Mount&Blade II: Bannerlord | Developer Blog 10!

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
azxbzc said:
mount and blade ile medieval nasıl karşılaştırılamaz diyenler medieval oynanamış olmalı. oyunun kategorisi farklı olsa bile çok sayıda benzer yönleri var.

bu karşılaştırma olayını ben başlatmış olmak istemezdim ama benim karşılaştırdığım nokta medieval da 5000 den fazla asker savaşırken kasma olmaması mount and blade de 100 civarında olması. 

sistemin yüksek olmasıyla bile bu sorunun çözülememesi ve grafik ayarlarının en düşüğe getirildiğinde bile devam etmesi.

ben bannerlord vs. ileride çıkacak oyunlar için bu gibi sorun yaşamak istemediğimi belirttim. çünkü bu warband i rahat oynamak için sistemini yenileyen biri olarak bunu yeniden yapmam.
Onun sistemle felan hiçbir alakası yok medievaldaki askerlerin tek yapması gereken kendilerine verilen Saldırı Savunma puanlarına göre sırayla dövüşüyorlar. Bilgisayarın yapması gereken tek şey combat stratejisi o yüzden fazla sistem de yemiyor.
Warbande gelecek olursak en başta her askerin ayrı ayrı zekası var. Medievalda bir gruptaki askerler ortak zekayı paylaşırken wbde hepsinin tek tek olması zorunda. Bunlar da medievaldaki gibi sınırlı değil hücüm&saldırı yönü&savunma yönü&komutlar çok daha fazla. O yüzden 2 oyunu karşılaştırırken hangi yönden karşılaştırdığın önemli, savaş sistemlerinin uzaktan yakından alakası yok. Ha optimizasyon sorunu yok mu, var özellikle wfasta çok sıkıntı çektiriyordu ancak yeni oyunda dikkat ederler açıkcası.

Medieval Total War'daki 5000 detaysız, aynı tiplere sahip, aynı vuruşları yapan askerlerle, Mount Blade Warband'daki 100 detaylı, farklı vuruş stilleri olan ve yüzleri farklı askeri karşılaştırmak pek mantıklı değil.

Uyarı: Siz iletinizi yazarken yeni bir ileti daha gönderildi. Gönderilen iletiyi incelemeniz önerilir.

Arkadaşta benim söyleyeceğimi söylemiş.

sonuçta video oyunu. akıcılık sağlanabilir olmalı idi. yani directx 11 i rahat kaldıran bir pc directx 7 ye düşürdüğü bir oyunu rahat oynayamıyorsa oyundadır sorun. ben çok sayıda oyun oynamış denemiş bitirmiş biriyim. çok daha yüksek grafiğe sahip bir oyun akıcı oynarken daha kötü grafikli bir oyun tıkana tıkana oynar olduğunu gördüm.

bunu warband de yaşadım. banner çıkacakmış bu olay yeniden yaşansın istemem.

örneğin bot sayısı düşük oyna denebilir. o zaman da büyük bir savaşı kazanmak için 10 dan fazla kez savaşmak gerekiyor. yani savaş ekranının iyi ayarlanmadığı kanaatindeyim.

savaş 500 e 500 de savaş büyüklüğü olan bir savaşta bot sayısı 150 olsa tıkanacak, 50 ye çeksen 10 kez savaş işin yoksa. bunun yerine savaş bitene kadar adamlarının sonu gelene kadar savaş devam edebilmeli idi kanaatindeyim.

farklı kategoriler kıyaslanamaz denebilir fakat iki oyunu da çok uzun süre oynamış biri olarak birçok benzer yönünün olduğu kanaatindeyim.

Ayrıca modlar ile 5000 kişiye falan çıkarmıştım çoğu kişinin sistemi yetmez gibime geliyor düşünsene karşıdan bir lord 3000 adamla sana saldırıyor sistemin kasmasından adamı göremezsin.

azxbzc said:
farklı kategoriler kıyaslanamaz denebilir fakat iki oyunu da çok uzun süre oynamış biri olarak birçok benzer yönünün olduğu kanaatindeyim.

Yeteri kadar oynamamışsın bence. Ya da mantığını kavrayamamışsın oyunların. 

Yani iki oyunun 5000 kişisi ile 100 kişisini karşılaştırmak bayağı garip bir kere. Bu muhabbete cevap verildi; daha detaylı grafik, daha yüksek çözünürlükte kaplamalar ve askerler, warband da her botun kendine ait yapay zekası varken total war serisinde 100 kişilik bir grubun bir yapay zekası var gibi vesaire vesaire.

Hani oyunun belki optimizasyon sorunları olabilir en yük sistemde de bazı sıkıntılar yaşanabilir ama genel olarak yüksek sistemi olanlar yüksek ayarlarda rahat oynayabiliyor.

Ha oyunun daha akıcı oynanabilirliğinin daha yüksek olabileceğini düşünüyorsan ki belirtmişsin seni bu bölüme alalım; önerini yap oyunun gelişmesine katkıda bulun.

Findecáno Amandil said:

genel olarak yüksek sistemi olanlar yüksek ayarlarda rahat oynayabiliyor.

dediklerimi bütün olarak ele almanı isterdim ama neyse...

mount and blade yi yeterince oynadım diyebilirim  ama medieval ı gereğinden fazla oynamış biriyim. benzerlik kurmamın sebebi ise bu gereğinden fazla da gördüğüm şeyleri mount and blade de benzer biçimde görmemdi. ben şahsen mount and blade nin daha geliştirildiğinde medieval kadar hatta ondan fazla oynanabileceği kanaatindeyim. çünkü sonuçta o strateji oyunu ve aksiyon bakımından eksik kalıyor.

donanım olayı ise baştana başa felsefeye girer. kimseyle filozofluk yarışı yapmam. o konuda diplomam var çünkü.

türkiyede teknoloji ürünlerinin ne kadar fahiş fiyatlarla satıldığını bilmiyor musun? ben önceden öneri sorulduğunda garibanlar da oynayabilsin diye düşük sistem yanlısı olduğumu söyledim. fakat directx sorunu çözülmeli de dedim.

YÜKSEK SİSTEMİ OLANLAR RAHAT OYNUYOR DEMİŞSİN.  yükseklik nedir sence? 2013 te çıkmış directx11 bir oyunu rahat oynatan bir pc nasıl yüksek olmaz?

vicdan ile hareket edilmeli derim.

bundan sonra birşey demek istemiyorum. ricam bu yazıyı okuyanlar cevaplarını kendilerine saklasın. konu uzuyor ve tartışma yapmak doğru değildir çünkü.

azxbzc said:
Findecáno Amandil said:

genel olarak yüksek sistemi olanlar yüksek ayarlarda rahat oynayabiliyor.
dediklerimi bütün olarak ele almanı isterdim ama neyse...

Ben öyle yaptığımı düşünüyorum ama keşke sen de öyle yapsaydın.

azxbzc said:
bundan sonra birşey demek istemiyorum. ricam bu yazıyı okuyanlar cevaplarını kendilerine saklasın. konu uzuyor ve tartışma yapmak doğru değildir çünkü.

Senin isteğin üzerine tartışmayı uzatmak istemiyorum. O yüzden senin yaptığın gibi bazı parçaları çekerek ama polemik yaratmayacak bir şekilde cevap vermeye çalışıyorum. Ayrıca tartışma son derece doğru bir şey. İnsan tartışarak bilgilenir, bilinçlenir ve ufkunu geliştirir.

Uzun lafın kısası birbirimizi anlatamamışız sanırım. Eğer tartışmak istemiyorsan;
azxbzc said:
bundan sonra birşey demek istemiyorum. ricam bu yazıyı okuyanlar cevaplarını kendilerine saklasın. konu uzuyor ve tartışma yapmak "doğru değildir" çünkü.

bence kaleye asker yerine hayvan koyak onlar korusun kaleyi. hayvan gibi savaşırlar bu hayvanlar ne anasının gözü biliyon mu sen

şehri - kaleyi ele geçirince yağmalayabilmeyi isterdim. ne kadar direniş güçlüyse o kadar para ele geçebilmeli derim. şehrin refahı ve direniş ölçüsünde yağma geliri olmalı.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom