M&BWarband : Khergit'ler Türk mü, Moğol mu? (Anket)

Sizce bu bilgilerle yola çıktığımızda Kergitlere Moğol mu yoksa Türk mü diyorsunuz?

• Khergitler Moğol'dur

Votes: 414 48.9%
  • Khergitler Türk'dür

Votes: 258 30.5%
  • Hiçbir Fikrim YOK!

Votes: 59 7.0%
  • Birşey Anladıysam Arap Olayım

Votes: 16 1.9%
  • Bana ne be kardeşim!!!

Votes: 100 11.8%

• Total voters
    847

Users who are viewing this thread

NotriusMonster said:
vah_vah said:
ben khergit leri osmanlı diye biliyorum o yüzden türk dedim.

Bu mesajdan sonra forumun üyeleri tek tek camdan atlayabilir.

Osmanlı mədəniyyəti eskidən bu şəkildə idi. Səlçuklular tamamən bu şəkildə göçer həyatı sürürdü. Osmanlının Konstantinopulu fəth edəndən biraz sonra "araplaşmaq" siyasəti başladı!

chosen61 said:
Kergitler kesinlikle Türk'tür.Kurt Türkler için kutsal bir hayvandır moğollar için değil simgelerinde kurt var.Hanlıkla yönetiliyorlar Türkler de eskiden hanlıkla yönetiliyorlardı.Son olarak bozkırlarda yaşıyorlar Türkler de bozkırlarda yaşarlardı.

EDİT:Moğollar Türk değildir büyük bir akıncı birliğidir ve Selçuklular zamanında Anadoluyu yakıp yıkmışlardır.

saçlamama türklerde noyan diye bişey yok ama moğolların noyanları olur

gege said:
saçlamama türklerde noyan diye bişey yok ama moğolların noyanları olur

"Noyan" kelmesini moğollardan önce GöyTürklər demişlər! Daha sonra "Noyan" sözü Çingiz Xanın damatlarına və nəslindən gələnlərə verilmişdir! GöyTürklərdən başqa Kırğızlar da bu adı istifadə etmişlər.

Bildiğim kadarıyla Göktürk Devleti diye bir devlet yok. Bu Orhun Kitabelerinin yanlış tercümesinden kaynaklanıyor. Kitabelerde gökten gelen kutlu anlamında kullanılan ifade bir devlet ismi olarak çevrilmiş o dönem ki devletin ismi Türük Bil Konfederasyonu

Kopī Ninja no Kakashi said:
Axsassin said:
Cengiz Han'ı Türk edeceğim diye merhametli göstermeyin.Bir şehri aldığında en güzel kızı getirin diyip yanağını ısırarak koparmış biridir o.Kaleyi teslim ederseniz hiç kan dökülmeyecek diyip tamam kan dökmeyeceğim hepinizi canlı canlı gömeceğiz diyen biridir.Tutup da kendiniz taraflı kaynaklardan okuyup aa bu adam hiç birşey bilmiyor püü ona o Türktür demeyin.

Türktür! Katliam da yapmıştır ve Türktür! Türkler hiç mi adam öldürmedi sanıyorsunuz cahiller?

Kutlug_Han said:
Axsassin said:
Cengiz Han'ı Türk edeceğim diye merhametli göstermeyin.Bir şehri aldığında en güzel kızı getirin diyip yanağını ısırarak koparmış biridir o.Kaleyi teslim ederseniz hiç kan dökülmeyecek diyip tamam kan dökmeyeceğim hepinizi canlı canlı gömeceğiz diyen biridir.Tutup da kendiniz taraflı kaynaklardan okuyup aa bu adam hiç birşey bilmiyor püü ona o Türktür demeyin.

Haklısın Axsassin. Zaten ayrı yayınevlerine ait bu tür kitapları okursanız en doğrusunu keşfedersiniz. Tek bir kaynağa güvenmek yanlıştır

Tek kaynak gösterip "Böyledir" diyen adama bak.

cengiz han türk değil kesinlikle moğol adam harzem lerin camisine atıyla girmiş bir kıza dans ettirmek istemiş sonra öldürmüş

Cengiz in Yasalarını bir oku şeriattan pek bir farkı yok. Cengiz Han Osmanlı nın bütün liderlerinden daha büyük bir komutandır.

Erencan said:
Bildiğim kadarıyla Göktürk Devleti diye bir devlet yok. Bu Orhun Kitabelerinin yanlış tercümesinden kaynaklanıyor. Kitabelerde gökten gelen kutlu anlamında kullanılan ifade bir devlet ismi olarak çevrilmiş o dönem ki devletin ismi Türük Bil Konfederasyonu

Dəyərli Soydaşım!

"Orxan-Yenisey" Abidələri və "Merhin Yazıları"nda bu ad keçmişdir. Ən çox "Altun-Çur və Merhin yazılarında" "GöyTürk" adı çəkilmişdir. "Orxan-Yenisey" abidələrinə daha sonradan əlavə olmuşdur!

Göytürklər ayrı bir boy deyildir! Orta Asiya Türk boylarının birləşməsi nəticəsi ilə "GöyTürk" adlandırılmışlar. Yalnız Altaylar, Yakutlar, Albanlar, Eftalitler və Oğuzların bir hissəsi bu Turandan ayrı olmuşdur.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bir də Orxan-Yenisey və digər Türk mətinlərinin tərcümə olunması və oxunması elə də çətin deyil. Latın hərfləri ilə yazsaydılar mən belə bunu tərcümə edə bilərdim. :smile:

kardeşim orhun abidelerini Kazım Mirşan tekrar tercüme etmiştir ve çıkan sonuçlar arasında öle bir devletin olmadığı Göktürk kelimesinin Gökten kut almış Türk anlamında birşey olduğuda varmış. http://bilinmeyengercekturktarihi.blogspot.com/2011/06/gokturk-adyla-aslnda-bir-turk-devleti.html

ben bu linkin yalancısıyım  :grin:

forumda warmı bilmiyorum ama vikipedi sayfasında kergit hem moğol hemde türk dıye yazılmış bence 2si beraber tarih olarak 1257 yani türkler olabilir  askerleri yeni çeri veya  kırım askerleri beklenilmez cünkü o askerler ilerki yüz yıllarda oluşturuluyor

Aze Steppe Warrior said:
Swift. said:
TLSFmirko100 said:
Khergitler kürttür :grin:

Hahaha ne kadar komikti ama.

Niyə ki? İsengradlı ya da Gondorlu da ola bilərlər. :wink:

Aze kardeşim, sen Türkiye'nin yaşadığı iç karmaşıkları bilmiyorsun herhalde. Türkiye'yi bölmeye çalışıyorlar ama hiçbir emeline ulaşamıyorlar.

Bu uğurda nice insanlar ölüyor. Bunu diyen arkadaş neyin havasında halâ?

Swift. said:
Aze kardeşim, sen Türkiye'nin yaşadığı iç karmaşıkları bilmiyorsun herhalde. Türkiye'yi bölmeye çalışıyorlar ama hiçbir emeline ulaşamıyorlar.

Bu uğurda nice insanlar ölüyor. Bunu diyen arkadaş neyin havasında halâ?

Öncəliklə Əsən ol!

Nə səbəbdən bu cür sərt və ağır şəkildə cavab verdiniz?

"Hahahah" deyərkən mən bunun şaka mənasında olduğunu sanmışdım!

-------------------------------------------------

Türkiyə yalnız senin Vətənin deyil!!!

Türkiyə mənim də Vətənimdir!!

Vətənimin ağrısı, soydaşımın acısı mənim də ağrımdır!!

Back
Top Bottom