Dînî Tartışma

Users who are viewing this thread

Dies Irae said:
@Ghost, Yok ben de ayetlerin vs. o döneme göre yorumlanması gerektiğini düşünüyorum da günümüze ne ölçüde veya hangi durumlarda nasıl etki edeceği konusunda bir belirsizlik oluyor.
Tanrı değil mi bu? Ayarlasaymış keşke. :smile:
Dönem değişse ne olacak? Ne gibi birşey olabilir ki dönemin farklı olmasıyla?

~Ghost said:
Dies Irae said:
@Ghost, Yok ben de ayetlerin vs. o döneme göre yorumlanması gerektiğini düşünüyorum da günümüze ne ölçüde veya hangi durumlarda nasıl etki edeceği konusunda bir belirsizlik oluyor.
Tanrı yarattı diye her şeyi ''E yapsaydı'' diye düşünmek olmaz ki. O zaman bizi yaratmasaymış yani. Eğer senin karşı çıkma gerekçen olayın temelindeki yetersizlikler ise bunu Kur'an'a indirgemenin bir anlamı yok ki. Bilge'nin de dediği gibi direk başka varlıklar yaratmasını göstererek aynı tutumu sergileyebilirsin. Örneğin ''Onlarla yakınlık kurmayın, onlar sizi aldatacaklardır, hainler vs'' gibi gibi ayet'i direk ''Başka inançlara saygı yok, anlayış yok'' gibi yorumlamak yerine o günün şartları ele alınıp incelenirse, mesela o zamanlarda müslümanları bir dışlama ve onlara yönelik saldırganlık, tuzağa düşürme çabaları falan oluyor olabilir. Bunların üzerine söylenmiş bir söz olabilir belki fakat bunun günümüze etkisi ne derecede oluyor onu anlamıyorum ben.

Dies Irae said:
~Ghost said:
Dies Irae said:
Tanrı yarattı diye her şeyi ''E yapsaydı'' diye düşünmek olmaz ki. O zaman bizi yaratmasaymış yani. Eğer senin karşı çıkma gerekçen olayın temelindeki yetersizlikler ise bunu Kur'an'a indirgemenin bir anlamı yok ki. Bilge'nin de dediği gibi direk başka varlıklar yaratmasını göstererek aynı tutumu sergileyebilirsin. Örneğin ''Onlarla yakınlık kurmayın, onlar sizi aldatacaklardır, hainler vs'' gibi gibi ayet'i direk ''Başka inançlara saygı yok, anlayış yok'' gibi yorumlamak yerine o günün şartları ele alınıp incelenirse, mesela o zamanlarda müslümanları bir dışlama ve onlara yönelik saldırganlık, tuzağa düşürme çabaları falan oluyor olabilir. Bunların üzerine söylenmiş bir söz olabilir belki fakat bunun günümüze etkisi ne derecede oluyor onu anlamıyorum ben.
E yapsaydı kısmı şakaydı.Takılmasaydın iyiydi oraya. :smile: Benim dediklerimin saygıyla pek alakası yok,ben olaya mantık çerçevesinde bakmaya çalışıyorum.

Ghost, neye mantık çerçevesinden bakıyorsun? Kuran ve getirilerine mi yoksa Tanrının varoluşuna mı? Anlamadığım nokta ''Tanrının var olması çok mantıklı'' diye bir görüş yok ki zaten. Kuran'a bakıyorsan da içinde yazdıkları tarihi/coğrafi vs. açılardan tutarlı olması önemli olan. Eğer elinde bir belge varsa onu inceleyebilirsin fakat sen direk fikre yani dine karşı bir tutum sergiliyorsun. O yüzden genel olarak ateist arkadaşların buraya gelip olması gerekenden daha agresif bir şekilde savunma yapmalarını gereksiz buluyorum ben. Hani olayın temelinde 'inanç' olduğunu unutmamak gerekir.

