Jocuri care provoaca dependenta

Users who are viewing this thread

Eu nu inteleg rostul jocurlor gen wow sau metin sau altele.. Adica imi place ceva realistic ca M&B unde omori pe bune nu te joci cu vraji si potiuni si inorogi..
 
wow/metin=fantasy .nici mie nu-mi prea plac dar nah suntem noi impotriva milioanelor de oameni care zic ca sunt cele mai tari jocuri.....daca intrebi pe cei de a 5-a sau a 6-a (toti baietii si 40%fete) din scoala mea ,ce joc tare stiu sau care e cel mai tare joc vor zice "METIN2".Adica acest joc provoaca intradevar dependenta si pentru ce sa te trezesti la lvl 70 cu contu furat sau la lvl 90 banat de un admin incompetent?
 
Mi-ai adus aminte de o chestie. Ma uit la copii din ziua de azi. Asta-iarna eram doar eu si cativa baieti pe afara , la sanie. SI noi avem 15 ani. *** sa ai 10 ani si sa stai in casa la calculator si la metin .. pf.. Generatia asta ..
 
in general jocurile MMORPG provoaca dependenta si cele multiplayer.....cele singleplayer mai putin deoarece termini misiunile si pa .
 
Mount & blade warband cu moduri provoaca dependa, Arma 2 + moduri, seria total war + moduri, europa universalis 3(wallachia si moldavia playable) + MEIOU mod, victoria 2(unificarea Romaniei cu Valahia) + APD mod, Hearts of iron 3 + moduri(Romania in ww2), Crusader Kings 2 + moduri(valahia sub basarab, + Litovoi, Seneslau, Barbat si Tihomir)
 
Da vad ca e f vechi topicul dar nu ma pot abtine cand vad pe cineva ca poate compara Metin cu WoW e stupid pur si simplu .
Nu stiu de ce stau sa imi bat capul cu  expilcatii (in fine).nu te mira de ce e cel mai jucat MMORPG (11Mil de Subs)  subscriberi = oameni care platesc  .    Storylineul . Pve/Pvp  (<---Gameplay)  Pana si grafica (desi nu ma intereseaza prea mult) Toate sunt peste metin . Daca metin era un joc bun fiind F2p (free to play) Trebuia sa aiba o populatie mult mai crescuta + ca in WoW nu trebuie sa platesti ca sa fii bun . in wow conteaza doar SKILLUL si atat !  PvEu e mult mai complex decat cel din metin . sa nu mai pomenesc de pvp unde  ai 10 spelluri si atat . In wow ai vreo 20de spelluri pe bara + Macrourile  . In wow ai 12 Rase si 10 Clase!
Pana si Meseriile sunt mult mai multe : archaeology . cooking . first aid . fishing . mining . herbalism . alchemy. enchanting . engineering . inscription . leatherworking . jewelcrafting .skinning si tailoring si lockpicking(ultima e o profesie mai diferita destina strict rogeului) In pvp ai bguri complexe incepand cu cele mai simple unde capturezi steagul pana la cele in care trebuie sa caputrezi cetatea iar acolo ai catapule . baliste . un fel de corabii zburatoare in care ai tunuri si tragi in baza (ziduri eventaul sa le darami ca sa intre echipa acolo) baze pe care daca le capturezi primesti un bonus dmg pt artilerie si  etc. Verifica pe google ca e prea mult de explicat .  + ca sunt si arene  2v2 / 3v3/ 5v5  Iar acolo skillul conteaza cel mai mult !  Iar de Pve cauta iar tu pe google (de exemplu deathwing Hc 25 sau ce vrei tu) si vei vedea . NU Se poate compara Metin cu WoW din absolut niciun punct de vedere
 
Io am jucat Diablo II de la 16 ani pana la 23 ani, dupa care am descoperit Dota si de la 25 pana in prezent fac cate un match de dota cand am ceva timp liber.

Deci Diablo II si Dota , doua jocuri pe care le-am jucat multa vreme.
 
Interesant topic.
Nu inteleg ce va place atat metin-u asta, am facut level 6 si am iesit ca muream de plictiseala, cel mai reusit joc de acest gen mi s-a parut WoW. Am jucat si LoL... (care este o copie dupa DotA dupa parerea mea si decat sa joc DotA prefer sa joc o harta pe Warcraft la Custom Map). Am jucat si CS, inca il joc dar niciodata nu am avut o perioada mai lunga de joc decat am avut la M&B.
Mount & Blade ... nu sunt multe de zis decat ca mie mi se pare cel mai tare joc medieval, stiu de el de cand l-am gasit demo pe un CD Level (level 6 maxim, cred ca l-am terminat de 100 de ori in ziua aia, pe atunci nu aveam internet). Imediat ce mi-am bagat internet cred ca a fost printre primele jocuri pe care le-am jucat, iar asta a fost acum cativa ani buni :grin: .
 
Pai ce era de calitate si provoca dependenta au fost: seria Gothic(desi 2 a fost cel mai bun si dupa 2 au fost varza) era o placere sa explorezi tot jocul si sa urmezi toate caile de terminare, sa citesti tot lore si sa iti faci eroul *** vrei.
Diablo 2, nu mai zic, am facut paladin, necro, druid, asasin, barbar....totul era diferit pentru ca la fiecare personaj aveai 3 skill tree si fiecare tree trebuia jucat la maxim adica fiecare erou putea sa fie jucat in 3 moduri diferite.
Pe net era Lineage 2 dar acum e porcarie ieftina, inainte era super si tot timpul adrenalina, o luna cresteai, 2 luni iti terminai eroul cu items si toate cele si dupa intrai doar pt war, siege, boss, subclasa...era un super sistem.
Daca vreti sa jucati ceva cat de cat bun va recomand Aion, e free to play complet, e bun sistemul de plata, adica joci moka tot dar ca sa faci mai multe instante platesti cu bani din joc si abonamentul lunar tot cu bani din joc poti sa il platesti.Inca mai rezista pentru ca are sistemul Eve online, comertul liber intre players si totul gratis.
Dar....din pacate questurile zilnice te omoara, pt pvp trebuie alte items si farmezi ca nebunu, poti sa fi omorat oricand, nu exista organizare buna la Asmos si deschilibreaza jocul rau.

Wow e o porcarie de joc din cateva motive simple(si Aion e stricat de ele): competitia stupida face ca diferenta intre cel mai bun jucator si cel mai slab sa fie una imensa desi au acelasi nivel, exista gold farmers si pretul lor e destul de redus deci cu un pumn de monede practic avansezi cu cateva luni in joc, Jocul are Gamemasters...conducatori de clanuri care practic fac tot jocul, e foarte greu sa intri in lumea lor sau chiar sa faci bine pentru factiune in general.Doar de plictiseala merg jucate ca la nivelul lor inalt niciodata nu ajungi+ ca ai nevoie de cel putin 8 ore in fiecare zi

Mai joc Runescape cateodata ca e progresat constant jocul si e fun dar acum s-a stricat si asta rau ca aia care platesc au avantaje masive.
 
Nesto said:
Interesant topic.
Nu inteleg ce va place atat metin-u asta, am facut level 6 si am iesit ca muream de plictiseala, cel mai reusit joc de acest gen mi s-a parut WoW. Am jucat si LoL... (care este o copie dupa DotA dupa parerea mea si decat sa joc DotA prefer sa joc o harta pe Warcraft la Custom Map). Am jucat si CS, inca il joc dar niciodata nu am avut o perioada mai lunga de joc decat am avut la M&B.
Mount & Blade ... nu sunt multe de zis decat ca mie mi se pare cel mai tare joc medieval, stiu de el de cand l-am gasit demo pe un CD Level (level 6 maxim, cred ca l-am terminat de 100 de ori in ziua aia, pe atunci nu aveam internet). Imediat ce mi-am bagat internet cred ca a fost printre primele jocuri pe care le-am jucat, iar asta a fost acum cativa ani buni :grin: .
si eu tot de pe level lam descoperit.eu lam descoperit din varianta 1.003
 
Trebuie sa recunosc de juma de an m-am lasat rau de Mount and Blade  :sad: . De cand am primit un Skyrim in PC nu am reusit sa-l mai las  :lol: .
 
M&B Warband, The Elder Scrolls IV: Oblivion & The Elder Scrolls V: Skyrim, World of Tanks, Assassin's Creed II & Brotherhood. Ar mai fi Rome: Total War, Medieval II:Total War, Napoleon: Total War. Empire: Total war e cam aiurea si Shogun II: Total War e bun si nu prea - Gameplay-ul e grozav, e mai bun a in Rome, dar nu imi place ca are loc numai in Japonia, si lupti contra acelorasi trupe. De multe  ori te trezesti ca te lupti cu exact aceleasi unitati in acelasi numar ca in armata ta.
 
Back
Top Bottom