Dînî Tartışma

Users who are viewing this thread

Yanlış anlaşılan ve çarptırılan bir durum vardır ki İslam ve şiddet hep yanyana zikredilir. Bakara suresi 190. Ayetinde Allah Müslümanların kiminle savaşması gerektiğini anlatır. Arkadaşlar Bakara 190. ayetten 195. ayete kadar bir okusunlar, baksınlar, müslüman kime karşı kendini savunacaktır ? Müslümanların savaşacağı insanlar müslümanlara fiilen savaş açmış olanlardır. Müslümanlar savaş açan adamlar olamazlar. Müslümanlar kendilerine savaş açılmışsa kendilerini savunan adamlardır. Bu sebeple "Cihat" kavramı son derece speküle edilir. Cihat adam öldürmek diye zannedilir, kesinlikle böyle değildir. Cihat adam kazanmak için yapılan fedakârlıkların adıdır. Cihat adam öldürmenin adı değildir. Durduğu yerde duran adam neye inanıyorsa inansın, ne olursa olsun, bir başkasına zulmetmiyorsa, bir başkasına hayatı zindan etmiyorsa, bir zalimlik içerisinde insanlara hayatı çekilmez hale getirmiyorsa, nasıl yaşarsa yaşasın İslam'ın onunla hiç bir şekilde problemi yoktur. Bunların dışında İslam'a yama yapılan bir çok şey yalandır, yanlıştır, iftiradır. Bu konu üzerinde bir çok ayet vardır ki bu ayetler İslam adına söylenen, yapılan ve atfedilen bir çok şeyin aslında aslının astarının olmadığını gösterir.

İşidin yaptığı kafa kesme olaylarıyla, o zamanki devletlerin yaptığını bir tutmamak lazım bence.
İki devletin birbiriyle üstünlük mücadelesine girip savaşmasıyla, işidin yaptığı terör olayları farklı boyutta.
İstisna olarak tabiki devletlerinde gaddarca kelle aldığı olaylar olmuştur,kendimizden örnek vermek gerekirse
BKNZ:  Ünlü kafatası kulesi  Sırp isyancılarının kafataslarından kule yapılmıştır osmanlı devletince 952 kafatası diyorlar.
%C4%86ele_kula%2C_Ni%C5%A1%2C_Srbija.jpg

Aynı şekilde kendilerine yardıma yanaşmayan otrantolularıda benzer bir son beklemektedir.
1024px-Otranto_cathedral_martyrs.jpg

Hiçbir devlet sevgi ve kardeşlik ile kurulmaz, hepsi kan ile kurulur kan ile yıkılır.

Savaşmanın ve kafa kesmenin her türü ahlaksızlıktır. Isa'nın dediği gibi sol yanağına vurana sağ yanağını uzatacaksın. Yoksa barış dini falan palavradır.

Ya gençler anlamiyorsunuz. Diyorsunuz ki "turkler de cok cihad yapti, ışid yapti. Mezhepler hep soyle boyle". Ben de bunlardan banane diyorum. Ben mezheplere bolunmeyi desteklemiyorum insan oldurmeyi de desteklemiyorum. Bunu islam da desteklemiyor. Bu o muslumanlarin sorunudur. Benim ya da islamin değil. Ben simdi burda size ana avrat duz gitsem bu islamin sorunu değildir. Bu benim ahlaksiz olduğumu gösterir.

Bende müslümanım ama müslümanlıkta insan öldürmek yoktur demek hayal olur vardır.
Bütün semavi dinlerde öldürmek vardır.
Ama temel amaçları önce yaratıcıyı sev, sonra onun yarattıklarını sev iyi insan ol şeklindedir, bazı insanlar bunları görmezden gelir bak şu sürede şunu öldür, bunu köle yap bıdı bıdı şeyler der.

Ben insanı geç başka canlılarıda öldüremem bunun müslüman olmamla alakası yok. Temel amaç iyi bir insan olmak olursa zaten dinlerin istediği çoğu şeyi yapmış oluyorsun.

colombos said:
Savaşmanın ve kafa kesmenin her türü ahlaksızlıktır. Isa'nın dediği gibi sol yanağına vurana sağ yanağını uzatacaksın. Yoksa barış dini falan palavradır.
kardeşim neye göre palavradır?Sen bunu hangi çerçevede 'her türlüsü ahlaksızlıktır' diye yorumlayabiliyorsun?Ona bakarsan bir hadis-i şerifte 'Sana taş atana,sen gül at' der.

Ahlakın en basit tanımı "kendine yapılmasını istemeyeni sen başkasına yapma"dır. Kimse yaşamak yerine ölmeyi tercih etmez(istisnalar hariç) bu yüzden başkasının canını elinden almak ahlaksızlıktır.

colombos said:
Ahlakın en basit tanımı "kendine yapılmasını istemeyeni sen başkasına yapma"dır. Kimse yaşamak yerine ölmeyi tercih etmez(istisnalar hariç) bu yüzden başkasının canını elinden almak ahlaksızlıktır.
'Canını elinden almak' hususu tartışılabilir eğer bir savaşta bu 'canını elinden alma' olayı gerçekleşiyorsa burda kimin haklı olduğuna karar verilmelidir kim savaş açıyorsa o haksızdır.Eğer bu 'canını elinden almak' hususu durup dururken oluyorsa bu tabikide ahlaksızlıktır.Bu 2sini ayırt etmek lazım

Mandalorian said:
11800353_878819668865721_8459251936716123770_n.jpg

kendimi tutamadım
Ve yine müslümanlar özerinden islamı eleştiren bir arkadaş birader siz bitmiyonuz mu? kaçıncı olm bu

antiatmax said:
Hz Muhammed sonrasında olan olaylar için islamı suçlamak çok saçma. Müslüman liderlerin düşüncesizliğini, cihad adı altında yaptıklarından dolayı Hz Muhammed'i ya da İslamu suçlayamazsın. Cidden bunu anlamak bu kadar zor olmamalı. Sorun müslümanlarda, İslamda değil.

Muhammed'in Allah'ın emrettiği dışında yaptıkları da islamla bağdaştırılamaz. (örnek... Kabak severdi:Bu islamiyetle bağdaştırılamaz.  Kedi-köpek yemezdi: Bu da islamiyetle bağdaştırılamaz)

Zaten islama aykırı hareket edenler müslüman olmuyor bu arada. "Sorun müslümanlarda" yerine "Sorun müşriklerde" demek gerekiyor. Çünkü müşrikler en fazla müslüman olduğunu idda edip yine de aksi yönde hareket edenlerdir.

colombos said:

Saçma sapan bir iddia. Arkadaşlarımı, ailemi biri öldürmeye geldiği zaman nasıl olur da savaşmam. Biri beni köle yapmaya çalışıyorsa nasıl olur da öldürmem onu?

Bu ancalimon'un müşrik olayına bayılıyorum adam 1 milyar müslümandan 999 milyonunu müşrik ilan ediyor

colombos said:
Bu ancalimon'un müşrik olayına bayılıyorum adam 1 milyar müslümandan 999 milyonunu müşrik ilan ediyor

Ben kimseyi bir şey ilan etmiyorum. Kuran'a göre Allah dışında bir peygamberi ya da hadis yazarını ona ortak koşmak yani Allah dışında başka birinin Allah adına emir vermesine itaat etmek bir kişiyi müşrik yapar.

ancalimon said:
colombos said:

Ben kimseyi bir şey ilan etmiyorum. Kuran'a göre Allah dışında bir peygamberi ya da hadis yazarını ona ortak koşmak yani Allah dışında başka birinin Allah adına emir vermesine itaat etmek bir kişiyi müşrik yapar.
:grin: İtiraf et gizliden gizliye bunların hepsi müşrik :meh: diyorsun.
ancalimon said:
colombos said:

Saçma sapan bir iddia. Arkadaşlarımı, ailemi biri öldürmeye geldiği zaman nasıl olur da savaşmam. Biri beni köle yapmaya çalışıyorsa nasıl olur da öldürmem onu?
Hicret? Müslümanların hicret yapmasının sebebi baskı görmeleri değil miydi? Demek ki öldürmek çözüm yolu değilmiş

İşin ilginci Bedir Uhud ve Hendek savaşlarında toplam ölenlerin sayısı sırayla 84, 118 ve 14(yazıyla on dört)

[/quote]Hicret? Müslümanların hicret yapmasının sebebi baskı görmeleri değil miydi? Demek ki öldürmek çözüm yolu değilmiş
[/quote]
bu hicretin sebebi fazla zulüm görülmesi arkadaşın dediği zaten kuran'a göre savaş sebebidir çünkü karşı taraf sana saldırmış.Bunun hicretle alakası yok.Eğer diyorsan ki peygamber efendimiz neden o zaman onlarla savaşmadı çünkü o zaman hem peygamberimiz savaşmayı sevmiyordu hemde o zaman müslümanlar o kadar güçlü değildi tamam mı arkadaşım?

Back
Top Bottom