Calradianın Bilgesi said:
Erozbey said:
Tabiki ben tarihi bir köşeye atmıyorum. Tarihte çok örnek var. Dinine göre kutsal şehir olan yeri almak için, dini araç olarak kullanıp topraklarını genişleten krallar, papalar, sultanlar oldu. Fakat günümüz insanları daha bilinçli olduğu kadar daha da cahil. Benzetmeni sende kullandım bu arada, gerçekten öyle demediğini biliyorum. Ama işte nasıl senin için 1500 yıllık kitap çöp ise, herşey şans üzerine oluştu düşüncesi de başkaları için çöp. Ha birde başka birşey var. Din adına katliamların olması Tanrı'nın suçu değildir. İnsanoğlu hür bırakılmış, kendi hayatlarını ve yaşamlarını istedikleri gibi sürdürmüştür. Ahmet amca adam öldürdü, pis Tanrı senin yüzünden demek komik olurdu. Birde lütfen biz deme, ben de. Ateist olup saygılı olan arkadaşlarıma hakaret ediyorsun. :smile:
Birkaç sebep:
1. Müslümanlıkla terör arasında korelasyon var dolayısıyla insanları şüphelendiriyo. Müslüman terör örgütünün daha çok olması, veya daha savunulabilir bir şekilde, Allah adına savaştığını iddia eden insanların öldürdüğü insanların payı, genel olarak terör sebepli ölümlerde yüksek olduğu için insanlar doğal olarak kıllanıyor. Ha bu korelasyon ölümlerin sebebin İslam olduğunu göstermez zorunlu olarak, ama Allah İslam'ın böyle kullanılabilen bir şey olmasına nasıl izin verdi diye başkalarının sorgulaması normaldir.
2. Terörle öldürmüş insanların amacı İslamla alakalı, ateistlerin aksine. Yani ateizmi yayma, yüceltme, ateist olmayanları sindirme amaçlı şiddet; Batı'yı yok edeceğiz, İsrail'i haritadan sileceğiz, İslam devleti kuracağız diyenlerin şiddetine göre daha az. Ve bir ateist cinayet işlediğinde muhtemelen birini sevmediği için öldürmüştür, bu cinayetin sebebinin sevmeme olduğunu gösterir, kişinin ateist olmasından ziyade. Bir müslüman terör örgütü mensubuysa, Allahüekber diyerek öldürüyor insanları, ve de yaptığı şeyi Allah emrettiğinden yaptığını söylüyor. Bu da zorunlu olarak yaptığının sebebinin İslam olduğunu göstermez, ama bahsettiğimiz terörist yaptığının sebebinin İslam olduğunu söylüyorsa doğal olarak bir takım insanlar bu sebepsellik bağını ciddiye alır.
3. Kur'an'da cihad emredilen sureler var. Elbette bu surelerin yanlış yorumlandığını söyleyebilirsin ama eğer Kur'an bu kadar yorumlama gerektiriyorsa, bazı insanlar Kur'an kullanmasına rağmen doğru yola ulaşamıyor demektir, burada insanlar yine Allah buna nasıl izin veriyor der. Genel olarak İslam uğruna neden bu kadar insan öldürüyor eleştirisi kesinlikle haklıdır demiyorum, ama anlaşılabilir ve bir ağırlığı var.
Bu arada bir ateistin ateist olmak için "Neden bir şeyler var" sorusuna kendi cevabını vermesi gerekmiyor. Yalnızca bu cevap ebedî ve ezelî, yaratıcı, her şeyi bilen ve hep iyiyi isteyen tanrıdır dendiği zaman, bu kavramın kendi içinde çelişkili olduğunu göstermek zorundadır. Örneğin Tanrı mükemmeldir, mükemmel varlık eksiksizdir, eğer Tanrı kendi dışında bir şey yaratıyorsa bu eksiksiz olmadığını dolayısıyla mükemmel de olmadığını gösterir şeklinde bir çelişki sunmak ateist olmak için yeterli. Evren nasıl oluştu alternatif bir teori sunmaya gerek yok. Hatta İslam'ı reddetmek için Tanrı fikrinde bir çelişkiye bile gerek yok. İslam'ın çok büyük bir iddiası var, ve bu iddia doğal olarak bazılarına makul gelmeyebilir, veya benzer iddialardan başkalarını(örneğin Yahudilik) daha makul bulabilir.

Ghost'a dediğim gibi, Allah sen şöyle programlısın, sen böyle, sen git terörist ol demiyor. İnsanoğlu te en başından beri kendi kaderini kendi belirliyor. İslam'ın sürekli terörizm ile, yobazlık ile anılmasının ve önünün kesilmesinin nedenleri batının gücü ve islam coğrafyasının batı kontrolünde olması. Dibimizde bir örnek var, al bak pkk var. Bunlar dağa çıkınca gökten silah mı düşüyor? ABD, Rusya, İran yıllarca bu soysuzları besledi durdu. Bütün terör örgütleri böyle. Emin ol televizyonda suriyeliler, araplar falan "Allahuekber" diye bağırdıklarında bir-iki dakika söverim. Bunların halide böyle olunca İslam'ı karalamak çok garibime gidiyor. Çünkü elle tutulur bir örnek değil.

Erozbey said:
Ghost'a dediğim gibi, Allah sen şöyle programlısın, sen böyle, sen git terörist ol demiyor. İnsanoğlu te en başından beri kendi kaderini kendi belirliyor.

Allah her insanın ne yapacağını, neyi seçeceğini biliyor. Özgür(ben inanmıyorum özgür olduğuna) irade'nin neyi seçeceğini tahmin etmiyor. Biliyor.

Bilmiyor dersen biz kendimiz seçiyoruz diyorsan Allah nasıl mükemmel?

Ben bilmiyor demedim zaten. Eğer biliyor ve bizi kontrol ediyor olsaydı bana karşı gelebilirdin. Belki  bilmem kaç yüz yıl sonra İslam süper iyi olacaktır, bu dediklerin çürüyecektir. Biz bilemeyiz.

Erozbey said:
Ben bilmiyor demedim zaten. Eğer biliyor ve bizi kontrol ediyor olsaydı bana karşı gelebilirdin. Belki  bilmem kaç yüz yıl sonra İslam süper iyi olacaktır, bu dediklerin çürüyecektir. Biz bilemeyiz.
Ghost'a dediğim gibi, Allah sen şöyle programlısın, sen böyle, sen git terörist ol demiyor. İnsanoğlu te en başından beri kendi kaderini kendi belirliyor.

Bilmiyor demedin. Bilmiyormuş gibi konuştun. Kusursuz bir yaratıcıya inanıyorsan hayatı da onun belirlediğine inanmalısın, bence. Aynen biz bilemeyiz benim İslam hakkındaki fikrim yaratıcıyı küçük gösterdiği halde yüceltmeye çalışması. Bilemeyeceğimiz konusunda da haklısın.

Bu kısmı anlamadım

Ayrıca Kur'an çok yönlü bir kitaptır.Anlamı siz nereye isterseniz oraya çıkar :smile: Hz. Ali efendimizden bir söz. Bu nedemek? Ayetlerden çok ayetlerin peygamberimiz tarafından yapılan tefsiri önemli. O kıssanın da bir hadisi olmalı. Oralara da bakmayı unutmayın.

andalzo said:
Ayetlerden çok ayetlerin peygamberimiz tarafından yapılan tefsiri önemli.

Peygamber olmadan Kuran'ın bir önemi kalmayacak demek ki. O olmadan ayetler hiçbir anlam ifade etmiyor insanlar için. Bunu da duyduk. Üzerinde kafa yorularak elde edilen, mesajın kendisinden daha önemliymiş. Akıl yoluyla üretilmiş zanni yorumları Allah'ın apaçık sözlerinin üstünde tutmak bir müslümana yakışık olur mu?

Allah'ın en sevdiği insanın yorumuysa ona biat etmek yani uymak gerekmez mi?

İslam kalp işidir. Kalbinle onaylamazsan münafık olursun bu da en tehlikeli derecedir.

Artık tavsiyeler üzerine sizlerle tartışmayı kesiyorum. Şunu söyleyeyim söylediğim hiç bir şey yalan değildi.

Hadi size iyi forumlar. Bu konuda vakit harcandığını anladım.

İslam körü körüne inanmak demek değildir. Akla ve mantığa uymadığı biline biline bir şeyi tamamen duygusallıkla kabul etmek asıl münafıklık olur. Ben sana kötü bir şey söylemedim ki daha konuya girmemişken çekip gidesin :smile: Peygamberimizin sözlerinin Allah'ın sözleri üstüne çıkarılmasına şaşırdım sadece. Peygamberimiz olmasaydı Kuran'ı anlayamayacak mıydık? Öyle ise bu çok büyük bir iddia. Belki peygamberimizin bile tasdik etmeyeceği bir söz.

Kuran'ın hikmeti ne demek araştır. Bir şey demediğini biliyorum :smile: Sadece tartışmaktan sıkıldım ve bunaldım.

İyi de peygamber zaten insanlara kılavuz olması için yollanmıyor mu? Allahın sözlerini nasıl tam ve sağlıklı anlayacaksın,anladığından emin olacaksın,peygamberin açıklamaları olmadan?

Peygamberin açıklamaları da Allah tarafından ona bildirilmiştir.Hikmet denilen şey de budur. Peygamberimizin bir hadisi:

"Allah bana Kur'an ve iki misli de hikmet verdi."

Buradaki hikmet sünnetler hadislerdir. Yani demek istediğim ayetler çok anlamlıdır. Bu yüzden de mutlaka Allah'ın hikmetine ihtiyacımız vardır.
Yoksa başka anlamlar ve meziyetler ortaya çıkar.

baby dont ban me said:
İyi de peygamber zaten insanlara kılavuz olması için yollanmıyor mu? Allahın sözlerini nasıl tam ve sağlıklı anlayacaksın,anladığından emin olacaksın,peygamberin açıklamaları olmadan?

Bu yakaladığın nokta tartışma konusu. Kuran'ın açıklayıcısı elçi midir, yoksa Allah mı? Eğer peygamberimiz Kuran dışında bir vahiyle muhatap olmadıysa, ayetleri ortalama bir insan gibi anlıyordu demektir. Kuran'ı Kuran ile tefsir ettiğimizde, zaten anlaşılmayan bir ayet kalmıyor. Fakat işin içine farklı kaynaklardan rivayetler, yorumlar getirildiğinde Kuran anlaşılmazmış gibi gözükebiliyor.

Örneğin namazdan önce aldığımız abdest ile ilgili ayet. Kuran'da açıkça geçer. Ancak yüzü yıkarken üç kere ağza burna su verme gibi sonradan rivayetler yoluyla eklenmiş uygulamalar bahsedilmiyor diye Kuran'ın din konusunda her şeyi açıklamadığı, anlaşılmaz ve eksik olduğu söylenebiliyor.

Rehber olma konusu karıştırılmamalı. Peygamber kılavuz değil, sadece Allah'tan aldığı mesajı ileten bir elçi. Kuran, rehberin kendisi oluyor.

Asıl kilit nokta, yukarıda belirttiğim peygamberin Kuran dışında bir vahiy ile muhatap olup olmaması. Aldığı vahiyler yalnızca Kuran'dan ibaret ise peygamberimizin açıklayıcılık vasfı kalmıyor. Bu şekilde Kuran'da belirtilmiş bir mevzuya ekleme - çıkarma gibi ancak başka bir vahiyle söylenebilecek, peygambere isnat edilen tüm hadisler uydurmadır diyebiliyoruz.

andalzo said:
Peygamberin açıklamaları da Allah tarafından ona bildirilmiştir.Hikmet denilen şey de budur. Peygamberimizin bir hadisi:

"Allah bana Kur'an ve iki misli de hikmet verdi."

Buradaki hikmet sünnetler hadislerdir. Yani demek istediğim ayetler çok anlamlıdır. Bu yüzden de mutlaka Allah'ın hikmetine ihtiyacımız vardır.
Yoksa başka anlamlar ve meziyetler ortaya çıkar.

andalzo, hikmetin peygamberimizin uygulamaları olduğuna dair delilini hangi kaynaktan alıyorsun? Yoksa tefsir yapma yetkisini kendinde görüp de böyle bir anlam mı çıkardın? Bu hadise farklı yorumlamalar getirilebilir ve sen farklı bir anlam vererek meziyet ortaya çıkarmış olmuyor musun?

Back
Top Bottom