Mount&Blade Warband: Napoleonic Wars DLC Paketi Bilgi Konusu

Users who are viewing this thread

Tatari_okan said:
MasterTech said:
"Normal mapping den farkı karekter hareketlerine ve kamera konumuna göre sanki gerçekten hareketli imiş gibi görünüm kazanır yani bir yükseltinin yanından geçerken fark edersiniz"
Normal mapping deyince, diffuse map'i kastettim sanmıştım.
Sanırım bu parallax texture görüntülerini 3 boyutlu hale getiriyor. Yani mesela bir duvarda tekture döşenince, direk resim gibi duruyor ama parallax olunca bir de yükseklik/derinlik ekleniyor, çok daha gerçekçi oluyor. Tabi bu bir geometri hilesi. Dimdik yani 90 derece açıyla bakınca hemen belli oluyor, ama çoğu zaman başarılı. İyi olmuştur herhalde...
Argonax said:
Bence Osmanlıyı koyacaklardı...Biraz saçma gelebilir sebebi ama Napolyon ilk kez Osmanlı ordusuna karşı Mısırda yenildi.Hevesliydim Osmanlıyı koymuşlarmı diye ama biliyoruz yani klasik taleword Wfas tada aynı şeyi yaptılar...
Aynısını ben de belirttim. Osmanlı olmalı yani. Bakınız zamanın en iyi oyun stüdyolarından Ensemble, age3'ü yaparken, nasıl gerçekçi ve doğru bir yol izlemişti değil mi, hatta gamespy'dan amerikalı bir şahsiyetin Osmanlı'yı hakir görerek sorduğu soruya cevabı nasıl yapıştırmışlardı...
Ottoman, the huge superpower of ages.
Şimdi, modu kimin yaptığı önemli değil, napolyon varsa Osmanlı da olacak, madem tarih yapıyorsun tarihe uy, değil mi?
Kaira said:
Napoleon ilk yenilgisini Akkada Cezzar Ahmet Paşa nın komutasındaki Nizamı Cedid askerlerine karşı alıyor, ve bunun üzerine "Akka’da durdurulmasaydım, bütün Doğu’yu ele geçirebilirdim." diyor, bu Osmanlı zaferinden 10 yıl öncede Osmanlı-Avustuya savaşı yapılıyor ve taraflar neredeyse yenişemiyorlar, hal böyleyken o tarihleri kapsayan ve adıda Napoleonic olan bir oyunda Osmanlının olmaması beni de çok şaşırttı ve üzdü , galiba Türkiye'de satmak istemiyorlar.
Aynen biraderim, sen beyleri bile batının en büyük dahilerinden üstün bir imparatorluğu oyuna koymazsan millet de taytlı ve birbirine çok benzeyen ingilizlerle fransızları çarpıştırmak zorunda kalır sadece. Olmaz ama, çok ayıp...
M.ArdA said:
Oyunu yapan bir Türk firması olabilir ama bu DLC'nin konusunu yapan arkadaş Türk değil. Ki Avrupa'da Türk tarihini konu alan oyunların satışı buna nazaran kat be kat düşün olabilir. Tabi bunda kültürel yapıdan tutunda Avrupa'da ki ekonomik krize kadar tonlarca madde etken olabilir. Ama böyle bir konuyu ne siz sorun ne biz yanıtlayalım çok uzun sürer. :lol:
Oyuna Osmanlıyı koyunca oyun Türk tarihini anlatıyor olmaz ki. Asıl o zaman tarihi gerçeklere uyar. Şimdi ne olacak, mesela napolyon'un sonu ne olacak, ilk yenilgisi Akka'da değil de uzay boşluğunda mı alacak? Ya da senaryosu nasıl? Valla çok sorum var ve kafam da karışıyor artık, vazgeçiyorum.

Üçüncü Krallık ile birlikte bütün krallıkları tek bir mesaja toplayarak ilk mesajın düzenini sağladım. Üçüncü Krallık Prusya!

Krallıklar:

Fransa
france_banner.png

Napoleon Bonaparte tarafından yönetilen Fransız İmparatorluğu 1812'de Avrupa'nın en güçlü bölgesiydi. 20 Yıllık devrim ve Napoleon komutası, onun ordularını güçlendirmiş, sınırlarını genişletmiş ve politik etki alanını arttırmış.

1812 yılında, Fransız orduları bütün kıta boyunca savaşıyordu - Portekiz dağlarından Rusya'nın sonsuz bozkırlarına kadar. Fransa'nın üç renkli bayrağı Berlin üzerinde dalgalanıyorken, Viyana kuşatma altındaydı - Osmanlılar'dan sonra şehir bir kez daha kuşatma altındaydı. Avrupa'nın bütün önemli şehirleri çoktan Bonaparte'ın Güçlü Ordusundan nasibini almış olmasına karşın, bütün ibreler Fransız halkına doğru dönüyordu. Sınırlarını çokça genişleten Fransa, artık düşmanları tarafından kuşatılmıştı. Fransa artık bütün Avrupa'ya karşı savaşmak zorundaydı. Yine...

1.jpg

2.jpg

3.jpg
Fransa'nın dönem için Önemi
1812 yılı ortasında 800 bin kişilik ordusuyla Rusya Seferi'ne girişmiştir. Borodino Muharebesi’nde General Kutuzov komutasındaki Rus ordusunu yenilgiye uğratan Fransız ordusu Moskova’ya girmiştir. Ancak Rusların bu yenilgiden sonra Rusya içlerine çekilmeleri, giderken de Moskova'yı yakmaları ve kışın da bastırması neticesinde Napolyon, ordusunu barındıracağı bir yer olmadığını anlamış ve Çar'ı antlaşma yapmaya davet etmiştir. Ancak I. Aleksandr bu teklifi reddeder. Napolyon ise tek çareyi orduyu Fransa'ya geri götürmekte bulur. Fakat sert kış koşulları geri dönüşü neredeyse imkânsız hale getirir ve Fransız ordusunun yaklaşık olarak dörtte üçünün telef olmasına sebep olur.

Ordusunun büyük bir bölümünü Rusya Seferi sırasında kaybeden Fransa, yeni bir ordu oluşturmanın zorluklarına katlanmaya mecbur olmuştur. Üretimden çekilen işgücü ve artırılan vergiler, halkı da Napolyon’a karşı bir tutuma itmiştir.
Gerçek tarihe bakacak olursak, oyunda Fransa ulusunun bu zor durumu içinde yaşıyor ve bir andan da savaşıyor olacağız. 20 yıllık bir süreçte tüm Avrupa'yı ayağının altında ezen Fransa, artık desteksiz, ve yorgun bir halde.

Büyük Britanya
britain_banner.png

Britanya İmparatorluğu yükselişte, sürekli olarak dünya üzerindeki etkisini güçlendiriyor ve genişletiyor. Fakat, Dünya'nın dominant gücü olmak için, Britanya ilk önce kendisinin en tehlikeli ve hırslı düşmanını - Fransız İmparatorluğu'ndan kurtulması gerekiyor. Britanya dalgalarda hüküm süre dursun, Fransa hâlâ kıtayı kontrol ediyor, bu Londra'nın ne tahammül edebildiği nede edebileceği bir şey.

Napoleon'un düşmanlarının ordularını finanse ederek "Korsika Canavarın" dan kurtulma çabası başarısızlıkla sonuçlanmış. Majestelerinin orduları artık gücü ele alıp Fransızları kendi çabalarıyla, ateş ve soğuk çelik ile püskürtmeleri gerekiyor. Fakat, hem koca bir imparatorluğu hemde Birleşik Devletler ile olan savaşı kontrol altında tutmaya çalışırken, Britanya disiplin eksikliği ve amatörlüğe rağmen eksik olan ordusundan taviz vermemesi gerekiyordu. Bu sırada büyük diplomatik kaynakları Avusturya ve Prusya arasındaki bir diğer koalisyona harcıyorlardı. Fransa'nın büyük ordularını geri püskürtmek isteyen Britanya'nın alabileceği bütün yardımlara ihtiyacı vardı.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

prussia_banner.png

Prusya

Prusya'nın ihtişam ve gücü geçmişteydi, günümüzde yoktu. 1812 yılında bir zamanların ihtişamlı Prusya'sı fethedilmiş ve zorlar Fransa'nın ittifakı içindeydi. 1806'da ki askeri çöküş Prusya ordusu ve Prusya Devleti için acı bir dersti, fakat acı da olsa bundan ders çıkarmaları gerekti. Prusya bu dersi öğrenmiş olmalı ki şimdi tekrar eski ihtişamını ve gücünü kovalamaya çalışıyor.

Prusyalıların Rusya seferine olan bağlılığı gönülsüzdü. Bunun yerine kılıçlarını keskinleştirip, Napolyon'un ordusunun Rusyada yenilmelerini bekleyerek Fransız işgalcisine karşı isyana hazırlanıyordu.1806'daki o kötü, zayıf ordu gitmiş, yerine yenilenmiş, yeniden kurulmuş bir ordu toplanmıştı. Prusya ordusu evleri için aileleri ve ülkeleri için savaşacaktı. Fransa'nın bu başarısı çok uzun zaman sürmüştü ve generalleri kendilerini çok beğenmiş bir haldelerdi. Şimdi ibre Prusya'nın lehine dönüyordu. 1806'dan sonra  Fransızlara ders vereceklerdi ve bu dersi uzun bir zaman unutmayacaklardı...

3.jpg

2.jpg

1.jpg

austria_banner.png

Avusturya

Devrimler ev Napoleon Savaşları Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu için bir facia idi. İtalya'da ki, Balkanlarda ki, sayısız bir çok bölge Fransa'ya kaybedilmiş, Avrupa'yı yüz yıllar boyunca korkutan imparatorluk ise artık yoktu. Francis II, bir zamanların Kutsal Roma İmparatoru, şimdi ise Francis I, yeni kurulmuş Avusturya İmparatorluğu'nun İmparator'uydu. Viyana, iki yüzyıl önce korkudan Avrupa'lıların dizlerinin üstüne çöktüren büyük Osmanlı ordularını tutan Viyana, Fransızlar tarafından işgal edilmişti, hemde iki kere.

Avusturya'nın ünü her ne kadar ciddi bir şekilde zarar gelse de, Avusturya'nın ruhu kırılmamıştı. Aksine Avusturya artık çektiği bütün acıların karşılığını Bonaparte'a ödetmek için daha da kararlı hale geliyor. Her ne kadar pek çok ölümle acı çekmiş olsada Avusturya ordusu hâlâ Avrupa'nın en büyük üçüncü ordusuydu ve Napoleon'u zamanında hemde bir müttefiki olmadan yenen ve onu yok etmeye yaklaşan tek orduydu. 1813 baharında, kar ile birlikte Fransa'nın gücüde eriyordu, Avusturya ise hazır ve uygun anı bekliyordu...

3.jpg

2.jpg

1.jpg

Napoleon'un bütün seferlerini oynamak isterseniz buyurun:
http://www.paradoxplaza.com/games/napoleons-campaigns-ii

Bu sadece küçük bir scale'da ele alıyor olayları. Ve farkındaysanız, Napoleon'un "Avrupa"'da ki savaşlarının teması altında işlenmiş. Herkes isterdi bir TW oyunuda Osmanlı olmasını ama bu oyunun yapan firma FSE, bu konu onları ilgilendirir. Oyun çıkmadan da bu kadar ağır eleştiri yapılması ayrı bir yanlış.

Tamam, bir sonraki TaleWorlds çıkışlı oyunda istemediğiniz bir şey olsun, bunu oynadıktan sonra karar verdiyseniz o zaman böyle ağır eleştiriler yapmalısınız. Yoksa hiç bir işe yaramaz.

M.ArdA said:
...Bu sadece küçük bir scale'da ele alıyor olayları. Ve farkındaysanız, Napoleon'un "Avrupa"'da ki savaşlarının teması altında işlenmiş. Herkes isterdi bir TW oyunuda Osmanlı olmasını ama bu oyunun yapan firma FSE, bu konu onları ilgilendirir. Oyun çıkmadan da bu kadar ağır eleştiri yapılması ayrı bir yanlış.
Tamam, bir sonraki TaleWorlds çıkışlı oyunda istemediğiniz bir şey olsun, bunu oynadıktan sonra karar verdiyseniz o zaman böyle ağır eleştiriler yapmalısınız. Yoksa hiç bir işe yaramaz.
Peki sen ne düşünüyorsun bu konuda, sence TW ilerideki oyunlarında Osmanlı'ya ya da gerçek ortaçağ'a yer verir mi?

---------
Bence oyunun Türk oyuncuların çoğu tarafından eleştirilmesi doğal karşılanmalı. Ateşli silahlar oyunun çıkış ruhunu öyle bir baltalıyor ki anlatamam. Dahası ilk at ve kılıç serilerindeki tat, warband'de bile yok. Ayrıca sürekli yabancı olduğun tarihi kişiler ve olaylarla oynamak zorunda olmak da sinir bozucu. Kendi tarihlerinden birşeyler bekliyor oyuncular. Millet zaten ikinci oyunun yolunun gözlüyor, diyecek pek birşey de yok aslında...

TaleWorlds'ün daha önce yaptığı bir kaç röportajında ima edilen şeylerden biri krallıklar.

ZT: TaleWorlds'ün gelecekteki oyunlarında yeni kültürler görebilecek miyiz? Asya Hanedanlıkları veya Amerikan Kabileleri gibi?
MY:  Yeni oyunumuzda geçecek bir ırk ya da topluluk hakkında kesin bir yorum yapamam, fakat bütün kültürleri kopyala yapıştır mantığıyla bütün M&B oyunlarında kendilerini taklit etmelerini istemiyoruz.

Sonraki oyun hakkında TaleWorlds dışında kimsenin bir bilgisi yok sanıyorum. Ama TW gerçek krallıkları, gerçek kişileri, gerçek olayları kullanması çok büyük bir yarar sağlar o şüphesiz bir gerçek.

Tıpkı seninde dediğin gibi ikinci bir yapım çok şey değiştirebilir.

M.ArdA said:
bilgi
...Sonraki oyun hakkında TaleWorlds dışında kimsenin bir bilgisi yok sanıyorum. Ama TW gerçek krallıkları, gerçek kişileri, gerçek olayları kullanması çok büyük bir yarar sağlar o şüphesiz bir gerçek.
Tıpkı seninde dediğin gibi ikinci bir yapım çok şey değiştirebilir.
Öyle umuyorum.
Argonax said:
Bence Türkiyedekiler yani bizler almasak oyunları Talewords iflas eder :mrgreen:
Hiç zannetmiyorum, satış rakamları gösteriyor zaten nasıl olduğunu.

war300 said:
M.ArdA said:
...Bu sadece küçük bir scale'da ele alıyor olayları. Ve farkındaysanız, Napoleon'un "Avrupa"'da ki savaşlarının teması altında işlenmiş. Herkes isterdi bir TW oyunuda Osmanlı olmasını ama bu oyunun yapan firma FSE, bu konu onları ilgilendirir. Oyun çıkmadan da bu kadar ağır eleştiri yapılması ayrı bir yanlış.
Peki sen ne düşünüyorsun bu konuda, sence TW ilerideki oyunlarında Osmanlı'ya ya da gerçek ortaçağ'a yer verir mi?
Ben Taleworlds'un oluşturduğu milletlerden, diyarlardan mennunum. Kurgusal milletler, devletler, devlet öyküleri, millet öyküleri çok daha iyi bir izlenim bırakıyor bende. M&B 2 çıkarsa, öyküleri derinleşmiş "kurgusal" ülkelerin ve yenilerinin olmasını isterim ben şahsen. Öykülere gereken önem verilirse, bir Yüzüklerin Efendisi, bir Taht Oyunları kadar kendine has ve sevilen bir diyara, evrene dönüşebilir Calradia, Almondia vs... Bence M&B'nin bu potansiyeli oyuna iyi aktarılmalı gelecek yeni M&B oyununda, düşsel (fantastik) olmayan iyi harmanlnmış, hazırlanmış bir evren büyük bir avantaj olarak kendilerine dönebilir.

Tatari_okan said:
war300 said:
...Peki sen ne düşünüyorsun bu konuda, sence TW ilerideki oyunlarında Osmanlı'ya ya da gerçek ortaçağ'a yer verir mi?
Ben Taleworlds'un oluşturduğu milletlerden, diyarlardan mennunum. Kurgusal milletler, devletler, devlet öyküleri, millet öyküleri çok daha iyi bir izlenim bırakıyor bende. M&B 2 çıkarsa, öyküleri derinleşmiş "kurgusal" ülkelerin ve yenilerinin olmasını isterim ben şahsen. Öykülere gereken önem verilirse, bir Yüzüklerin Efendisi, bir Taht Oyunları kadar kendine has ve sevilen bir diyara, evrene dönüşebilir Calradia, Almondia vs... Bence M&B'nin bu potansiyeli oyuna iyi aktarılmalı gelecek yeni M&B oyununda, düşsel (fantastik) olmayan iyi harmanlnmış, hazırlanmış bir evren büyük bir avantaj olarak kendilerine dönebilir.
Aslında haklısın, eğer gerçek dünyayı yapmaya kalkışırlarsa çok daha fazla detay gerekir ve gerçekçiliği yakalamak için de grafiksel beklentiler tavan yapar oyuncularda. Bu motorla da öyle detaylar ve gerçekçilik yakalanamayacağına göre kendi evrenlerini oluşturmaları ve bunu bir avantaja dönüştürmeleri daha mantıklı olur. Kimse 4-5 evli bir İstanbul, 2-3 köylü-şehirli ve görünmez duvarlar istemeyecektir ikinci oyunda. Hatta CGI falan ekleseler oyuna daha güzel olur, yavanlığı azalır. Zaten bence önlerinde birden fazla seçenek mevcut. Eğer at ve kılıç başarısız olursa Cem Çimenbiçer'in "hükümdarlar" oyununu 3 boyutlu bilgisayar ortamına dökebilirler, daha da güzel olur. Sizce de şu grafik motorunu 2013'e uygun hale getirip oyunu detaylandırmanın vakti gelmedi mi? Ben hala bir co-op modu bekliyorum, o da iyi olmaz mı?

Gördüğünüz gibi konuyu elimden geldiğince güncellemeye, bilgi ile taşmasına çalışıyorum. Fakat çok hızlı bir bilgi akışı var ve ben tek başıma yetmiyorum gibime geliyor. Eğer bana yardım etmek isteyenler olursa, İngilizce seviyesine güveniyorsa, tarihsel terimleri bilen, daha önce çeviri tecrübesi olan arkadaşlar bana PM ile ulaşabilirler.

war300 said:

oyun bencde kendi dünyasından devam etmeli belki yeni kültürler belki aynı kültürlerin alt kültürleri eklnebilinir yani eğer MB2 yapılıyorsa kendi evreninden devam etmeli

M.ArdA said:
Gördüğünüz gibi konuyu elimden geldiğince güncellemeye, bilgi ile taşmasına çalışıyorum. Fakat çok hızlı bir bilgi akışı var ve ben tek başıma yetmiyorum gibime geliyor. Eğer bana yardım etmek isteyenler olursa, İngilizce seviyesine güveniyorsa, tarihsel terimleri bilen, daha önce çeviri tecrübesi olan arkadaşlar bana PM ile ulaşabilirler.
İngilizcem iyi ama daha önce ciddi bir çeviri yapmadım.Ama istiyorsan yapabilirim.Linkleri bana atman yeterli.

http://www.konsolussu.com/2012/04/video-haber-2-nisan-pazartesi/

Konsol Üssü'nde DLC'nin haberini görmek şaşırttı beni. XBox'a çıkmıyor ki yahu :lol:

Vincenzo İle  DiplexHeated ikinci videoyu koymuş:
http://www.youtube.com/watch?v=GqCwZDSo31o

M.ArdA said:
http://www.konsolussu.com/2012/04/video-haber-2-nisan-pazartesi/

Konsol Üssü'nde DLC'nin haberini görmek şaşırttı beni. XBox'a çıkmıyor ki yahu :lol:

Vincenzo İle  DiplexHeated ikinci videoyu koymuş:
http://www.youtube.com/watch?v=GqCwZDSo31o
Vincenzo da mı yardım etti.Bu arada bu gün arkadaşım okula LEVEL Dergisi getirdi.Arka kapakta bizimoyun vard la.Edit:Ney!!! Reload Cannon Animasyonu yapmak bu kadar mı zor!!! :shock:

Tamam Osmanlı olmasın, zaten Osmanlılar'la savaştığında Napolyon imparator değildi daha. Ama bu 220 üniteden bahsedilmiş, Napolyon'un Memlük korumaları umarım vardır aralarında. Sırf bizden, doğudan bişey olsun diye demiyorum ama kılık kıyafete bakınca nerdeyse bütün avrupa aynı şekilde giyiniyor, sadece renkleri farklı üniformaların. monotonluktan çıkartırdı. neyse görücez bakalım..

Artizan said:
Tamam Osmanlı olmasın, zaten Osmanlılar'la savaştığında Napolyon imparator değildi daha. Ama bu 220 üniteden bahsedilmiş, Napolyon'un Memlük korumaları umarım vardır aralarında. Sırf bizden, doğudan bişey olsun diye demiyorum ama kılık kıyafete bakınca nerdeyse bütün avrupa aynı şekilde giyiniyor, sadece renkleri farklı üniformaların. monotonluktan çıkartırdı. neyse görücez bakalım..
Evet o niye çıkamadı.MMRussiaya patch olarak çıkacaktı.
Edit: http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,166089.0.html

Back
Top Bottom