerse oyunun Save'i alınacak ve oyun kapanacak daha sonra oyun kaldığı yerden devam edilebilir.
(Bu sadece bir öneri.Geliştirilebilir yada akla daha farklı fikirler gelmesi için ışık kaynağı olabilir.)

Not: MP olarak bu söylediğim çok zor ama Co-Op olarak yan yana bir arkadaşımızla oynarken bir alternatif olabilir.

Bunu niye yazdın bilmiyorum da, o zaten düşünülmüştü. Yapıldı. :smile:

bugra9 said:
Nasıl kurduğumu anlatıyorum.

NOT: Mod oynanabilir durumda değildir. Deneme amaçlı anlatılmıştır.

Öncelikle oyunun dosyalarını indiriyoruz. Orjinal konudan son sürümün linkini öğrenebilirsiniz. Benim indirdiğim;
multiplayer campaign mod files download -> HERE

İndirdiğimiz arşiv dosyasını bir yere açıyoruz.

1) Sunucu Kurulumu:

Ev kullanıcısı için (Windows);
1.0) Xampp indir.
1.1) İndirdiğin arşiv dosyasını biryere aç
1.2) İçindeki xampp dizinini c ana dizinine taşı
1.3) C:\xampp\htdocs\ dizinin içindeki herşeyi sil.
1.4) Daha önce indirip açtığımız mod dizininin içindeki webserver_files dizinine giriyoruz ve içindeki herşeyi kopyalayıp,
C:\xampp\htdocs\ dizininin içine yapıştırıyoruz.
1.5) C:\xampp\xampp_start.exe dosyasına tıklayıp çalıştırıyoruz.
1.6) İnternet tarayıcımızın adres satırına http://127.0.0.1/test.php yazıp girdiğimizde karşımıza "All setups are fine!" yazısı çıkıyorsa sunucu doğru kurulmuş demektir.
1.7) 80 portunu yönlendirmeniz gerekmekte. İnternette "kendi modeminizin markası port yönlendirme" yazarak ulaştığınız dökümanları uygulayarak 80 portunu kendi yerel ip adresine yönlendirin.
1.:cool: http://www.whatismyip.com/ adresinden ip adresinizi öğrenin.
1.9) http://ip-adresiniz/test.php adresine gittiğinizde karşımıza "All setups are fine!" yazısı çıkıyorsa herşey tamamdır. Eğer olmuyorsa 1.7 adımını tekrar yapın.

Sunucusu olan için (Linux);
1.0) Daha önce indirip açtığımız mod dizininin içindeki webserver_files dizinine giriyoruz ve içindeki herşeyi kopyalayıp, sunucumuzun php dosyalarını yorumladığı kök dizine yapıştırıyoruz.
1.1) Yapıştırdığımız dizinlerin hepsine yazma yetkisi verin.
1.2) İnternet tarayıcımız ile http://sunucu-ip-adresi/test.php adresine gittiğinizde karşımıza "All setups are fine!" yazısı çıkıyorsa sunucu doğru kurulmuş demektir.

Eğer native dışındaki farklı bir moda uygulayacaksanız 2. adımdan devam edin.
Native moda hazır uygulanmış halini kullanmak için 6. adımdan devam edin.

2) Python Kurulumu
Kurulu değilse araştırıp kurun.
Daha sonra kurulumunu yazacağım.

3) Son Adım ve Açılış
3.0) Oyunun modül dizininindeki Native dizinini kopyalayıp aynı yere yapıştırıyoruz ve adını "singleplayer_to_multiplayer" olarak değiştiriyoruz. (Örnek oyun modül dizini: E:\Steam\SteamApps\common\MountBlade Warband\Modules\ )
3.1) İndirdiğimiz modun içerisindeki "mod_files" dizininin içindeki "languages" dizinini kopyalayıp, braz önce oluşturduğumuz "singleplayer_to_multiplayer" dizini içine yapıştırıyoruz.
3.2) İndirdiğimiz mod dizininin içindeki "module_system" dizinine giriyoruz.
3.3) Bu dizinde bulunan "module_info.py" dosyasını metin editörü ile açıp oyunumuzun modülünün bulunduğu dizini yazıyoruz. Burada dikkat edeceğiniz nokta, adresteki  tüm "\" işaretini "/" işaretiyle değiştirmelisiniz. (Örn: export_dir = "E:/Steam/SteamApps/common/MountBlade Warband/Modules/singleplayer_to_multiplayer/")
3.4) module_strings.py dosyasını metin editörü ile açıp en alta iniyoruz. En alt satırdaki 127.0.0.1 ip adresini kendi ip adresimiz ile değiştiriyoruz.
3.5) build_module.bat dosyasını çalıştırıyoruz ve oyunumuz hazır oluyor.

4) Ayar Yapma
C:\xampp\htdocs\server_config.php dosyasını metin editörüyle açıp kendinize göre ayar yapabilirsiniz.

5) Paylaşma
Arkadaşlarınızın oyuna girmesi için sadece oyunun modül dizinindeki singleplayer_to_multiplayer dizinini arkadaşınızının oyunundaki modül dizinine kopyalamanız yeterlidir.

6) 2. ve 3. Adımlara Alternatif
6.0) Buradaki dosyayı indirin ve oyunun modül dizininin içine açın.
6.1) singleplayer_to_multiplayer dizininin içindeki strings.txt dosyasını açın ve en alt satirdaki 127.0.0.1 adresini kendi ip adresiniz ile değiştirin.
bu mesajı yazan kişi forumu bırakmış o yüzden 6. adımdaki o linki verebilirmisiniz ? python yükleyip module systemden ayarlamak yerine o hazır dosyayı atabilirmisiniz ?

O linkte dosya vardı,arkadaş modul sistemi kurmuş ve dosyayı koymuştu,galiba halen duruyor bende ama yüklemeye gerek yok,çünkü çalışmıyor,saniye başında oyundan atıyor.Denemek bile gereksiz,o zamanlar çok heyecanlanmıştım,fakat olmuyor,emin olabilirsin,daha çok ayar lazım.

Dediğim gibi olmuyor,50 mb lik dosyayı yüklemeye değmez,hiç bir şey çalışmıyor,kayıt ekranında sonra sürekli atıyor seni.Bende heyecanlanıp denemiştim,emin ol,gerek yok.

Propaganda said:
Dediğim gibi olmuyor,50 mb lik dosyayı yüklemeye değmez,hiç bir şey çalışmıyor,kayıt ekranında sonra sürekli atıyor seni.Bende heyecanlanıp denemiştim,emin ol,gerek yok.
anladımda zararı olmaz denemekten 50 mb 30 sn de iner eğer dosyası varsa atabilirmisiniz

KhergitKhan said:
Ah be beni de en heyecanlandıran sistemlerden biriydi.Yapan varmı peki böyle birşey bir fikriniz varmı?
Şoyle bir sistem var;
Eger bir savasta isen,ve zor durumda isen bir dedicated server kurup arkadasini savasa cagirabiliyosun.battle time adli bir modda var bu.benim modumda da olacak :]

Back
Top Bottom