M&B Warband Lordları Yanınıza Çekme Rehberi

Users who are viewing this thread

forum adam

Rehberler bölümüne konu açamadığım için buraya açıyorum.Rehberler bölümüne taşınırsa Sevinirim.

Bu konuyu bizzat ben denedim ve işe yaradığından hiç mi hiç Şüphem Yoktur.

1)İlk olarak lordunuzun hükümdarı ile ilişkisini öğrenmelisiniz.

Npc'lerinizden birini O krallığın şehirlerinden birine istihbarata yollayacaksınız.

Size rapor gelecek.Taraflar>(İstihbarata Yolladığınız Krallık)>Hedef Derebeyine girin.

Lezalit : Dhirim
Frentis : Uxkhal
Ymira : Yalen
Katrin: Praven
Rolf : Veluca
Jeremus : Halmar
Marnid : Sargoth
Artimenner : Durquba
Klethi : Khudan
Bunduk : Jelkala
Deshavi : Tihr
Alayen : Reyvadin
Bahestur : Tulga
Matheld : Wercheg
Nizar : Suno
Borcha: Ichamur

2)Derebeyinin Hükümdarı ile ilişkisine anlama gelir?
0 ve -20 arası= Hoşnutsuz "ilişkileri bu aralıkta ise size gelmeyle gelmeme arasında kalabilir fazla zorlamayın.

-20 ve -40 arası = Sorunlu "ilişkileri bu aralıkta ise size gelmesi muhtemeldir.Fakat onunla konuşurken söyleyeceğiniz yanlış sözler onu sizden uzaklaştırabilir"

-40 ve -60 arası = Kötü "ilişkileri bu aralıkta ise size gelmesi çok yüksektir.Onunla konuşurken bir iki güzel söz size bağlılık yemini ettire bilir"

-60 ve daha kötü = Çok kötü(Düşmanca) "Bu ilişkideyse zaten ya sürgüne gider ya taraf değiştirir bunlarla konuşurken krallığınız güçlüyse ve askeri anlamda diğer krallıklardan ilerdeyseniz size %90 gelir."

3)Bir lordu yanıma çekmem için gerekli olan ilk şey nedir?
ilişkiniz +50 ve üstü ise zaten taraf değiştirdiğinde ilk size gelir fazla tasa etmeyin  :mrgreen:
Kralla ilişkisi - lerde olmalıdır mutlaka.
Ayrıca kral onun politik ayrıntılarda Rakibi gözükmelidir(Bu hayati önemli)
Ve son olarak o lordla ilişkiniz +10 dan büyük olmalıdır

Şimdi Size bir lordla konuşurken ne demeli onu anlatacağım.İlişkiniz +10 yüksek olduğu takdirde aşağıdaki kişiliklere göre ne diyeceğinizi söyleyeceğim

4)İlk olarak seninle gizli konuşmak istediğim bir şey var deyin.Eğer konuşmaya başlarsa Genel Anlamda KRallar ve Politikaları hakkında ne düşünüyorsun? deyin.Bu bizim gizli silahımız.

4.1)Eğer size:

"Pekala sözlerine  sadık olmalı ve diğerlerine karşı adil olmalısın.Bunları dengede tutmak zordur bazen.Sen güvendiğin insanla ol bu sayede yanlış işler yapman zorlaşır" diye söze başlarsa ona konuşurken

"Eğer Ben Kral Olsaydım,Ben bütün insanlara adil davranıp,Halkların haklarını savunurdu" diyeceksiniz.

Bu kişilikteki biri Sizin Onur ve Ülkenizdeki Lordlara nama göre toprak dağıtıp dağıt madığınızı inceleyecektir.Bunlar uyar askeri anlamdada güçlüyseniz sizin tarafınıza geçecektir.

4.2)Eğer size:
"Bana destek verdiği sürece kılıcım efendimin yanında olacaktır"  Diye söze başlarsa ona konuşurken

"Eğer Ben kral olsaydım,Ben senin haklarını bu ülkenin soylusuymuşsun gibi desteklerdim" diyeceksiniz

Bu kişilikteki biri Sizin,Namınıza,Dostlarınıza ve yoldaşlarınızı soylu yapıp yapmadığınıza bakacaktır.Eğer yaptıysanız gelip gelmemede tereddüt yaşar.Askeri anlamda güçlüyseniz gelmesi muhtemeldir.

4.3)Eğer Size:
"Krallık ve Lordluk müesselerinin asıl amacı barışı sağlamak ve savaşı engellemektir.Fakat bu bizi adaletsizliğe götürmemeli" Diye söze başlarsa ona konuşurken

"Çün ben Tüm kalradyayı birleştirip bu kavgaya son verebilirim" diyecelsiniz.

Bu kişilikteki biri sizin diğer krallıklara neye göre savaş açtığınıza,ihtilafınıza  ve Ülkenizdeki Lordlara nama göre toprak dağıtıp dağıt madığınızı inceleyecektir.Eğer ihtilafınız yüksek,Lordlara kafanıza göre toprak dağatıyor ve toprak için savaş açıyorsanız sizin tarafınıza geçmez.Tam tersine Sadece sizi kışkırttığı için savaş açıyorsanız size geçecektir.

4.4)Eğer Size:
"Felsefem Basittir Kurt olmak,Koyun olmaktan iyidir" Diye söze başlarsa ona konuşurken

"Ben seni toprakla ödüllendireceğim" diyeceksiniz.

Bu karakterdeki bir kişi sizin Namınıza,*Krallığınızın Askeri gücüne* ve Topraksal büyüklüğünüze bakar.Bu kişilere dikkat edin.İlerde başınıza dert olabilir yada Sizin en iyi mareşaliniz olur

4.5)Eğer Size:
"Pekala hayat zor bizde zor kararlarla karşı karşıya kalıyoruz çoğukez.Bazen barışın gelmesi için zorbalık,Bazen kralın dürüst olması için Zorbalık gerekir.Bu böyle gider" Diye söze başlarsa ona konuşurken

"Kalradyanın eski kanun ve geleneklerine göre ben kral olmalıyım" diyeceksiniz

Bu karakterdeki biri sizin Nam,Lordlarla ilişkiniz(Zorbalıktan kasıt),Savaşları neden açtığınız ve Askeri gücünüze bakar.Gelme ihtimali yüksektir.Eğer savaşları toprak için açıyorsanız gelmeme ihtimali yüksek.Lordlar ilişkiniz kötüyse size gelmeyebilir.Son olarak savaşta esir aldığınız lordları serbest bırakmasıyla ünlüyseniz size gelmeyebilir.Zorbalık derken bunları kastediyor.

Şimdi Konuşurken derken Kral hakkında ne hissediyorsun dediğinizde beni destekle dediğinizi ve seni neden destekleyeyim dediğini farz ediyorum:

Eğer bir lordu başka krallıktan tarafınıza çekerseniz o kralla ilişkiniz -3 olur bunuda göze alın bu sebepten savaş ilan edebilir.(Kişisel Husumet)

Son olarak ikna yeteneğiniz Düşükse işiniz yaş.en az 3 olmalı ki bir şeyler yapabilesiniz.

Kısaca nabza göre şerbet dökeceksini fazla zor değil.Fakat şunu ekliyeyim dedim Herkese istediğinizi söylediğinizde 2-3 lord çekebilirsiniz.Sonra size
"Bana soyluların haklarını destekleyeceğini söyledin.Başkasınada Herkese adil davranacağını söylemişsin.Sanırım sen herkese duymak istediğini söyleyen birisin.Ya çıkarlar kesişirse ne yapacaksın?Kral önce Yiğit olmalıdır." diyor.Bunun için krallığınıza lord çekerken.Hükümdarı ile ilişkisi çok kötü + şehri olan bir lord çekin.

İnşallah yardımımız dokunmuştur.

İyi fakat çok dağınık biraz düzenleme ellerinden öper :smile:

Yellow Flash said:
İyi fakat çok dağınık biraz düzenleme ellerinden öper :smile:

Evet bende şimdi fark ettim.Biraz düzenleme başlık belirtme ve birkaç ekleme artık güzel ve temize benziyor.

Ben dün bunları uygulayarak emir atis'i(ilişkimiz -1 di :grin:) şehriyle birlikte(Bariyye + 2 köyü :grin:)yanıma çektim.

Sonra nordların bir derebeyini çekmeye çalıştım.Sen herkese istediğini söylüyorun.Yiğit ol dedi.Kısacası topraksal ve nam bakımından güçlü 2-3 lord çekin fazlada zorlamayın.Herkes sizi 2 yüzlü bilir ona göre  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

:?: kardes simdik biz ona teklif etmesekte yani lorda o bize gelip yani bana gelip sizden olabilirmiyim diyebilirmi  :?:

Smdi Arkdaslar 37 lvlim
Nam=1171
Onur=42
İdare Hakkı=9 yada 10 du
Evliyim ve bütün kergit lordları ve hanıyla aram 20-45 arası ve 4 kalem 5 köyüm var bn simdi derebeyi olarak devammı etsem yoksa kendi devletimimi kursam size sormak zorunda kaldım :grin: devletmi kurursam basarısız olurmuyum sizce ordum genellikle atlı okcu kargıcı ve piyadelerle dolu her kalede 100 kisi var savununan yardımlarınız bekliyorum simdiden tesekkürler :grin:

1 şehir 1 kale 1 köy daha alim yada 1 sehir 1 köyde yeter yada 1 tek sehirde yeter alırsam kendi imparatorlugumu kurcammmm 

mülkleri kaybetmem dimi ama bi problem var benim kalelerle köyler birbirinden çok uzak o nasıl olacak  :mrgreen:

Eline sağlık gerçekten foruma gerekliydi böyle bir rehber.Gerçekten çok işime yaradı :smile:

asiberkay said:
:?: kardes simdik biz ona teklif etmesekte yani lorda o bize gelip yani bana gelip sizden olabilirmiyim diyebilirmi  :?:

var var ama bu anlattıklarımla her hangi bir şehrin lordunu yanına çekebiliyorsun :grin:

Eğer dediğim gibi ilişkiniz +60 ve üstüyse adam tüm mülkleriyle sana geçiyor zaten ben rastaldım.Mesala Kont Matheas(Veluca Lordu)Adamla ilişkimiz +60 dı bana geçti kale garnizonundada 560 asker var.+5 köy geldi krallığa :grin:

asiberkay said:
Smdi Arkdaslar 37 lvlim
Nam=1171
Onur=42
İdare Hakkı=9 yada 10 du
Evliyim ve bütün kergit lordları ve hanıyla aram 20-45 arası ve 4 kalem 5 köyüm var bn simdi derebeyi olarak devammı etsem yoksa kendi devletimimi kursam size sormak zorunda kaldım :grin: devletmi kurursam basarısız olurmuyum sizce ordum genellikle atlı okcu kargıcı ve piyadelerle dolu her kalede 100 kisi var savununan yardımlarınız bekliyorum simdiden tesekkürler :grin:

idare hakkın çok az :grin: en az 99 olmalı

kalelere 270+
Şehrin varsa 450+
rodok veya nord askeri koy(Nord Kahramanı + Rodok Keskin Nişancısı İşini görür)

Köylerine eğer geliştirme yaptıysan bağlı olduğu kaleyi elegeçirmeye bak.Köylerine Gözcü kulesi sanırım o(Yağmayı %25 uzatır + Yağmalanan köy çok hızlı eski haline döner)(Birde değirmen yap)

Son olarak Şehri olan lordlar(Tonju noyan)İle filan aran iyiyse sancar han ile arasını bozmaya çalış.Bozulunca onu bu konuda anlattığım gibi yanına çek.

Mr. Kurnaz said:
asiberkay said:
mülkleri kaybetmem dimi ama bi problem var benim kalelerle köyler birbirinden çok uzak o nasıl olacak  :mrgreen:
Söylediğim gibi yaparsan kaybetmezsin. Uzak olmasınıda artık sen düşün. :grin:

kalelerle köy ne kadar uzak.Senin kalelerinin bağlı olduğu köyler işini görmez mi?  :mrgreen:

Mr. Kurnaz said:
Şehir alınca git Sancar Hanla kavga falan et. Aran kötü olsun yani. Bir şehir al. Vermeyince yeminini boz. Hem mülklerini de kaybetmemiş olursun.  :twisted:

katılıyorum ama aranı bozma iyi olsun alabildiğin kadar savaşsız(KErgitlerle) kale köy mlk edin ki krallığını kurunca baya kötün kalen olsun

Back
Top Bottom