Profesyonel Harita Tasarımı Nasıl Yapılır? (Ders)

Users who are viewing this thread

Şahsuvar

Squire
Profesyonel Harita Tasarımı Nasıl Yapılır?   ​

Öncelikle herkese merhaba!Arkadaşlar ,çevremizden aldığımız çeşitli isteklerin üzerine burada elimizden geldiğince sizlere harita tasarımı konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.”Mount and Blade: Warband , With Fire and Sword ,Napoleonic Wars gibi oyunlara ve bu oyunlar üzerine yapılmış modlara nasıl harita yapılır?” gibi temel sorulardan bu işin ayrıntılarına kadar inerek sizleri bu konuda gücümüzün yettiği kadar bilgilendirmeye çalışacağız.Eğer bu harita tasarım dersi konusunda aradığınız sorulara cevap bulamıyorsanız ya da konu ile ilgili merak ettiğiniz farklı noktalar varsa bunları konuya yazarak bize ulaştırabilirsiniz ,bizde elimizden geldiğince bilgimiz doğrultusunda en kısa sürede size cevaplarını iletmeye çalışırız.

Harita tasarım konusunda bir iş yapacaklara şimdiden başarılar diliyorum.Kolay gelsin arkadaşlar.Artık başlayalım.

1- Mount and Blade serisi oyunlarına nasıl harita yapılır?

Mount and Blade: Warband , With Fire and Sword ,Napoleonic Wars gibi oyunlara ve bu oyunlar üzerine yapılmış modlara harita yapabilmek için ilk olarak yapacağımız şey oyunu açarken oyunu başlatmamıza yarayan ve karşımıza ilk çıkan oyun penceresinden “Ayarlar” seçeneğine tıklamak.Bu seçeneğe tıkladığımızda karşımıza çıkacak olan ayarlar penceresinden üst taraftaki “Detaylar”  bölümüne geçerek “Edit Modu Aç” seçeneği işaretliyoruz ve aşağıda yer alan “Tamam”a basarak ayarlar penceresini kapatıyoruz.Bundan sonra “Oyunu Başlat” seçeneğine tıklayıp oyunumuzu açıyoruz.Oyunumuz açıldıktan sonra “Çok Oyunculu Oyun” seçeneğini seçerek açılan ekrandan “Bir Oyun Başlat” seçeneğine tıklıyoruz.Karşımıza bir yönetici paneli çıkacaktır.Bu yönetici panelinde “Harita” bölümünden istediğimiz haritayı seçiyoruz. (Geri kalan ayarları istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.) Daha sonra sol alt köşede yer alan “Başlat” a basarak harita yapacağımız oyunu başlatıyoruz.Oyunumuz açıldıktan sonra yapacağımız şey ilk olarak “Ctrl+e” tuşlarına basarak edit modu aktif hale getiriyoruz.Edit mod panelinin ekranımızda belirmesi içinse hemen sonrasında “Alt+Enter” tuşlarına basıyoruz ve oyunumuz bir pencere şeklinde açılıyor bu sayede haritayı yapmak için kullanacağımız edit mod paneli ekranımızda beliriyor.Artık harita yapmaya başlamak için her şey hazır.

NOT: Arkadaşlar ,harita tasarımı yapmak için kullanacağımız oyunun içinden seçtiğimiz “Harita” çok önemli bir sorun yaratabilir.Eğer oyunu başlatırken seçtiğimiz harita oyunun kendi haritası ise bunun üzerinde yapacağınız editler gerekli koşulları sağlamadıkça yerli yerinde kalmayacak ve oyun içerisinde ilerleyen zamanlarda sıkıntı yaratacaktır.Bu sorunu çözmek adına yapacağımız şey şu; internetten ya da direkt olarak TaleWorlds Forum’dan oynadığımız ve üzerine harita yapacağımız oyuna uyumlu “Admin Tools” ları aratmak.Oyununuza uyumlu ve hoşunuza giden herhangi bir admin tools u bilgisayarınıza indirdikten sonra onu oyunumuzun içine gerektiği gibi kuruyoruz (Her admin tools un kurulumu farklıdır.Bu kurulumun nasıl yapılacağı indirmiş olduğunuz admin tools un forumda ki sayfasında belirtilmiş olmalıdır.).Admin tools u oyuna düzgün bir şekilde kurduktan sonra yukarıda ki adımları takip ediyoruz.Oyunumuzu başlatmak için yönetici paneline girdiğimiz de ise “Harita” bölümünden ,

Custom Scene 1
    Custom Scene 2
    …
    bu şekilde isimlendirilen boş ve edit yapmaya tamamen hazır haritalardan birini seçerek oyunu başlatıyoruz.Bu şekilde oyunu başlattığımız da karşımıza boş ve yaptığınız her editin  siz silmedikçe bozulmadan kalabileceği bir harita karşımıza çıkacaktır.Geriye kalan adımları da yukarı anlatıldığı gibi yapacaksınız.

2- Edit Mod paneli nasıl kullanılır ve üzerinde ki çeşitli bölümler ne işe yararlar?

Oyunumuzu başlattığımızda ve edit modu aktif hale getirdiğimiz de karşımıza bir panel çıkacaktır.Bu panel üzerin de yer alan çeşitli bölümlerin neleri barındırdığını ne gibi işlere yaradıklarını bir inceleyelim:

- Edit Objects: Bu bölüm bizim harita üzerine yeni ve çeşit çeşit cisimler koymamıza olanak sağlayan objelerin bulunduğu kısımdır.Panel üzerinde bu bölümü seçtiğiniz zaman panelin aşağısında iki farklı liste göreceksiniz bu listelerden ilki yani üst kısımda yer alan harita üzerinde yer alan cisimlerin bulunduğu listedir.Alt kısımda yer alan yani ikinci liste ise sizin haritaya koyabileceğiniz tüm objelerin yer aldığı listedir.(Harita üzerine yeni bir obje eklemek ,var olan obje üzerinde çeşitli düzenlemeler yapabilmek ,haritanın yer şekli ,zemin kaplaması ,zeminin rengi vb. gibi şeyleri düzenlemek ve harita üzerine uygulamak için faremizin sağ tık tuşunu kullanıyoruz.) Panelde ki bu iki liste arasında yer alan bir seçenek bölümü ve üzerinde  “Add Objects “ yazan bir kutucuk olduğunu göreceksiniz.Bu kutucuğa tıkladıktan sonra listeden seçtiniz objeleri harita üzerinde görebilirsiniz ve sağ tık ile seçtiğiniz ve düzenlediğiniz objeyi harita üzerine koyabilirsiniz.Add Object kutucuğunun hemen yanında yer alan bölümün sağında ki oka bastığımız da önümüze küçük bir liste çıkacaktır.Bu listede ki bölümler şu şekilde kullanılır:

1- Scene Props ,harita üzerine koyacağımız objelerin listesinin bulunduğu kısımdır.
2- Entry Point ,harita üzerinde oynayan oyuncuların el başlarında spawn olacağı noktaları belirleyen cisimdir.Entry point noktalarının nasıl koyulacağı ve kodlanacağını dersin ilerleyen bölümlerinde sizlere anlatacağım.
3- Item Kinds ,harita üzerine koyabileceğimiz oyunun single player modunda gördüğünüz çeşitli detay objelerinin yer aldığı bölümdür.
4- Plants ,harita üzerine koyabileceğimiz çeşitli bitki ,taş vb. objelerin bulunduğu bölümdür.
5- Passage ,düzgün bir şekilde kodlandığı takdirde harita üzerinde ki oyuncuların bir noktadan başka bir noktaya direkt olarak ışınlanmasını sağlayan objenin bulunduğu bölümdür.

- Ground Elevate: Bu bölüm bizim edit yaptığımız haritanın yer şekillerini ayarlayabileceğimiz bölümdür.Bu bölümü seçtiğinizde karşınıza 4 seçenek ,”meters” adında bir kutucuk ve alt kısımda 3 çizgi şeklinde seçenek göreceksiniz.Bu çeşitli seçenekler ne işe yarar ,bunlarla neler yapılabilir bir bakalım.

1- Up ,harita üzerinde ki belirli bir bölgenin yükseltisini arttırmak için kullanılır.
2- Down ,harita üzerinde ki belirli bir bölgenin yükseltisini azaltmak için kullanılır.
3- Smooth ,harita üzerinde ki belirli bir bölgenin yükseltisini eşitlemek ve zemini düzleştirmek için kullanılır.
4- Level ,harita üzerinde seçilen genişlikte ki bölgenin yükseltisini aynı oranda arttırmak veya azaltmak için kullanılır.
5- Meters ,haritanın yer şekilleri üzerinde yapabileceğimiz yukarıda ki dört seçeneği uygularken bu seçeneklerin sağladıkları özelliklerin kaç metre boyunda olacağını kararlaştırarak kutucuğa yazdığımız bölümdür.
6- Radius ,yukarıda ki dört seçeneğin sağladıkları özelliklerin uygulandığında harita üzerinde ne kadar genişlikte ki bir bölgeyi etkileyeceğini kararlaştırdığımız bölümdür.

Alt kısımdaki diğer iki çizgi şeklinde ki şekil olan “Weight” ve “Hardness” seçeneklerini kullanmanıza pek fazla gerek yok açıkçası bende fazla kullanmıyorum. :mrgreen:

- Ground Texture Paint: Bu bölüm haritanın zemininin hangi temaya uygun olacağını belirlemek için kullandığımız bölümdür.Bu kısmı açtığınızda önünüze yanında ok olan bir seçenek çıkacaktır bu seçeneğe tıkladığınızda bir liste karşınıza çıkar bu listede belirtilenler harita zeminini değiştirmede kullanacağınız kaplamalardır.Örneğin; orman ,çöl ,bozkır ,kayalık vb. yer kaplamaları burada bulunmaktadır.Hemen aşağısından da yine bu kaplamaların harita zemininde ne genişlikte bir alanı kaplayacağını ayarlıyoruz.

- Ground Color Paint: Bu bölüm harita zeminin rengi üzerinde oynamalar yapmak için kullanılır.Bu kısmı açtığınızda panelin en alt kısmın da 3 seçenek göreceksiniz bu seçenekler üzerinde oynama yaparak harita üzerinde görmek istediğiniz rengin tonlarını ayarlayabilirsiniz.

- Edit Weather:  Bu bölüm haritanın hava koşullarını ve havanın tonunu ayarladığımız bölümdür.

3- Harita üzerinde spawn olmamızı sağlayan entry point objesi nasıl yerleştirilir ve nasıl kodlanır?

Edit mod paneli üzerinde ki “Edit Objects” bölümünden yukarıda belirtmiş olduğum gibi “Entry Point” seçeneğini seçtiğimizde karşımıza çıkacak olan ekleyebileceğimiz objelerin yer aldığı listede yalnızca bir obje göreceksiniz o objede entry point objesi olan sarı bir oktur.Bu obje kodlanışına ve kod numaralarına göre bizlerin harita üzerinde bireysel ya da takım olarak belirlenen noktalarda doğmamızı sağlar.Entry point noktalarını oyun türlerine göre spawn noktalarını ayarlamak ve çeşitli etkinlikleri gerçekleştirmek için kullanacağımız da nasıl kodlanacağına ve yerleştirileceğine bir bakalım.İlk olarak yapacağınız şey entry point objesini oyuncuların harita üzerinde doğmalarını istediği yerlere yerleştirin.Yerleştireceğiniz entry point sayılarını ve kodlamalarının nasıl yapılacağını inceleyelim;

1- Oyun türüne göre entry point sayısı ve kodlamaları:

-      Ölüm Kalım ,Takım Karşılaşması ve Düello  --> 1-64 sayıları arasında (1 ve 64 dahil) tam olarak 64 tane entry point objesinin haritanın istediğimiz yerlerine yerleştiriyoruz.1-31 arasında ki sayılar ile kodlanan entry pointlerin olduğu yerlerde ilk takımın ,32-64 numaraları ile kodlanan entry pointlerin olduğu yerlerde ise ikinci takımın oyuncuları spawn olurlar.Burada “Var no” yani “Variation No” bölümü kodlanacak Var no2 boş bırakılacak yani 0 olarak kalacaktır.

- Meydan Savaşı --> İlk takımın toplu bir şekilde spawn olmasını sağlayacak entry pointi yerleştirdikten sonra bu entry pointi Var no:0  Var no2:0 olacak şekilde kodluyoruz.Aynı şekilde ikinci takımın spawn olacakları yeri belirten entry point yerleştirildikten sonra onuda Var no:32  Var no2:0 olacak şekilde kodluyoruz.Daha sonra meydan bayraklarının çıkacakları yerleri belirlemek için üç entry point daha yerleştiriyoruz ve bunları sırasıyla Var no:67  Var no2:0 , Var no:68  Var no2:0 ,Var no:69  Var no2:0 olacak şekillerde kodluyoruz.

- Kale Kuşatması --> Kalenin içerisinde doğacak olan ilk takımın spawn noktaları 1-31 arasında 32 tane entry point noktası koyularak ve (Örn: Var no:1  Var no2:0 …) şeklinde kodlanarak kalenin iç kesiminde farklı farklı noktalara koyulur.İkinci takımın spawn noktaları için ise kalenin dışına 32-64 arasında ki sayılarla numaralandırılmış 32 entry point (Örn: Var no:32  Var no2:0 …) şeklinde kodlanarak yerleştirilir.Kalenin ele geçirilmesini sağlayan ve en önemli nokta olan bayrak noktası ise kalenin iç kesimlerinden uygun bir yere Var no:66  Var no2:0 olarak kodlanan bir entry pointin yerleştirilmesi ile sağlanır.

2- Oyun içinde yer alan bazı etkinlikleri gerçekleştirmek için entry point kodları:

- Hareketli merdivenlerin istenilen şekilde hareket etmesini sağlamak için bu merdivenlerin hemen alt kısmına 100 ile 109 sayıları arasında (100 ve 109 dahil.) kodlanmış entry pointler yerleştirilir.(Örn: Var no:100  Var no2:0 …)

- Kuşatma için tasarlanmış kuşatma kulelerini yürütmek için kuşatma kulelerinin son yani kale duvarına vb. yere dayanmış halini objelerle yaptıktan sonra izleyeceği yolu ilk olarak yürümeye başlamasını istediğiniz noktadan itibaren bitiş noktasına kadar entry pointleri kullanarak çizmeliyiz.Kuşatma kulesinin ilk halinin nerede olmasını istiyorsak oraya ilk entry pointi koyduktan sonra geri kalanları izleyeceği yolu çizecek şekilde yerleştirmeliyiz.Bu entry pointler 110 sayısından başlayarak kodlanabilirler.İlk entry point (Örn: Var no:110  Var no2:0) şeklinde kodlanır.Daha sonra ki entry pointler (Var no:111  Var no2:0 , Var no:112  Var no2:0 …) şeklinde kodlanırlar.Ancak bu 110 ile başlayan kod numaraları bu durum için 129 kod numarasında sona erer ancak bundan kesin olarak bende emin değilim çünkü bir kule için hiç o kadar fazla sayıda entry point kullanmadım.

4- Haritaya eklediğimiz objeleri farklı eksenler doğrultusunda döndürmek ve büyütmek için hangi tuşlar kullanılır?

Kullanacağımız tuşlar:

- “X” Tuşu: Harita üzerine koyduğumuz veya koyacağımız cismi öne ya da arkaya doğru yatırmak için kullanılır.
- “Y” Tuşu: Harita üzerine koyduğumuz veya koyacağımız cismi sağa ya da sola yatırmak için kullanırız.
- “G” Tuşu: Harita üzerine koyduğumuz bir cismi daha sonra tekrardan hareket ettirmek için kullanırız.
- “U” Tuşu: Harita üzerine koyduğumuz veya koyacağımız bir cismi kendi etrafında döndürmek için kullanırız.
- “Z” Tuşu: Harita üzerine koyduğumuz veya koyacağımız bir cismi kendi ekseninde döndürmek için kullanılır.
- “B” Tuşu: Harita üzerine koyduğumuz veya koyacağımız bir cismi büyütmek ya da küçültmek için kullanılır.
-  "T" Tuşu: Harita üzerine koyduğumuz veya koyacağımız bir cismi yukarıya kaldırmak ya da aşağıya indirmek için kullanılır.
-  "B+Z" Tuşları: Harita üzerine koyduğumuz veya koyacağımız bir cismin boyunu uzatmak için kullanılır.
-  "B+X" Tuşları: Harita üzerine koyduğumuz veya koyacağımız bir cismi enine doğru genişletmek için kullanılır.

NOT:  Bu tuşları düzgün bir şekilde kullanabilmek için harita üzerine    yerleştirdiğiniz cismin üzerine sağ tıklayarak onu seçin ,seçtiğiniz bu cismi istediğiniz şekilde düzeltmek için gerekli tuşa basılı tutarak farenizi gerekli şekillerde hareket ettirmelisiniz.

5- Yaptığımız haritanın çevresini hangi kodlarla ve nasıl değiştiririz?

Yaptığımız haritalar ilk başta açıldığında hep sabit bir çevre görüntüsü ile karşımıza çıkar.Çevre kodu ve görüntüsünden kastım haritanın bittiği ve biz oyuncuların oralara erişemediğimiz ancak harita sanki devam ediyormuş gibi bir görüntü sağlamak için yapılan çeşitli kaplamalardır.Bu çevre görüntülerini yaptığımız haritanın coğrafi özelliğine göre nasıl değiştirebiliriz şimdi ona ve bu kodların neler olduklarına bir bakalım.

Harita kodlarına oyun dosyasının içerisinde bulunan Module dosyasından mod klasörüne girilmesi ve bu klasör içerisinde ki “scenes.txt” dosyasının açılması ile ulaşılır.Örneğin bir custom haritanın kodlarının nasıl olduğuna bakalım;

Örn: Custom Scene 1 isimli bir haritanın kodlarının nasıl olduğuna bir göz atalım.

Code:
              scn_multi_scene_custom_1 multi_scene_custom_1 256 none none 0.000000             0.000000 100.000000 100.000000 -100.000000 0x000000013002e0b20005154500006e540000235600007b55
  0
  0
 outer_terrain_plain

Bu haritanın kodları bu şekildedir.Kodun en alt kısmında yer alan “outer_terrain_plain” yazısı bu haritanın çevre görüntüsünü belirleyen kodumuzdur.Ve burada görmüş olduğunuz çevre kodu oyunun her haritasının başlangıcında bize verdiği sabit çevre kodudur.Bu kod yerine yazılabilecek belirli kodlar vardır.Onlara bir göz atalım.

outer_terrain_plain
    outer_terrain_snow
    outer_terrain_steppe
    outer_terrain_town_thir_1
    outer_terrain_castle_9
    outer_terrain_desert
    outer_terrain_desert_b
    outer_terrain_beach
    outer_terrain_plain_2
    outer_terrain_snow_2
    outer_terrain_steppe_2
    sea_outer_terrain_1
    sea_outer_terrain_2
    outer_terrain_pw_1

İşte bu yukarıda vermiş olduğumuz kodlar haritaların çevre kodlarını değiştirmekte kullanmış olduğumuz kodlar.Örneğin yukarıda örnek olarak verdiğimiz haritanın çevre kodunun değiştirilmiş hali şu şekildedir;

Code:
                        scn_multi_scene_custom_1 multi_scene_custom_1 256 none none 0.000000             0.000000 100.000000 100.000000 -100.000000 0x000000013002e0b20005154500006e540000235600007b55
  0
  0
 outer_terrain_steppe

Evet arkadaşlar ,bu derste sizlere harita yapmanın genel koşul ve inceliklerini aktarmaya çalıştık.Umarım işinize yarar.Dersimizi resimlerle süslemek ve anlatımı daha kolay ve anlaşılır bir hale getirmek isterdik ancak kısıtlı bir zaman ve çalışma sonucunda bu dersi hazırlayabildik.Zamanla bu dersi daha da geliştirmeye ve resimlerle zenginleştirmeye çalışacağız.Bu derste verilen bilgiler hakkında daha detaylı bir bilgilendirmeye ihtiyaç duyarsanız ya da bir sorunuz ,danışacağınız bir konu olursa bana bu konuya cevap yazarak veya özel mesaj yolu ile ulaşabilirsiniz.Soru ve görüşlerinizi bekliyor olacağım ,herkese iyi oyunlar ve iyi çalışmalar diliyorum.  :grin:

byNazguL said:
Tebrik ederim dostum.Foruma böyle yararlı konular lazım.Devamını diliyorum

Çok teşekkür ederim.Haklısın ,oyunun çeşitli alanları hakkında bilgisi olan insanlar böyle yardımcı konular açmalılar. :smile:

Süpersin, adamın dibisin.

Ellerine sağlık çok iyi olmuş. Önceden dediğim gibi bu konuda dersler çok az.

Harika bir döküman olmuş.Elllerine sağlık.Ai Mesh ten de biraz bahsedersen daha faydalı olur.

Jusdwer said:
Süpersin, adamın dibisin.

Ellerine sağlık çok iyi olmuş. Önceden dediğim gibi bu konuda dersler çok az.

Ne demek sen istersin de biz yapmaz mıyız hiç?  :smile:

MasterTech said:
Harika bir döküman olmuş.Elllerine sağlık.Ai Mesh ten de biraz bahsedersen daha faydalı olur.

Teşekkür ederim.Konuda da belirttiğim gibi biraz acele ile ve ön çalışma olmadan sadece kafamda ki şeylerle yazdım zamanla geliştireceğim konuyu.

Erozbey said:
Bence videolu çek. Daha iyi. Birde BX vs, T tuşlarını unutmuşsun.

Erkut ,Oğuz ile videolar çektik ancak çektiğimiz video programlarında edit mod paneli görünmüyor bir türlü öyle olunca da hiç bir manası kalmıyor videolu yapmanın.Bu arada sağolasın onları unutmuştum. :smile:

Erozbey said:
Size BB Flashback PRO 'yu öneriyorum. Videolu ders hazırlarken bunu kullanırdım hep.

Sen söyleyiver Oğuz'a ts ,steam den falan da o indirsin çeksin video işlerini yapmayı pek seviyor.

MasterTech said:

Açıkça söylemek gerekirse iki buçuk yıldır Mount and Blade: Warband ,Wfas vb. oyunlara ve bu oyunların çeşitli modlarına bir çok farklı türde harita yaptım ve bunların hepsini yaparken tabii ki edit modu kullandım.Ancak bunların hepsini yaparken hiçbir zaman ai mesh bölümünü kullanmayı bırak hiç girmedim bile.Bu konuyu açarken bir kez girdim ve öğrenmeye çalıştım nedir ne değildir diye çevremden ve internetten araştırmalar yaptım ancak elime adam akıllı ders niteliğinde bir döküman geçmedi ben yazmaya kalksam yanlış bir bilgi vermekten korkuyorum çünkü bende bilmiyorum.Araştırmalarıma göre ai mesh bölümü oyun içerisinde ki botların nereye doğru hangi yönde ilerleyeceğini ,nerelere gireceği nerelere giremeyeceğini belirlememize yarayan bir yapay zeka  editörü.Genel olarakta single player modunda kullanılan bir bölüm.O yüzden fazla üzerinde durmamıştım.Eğer elime iyi nitelikte bir döküman geçerse derse eklerim.Ancak multiplayer modunda pek fazla işe yarayan ve kullanılan bir bölüm değil.

Arkadaşlar ben Edit Mod açınca kategoriler falan altta kalıyor. Mount Blade Warband'ı alta alıp baştan tıklıyorum. İlk saniyeler gözüküyor sonradan ortadan kalkıyor.

NyberCraft said:
Arkadaşlar ben Edit Mod açınca kategoriler falan altta kalıyor. Mount Blade Warband'ı alta alıp baştan tıklıyorum. İlk saniyeler gözüküyor sonradan ortadan kalkıyor.

Edit mod paneli zaten ayrı bir pencere oyunun içinde onu açtıktan sonra tut pencereyi istediğin yere yerleştir.Ayrıca oyundan bağımsız olarak çalışmadığı için oyunu alta aldığın anda otomatik olarak o da kaybolacaktır gayet doğal bir şey.

erennuman_mb said:
Arkadaş her şeyi çok güzel anlatmışsın da suyu nasıl ekliyoruz? Objelerde bi tane var ama o da kare
Yere çukur açınca belli bir yükseklikten sonra altından su çıkıyor.

arkadaşım ben merak sardım mod yapımına fakat hiç bir bilgim yok bu konuda ilgimi çektiği için işe haritayla başlamak istedim yani sadece harita düzenlemek istiyorum ama konunun başında belirttiğin "Admin Tools" olayı nedir bulamadım bi bilgi verir misin?

Back
Top Bottom