WB Ateş Ve Kılıç (Wfas) Rehberi

Users who are viewing this thread

enessancak

Recruit
Evet arkadaşlar görüyorumki ateş ve kılıç rehberleri kısıtlı ve hiç krallık rehberi yok.Sadece çar olma rehberi senaryolar ve bazı ufak detaylar var. Ancak benim gibi senaryo oynamadan oynamak isteyenlere bir krallık rehberi lazım birde oyun stratejisi hakkında bir kaç ipucu lazım wfasçılara.
NOT:1.143 SÜRÜMÜNE GÖRE YAZILDI.
Not:KENDİ OYNADIĞIM SAVEME GÖRE YAZILMIŞTIR.
BÖLÜM 1 : Krallıklar ve Ulus Dengeleri

Oyunda biliyoruz ki 5 krallık var ve 2 sinin kralı olunabiliyor.Bir tanede Kazak Atamanlığının kadim efsanesi kara gürz var. Ancak ben senaryosuz
oynarım diyorsanız ulus dengelerini bilmeniz hangi krallıga bağlanacağınıza yada hangi krallığa saldıracağınıza karar vermenize daha iyi olanak sağlar.

Ülkeleri Askeri Ve Ticari olarak İki açıda inceliyeceğiz.

1)Kazak Atamanlığı :

-ASKERİ:Kazakların birkaç zırhlı askeri hariç zırhları pek iyi değildir.Piyadeleri hafif ve hızlıdırlar tek elli silahları ve baltaları iyi kullanılırlar
piştovlu askerleride iyi can götürür.Kırımların atlı pkçularına ve okçu piyadelerine eşit bir ülkedir. Kırım-Kazak kavgasını kimin kaznacağı hiç belli olmaz.
Kazaklar lehistanın zırhlı mızraklı piyadelerine etkili bir topluluktur.Lehistandan gücsüz olmalarına ragmen piyadelerini rahat indirirler ve bu sayede
lehistan şehirlerini alma konusunda iyi bir etkidedirler.Seferdeyken 15-20 kişi dolanırlar.

-TİCARİ:Kırıma yakın kalelerinde baharat üretimi vardır.Tuz ve üzüm de oyun ilerleyince sık rastlanır.Çerkeske yakın kale ve köylerinde üzüm bol olur.
Ama her oyuna farklılık gösterebilir.

2)İsveç Krallığı:

-ASKERİ:Zırhları oldukça iyi süvarileri vardır.Ağır haraket eden askerlerini yenebilecek ülke lehistandır.
Kılıç ustaları kanatlı hüssarlara pek direniş sergilemezken isveç atlıları tüm dünyayı fethedebilecek güçtedir.
Seferde 10 -15 kişi dolanırlar.

-Ticari:grin:aha çok yün ve deri gibi malzemeler rastlanır.

3)Kırım Hanlığı :
-ASKERİ.,Hızlı okçu piyadeleri ve süvarileri vardır. Nokorları yeniçerileri iyi savaşır. Kalkanı olmayan
çift elli giden rus piyadelerine okçuları çok büyük tehdit oluşturur.Meydan savaşında rusları yenemeseler bile
şimdiden pek çok rus kalesi ele geçirmiş oldugunu görebilirsiniz.Çeviklik ve okçuluk yetenekleri bu ülkenin has özelliğidir.
Kazaklarla eşittirlerdir.İsveçlere pek dayanamazlar.
Seferde 15-20 kişi dolanırlar.

-TİCARİ: Baharat demir üretiminde ilerlemişlerdir. Çömlek ve tuzda bulunabilir.

4)Lehistan:

-ASKERİ:Mızrakları kullanmayı pek severler. Ve iyide kullanırlar.Gönderli silahlı askerleri orta hızda hareket eder.
Ruslarla eşit gibileridir.Meydan savaşlarında ruslara karşı avantajları vardır.Ama kalelerini isvece ve ruslara kaptırırlar.
Lordları itaatsizdirler.Seferde 5-10 kişi dolanırlar.Kılç Ustalarını yenebilecek kanatlı hüssarları vardır.

-Ticari:Şarap ve bira üretimi yaygındır.Kürk te satarlar.

5)Rus Çarlığı:

ÇİFT elli silah yaygındır. Kalkanları pek bir ile yaramaz.Kırım okçularına dayanıksızken yakın dövüşte
kazak piyadelerini yere sererler.Lehistan ve kazağı yenebilecek güçtedirlerdir.Seferde 5-10 kişi dolanırlar tabi siz çarsanız (:

-Ticari:İpek Ve Pamuk ve kadife kırıma yakın yerlerde çıkabilir.

BÖLÜM 2 : Kendi Ordum Nasıl Olmalı

Ben ordunuzu paranız yokken köyden almanızı tavsiye ederim.Haydutlardan korunmak için ezik 20-30 asker alın.Ve kazaklarla ilişkinizi arttırın en az 10 15 olsun.
Şimdi gizli zula görevini alın ve rus lorduyla konuşup dunayvistideki köy muhtarı ile konuşup parayı alıp ken di cebinize atın.İlişkiniz yüksek
olduğundan 0 altına inmez ve savaşa girmessiniz.Sonra daha fazla ilişki kasın ve bu sefer 0 altına inmiycek şekilde 2-4 köy yağmalayın
ve satın.Sonra ise cebimizde böyle böyle 20-30k talerimiz var. artık ordumuzu kurabiliriz.Ben hep şu şekilde ordu kurarım.
Diyelim 80 kişilik kapasite var ben süvarileri hep kırımdan alırım ve onları at ok ve yuşman alırım .diyelim 30 süvarimiz var.Piyade ve okçulara tabiki
gerek var nasıl kuşatcaksın kaleleri.Piyadeyi lehlerden nişancıyı lehlerden alın derim ben.Hem zırhları iyidir lehlerinde hemde hareket hızlıdır.

Rehberi devam ettiririm yakında.
:lol:

hmm güzel bir rehber aslında senaryoluda nasıl olacağı hakkında rehberide yazmalısın(anlatamadım anladıysan çok zekisin demektir)

KillerSensei said:
hmm güzel bir rehber aslında senaryoluda nasıl olacağı hakkında rehberide yazmalısın(anlatamadım anladıysan çok zekisin demektir)
Hala anlamaya çalışıyorum  :neutral:

Güzel Rehber yeride burası olmalı rehberler bölümü
Rehberler bölümüne taşıttırmak için:
http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,114466.0.html

Şehirlerden alırsın.Tabi özel muhafız komutanı varsa veya şanslıysan 1 kalen ve şehirin varsa her 2-3 günde bir 18 kanatlı hüssar gelir :smile: (Şanslı demekle kasstettiğim her kale veya şehir de böyle olmuyor.

abi askerleri sen köyden al demişsin ama  benim ateş ve kılıç da alamıyorum.Normal mount blade warband da alıyorum ama ateş ve kılıç da olmuyo.Ateş ve kılıçda giriyorum köylere hepsinde gönüllü topla seçeneği yok. Ve ben köylerden baştan asker de almadım . Bu sorunu çözebilen biri varsa yardımcı olabilirmi? Günlerdir paralı asker almaktan param kalmadı yaw  :???:

Janbour said:
abi askerleri sen köyden al demişsin ama  benim ateş ve kılıç da alamıyorum.Normal mount blade warband da alıyorum ama ateş ve kılıç da olmuyo.Ateş ve kılıçda giriyorum köylere hepsinde gönüllü topla seçeneği yok. Ve ben köylerden baştan asker de almadım . Bu sorunu çözebilen biri varsa yardımcı olabilirmi? Günlerdir paralı asker almaktan param kalmadı yaw  :???:

Namını yükseltirsen alabilirsin.

Back
Top Bottom