Don't Starve

Users who are viewing this thread

DON'T STARVE

Bedeniniz bir iblis tarafından hiç bilmediğiniz bir dünyaya gönderilmiş. Uyandınız, ne yapacağınızı bilmiyorsunuz ve hayatta kalmanız gerek... Ha unutmadan, bir de sakalınız sürekli büyüyor!

ds_character_logo2.png

Oyunda Wilson adındaki bilim adamı/simyacı karakteriyle oynuyorsunuz. Dediğim gibi, bilmediğiniz bir dünyada uyanmanızla başlıyor oyun (her yeni oyunda harita da yenileniyor), üzerinizde hiçbir şey yok ve ölmemek için etrafınızdaki şeyleri kullanmanız gerekiyor. Çalılar, ağaçlar, çiçekler, böğürtlenler, örümcekler, kuşlar, domuz insanlar, mandalar ve daha pek çok şey var oyun çevresinde. Tüm bu şeyleri birden fazla şekilde kullanmanıza da izin veriyor. Örneğin topladığınız çalı çırpıyı en başta tavşan yakalamak için tuzak olarak kullanabilirsiniz, aynı zamanda gece olduğu zaman ateş yakmanız için de gerekecekler, eğer "bilim makinesi"ni kullanarak araştırırsanız çalılarla ip yapmayı öğrenebilirsiniz. Yapacağınız ip sonrasında mızrak ve çadır gibi çok ihtiyaç duyacağınız yeni eşyalar yapmanızda işe yarayacak.

Oyun temel olarak Minecraft'a benziyor; ancak Minecraft'ın 8-bit görselleri yerine burada 2D ve 3D karışık bir ortamla karşılaşıyor. Gerek çizimleri, gerekse müzikleriyle çok keyifli saatler yaşatabiliyor oyun.

E7nQibs60o01lt6Okbhg8L_43ZfnCWHC-0Ar4Atj9qYW2IzTPP0ePLvuR7FEBj4WvSj-XKax=s640-h400-e365

Mandaları eğer yeterince etkili bir silahınız varsa öldürüp etlerini yiyebilir; veya yemek yedikten sonra bıraktıkları dışkılarını kullanarak başta yaktığınız ateşler için tezek ve yetiştireceğiniz yemekler için gübre olmak üzere farklı şekillerde kullanabilirsiniz

Oyunun anladığım kadarıyla belli bir sonu yok. Zaten adından da anlaşabileceği gibi (Don't Starve --> Açlıktan Ölmeyin) amacınız bu dünyada sağ kalmak. Sağ kaldığınız gün sayısına göre (ben henüz en fazla 13 gün dayanabildim) exp kazanıyor ve seviye atlıyorsunuz. Yeni seviyeler ise karakterinizi güçlendirmiyor; ancak yeni karakterleri kullanabilmenizi sağlıyor. Örneğin (kendi bilgim bu kadarına yettiği için) 13 gün dayanan biri 3. seviyeye çıkıyor ve "Willow the Firestarter" adında yeni bir karakter açılıyor (ilk karakterimizin tam adı Wilson the Mad Scientist idi). Bu karakterin Wilson'dan iki farkı. Birincisi, Wilson'ın aksine, Willow'un sakalı yok, ve haliyle gün geçtikçe sakalı uzamıyor. İkincisi ve daha önemlisi ise Wilson'ın aksine gece kendi kendine ateş yaratabiliyor ve meşale, kamp ateşi gibi bazı eşyaları yapmanıza gerek kalmıyor.

tnuub.jpg

Oyunla ilgili sevdiğim bir başka özelllik işe 15 günde bir yeni güncelleme çıkarıyor olmaları. Örneğin, en son güncelleme, "Long Live The Queen" adıyla çıktı ve örümceklerin bir kraliçesi olduğu fenomenini getirdi. Eklemem gereken başka bir not ise oyunda kendi haritalarınızı da yaratabildiğiniz. Şu anda "ne yapalım haritayı" diye düşünenleriniz olabilir (muhtemelen Heroes III of Might and Magic oynamadıkları için); ama oyunu oynadıktan sonra "Ben de kendi haritamı yapmalıyım!" diye heyecanlanıyor insan.

ds_updatePoster_spiderQueen-552x1024.png

Gelelim oyuna nasıl ulaşabileceğinize. Şu anda oyunu yasal olarak elde etmenin tek yolu Steam üzerinden satın almak. %20'lik küçük bir indirimleri var ve şu anki fiyatı 11$. Henüz erken-erişim beta sürecinde olan (early-access beta) bir oyun için büyük bir fiyat gibi görünebilir; ama benim gibi yıllardır bilgisayar oyunu oynamayan ve artık eskisi gibi oyunların yapılmadığını düşünen biri için bile son yıllarda gördüğüm en iyi bilgisayar oyunu oldu.

