M&BWarband : Khergit'ler Türk mü, Moğol mu? (Anket)

Sizce bu bilgilerle yola çıktığımızda Kergitlere Moğol mu yoksa Türk mü diyorsunuz?

• Khergitler Moğol'dur

Votes: 414 48.9%
  • Khergitler Türk'dür

Votes: 258 30.5%
  • Hiçbir Fikrim YOK!

Votes: 59 7.0%
  • Birşey Anladıysam Arap Olayım

Votes: 16 1.9%
  • Bana ne be kardeşim!!!

Votes: 100 11.8%

• Total voters
    847

Users who are viewing this thread

Kutlug Han

Banned
M&BWarband : Khergit'ler Türk mü, Moğol mu?

Kergitler Orta Asya Türklerine Benzetilmiş!

Arkadaşlar, Kergitlere baktığımız zaman atları ve okçuluk kabiliyetleri Türklerle, Orta Asya Türkleri ile bire bir uyuşuyor. Şimdi size Khergit Atlı Okçusu birliklerine benzeyen bir savaşçının resmini göstereceğim. Bu savaşçı Hun İmparatorluğu'ndan Balamber.

200395_196402120380802_133839886637026_564263_4151814_n.jpg

Gördüğünüz kadarıyla Balamberin zırhı Kergit Atlı Okçularına benziyor. Kafalığına bakarsak tüm Noyanlar aynı miğfer kullanıyor.

16 Türk devleti arasında Timur İmparatorluğu'da geçiyor ve bayrağında ikisi altta biri üstte mavi zeminli bir bayrak kullanıyor. Aynı zamanda Warband'da Kergit Taht Talibi olan Dustum Han nerdeyse tamamen aynı olan bayrağı kullanmakta.

timur_bayrak.jpg

Bazı Noyanların adlarına baktığımızda Türk isimlerine benzeyen adlar görüyoruz. Tulug Noyan ve Tonju Noyan gibi...

Tulug > ---- Tuğlug > ---- Tuğluk ve Tonyu > ---- Tonju > ---- > Tanju gibi örneklendirmeler de yapabiliriz...

Moğol Benzetmeleri Daha Çok Yaygın ve Bence de Kergitler Moğol; nasıl mı?

Arkadaşlar, detaylı bir tarih araştırması yapmamızın sonunda ben de önceden ' - Kesin Türkdür '  derken şimdi yanıldığımı farkediyorum. Artık ' - Kesin Moğoldur ' diyorum istemeden. 
:grin:

Öncelikle Asugan Noyan'ın sancağını hatırlayalım. Sancağında bir hilal ve üstünde kocaman bir yuvarlak var. Şimdi de altta gördüğünüz Moğolistan Cumhuriyeti'nin bayrağını inceleyelim.

grunge-flag-of-mongolia.jpg

Orada da gördüğünüz gibi kocaman bir yuvarlak ve altında bir hilal var. Aynı zamanda Hugu Noyan'ın bayrağına bakarsak yine bir hilal ve üstünde ateş görüyoruz. Zemini de Moğol bayrağındaki Mavi rengi almakta. Ateş de zaten Moğol bayrağında bulunmakta.

Oyunda Kergitlere geçenlere Noyan eki geliyor. Peki ya nedir bu noyan? Noyan, Cengiz Han'ın Moğolistan İmparatorluğunu yönetirken beylerinin kullandığı rütbe gibi birşeydi. Ama bu Göktürklerde de kullanıldı ama çoğu kaynak Moğol kökenli sözcük diyor.

arban-u noyan <<onbaşı>>
cagun-u noyan <<yüzbaşı>>
minghan-u noyan <<binbaşı>>
tümen-ü noyan <<tümenbaşı>>

Şimdi sizlere birşey daha sunmak istiyorum. Kergit adının nereden türetildiği hakkında.  Moğolistan'da yaşayan bazı boylar vardı. Bunlar: Monggollar, Kereyitler, Naymanlar, Merkitler, Tatarlar, Oyratlar...

Merkit ismini iyi bir inceleyelim. Merkit ve Kergit birbirine çok benziyor. Merkit'in M'si K olursa Kerkit oluyor. Türkçe'ye uyması ve rahat söylenebilmesi için K yumuşatılıyor ve Kergit adı oluşuyor. Cengiz Han'da Han geçtiğinden de Kergit Hanlığı dediklerini düşünüyorum.

Arkadaşlar, sunduğum bu bilgileri okuduysanız şimdi bir oylama yapmanın vakti geldi. Lütfen bir oylama yapın ve cevap yazın.

EDIT: Lütfen bu tartışmayı başlattım diye kızmayın  :grin:

Dombra said:
Dreadful Angél said:
Ben Fransız diye biliyordum ama..

İyide onlar ingiliz değilmiydi?

Çakma 'Cengiz han'da konuya cevap verdiğine göre onaylanmıştır.

Güzel bir araştırma, ayrıca isabetli bir araştırma. Fakat daha önceden'de biliniyordu.
Ayrıca içimde ki moğol canavarını tekrar dirilttin.

Chake mate said:
Dombra said:
Dreadful Angél said:
Ben Fransız diye biliyordum ama..

İyide onlar ingiliz değilmiydi?

Çakma 'Cengiz han'da konuya cevap verdiğine göre onaylanmıştır.

Güzel bir araştırma, ayrıca isabetli bir araştırma. Fakat daha önceden'de biliniyordu.
Ayrıca içimde ki moğol canavarını tekrar dirilttin.

O canavar bende de var  :grin:.
Cevap yazdığın için teşekkürler

Kardeşim çok iyi bir araştırma yapmışsın Ve de Sana Katılıyorum Sanki Moğol Bayrağındaki simgeleri ayırıp Noyan ların bayrağı yapmışlar,Bu yüzden Moğol

birisi yazdımı bilmiyorum ama moğollar türk soyundan gelir :S
edit: alın kanıt http://www.frmtr.com/kultur/107507-cengiz-han-turkmu-yoksa-turk-hayrani-bir-mogolmuydu.html reklam için değil.

bence her iki ırkında özellğini almışlar (çok politik bi cevap oldu farkındayım  :mrgreen: ) sancar adında bizim bi hükümdarımız vardı diye hatırlıyorum büyük selçuklularda..

Herkes Türk zaten . Amerikalıda Türk Güneylilerde Türk Vikingler bile Türk ne oluyorsa herkes Türk olunca.

Moğollar Türk değildir. Kendi başlarına bir ırktır. Yani nasıl Farslar,Çinliler,Türkler diye adlandırıyorsak onlarda Moğollar.

Google' a aratıp 5 saniye içinde bulduğunuz linkler kanıt niteliğinde değildir. Sitenin adındanda anlaşılabileceği gibi sıradan bir forum sitesidir. Vaktinizi ayırıp düzgün bir kaynağa bakarsanız bize sunabileceğiniz tek kanıt Cengiz Han'ın bir Türk hayranı olduğudur.

Benim ankara üniversitesinde okuyan bir arkadaşım var onların sınıfta bir moğol varmış çocuğa gidip Cengizi tanıyormusun demiş çocuk evet demiş benim arkadaş anamızı ağlattı anamızı demiş Moğolda öyle deme başkan demiş  :lol:

kergitler türk değildir olum adamların tipine bakınca zaten belli oluyor Türkler daha tipli :grin:

Judgement35 said:
Herkes Türk zaten . Amerikalıda Türk Güneylilerde Türk Vikingler bile Türk ne oluyorsa herkes Türk olunca.

Moğollar Türk değildir. Kendi başlarına bir ırktır. Yani nasıl Farslar,Çinliler,Türkler diye adlandırıyorsak onlarda Moğollar.

Google' a aratıp 5 saniye içinde bulduğunuz linkler kanıt niteliğinde değildir. Sitenin adındanda anlaşılabileceği gibi sıradan bir forum sitesidir. Vaktinizi ayırıp düzgün bir kaynağa bakarsanız bize sunabileceğiniz tek kanıt Cengiz Han'ın bir Türk hayranı olduğudur.
cengiz hanın soyu türk'tür  :wink:

Bence ikisinin karışımı.Erken dönem Türk'leri ile Moğolların harmanlanması ile oluşturulmuş.Noyan Tanjı vb. benzerlikler iki taraf için de var.Sancar 'a gelince Türk Sultan Sencer vardır.Ama dediğim gibi sentez bir faction.Ama Moğolluk daha baskın.%'20 Türk%80 Moğul diyebilirim karışım için.

Back
Top Bottom