WB Mareşal ve Başkent seçme rehberi.

Users who are viewing this thread

Tatura

Mareşal seçme Rehberi

Krallık kurduktan sonra en büyük ihtiyaç o krallığın güçlü ordularını oluşturmaktır. Bu sebeple güçlü bir mareşale ihtiyaç duyacağız.

- Öncelikle  nam puanı yüksek olmalı.
- Kalabalık bir aileden gelmeli.
- Namı yüksek lordların ailesi kalabalık değilse bence oyuna baştan başlayın.
- Krallığınızı kurduktan sonra mareşalinize ülkenin tam ortasından bir kale veya şehir vermelisiniz. Çünki sefere çıkarken mareşale uzak olan lordlar seferberlik ordusunun yerini bilmediğinden sefere katılamıyor.Mareşal yakın bölgedeki lordları yanına rahat çekebiliyor.

Ben Rodok Krallığı ile oynarken Etrosq kalesini mareşalime veririm. Kont Reland a .
Kergitlerde Brula Noyan ın iyi mareşallik yaptığını biliyorum. Distar kalesi en uygun kaledir.
Vaegirlerde slezk kalesi en uygun yerdir. Lord Doru iyi bir mareşaldir.
Nordlarda Curin veya Hrus kalesi uygun yerlerdir.Lord Turya iyi bir mareşal olabilir.
Svadya krallığında  Suno şehri uygun yerdir.Kont Mirchaud,Kont Beranz.
Yine de aileleri daha önemlidir. Kalabalık aileleri varsa yukardaki lordlar işinizi görecektir.

Muhtemel 2 düşman krallık ile başlarsınız oyuna. 2 sınır komşusu ile. 2 sınıra da eş uzaklıkta olmalı mareşaliniz. ne çok uzak ne çok yakın.

Çok yakın olursa uzak lordlar sefere iştirak edemez. Çok uzak olursa da orduyu toplayana kadar sınır kaleleriniz düşebilir.

Yukarda da dediğim gibi Aile büyüklüğüne dikkat edilmelidir. 4 yada 5 kardeşi varsa aklınızdaki mareşalin bu mareşalin desteklenmesini büyük orduların toplanmasını sağlar.

Mareşalinizi seçtikten sonra alternatif 2. mareşalinizi de seçmelisiniz.Asıl mareşaliniz yenik veya esir düştüğü takdirde hemen alternatif mareşali devreye sokmalısınız.

20 lordlu bir kralsanız npc lordlarınıza mareşallik vermenizi tavsiye etmiyorum. Çünki diğer lordlar onları desteklemek istemeyecektir.

Sık sık lordlarınıza size bir sorum var , Ülke ne durumda diye sorun. Sefer sırasında sorun. Bu durumda lordların mareşalden sıkıntısı varsa öğrenebilirsiniz.

Ayrıca krallığınıza her krallıktan 3-5 adam alarak toplama bir krallık yapmanızı da tavsiye etmem. Bu durumda kimse kimseyi desteklemez.

Şayet bir Kralık kurmaya niyet ettiyseniz. 6 Krallıktan birini seçin. O Krallığın tüm toprakları ele geçirme üzerine plan yapın. Bu plan işlerken o krallığın lordlarını yanınıza çekmeye çalışın. Krallık yıkılınca diğer lordları da yavaş yavaş yanınıza çekmeye başlayın. Ancak çekemediğiniz lordlar diğer krallıklara dağılmış olacaktır. Bu çekme işleminin neticesinde size savaş açılabileceğini unutmayın. bu nedenle acele etmeden önce bir krallıktakini çekin savaş çıkmadıysa diğer krallıktakileri çekin. Bir krallıktabirbirini tanıyan lordlar arasında her ne kadar sorun olsa da birbirlerini daha çok desteklemeye meyillidirler. Bu ordunuzu güçlendirir.

Şayet 6 soylu npc yi lord yapmışsanız ve normal lord sayınız az ise npc lordlardan birine mareşallik vererek başlayabilirsiniz. Ancak unutmayın size asıl lazım olan o krallığın diğer lordlarını ve npc lordlarınızı da toplayacak ve sefer düzenleyecek bir lorddur.
_________________________________________________________________________________________
Başkent seçme rehberi
Ülkeniz ilerde büyüyecek ve 20 kadar lordunuz olacak. bu lordlarla aranızı güçlü tutmak için sık sık ziyafet düzenlemeniz gerekecektir. Bu nedenle Başkentin konumu da Mareşalin kalesi gibi merkezi bir noktada olmalı.

Bütün lordlara yakın olmalısınız ki ziyafet dediğiniz zaman 3 günlük mesafeden kalkıpta yetişemeyen lord olmasın.

Kergitlerde Tulga yada Narra
Rodoklarda  Jelkala yada Veluca
Svadya da Suno, Uxkhal
Nordlarda Sargoth
Vaegirlerde Curaw
Sarranidlerde Durguba ,Ahmerrad en uygun başkentler olacaktır.

Oku farenin sağ tuşuyla fırtlatma rehberi.  :razz:
Abi her zamanki gibi çok güzel,rehberler bölümüne taşınsın hemen :smile:

Aslında mareşal seçmek önemsiz gibi görünebilir ama Krallık kurduğunuz zaman özellikle 20 civarı lordunuz olduğu zaman hayati bir konu oluyor. 20 lordu yanına alıp gitmek var 4-5 lordla iş göremeyen lordlar var.

Tatura said:
Aslında mareşal seçmek önemsiz gibi görünebilir ama Krallık kurduğunuz zaman özellikle 20 civarı lordunuz olduğu zaman hayati bir konu oluyor. 20 lordu yanına alıp gitmek var 4-5 lordla iş göremeyen lordlar var.
çok haklısın ve bir zamanlar bana hikayeler anlatırdın şimdi anlatmıyorsun küstüm sana  :razz:

Rehber güzel. En azından emek var.
Ben genelde eğer ordu sayım yeterli ise kendim mareşal olurum. Sonuçta kral benim ve hedefleri, düşmanları, dostları ben seçerim.

narj722 said:
Tatura said:
çok haklısın ve bir zamanlar bana hikayeler anlatırdın şimdi anlatmıyorsun küstüm sana  :razz:

Anlatacak hikaye yok , yoksa neden anlatmayayım :smile:

Chake_mate said:
Ben genelde eğer ordu sayım yeterli ise kendim mareşal olurum. Sonuçta kral benim ve hedefleri, düşmanları, dostları ben seçerim.

Siz mareşal olduğunuz zaman aldığınız kalelere ve şehirlere askerleri siz doldurmalısınız.
Benim mareşalim kale aldığı zaman 200 den fazla asker koyuyor kaleye. Haliyle yanında 18-20 lord oluyor. toplamda 28 lordum var.Bu bakımdan mareşal seçmek bazen büyük kolaylık sağlıyor.Ayrıca nerenin savunulacağını,hangi köyün yağmalanacağını bizden önce haber alabiliyor.

Chake_mate said:
adam kral  :razz:

Ne zaman Kergit veya Nord savesi açsam Nord'larda ya ilk İsmirala kalesi düşüyor yada Dhirim şehri.Kergitlerde direk Dhirime dalıyorlar.

Yine güzel bir rehber tatura tebrikler

1-Kendi Krallığını kur
2-Kendine lord bul.
3-Bakan olarak  npc karakterlerinden birini veya eşini ata.
4-Bakanınla görüşmeye git. "Kendimin yerine ben mareşal olacağım" de.
5-Lordlarının listesi çıkar . seç birini artık o mareşaldir.

Bakınız krala bağlılık yeminimi bozdum sonra o krallıktan 1 kale aldım sonra iki lord çektim yanıma sonra Bunduku bakan atadım sonra gittim bakana Maraşel atamakla ilgili hiç bir şey yazmıyor yardımcı oldum lütfen :sad:

SultanHakim ! said:
Bakınız krala bağlılık yeminimi bozdum sonra o krallıktan 1 kale aldım sonra iki lord çektim yanıma sonra Bunduku bakan atadım sonra gittim bakana Maraşel atamakla ilgili hiç bir şey yazmıyor yardımcı oldum lütfen :sad:

.... Yerine ben mareşal olmak istiyorum der.

Ama Krallığı kurduğumda ben mareşel oluyorum Yoldaşlarımdan haber salıyorum sefer felan başlatıyorum. Krala yeminini bozduktan sonra Koca bi pencere geliryor yok artık özgürsün bunun tadını cıkar felan. heralde orda bakanı atıyorum sonra. o bakana gidiyorum ama Derebeyimin ihanetini araştır , krallığımızın birliklerini güçlendirmek için bir fikrin varmı , Ekibime tekrar katılmanı istiyorum , derebeyime toprak vermeni istiyorum . bunlar çıkıyor

Var iki tane onları çağırıyorum sefere geliyolar . İlk başta Krallığı kuran mı oluyor meraşel ilk başta seçilebiliyormu.

Back
Top Bottom