Ayrıca, bu parayı vermeden önce neler döndüğüne bir bakayım diyorsanız, ve web tarayıcı olarak Google Chrome kullanıyorsunuz, Chrome Web Store üzerinden oyunun demosunu indirebilir ve tarayıcınız üzerinde oynayabilirsiniz (ben öyle keşfettim oyunu). Demo versiyonun normal versiyona göre hiçbir eksiği yok ve en son güncellemede oynamanıza izin veriyor. Normal versiyonla aralarındaki tek fark demo'nun size 15 dakikalık bir oyun süresi vermesi. Bir oyunu en fazla 15 dakika boyunca oynayabiliyorsunuz bu versiyonda. Daha sonra tekrar yeni oyun açarsanız 15 dakikanız da tekrar başlıyor. Mutlaka demosunu bir denemenizi tavsiye ederim.

Buyurun bunlar da oyundan birkaç kare:

DS_04.png

DS_03.png

DS_02.png

DS_01.png

Buraya tıklayarak http://www.dontstarvegame.com adresinden oyunla ilgili daha fazla bilgi alabilir, videolar izleyebilirsiniz.

Son olarak, oyunu merak eden ve başlamak isteyenlere oynadığım kadarıyla birkaç başlangıç tavsiyesi vermek istiyorum. Bazıları için bunlar "spoiler" olarak algılanabilir ve her şeyi kendileri yaşayıp keşfetmek isteyebilirler; o yüzden "spoiler" kutusu içinde yazıyorum.

- Oyunda tıpkı Minecraft'taki gibi ilk geceyi geçirmeniz çok önemli. Eğer gece ateşiniz yoksa, ışık da yok, ışık yoksa gece canavarı gelip öldürüyor sizi. O yüzden ilk gece kamp ateşi yapamıyor olsanız bile meşaleniz olduğundan emin olun.

- Tavşanlara saldırmayın, yakalayamıyorsunuz. Tuzak yapıp içine yem olarak havuç koyacak, öyle yakalayacaksınız.

- Yukarıdaki madde nedeniyle bulduğunuz havuçları kendiniz yemeyin. Sonra bulmak çok zor oluyor. İlk gün yemek olarak böğürtlen "berry" ve tohum yiyin "seed". Bunları bekleyebilirsiniz akşam kamp ateşi kurduğunuzda pişirip yiyin; çünkü tüm yiyecekleriniz pişince daha doyurucu oluyor.

- Tohumlar (seeds) önemli. Yanınızda mutlaka pişmiş birkaç tane olsun; çünkü çok az da olsa canınızı da arttırıyorlar. Eğer bir örümcek ya da başka bir şey size saldırır da zarar verirse bunlar çok işe yarıyor.

- Olabildiğince hızlı şekilde balta yapmaya çalışın ki ağaçları kesebilesiniz. Odun toplamaya başlamadan kamp ateşi yakamıyorsunuz.

- Tavşan etlerini pişirdikten sonra hemen yiyin, yanımda dursun diyerek biriktirmeyin; çünkü bekleyince daha az doyurucu oluyor.

- İlk gün olmasa bile ikinci gün "çanta" yapın kendinize. Size fazladan 8 slot verecek eşya koymak için.

- Hiç değilse mızrak (spear) yapana kadar hiçbir şeye saldırmayın.

- Dal ve çalılarınız her zaman olabildiğince çok olsun. Her şeyde bir şekilde işe yarıyorlar.
Orçun Can`a yazı için teşekkürler.

oyunun merak ediyordum konusunun açılması iyi olmuş google chrome dan deneyeceğim teşekkürler :smile:

oyunu denedim çok hoşuma gitti. şu tavşan yakalamayı çiçekle denedim ama olmadı :grin:

akilliteyp said:
oyunun merak ediyordum konusunun açılması iyi olmuş google chrome dan deneyeceğim teşekkürler :smile:

oyunu denedim çok hoşuma gitti. şu tavşan yakalamayı çiçekle denedim ama olmadı :grin:

berry ve carrot'a geliyorlar

Bulunduğum yerden bir çıkış yeri buldum, başka bir adaya gittim.Orada mezarlar vardı onları kazarken tek gözlü bir şey gelmez mi, tövbe ettim mezar kazmaya :grin:

Tavşan yakalamak için tuzak kurmaya gerek yok.Tavşan deliğin uzağındaysa, delikten-tavşana bir düzlem oluşturacak şekilde saldırın.Deliğe doğru gelicek, yani aynı düzlemde olduğu için sizin üzerinize gelicek bu şekilde öldürebilirsiniz.

Steelo said:
Tavşan yakalamak için tuzak kurmaya gerek yok.Tavşan deliğin uzağındaysa, delikten-tavşana bir düzlem oluşturacak şekilde saldırın.Deliğe doğru gelicek, yani aynı düzlemde olduğu için sizin üzerinize gelicek bu şekilde öldürebilirsiniz.
Zaten geometrim kötü. Bir de sen vur yüzüme, oldu mu? :cry:

Quiksilver said:
Steelo said:
Yani deliğin üstünden veya biras gerisinden, tavaşana doğru saldırtıcaksın böylelikle tavşan deliğe giricem diye senin üzerine gelicek.

2-3 gün oynadım artık yeni oyun oynamaya üşeniyorum oyun kendini tekrar ediyor bir minecraft değil malesef

Steelo said:
Quiksilver said:
Steelo said:
Yani deliğin üstünden veya biras gerisinden, tavaşana doğru saldırtıcaksın böylelikle tavşan deliğe giricem diye senin üzerine gelicek.
Tuzaksız yakalamakta kolay ama tuzakla yakalarsanız istediğiniz zaman kesip yiyebilirsiniz, diğer türlü hemen pişirip yemeniz gerekir, besin değeri baya bir düşüyor.

Bende en alttaki kısım çalışmıyormuş meğerse fullscreen oynamadığımdan şimdi fullscreen yaptım tıknalınabilir oldu, teşekkürler.

Oyunda daha ilk günden 10 kadar morsel toplayabilirsiniz aslında cok kolay bi iş.
Öncelikle 1 tane havuç bluyorsunuz ardından bi tavşana yakın biyere koyuyorsunuz elinize bi balta almayı unutmayın
Tavşan havuca yaklasıpda eğlince saldırın sizi farketmiyorlar havucada birşey olmyr

Oyunda kendime bir mekan yaptım (5 kere öldüm ondan önce ya örümcek falan geliyo hep) ama hala açlık sorunum var daha önceden topladığım pişirilmiş berry'leri yiyorum ama bitti bitecek kürekle bulduğum berry çıkan otları kazıp mekanıma diktim ama onları hiç hasat edemiyorum acaba büyümeleri için özel birşey mi yapmam gerek ?

EDİT:

Sir.Bryan said:
Tuzaksız yakalamakta kolay ama tuzakla yakalarsanız istediğiniz zaman kesip yiyebilirsiniz, diğer türlü hemen pişirip yemeniz gerekir, besin değeri baya bir düşüyor.

Ben ne bulursam hemen pişirip saklıyorum öyle olursa da besin değeri düşer mi ? Yani herşeyi taze saklayıp yiyeceğimiz zaman mı pişirmeliyiz ?

Örn: berrys, seed

aykans90 said:
Oyunda kendime bir mekan yaptım (5 kere öldüm ondan önce ya örümcek falan geliyo hep) ama hala açlık sorunum var daha önceden topladığım pişirilmiş berry'leri yiyorum ama bitti bitecek kürekle bulduğum berry çıkan otları kazıp mekanıma diktim ama onları hiç hasat edemiyorum acaba büyümeleri için özel birşey mi yapmam gerek ?
boğanın bokundan tarla yap

Back
Top Bottom