Format atmak bilgisayara zarar verirmi ?

Users who are viewing this thread

Harddisk falan yanmaz yahu niye yansın? Öte yandan sistemi sıfırdan kurmak bazen rahatlatabilir, zira dosya sistemi yeniden oluşturulur. Belli aralıklarla defrag yaparak bu sıkıntıların çoğunu azaltabilirsin.

aşırı fazla yaptığında (örneğin hafta bir v.s) sistemini yavaşlatabilir

eski bilgisayarlara(5-6) yıllıklara atmamanı tavsiye ederim 5 yıllık pc mde formata gitmeden fifa 2008 oyunuyordum simdi o kadar kasiyor ki anlatamam

Bir sorun oldu mu format atıp çözmekten bahsediyorsun sanırım noventa :smile:

Gerçekten bağımlılık yapıyor.Her sorun da kesin çözüm diye bakıldığı için artık 5 dakika da da atılıyor ya.

Noventa said:
Bertanx said:
Noventa said:
Hiçbir zararı yoktur sitersen her gün at :grin:

O kadar da değil  :grin:
O kadar da cidden bilgisayara hiçbir zararı yoktur hddyi falan yanmaz ama format hastalığı diye bri terim var çok sık format atanlarda alışkanlık oluyormuş :grin:
Muhtemelen dediğin doğru, bi aralar sistemi bozmak için çaba sarfediyor gibiydim, sistemi bozar format atardım.Ne alem adamım :twisted:

Format atmanın herhangi bir zararı yok, sadece vakit alması kötü. CCleaner gibi temizlik programları kullanıp arada bir defrag yaparsanız, bir de bilgisayarı virüssüz tutarsanız çok da formata ihtiyaç kalmaz kanımca.

Yeni çıkan laptoların artık Fn diye bir tuşu var sanırım biliyorsunuz.Onu bir tuşla beraber basıp ya da sadece basıp 5 dakikada
format atıyordu sanırsam.Birinin laptopunda yaparken gördüm.Ama yaptıktan sonra ekran kartı versiyonu cartı curtu falan çok
uğraştırıyor.

Amiral said:
Yeni çıkan laptoların artık Fn diye bir tuşu var sanırım biliyorsunuz.Onu bir tuşla beraber basıp ya da sadece basıp 5 dakikada
format atıyordu sanırsam.Birinin laptopunda yaparken gördüm.Ama yaptıktan sonra ekran kartı versiyonu cartı curtu falan çok
uğraştırıyor.
Ben biraz önce masaüstü bilgisayarım 15-20 dkda attım

Bir format atmam en az 15 dk sürer.
Not:Sidik yarıştırmıyoruz.

Back
Top Bottom