Victoria 2

Users who are viewing this thread

39a57eacb6454af632b678e.jpg

• Yapımcı: Paradox Interactive
  • Yayımcı: Paradox Interactive
  • Platform: PC ( Microsoft Windows/Mac OS X )
  • Tür: Gerçek Zamanlı Strateji Oyunu

Oyun 19.yüzyılda geçiyor.Sanayileşme,milliyetçilik akımları,sömürgecilik ve yeni ideolojiler.Oyuna 1836 senesinde başlıyorsunuz,oyunda great powerlar yani süper güçler var sıralamadaki ilk 8 ülke süper güç sınıfına giriyor bu devletlerden sonraki 8 devlet ise bölgesel güç sınıfıla giriyor.Kısaca bu sıralama olayını anlatayım Süper güçler ülkeleri etkisi altına alabiliyor buna SOİ deniyor.Etki altına aldığınız ülke sizin kukla devletiniz oluyor.Bölgesel güçler ise boş toprakları kolonileştirebiliyorlar,Afrika,Sibirya ve hatta Amerikada bile kolonileştirebilinecek topraklar mevcut.Oyunu anlatmaya, başladığım bir oyundan devam edeyim hem görsel olarak oyunun neye benzediğini görün hemde oynayacak olanlar için rehber tadında olsun.

Teksas olarak oyuna başladım

7c468.jpg

Oyuna Meksika ile savaşta başlıyoruz

7c4b3.jpg

Hemen ordumu San Antiono'ya gönderdim orda kale kurulu ve generalim defans bonusu veriyor.Meksikada San Antiono'yu almaya çalışıyordu ancak ben ondan önce vardım oraya.San Antionoda Amerikanların gelmesini bekledim.

7dh7w.jpg

Meksika'lılar seferberlik ilan edip saldırıya geçtiler.Tam o sırada Amerika'lılar topraklarıma ayak bastı.

7dhk0.jpg

Amerikanların yardımıyla zafer kazandık.Bundan sonrası çok kolay oldu ve barış antlaşması imzaladık

7dhpf.jpg
7dj81.jpg

Birazda arayüzlere bakalım.

7dj06.jpg

Burasıda Politika sekmesi.Burada adındanda belli olduğu gibi politik seçenekleri değiştiriyoruz.Örneğin  seçim yapabiliyoruz,sosyal ve siyasal reformlar yapabiliyoruz,halk ideolojisini yandaki pasta grafiğinden görebiliyoruz,isyancılar ve isyancı sayıları ve ne istediklerini görebiliyoruz.

7djcj.jpg

Burasıda Teknoloji sekmesi ülkemizin teknolojisini burdan değiştiriyoruz 5 sekme bulunuyor  burda bunlar Kara Ordusu,Donanma,Ticaret,Kültür,Sanayi sekmeleridir.

Kara Ordusu bölümünde ülkenin askeri teknolojilerini ve stratejik gelişimini kontrol edebiliyoruz.

Donanma sekmesinde Kara Ordusundaki gibi teknolojiyi ve stratejik gelişimini kontrol ediyorsunuz.

Ticaret sekmesinde ticaret reformları yapıyoruz örneğil serbest piyasa,özel bankalar gibi bunlar ülkedeki vergi verimliliği gibi olayları kontrol ediyor.

Kültür sekmesinde ülkmezin yeni ideolejilerle tanışmaısnı sağlıyoruz bunlar ülkemizin okur yazarlık oranınıi,prestijini ve araştırma puanını arttırıyor.

Sanayi sekmesinde ise ülkenin  sanayisini geliştiriyoruz burada yeni fabrikalar,fabrika verimliliği ve bağzı teknoloji gelişimlerini sağlaya araştırmalar var.

7djjt.jpg

Burada nüfusunuzun hangi ırka ve dine mensup olduklarını,ideolojilerini,ihtiyaçlarını ne kadar karşılayabildiklerini ve hangi meslekde ne kadar vatandaşınız olduğunu görebilirsiniz.

7djyu.jpg

Not:Sanırım bu kadar yeterli diğer sekmeler basit sekmeler onları açıklamıyorum yazı yeterince uzun oldu zaten.Şunuda belirteyim benim bilgisayarımda oyun kastığı için Alexspeed´s Untransparent Map Mod for Victoria 2 diye bir mod kullanıyorum isteyen verdiğim linke girip indirebilir.

19. yy'dan başlıyoruz diyorsun üstüne bir de 1936 senesinde başlıyoruz diyorsun. Hem burada mantık hatası var hem de oyun 1836 senesinde başlıyor.

Elrohir Oronrá said:
19. yy'dan başlıyoruz diyorsun üstüne bir de 1936 senesinde başlıyoruz diyorsun. Hem burada mantık hatası var hem de oyun 1836 senesinde başlıyor.
Sayı hatası 1836 olması lazım kasıtlı yapmadım yani yanlışlıkla olmuş.Düzelttim.  :smile:

Sir_Lancelot_Bj said:
Paradox'un yaptığı muhteşem oyunlardan biri daha. Ben bir süre oynamıştım, herkese tavsiye ederim.
Hearts of Iron a benziyor o çok zor gelmişti umarım bu öyle değildir

Europa Universalis III'ün askeri şeyler ve araştırma konusundaki detay seviyesi çok azdı. Bunun nasıl? Belki alabilirim eğer iyiyse o bakımdan. Hearts of Iron'da alıştım ayrıntıya, o olmadan olmuyor. :smile:

Bertanx said:
Europa Universalis III'ün askeri şeyler ve araştırma konusundaki detay seviyesi çok azdı. Bunun nasıl? Belki alabilirim eğer iyiyse o bakımdan. Hearts of Iron'da alıştım ayrıntıya, o olmadan olmuyor. :smile:
Araştırma konusu o kadarda geniş değil.Detay kısmına gelirsek hangi yönden detay istiyorsun tarihi olaylar ve devlet yönetimi hakkında oldukca detaylı.

Bertanx said:
Mesela askeri ünitelerin ayrıntıları? Bir sürü birlik-asker çeşidi var mı?
Şu şekilde oluyor askeri birimler.Düzensiz,Düzenli,line infatry,hafif süvari,ağır süvarı,İstikhamcı yani bu şekilde saydıklarım kadar daha birim var.Gemi yelpazeside oldukca geniş.

Bertanx said:
Ah, boşver o zaman, almayacağım. Ben Hearts of Iron ve Darkest Hour takılmaya devam edeyim. :smile:
HoI ve Darknest Hour'un savaş kısmı daha çok ön plana çıkıyor bunda öyle değil kolonileşmek sanayileşmek gelişmek ön planda yani ekonomik  bir savaş var oyunda,herkesin zevkleri farklıdır tabi.

Back
Top Bottom