Stronghold Crusader 2

Users who are viewing this thread

Hobeto13

Section Moderator

Stronghold Crusader zamanının en iyi oyunlarından biriydi.Gerek senaryosu gerekse oynanışı birçok oyuncuyu seriye bağlamıştı.Ancak Stronghold 2 ve ardından Stronghold 3 rezaleti ile Firefly birçok hayranının gözünden düşmüş durumda.Ama benim gibi hala seriye bağlılığı olan fanlar için yeni bir umut ışığı Stronghold Crusader 2...

Önümüzdeki senenin son dönemine göz kırpan Stronghold Crusader 2, son çıkan Stronghold oyununa nazaran büyük yenilikler içerecek. Tamamen yenilenmiş bir oyun motoruyla gelen oyunda yeni efekt, animasyonlar ve fizik efektlerin haricinde yenilenmiş savaş arayüzüyle daha gerçekçi yapay zeka yer alacak.

Stronghold serisinin bu oyununda dikkat çeken en büyük özelliklerden birisi, oyunun bağımsız bir şekilde yapılması. Bundan önce çeşitli yayıncıların doğrultusunda geliştirilen Stronghold serisi, bu kez hayranların isteği doğrultusunda bağımsız olarak gelecek. Oyunun gelir kaynağı ise Kickstarter'ın sadece oyunlar için olan sürümü Gambitious olacak. Yani FireFly Studios, buradan gelecek bağışlarla birlikte oyunu geliştirecek. Oyunun Gambitious sayfası ise ilerleyen dönemde açılacak.

600x338.jpg
600x338.jpg
600x338.jpg

600x338.jpg
600x338.jpg

Crusader'ın tek eksiği Arap askerlerinin sadece paralı olmasıydı. Arap olunca zırhlarını falan yapamıyordun, onun dışında çok güzeldi. Oyun içi görüntüler gelsin de, konuşuruz.

Yalnız o Arap askerlerinin paralı olmasının asıl nedeni oyunun Haçlılar tarafına özel yapılmış gibi olmasıydı.Yani Haçlı tarafını alıp da Arap askerleri üretmek biraz saçma olurdu.Öte yandan elbette Arap tarafını seçince de bu yüzden para sıkıntısı çıkabiliyordu.Ama ben her zaman paralı orduya daha yatkın olmuşumdur.  :smile:

O atlı okçular neydi be öyle...  :grin:

hobeto13 said:
Yalnız o Arap askerlerinin paralı olmasının asıl nedeni oyunun Haçlılar tarafına özel yapılmış gibi olmasıydı.Yani Haçlı tarafını alıp da Arap askerleri üretmek biraz saçma olurdu.Öte yandan elbette Arap tarafını seçince de bu yüzden para sıkıntısı çıkabiliyordu.Ama ben her zaman paralı orduya daha yatkın olmuşumdur.  :smile:

O atlı okçular neydi be öyle...  :grin:

Ben zaten Arapları seçip Arap zırhı yapmaktan bahsediyorum. Ben paralı asker olarak sadece atlı okçu alırdım, gerisi kendi imalatım  :grin:

"A message from the Saladin" bunu unutmayacağım asla :smile:

İlk oyunun en büyük eksiği cami yoktu. müslüman topraklarda savaşıyoruz, koca katedraller var ama cami yok. Selahaddin bile kilise kuruyordu kalesine  :???:

En çok çıkardığım birlikler ise atlı okçular ve suikastçiler. Haçlı birlikleri pek çıkarmam. zırh için silah için ekstra işçi harcatıyorlar. Bu da ekstra gıda gideri demek oluyor. Tabi o kullandıkları hammaddeyi de sayarsak Müslüman birlikler daha karlı geliyordu bana :smile:

Ekonomiyi oturtabilirsen en karlısı zırh yapmak oluyordu, ama direk paralı asker alan arkadaşlar da var. Fakat; haçlı askerleri daha güçlü, onun için daha karlılar.

Etrafa çiçek böcek de ektiğim için halk arttıkça park alanları yetersiz kalıyor. Onun için fazla nüfus istemiyorum kalede. Müslüman okçular en iyileri  zaten. Kalede çok iyiler.

Evet öyle yapıyorum zaten. Ekmek iyi dayanıyor da ilk başlarda ekonomiyi sarsabiliyor. çiçek böcek yapınca çalışma süresi kısaldığı için anca ekmek karşılıyor gideri zaten. ama o parklar askerlerin savaşmasını etkiliyor.

Ana konusu burası diye yazıyorum, umarım hortlatmış sayılmam.

Stronghold Crusader HD'yi geçenlerde aldım. Gördüğüm en detaylı strateji oyunlarından diyebilirim ama bir kaç şeyi anlamadım.

Yeşil alanları hangi tip yiyecek için kullanmamız daha iyi olur (barışçıl oynuyorum) ?

Küçük adada oynarken anında yırtıcılar köyü basıyor ne yapmalıyım (lordla mı keseyim) ?

Taş ocaklarından falan neden malzeme gelmiyor ?

İnsanları idam edemezsin istediğin gibi ancak ceza aletleri koyarak suç işleyenleri cezalandırabilirsin. Herhangi bir suç aleti koyman yeterli. Ama Stronghold 2'yi oynuyorsan Torturer Evini de kurman gerekiyor.

Ağaçlar ise tekrar çıkmıyor. Dolayısıyla ağaçları kullanırken dikkatli olan. Mümkün olduğunca çimlerin üzerindeki ağaçlara odaklan. Gerekli yerleri temizle. Kaynakları doğru seç

Aslanlar ise sanırım Senaryo modunda karşılaşıyorsun. Görev icabı yollayabilir birkaç kez.  :smile:

Back
Top Bottom