[DERS]Module System - Dinamik Obje Oluşturmak

Users who are viewing this thread

alysrylcn1

Recruit
Merhaba arkadaşlar bu sıralar bunun yapımını soruyordum forumda ama yanıt alamamıştım. :grin:
Yabancı forumdaki araştırmam sonucu nasıl yapıldığını öğrendim.
Sadece 2 aşamada objelerimizi dinamik hale getirebileceğiz

1. aşama obje için fizik modunu aktif edeceğiz
2. olarak kaba taslak fizik ayarlarını geliştireceğiz

Öncelikle module_scene_props açıp objenin satırını bulun.
Mesela ben örnek olarak "barrel" seçiyorum

60mt.jpg

Obje satırındaki "0" değerini "sokf_moveable|sokf_dynamic_physics" olarak değiştiriyoruz.

k797.jpg

v88a.jpg

Şuan obje kabataslak dinamik halini aldı. Şimdi kuvvet ayarları ile detaylı hareket etmesini sağlayacağız.
Seçili yeri siliyoruz

feoy.jpg

Ve satırın altına şunu yapıştırıyoruz.

cmpxchg8b said:
Code:
("box_a_dynamic",sokf_moveable|sokf_dynamic_physics,"box_a","bo_box_a", [
	(ti_on_init_scene_prop, [
		(store_trigger_param_1, ":prop_instance_no"),
		(set_fixed_point_multiplier, 100),
		(position_set_x, pos0, 2500), #mass = 25.0
		(position_set_y, pos0, 80), #friction coefficient = 0.8
		(position_set_z, pos0, 0), #reserved variable
		(prop_instance_dynamics_set_properties, ":prop_instance_no", pos0),
		(position_set_x, pos0, 0),
		(position_set_y, pos0, 0),
		(position_set_z, pos0, 10000),
		(prop_instance_dynamics_set_omega, ":prop_instance_no", pos0), #spin around fast
		(position_set_x, pos0, 0),
		(position_set_y, pos0, 0),
		(position_set_z, pos0, 10000),
		(prop_instance_dynamics_apply_impulse, ":prop_instance_no", pos0), # and jump 
	]),
]),

knp8.jpg

Evet. Objemiz artık sahnelerde dinamik olarak hareket edecek :grin: build_module.bat çalıştırmayı unutmayın :!: iyi forumlar!

anfi.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=I-Ey1hMr4Uo

EDIT : Multiplayer'da çalışmıyor.

Güzel ders eline sağlık.

Edit:Şimdi denedim fena değil.Bu vesile ile ragdoll dışında oyunda bir fizik unsuru görmüş olduk.Yanlız biraz sorunlu.Terrain üzerine koyulan hiçbir obje sabit durmuyor.Mutlaka tam düz bir zeminde olması gerekiyor.Birde fizik sanki sürekli aktif olarak hesaplanıyor.100 tane kadar varili bir çukurun içine doldurdum surekli birbirlerini etkilediler.Oyuncu obje ile temasa geçtikten sonra fiziğin aktif olması gibi bir olay güzel olurdu.

MasterTech said:
Güzel ders eline sağlık.

Edit:Şimdi denedim fena değil.Bu vesile ile ragdoll dışında oyunda bir fizik unsuru görmüş olduk.Yanlız biraz sorunlu.Terrain üzerine koyulan hiçbir obje sabit durmuyor.Mutlaka tam düz bir zeminde olması gerekiyor.Birde fizik sanki sürekli aktif olarak hesaplanıyor.100 tane kadar varili bir çukurun içine doldurdum surekli birbirlerini etkilediler.Oyuncu obje ile temasa geçtikten sonra fiziğin aktif olması gibi bir olay güzel olurdu.

Teşekkürler. Yalnız acaba birşeyi eksik mi yazdım yada siz mi gözden kaçırdınız objeler karakterle, atlarla, npcler ile etkileşim halinde olması gerekiyordu.

Master, warband'ın collision sistemi ile ilgili bir durum, tabii Fizik motorunun yetersiz olması da cabası.

alysrylcn1 said:
MasterTech said:
Güzel ders eline sağlık.

Teşekkürler. Yalnız acaba birşeyi eksik mi yazdım yada siz mi gözden kaçırdınız objeler karakterle, atlarla, npcler ile etkileşim halinde olması gerekiyordu.

Kodda sorun yok.Olması gerektiği gibi çalışıyor.Fiziğin karakter etkileşiminden sonra aktif olması güzel olurdu.Yani sürekli aktif.Hiçbişey yerinde durmuyor.

Belendor said:
Master, warband'ın collision sistemi ile ilgili bir durum, tabii Fizik motorunun yetersin olması da cabası.

Dinamik objeler yapmak için kullanılacak bir özellik değil gibi ne yazıkki :sad:.Ama amacı dışında kullanılabilir.Az önce yuvarlanan kayalar yaptım.Yuvarlanırken ses ve toz çıkarıyorlar :grin:

Çünkü kod, "ti_on_init_scene_prop" kondisyonunda çalışıyor. Yani prop orada olduğu süre boyunca sürekli hareket edecek. Bize prop'un sadece dokunulduğunda hareket etmesi lazım.

MasterTech said:
Kodda sorun yok.Olması gerektiği gibi çalışıyor.Fiziğin karakter etkileşiminden sonra aktif olması güzel olurdu.Yani sürekli aktif.Hiçbişey yerinde durmuyor.

Modun videosunu ekledim, sürekli yerinde durmaması söz konusu değil. Yerinde durmayan objeler sahne hazırlanırken başka bir obje ile iç içe geçirildiği için sahne yüklendiğinde fırlıyor direk fakat o bile bir süre sonra duruyor.

http://www.youtube.com/watch?v=I-Ey1hMr4Uo

Belendor said:
Çünkü kod, "ti_on_init_scene_prop" kondisyonunda çalışıyor. Yani prop orada olduğu süre boyunca sürekli hareket edecek. Bize prop'un sadece dokunulduğunda hareket etmesi lazım.

Şimdilik o kadar sorunlu değil gibi fakat kodları geliştirebiliriz.

Back
Top Bottom