Ticareti Etkileyen Faktörler

Users who are viewing this thread

bright

Veteran
İlk olarak bunlar daha önce verildiyse özür dilerim.

1)Her gün üretilen madde miktarının sabit olması oyunun gerçekçilğinin baltalıyan faktör.Hiçbir çiftlik gramına gramına aynı üründen üretemez.Bence hasat derecelendirilsin (Zayıf Hasat,Normal Hasat,Yüksek Hasat vb.) ve buna göre tüccarlardan her grup için farklı miktarda mal alınabilsin.

2)Diğer bir konu ise faktörler.Kıtlık,sel,kuraklık ve salgın hastalık gibi durumlarda üretilen ticari madde miktarı olumsuz yönde etkilensin.Bunun dışında festival gibi faktörlerde ticari madde üretimi olumlu yönde etkilesin.

3)Bir diğer konu ise ticarete yatırım yapmak.Çiftlik,mezba,tersane gibi binalara yatırım yaparak birim zamanda üretilen ticari madde miktarı arttırabilsin.

4)Son konu ise boykot.Bir ülke öbür ülkeye boykot yapabilsin.Boykot yapılan sehirde bütün ticari üretim dursun.(Eğer o olmuyorsa boykot kaldılana kadar tüccarın kapası kapansın) ve biz o şehre girebilmek için belli bir miktarda para vermeliyiz(Yükünüzün değerinin onda biri kadar) yada hepsini kılıçtan geçirmeliyiz.

İmla hataları için özür dilerim.Lütfen "Ya bu olmaz,Al yetmez" veya "Ya bunu yapamazlar" gibi akıllı cevaplar vermeyin.Fikir olmazsa icrahat olmaz.

çok eski değilim ama hiçbirine daha önce rastlamadım. ve hepsi de bence müthiş öneriler. ama
4- yükümüzün niye onda birini veriyoruz ki. belli bir geçiş ücreti olsa daha iyi doğru olmaz mıydı. tabi bu ücretin de zamanla değişmesi lazım.
bu arada AI'nin yetmeyeceği şeyler de sayılmaz bunlar.

Geçiş ücretini belirlemek için aklama gelen ilk o oldu.Fakir bir kervanla,müthiş zengin bir kervanın aynı ücretle geçmesi bana pek adil görünmedi.Bu arada biraz yanlış açıklamışım.Örnek.

Toplam değeri 3000 dinarlık mal taşıyan bir kervan 300 dinar para verecek.Malın değerinin onda biri diye düzelttim.

Edit:İmla Düzeltmesi.

boykot ,eğer ilerki versiyonda şehir kuşatmaları olursa kuşatma seçenekleri arasında yer alabilir. tarihte böyle alınan çok kale var, özellikle kuşatma makinası kullanmayan ordular tarafından yapılmış.

Boykot konusunda şöyle bişi olabilir mi?
Eğer ki oyuna sokaktaki insan eklenirse,halk çok fakir olsun bizden para istesin,verirsek halk bizi sevsin,vermessek halk bizden nefret etsin.Mesela bir birlik peşimezdeyken bu şehre girsek halk bizi severse bizimle savaşsın,sevmiyorsa bizi şehirden kovsun.(Karşıma gene AI çıkacak)

Bence ticaretin yapılabilmesi için zanaat ya da üretim gereklidir. Hammadde zanaatlar taraından işlenir.Demirci...
Hammaddeyi çıkaran madenci...
ve bunun gibi bir çok şey.
Hammadde üretimi azaldığında zanaat de azalacağından ticaret de bundan kötü etkilenir.Bu olalar ticarete yansıtılmalı.

Av-avcı,maden-madenci,demir,odun-silahçı,tahıl-çiftçi,tahıl-tüccar.....

Back
Top Bottom