[SP]&[MP]Crusade versus Ottoman Jihad-Osmanlı'nın Hristiyan Alemine Cihad'ı[WB]

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.

nemesistronkest

Sergeant Knight at Arms
Senaryo

Niğbolu Haçlı Kuşatması'nın sonucu Osmanlı zaferi üzerine sonuçlanmasının ardından intikam yemini eden Ortodoks ve Katolik Aleminin Müslümanlar üzerindeki nefreti arttı.Avrupa ülkeleri savaştan sonra güçlerini toplayıp birkaç deneme daha yaptılar.Fakat sonuç olumlu olmadı ve bunun üzerine Ortodoks ve Katolikler birbirleriyle ittifak yapmayı bıraktılar. Bu durum Ortodoksların çoğu Müslüman  Devletlerin himayesi altına girdi.Bizans İmparatoru Konstantinos bu durumdan rahatsızdı.Katolikler ile tekrar bir araya gelip Müslümanlar'dan korunmak istiyordu.Tam bu sırada Osmanlı Sultanı II. Mehmed'in İstanbul'u kuşatma isteğini öğrendi.Bunun üzerine zaten  Osmanlı'nın Balkanlar'daki ilerlemesine rahatsız olan Katolikler, Bizans'ın kışkırtması ile Osmanlı'ya savaş açtı.Zaten doğuda Karakoyunlu, Akkoyunlu, Çandaroğulları ile meşgul iken bu Haçlı Ordusu'na karşı hazırlık yapmak zorunda kaldı. Böylece Osmanlı doğuda zayıf durumda iken bir de üstüne İstanbul Kuşatması içim yapılan hazırlıkların maaliyetide eklenince zor bir döneme girdi.Bu dönemde Memlükler ile arasını iyi tutmalı, Anadolu'da sağlanmalıydı.Öteyandan Bizans için işler iyi gidiyordu. Katolik Devletler'den aldığı yardım ile Türkler'den bir süre daha korunacaktı.Macarlar ise kuzeyden Ortodoks Lehler ile anlaşmıştı Haçlı Ordusu'nda onlarda yer alacaktı. Venedik Krallığı ise Haçlı Ordusu'na bolca destek yollayıp Osmanlı'nın Avrupa'da ilerleyişini durdurup geleceğini garantiye alacaktı. Lakin Şehzade Orhan, Karakoyunlu tarafına geçip Osmanlı Saltanatı'nda hak talep edip, tahta oturduğunda ise Karakoyunlu Devlet'ine bağlanacaktı.

Ticaret Sistemi
Modda yeni ticaret sistemide yer alacak,şöyleki oyunda 3 çeşit para birimi olacak bunlar; dinar,akçe,altın,dirhem olacak 3 dedim fakat 4 yazdım bunun sebebi arıtk oyunda elmas,altın,zümrüt gibi değerli mücevherler bulunacak.
-Peki 3 Para birimi arasındaki fark ne ?

-->Oyunda bulunan para birimleri ticaret yapanlar için kolaylık sağlar oyunda esas para birimi dinar yerine dirhem olacak  dinar ve akçe envanterde bir nesne gibi bulunacak.Farkları 1 akçe 100 dinar ve 200 dirhem edecek yani ticaret işi kolaylaşacak.

-Peki bunun ne gibi faydası olacak ?

-->Harita üzerinde salırdığınız çeşitli partilerden çıkacak olan bu para birimlerini satarak kullanabilirsiniz ve tabiki günümüzdede olan borsa sistemi var mesela güneydeki bir şehirde ucuz olan akçe pahalı olan dinar kuzeyde ucuz dinar pağalı akçe olacak yani bir nevi borsa takip edeceksiniz :razz:

-Başka Ne yenlikler olacak ?

-->Ateş ve Kılıç oyunundaki kervan gönderme olayı bu modda mevcut.Bunun yanı sıra mücevher olayı var mücevher her yerde pağalı olacak.

-Ozaman nasıl ticaret yapacağız heryerde pahalı nede olsa ?

-->Mücevherler haritada gezen ve başında kumandanı olan asker partilerinde ve kervanlarda olacak.

-Asker partileri derken örnek verebilirmisin ?

-->Mesela Master Josephin ve 350 Tapınakçı Şovalyesi yada Tuğrul Paşa ve 200 Yeniçerisi gibi sayılar sallama tabiki ve birden fazla olcak yani sadece 2 kumandan olmayacak her tarafın 5-6 tane kumandanı olur.(Lord değil Kumandan)

Yeni Görevler
Eklenen yeni görevlerde daha çok karargah baskını gibi görevler var şuan fazla değiller ama olacaktır.
Yerleşim Yerleri ve Karargahlar

Temel olan native'de 3 çeşit yerleşim tipi vardı(talim alanları hariç).Modda toplam 5 çeşit parti bulunmaktadır bunlar;
-->Şehir;En iyi vergi gelen 2.Mülktür içinde insanlar yaşar ve kervanlar gelip gider.

-->Kale;Vergi konusunda 3.Sırada yer alır içinde sivil bulundurmaz fakat etrafında yerleşim yerleri mevcuttur.

-->Köy;İçinde tamamen sivil bulundurur geçimi tarıma,hayvancılığa dayalıdır,köylüler tarım ve hayvancılıktan elde ettiği ürünleri şehirlerde satarlar.

-->Savaş kampı;İçerisinde tamamen asker bulundurur ülkenin soyluları,ilerigelenleri askerlerini burada askerlerini yetiştirir.Ülke liderinin mülküdür,soylular ve ileri gelenlerden burda asker yetiştirmelerine karşılık yüklü bir miktar vergi alır,personel tamamen hükümdara bağlıdır.[En yüksek vergidir]

-->Karargah;Ülke soylularının veya ileri gelenlerinin toplandığı mekandır personeli yoktur toplantı yokken köylüler tarafından tımar olarak kullanılır.

Paralı Asker Kampları&Talim alanları

-->Paralı asker kampı Ateş ve Kılıç oyunundaki kodlardan alınarak yapılmıştır,işlevi parayla asker ve ekipmanlar almaktır.[Modda olacağı kesin değil]

-->Talim alanları bildiğimiz gibi yerel sakinlerin talim yaptığı yerdir üzerinde herhangi değişiklik yapılmamıştır.

Temel Özellikler
-->Yeni eşyalar.

-->Yeni ufak kodlamalar.

-->Yeni asnimasyonlar.

-->Türkçe ve İngilizce oynama seçenekleri.

-->Büyük harita(Hazardan Cebeli Tarık'kadar)ve Çok sayıda Taraf.

-->Osmanlı İmparatorluğu ve anadolu beylikleri içinde barındırıyor.

-->Tarih 1451.

-->Katolik ve Ortodox'lar müslümanlara karşı birlikteler.

-->Yoğun haçlı seferi havası.

-->İttifaklar.

-->Gelişmiş iç siyaset ve kuvvetlerin yönetimi.

-->Diplomacy 4.3 içeriyor

-->Deniz Savaşları bambaşka bir boyutta.

-->Çok sayıda yeni scene.

-->Oyun temeline dayanmayan ikonlar.

-->Multiplayer itemleri farklı.

Kardaş osmanlı modmu bu ?
-Hayır değil 1451 yılındaki dünya,siyasetini işleyen bir mod.
Diğer mod öldümü ?
-Hayır.
Osmanlıda uçan atlar,altın baltalar,altın zırhlar,dev kılıçlar,şovalye zırhları,öküz gibi kodummu oturtan baltalar olcakmı?
-Çoğu modun aksine hayır.(Başıbozuklar hariç :razz:)
2 projeyi aynı anda nasıl yöneteceksin ?
-2 ayrı ekip var RoFC projesinin modellerinin çoğu bitti kodlama için destek alıyoruz,bu projeyede lider atayacam 2 proje birbirinden bağımsız işleyecek.
Mod ne zaman çıkar ?
-Beta sürümü çıkacak bu hata
Betada devletler tammı olacak ?
-Hayır
Beta harita olcakmı ?
-Evet

Ekip
Bozacı(Lider,Animasyon,Modelleme,Kaplama,Kodcu)
Muthven(Lider,Tarihçi)
deJAvu(Modelleme,Kaplama)
Karatasak(Harita,Ekip Morali :razz:)
sütçüege(animasyon,kodlama,kaplama)

Çocuk Ekleme Projemiz
Resimler;

Rezerve.

Resimler

Harita
2013011600001.jpg

2013011600002o.jpg

2013011600004.jpg

2013011600005.jpg

2013011600008.jpg

Bi şey sorucam :

Katolik ve Ortodox'lar müslümanlara karşı birlikteler.

demişsin. Ara sıra kendi içlerinde de savaşıcaklar değil mi ?

Hangisi kalabilirki ? yapabileceklerimi yaptım hocam ama içinde osmanlı geçen mod yapmaya kalkşınca bana cephe alanlar çok oldu niyeyse  :neutral:

Bozaciiii said:
Hangisi kalabilirki ? yapabileceklerimi yaptım hocam ama içinde osmanlı geçen mod yapmaya kalkşınca bana cephe alanlar çok oldu niyeyse  :neutral:

İstediğin Modu Yapmakta Özgürsün Kardeşim Fakat Kim Karşı Çıkar Buna Ayrıca Mod Güzel Nesini Beğenmemişler Kendileri Çok İyi Modcu Sanki
Her Neyse Mod`da Başarılar :grin:

Açıklama ihtiyacı hissettim, benim modülasyona veya modülasyon ekibine hiçbir garezim yok. Sadece durum şu ki ekibin seviyesi belli, ele alınacak konu belli, sunulacak iş belli. Yani neden yapılamayacak onlarca özellikten bahsediliyor anlamış değilim. Türkiye Topiğinde yüzlerce böyle mod geldi geçti. Hepsinin sonu hüsran. Her seferinde ima ettim ve yineledim. Madem, biz başkalarına benzemeyiz yapabiliriz diyorsunuz buyrun hodri meydan. Şayet, süreç içerisinde modda aksaklık ya da iptal durumu olursa konuyu kilitlemeyin ki haklı çıktığımı ezici bir şekilde ifade edebileyim. Çünkü, mod iptal konu kilit durumu olunca içimizde vahşet, cinnet, felaket duyguları kabarıyor kabarıyor sonra böyle işe kalkışanlara gard alıyoruz istemsiz bir şekilde.

Neyse, bu seferde ifade edemediysem hislerimi pes doğrusu.

Kolay gelsin, başarılar ..

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom