Mount Blade With Fire And Sword Başlangıç Rehberi &Çar Olma Ülkeyi Yönetme

Rehberin size yararı dokundumu ?

• Evet süper olmuş.

Votes: 105 42.7%
  • Evet dokundu.

Votes: 38 15.4%
  • Biraz ama birazını biliyordum

Votes: 14 5.7%
  • Hayır çoğunu biliyodum

Votes: 17 6.9%
  • Bune lan de get !

Votes: 72 29.3%

• Total voters
    246

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.

FaustoGomez

Merhaba Arkadaşlar Bu Bir Başlangıç Rehberidir &Rus Seneryosu İle Çar Olmak İçin

İlk Önce Cinsiyetimizi Erkek Seçeriz (Seneryo Oynayabilmek için) Yetenek puanlarımızı komutan yada savaşçı olacak şekilde dağıtırız. Tamam Bunu yaptık bizi oyuna attılar Birkaç köyden erzak çalarak biraz para  yaparız sonra hanlardan 30-40 asker alırız (haydutlardan korunmak icin ) Sonra bir kazak lorddan  (Gizli Zula) Görevini alırız . Bu görevi yapmak icin rus lorda gidip en alltaki secenege tıklarız köye gideriz ve parayı alırız (15000 taler  :cool: ) bu parayı cebe atarız (parayı sakla sacenegini işaretleriz ) sonra kazak lorda gidip para karsılıgı barış yaparız neyse. Elimizde bi 12000 taler kaldı hemen bahçesaraya gideriz orada ticarete başlar (Buraya dikkat bu 1.141 ve üzeri versiyon için anlatım ) Yeni versiyonla birlikte ticaret ölmüştür bildiğiniz gibi :evil:  :roll: neyse buradan ucuz olarak çömlek ve keten alabiliriz pazar yeri /mallara değer biç deriz oradan hangi mal nerde satılır ögreniriz buna göre kervan göndeririz  (Ben 20 lik çömlek kervanı yapıp kieve yada lvive gönderirdim yanına 2 koruma verirdim ) ( 2 koruma çünkü bizdede asker vardı 30 -40 tane neyse kervana sağ tıklayıp eşlik et yaparız ve haydutlar bizden korktugu icin kervana dalamaz ) bu şekilde bi 50-60 bin taler yapınca işin ölümcül noktasına geliyoruz  :smile: Seneryo ...

iLK ÖNCE GİDİP Bİ RUS LORDDAN ÖZEL Görev isteriz oda moskovaya git ordan malzemeleri al Şef Nuam Vasilieve ver dio Gideriz moskova valisine isteriz malzemeleri tmm aldık burda önemli bişi var +para için :smile: ( Malzemeleri aldık ama Şef Bİzden malzeme istemio silah istio ama silah falan almıcaz bu malzemeleri tüccara satarız 2 -3 k gelir elde ederiz :smile: sonra şefe gideriz konusuruz bize der ki (lehistan kırıma silah gönderio o silahları çal ee adam akıllı :smile: elimizde 40 asker var hemen bahçesaraya dogru yola cıkarız bahcesarayın önünde biraz bekleriz ordan tacir kervanı geçerken saldırız yanımıza verdigi 2 kazak silahları alıp şefe götürür bizde biraz ganimet Kazanırız
Şimdi hemen şefe gider ve yük arabalarını hallettim deriz bu görev bitti

Bi özel görev daha isteriz (yada orda nasıl şan şöhret kazanırım die bi secenek var onu seceriz ) eğer görev verirse at görevi verir atı alıp çara götürcez ama önümüze tuzak kuruolar 10-15 haydut onları kesince neyse bu görevi yaptık gideriz şefe derizki (Nasıl Nam ,Şan,Şöhret kazanırım ) oda der gerçekten kralmı olmak istion falan o arada bi konusma geçer bize faydası olacak bi adamın ismi geçer bizde nerde deriz ( fakattttt tam konusmanın ortasında şef der ki bu bilgi pahalıdır 3 leh köyü yağmala söyliyim der ) 3 köyü yağmalarız ganimetleri satarız ve bi leh lorda gidip 1000 taler karsılıgında af isteriz .
Sonra ise şefe gideriz adamın yerinin trakai oldugunu söyler bize
Oranın muhtarıyla konusuruz nerde deriz oda bu bilgi degerli der (Ne bilgiymiş la bu  :mad: )
Der bizim rahip ikonumuzu çaldı falan bi şehir ismi söyler orda yaşıo der sonra oranın sokaktaki halkıyla konusuruz (2-3-4 kişiyle konusmak lazım) o aradan biri der ki `Rahipmi peh dün rigaya kaçtı `
Haydi hoppala gideriz rigaya oranın vatandaşlarıyla konusuruz  onlardan biri der ki `Şu papazları döven rahipmi kesin handadır` Hana gideriz rahip oradadır
Biz konusurken ikon cantadan sarkar veee Rahibi ya ikna edcez ya para vercez yada dövcez (dikkat 3 tane korumassı var ) bi şekilde ikonu aldıktan sonra trakia ya gideriz oranın köy yaşlısı bi köy söyler gerasim evanjelik (bize lazım olan adam ) şurda der bizde o rus köyüne gideriz menüden gerasim ile konuş deriz.
Biz tam konuşurken köyü 100-120 kişilik haydut grubu basar onları hallettikten sonra köy yaşlısına deriz gerasim nerde oda derki `Ağır yaralı evlerin birinde yatıo` sonra gerasim ölmeden öğrenceğimizi öğreniriz oda bize bi haç ve bi piştov verir ve bi lord ismi söyler rus lordu bizde ona gideriz BÜyük ihtimal novgoroddadır novgorod lordudur o
Onu buluruz konusuruz elenor var burda onu kRAL carl a teslim et der
Elenoru novgorodun zindan gardiyanından alabilirsiniz
Elenor yolda konusmak ister hiç dinlemeyin allenstein kalesine götürün
Carl a teslim edin sonra carl size teşekkür edip Çar a bi mektup götürmemizi isteyecek
Burası Ölümcül Nokta (Gerçekten Ölümcül )

Çar a gideriz carldan mektup var deriz. Oda gel önümde diz çök der biz diz çökerken Gerasim evanjeliğin verdiği (Haç)`ı boynumuzda görmesin ! Hemen der gardiyan bunu zindana atın
Ama gardiyan salak oldugu icin bize arkasını döner bizde kılıcımızı cekip onu hallederiz (ilerde toplam olarak 6-7 tane gardiyan var yukarıya cıkın merdivenlerden ) yanlız bayılmayın yani ölmeyin çünkü eğer bayılırsanız size işkence yapıp asıyolar .
Neyse moskovadan zar zor kaçtık merak etmeyin askerler ve ekipmanımız yanımızda ...
Bi tane Rus lord ile konusun çar seni arıo falan diecek sonra sizi stepan razin e yönlendircek yolculara sorarak onu bulun.
Onu grubunuza alın sonra görev isteyin ondan oda nikita odevsky yi bizim yanımıza çekmemizi istio.
Odevsky ile konusun.
Oda şöyle dio`Hmm bu isyan demek ama bununla şimdi ilgilenemem önemli dertlerim var der ve kızının tatarlar tarafından kaçırıldıgını söyler onu kaffadaki köle pazarında bulabilirsin der`
Kaffa ya gideriz köleciyle konusuruz  işte deriz rus boyarinası satılıomu burda fln neyse  :grin: sonra oda der aa karnım agrıyo yok anlamıom  seni fln (bara istio baraaa :grin: ) 3000 taler veririz karın agrısı geçer sonra onu xxx mirza aldı der xxx şehre gitti der o şehre gideriz hareme gireriz ordanda boyarinayı alırız ve Odevsky ye geri veririz.
Nikita odevsky ise bize katılır şef pavelle beraber.
Burda önemli bişi var rus lordları yanımıza çekmekle ilgili .
(Rus lordla konusup bize katıl diyip en alltaki odevsky den mektup var secenegini işaretlersek lord %100 bize geliodu yada %99 :grin: )
böylece lordların birazını alırız yanımıza bikaç lord alıp Lordlardan biriyle konusunca bunu der
`İsyan güçleniyor xxx kardeşim ama bir sorum var isyan başarılı oldugunda kim başa geççcek` der burası ölümcül ! burda ya stepan razin çar olcak yada biz üstteki secenegi secerek isyan başarılı oldugunda çar oluruz neyse üsttekini seçtik ...
Burda lordları kendimize çekerken yeni bi seçenek cıkıo (Rusların gercek hükümdarı bnm die bunu duyan lord %250 size gelio ) bi tavsiye moskova hariç isyanda hiç biyeri kusatmayın oranın lordunu kendinize çekin orasıda size gelio ama moskovanın lordu çar oldugu icin bitek orayı kusatmak gerekio...
Neyseee isyan başarılı oldu razinle konusma vakti geldi ...
Burasıda ölümcül !!! Razin: Majesteleri  lütfen konusmama izin verin falan der bizde yeni çarız ya
Oda hemen mareşal olmak ister ya onu kabul etcez krallıgı dogru düzgün yönetemicez yada hemen onu ve yanındaki 4 askeri öldürüp biz mareşal olcaz alttaki secenegi secin yakalanmadan onları öldürün yakalanırsanız idam edilirsini çünkü...

Seneryoyu başarıyla Tamamladık Tebrikler  :cool:

Şimdi sıra geldi yönetimee !!

Size tavsiyem ilk başta kimseye savaş açmayın
Bu bölümde krallıgı güçlendirmek icin gerekenleri Size sÖYLÜYCEM
1.Ekonomi :Napolyon boşuna dememiş Para diye.
Para Size herşey icin lazım  bu parayıda VERGİLERDEN kazanacaksınız .
Ben moskova şehrinden 120000 taler vergi geldigini gördüm ki buda bizim başkentimiz
Ve bnm birde moskovaya bağlı olan köyüm vardı ordanda 45000 taler vergi gelebiliyo .
İlk önce vergiyi artırmak icin şehri geliştirmek lazım oda validen
Validen ilk önce nöbetçi gibi suçu azaltacak şeyler sonra vergiyi artıracak şeyler yapın hatta kale komutanımı ne öle bişi yaparsanız şehir otomatik garnizona asker koycak.
Köylerdede böyle geliştirmeler var binalardada ekonomi geliştirecek şeyler yapın nede olsa barıştayız .
Size ilginç bir haber daha çar iken başka lordların şehirlerini üstünüze alabilirsiniz ama bnce yapmayın çünkü ...
-20 ilişki birde şehire bakmak zordur köy olsa daha kolay olur...
Başkentinizden krallıklarla ticaret anlaşması imzalayabilirsiniz ...
Ticaretten anlıyorsanız yapın ve faizden kazanın ( haram ama karakterimiz buldugu haçı taktığı icin sorun yok )

Ekonomi kısmını bitirdik ama daha var ...

2. Lordlarla ilişki:Lordlarla ilişki çok önemli çünkü eğer lordlarla ilişki kötü olursa seferlere falan katılmıyolar  :roll:
lordlarla ilişkiyi düzeltmek icin onların görevlerini yapın vee tımarları düzgün paylaştırın (bunu ilerde açıklıycam)...
Eğer lordlarınızla aranız iyi ise seferberliğe daha cok adam getirir ve erken cevap verirler

Birde kendi başlarına kale bile fethedebilirler (bunu ordusuz yapmak zorda bana göre imkansız )

Şimdi Öğrenelim Bakalım Düzgün paylaştırma nedir kısaca :
Krallığınıza önce gelene önce tımar vercen 1. si bu
1 şehir = 3 köy yada 1 kale 1 köy
1 kale = 2 köy
Bu kadar basit.

Şimdi unuttuğum bişiyi söyliyim size karakter gelişimi :
Karakteri en iyi lv atlattırma yolu gidin valiye kervan refaket görevini verene kadar görev istiyin yada vali değişin oyunda en kolay ve en hızlı exp kazanma yöntemi bu
Ay ben cins at bincem ay ben kara zırh takcam ay ben 250 kişilik orduyla dolaşcam diosanız bununla yapcanız !

Hadi Size Biraz İtem Önerisi falanda yapayım:

Şimdi biz çarız ve şehirlerimizden daha ucuza zırh silah vs sipariş ediyoruz

Benim tavsiyem üstümüze bir El işi kara zırh  +58 gövde + 36 ayak koruması

Kafamıza  Armet +62 kafa koruması

Bulabildiğimiz en iyi ayakkabı ve eldiven

Elimize El işi çekan 30 delici + kalın yuvarlak kalkanmı öle bişi

Birde avrupa yapımı el işi tüfek 97 delici + kaliteli kursun bulursanız +9 delici

Namımızı artırmak için napmamız lazım :

Alıcaz yanımıza 120 kişi lordu + bizde 80 kişiyiz etti 200 kişi (adamlar kaliteli olcak ama bizim ve lordun

Gitcez iyi korumalı bi kaleye yada ezik bi şehre Orda güzelce nam kasılcaz bu şekilde

ya da vali görevlerin 3-5 nam koparcaz yada

Alcaz yanımıza en disiplinli en kaliteli askerleri 2-3 düşman lordu üstümüze cekcez ( sayımızın 3 katı olcak şekilde ) onları uygun yerde  çatır çatır avlıcaz ve 20-25 nam bir savaş bölümü icin :smile:

Şimdi Birazda Ticaret Tüyosu veriyim konu karıştı ama olsun bütün bilgiler bulunsun:

1.142 de ticaret:

Bahçesaraya gideriz kırımlara savaş açmayın çarsanız çar diilseniz hiç bi ülkeye dalmayın zaten

Burda 3 günde bir 20 -30 tane çömlek çıkar bunları satcanız yerler:

Kiev,Lviv,Arada Smolensk

Keten:Smolensk ,Kiev lviv

Kadife:Novgorod ,Ryazan

Baharat:İsveç Krallığı Toprakları

Arkadaşlar Görüyorumki bazılarımız yeniçeri vb. ünitelerin yapımını bilmiyoruz.

Bunu şimdi açıklıyacam.

Yeniçeri Kırım askeridir Kırım(Osmanlı askerleri için güzel gelişmiş bir Kırım şehrine gidiyoruz örn. Bahçesaray)

Burada eğer gerekli komutanlar varsa şehir meydanından komutanla konuş diyerek istediğiniz askerleri yapabilirsiniz.

Özel Asker Yapım Yerleri :

Kırım:Bahçesaray ,GaziKermen,Azak,ve diğer şehri

Kazaklar:Kiev,Sich

Ruslar:Moskova

İsveç:Konigsberg ve diğer şehirleri

Lehistan :En gelişmiş Şehri şu anda hatırlamıyorum

Not:Bu askerleri yapmanız için şehirde gerekli komutanlar olması gereklidir kendi şehirlerinizde daha kolay yaparsınız bu askerleri üretmek için ise şehir meydanındaki komutanla konuş seçeneğini kullanın.

Edit:grin:üzenlemeler

Kısaca savaş taktikleri vb.

Arkadaşlar ben kale kuşatması meydan savaşı gibi savaşlarda genel taktikler uygularım bunları söyliyim size .

Kale kuşatması:grin:iyelimki bi kaleyi merdivenden kuşattınız adamlarınızın kolayca cıkması icin 0(bütün herkezi seçer) f2-f1(tek sıra ol) ve sonrada f2-f7 yakın dur deriz adamlar merdivenlerden kolayca cıkar. Ama diyelim ordumuzda bol bol nişancı var okcu fln onlara f4-f1 yapın yani sadece yakın dövüş silahları kullan  bunu yapıyoruz cunku adamlar tüfekleri doldurana kadar ölcekler gitsinler piyadelerin yanında ellerinde ne varsa indirsinler derim ben . Hem  böyle kaleyi cok daha kolay alırsınız.

Kale Kuşatması:grin:uvar yıkma:Bu merdivenliye göre daha kolaydır . f2-f1 tek sıra ol f2-f7 yakın dur deriz f1-f3 atak f4-f1 yakın dövüş yap deriz kaleyi kolayca ele geçiririz .

Not:Bu taktikler sayıca üstün olduğunuz savaşlarda daha etkilidir ama gidip 300 kişi şehri 200 kişiyle basarsanız alabilirsinizde alamayabilirsinizde bu adamlara bağlıdır.

Açık alan taktiği:grin:iyelim sizde yarı piyade yarı nişancı bi ordu var karsıdada bu sekil açık yeşil biyere dogru kovalayın yada kendinizi kovalatın .

Sonra uygun biyerde adamları f1 e basılı tutarak duraklatın  f2-f1 diyin tek sıra olsunlar (onlar uygun pozisyonu bulur ) sonra f2-f6 diyip aralarını acın düşman gelene kadar eğer nişancılarınız iyise karşı tarafın 5 `te 1 ini alırlar . Sonrada f1-f3 yaparak adamları daldırın.

Not:Bu Basit bir taktiktir.Bu taktikte önemli olan orduların gücüdür direk dalmaktan daha iyidir.

Modlar görürse konu sabitleyebilirlermi  :mrgreen:
                              Not:sad:Konu Karıştı ama hepsini okursanız size illa bir yararı dokunur)

Evet ama ekleyeceğim cok sey var bukadar şeyi 20 -30 dakkada yazdım şuanda heryerimden ter akıyor ve bu ilk konum  :razz:

Edit:Yorumları Eksik Etmeyin

Karışık derken imla hatalarımı (eh ben yazıyom konuyu tabi olcak ) yoksa başka bişiymi ?

Dur düzenleyim hemen.

Kusura bakmayın flood oluo ama sorunları düzeltmek için...

Evet Şimdi daha iyi oldu gerçekten :smile:

Edit:Oy verin ve yorum yapın lütfen dostlarım :smile:

Benim kişisel taktiğimdir bu :smile:

Sanırım konu öldü (gitti güzelim konu  :neutral: )
Edit:246 gösterim 10 yorum her okuyan bi yorum yapsa konu sabitlenir ve içeriği geliştiririm ama konu arkalara düşmeye mahkum  :oops:

Güzel Olmuş  :wink: Ama Konu Ölmeye Mahkum Değil Canlanacağına Eminim  :razz:

Rus senaryosundan çar oldum lordlara tımar dağıtmayla ilgili sorun var:

Kırıma sefer düzenledim aldığımız bazı kaleleri üstüme geçirdim onları nasıl geri veririm?

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom