Türkiye ve Cemaatler,Tarikatlar Gruplar vs vb.

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Merak ettiğim şey şu,cemaatlerin,tarikat ve çeşitli grupların ülkeye zarar verdiğini ve insanları farklı grupların etkisine soktuğunu düşünüyorum ve tiksiniyorum.Yani yüzlerce yıldır bir arada yaşayan insanların arasını bozmak niye? :roll: Yada Amerika'daki şatosundan kitap yayınlayan bi adamı dinlemek..Yararlı grup ve kuruluşlar vardır elbet,fakat Türkiye'de her türden insan olduğundan yabancı ülkeler için karıştırılması kolay bir ülke oluyor sanırım.Peki insanlar zarara karşı neden uyanmıyor,neden karşı çıkmıyor?Neden illa bir gruba üye olması gerekiyor?Bunlar nasıl çözülür,eğitim mi gerekir yoksa devlet otoritesi gereklidir,şuanki partiler hangi grupların etkisindedir,merak ettiklerim bunlar.Kavga tartışma çıkacağı için uyarmama gerek yok sanırım.Yinede en azından *terbiyeli* bir şekilde cevap yazarak,yazdıklarınızın kanıtını vererek,saçma salak youtube videolarının linkini vermeyip en azından resmi kaynakları kullanırsanız mutlu olurum.

SilentHunter said:
Türkiye'de her türden insan olduğundan yabancı ülkeler için karıştırılması kolay bir ülke oluyor sanırım.

Herkesin tek tip olmasını bekleyemeyiz değil mi?
SilentHunter said:
Peki insanlar zarara karşı neden uyanmıyor,neden karşı çıkmıyor?Neden illa bir gruba üye olması gerekiyor?

Cemaatlerin veya grupların hepsinin zararlı olduğunu nerden biliyorsun, buna resmi kanıtın var mı?

bkz.:
SilentHunter said:
yazdıklarınızın kanıtını vererek,saçma salak youtube videolarının linkini vermeyip en azından resmi kaynakları kullanırsanız mutlu olurum.

Cemaatlerin grupların insanların arasını bozduğunu nerden çıkardın??
Bence sen merak ettiğin şeyi tam olarak ifade edememişsin. Onun için bu konuda konuşmaya tartışmaya fazla gerek yok.

Bir parti(BDP) insanların arasını nasıl açıyor görmüyor musun?

Edit:razz:artileri kendine göre siyasi bir görüş bildiren *gruplar* olarak sayabiliriz sanırım.

Cemaatler günümüzde kesinlikle zararlıdır....
Sadece para için insanları sömürüp onlara karşılığında kafa sallamayı veren bir organizasyondur.
Allah ile kul arasına kimse giremez ancak artık cemaat başkanları para karşılığında giriyor....

Nerde Devlet-i Alî Osman dönemindeki cemaatler... Nerde Hz. Mevlanalar....
Hz. Mevlana ne olursan ol yine gel diyor , dergahına herkesi çağırıyor... Hristiyanı , Museviyi, Ateisti, Mecuziyi, Müşriği... Herkesi çağırıyor.
Devlet-i Alî döneminde cemaate katılmak için insan olmak yeter idi ama artık para konuşuyor cemaatlerde....
Yunus odun kesiyor idi... Kendini terbiye ediyordu(nefsini)... Karanlık yerde sadece ekmek ve su ile yetiştirmişti kendini... Yaradana ulaştı bunlar....
Nerde artık günümüzde FENAFİLLAHlar... Nerde onlar??? Eğer ki adam gibi bir cemaat olur ise üye olurum....

edit:Uyarı: Siz iletinizi yazarken yeni bir ileti daha gönderildi. Gönderilen iletiyi incelemeniz önerilir.

SilentHunter said:

Edit:razz:artileri kendine göre siyasi bir görüş bildiren *gruplar* olarak sayabiliriz sanırım.

Madem bir siyasi grubun, partinin, cemaatin -yada sen her ne diyorsan-  insanlara zarar verdiğini düşünüyorsan o zaman monarşi yle yönetilelim, padişahımız olsun, hepimiz ona çok yaşa diyelim, fikir farklılığı olmasın, farklı gruplar olmasın, mutlu mesut yaşayalım?
lost_tht said:
Sadece para için insanları sömürüp onlara karşılığında kafa sallamayı veren bir organizasyondur.
Allah ile kul arasına kimse giremez ancak artık cemaat başkanları para karşılığında giriyor....

Hz. Mevlana ne olursan ol yine gel diyor , dergahına herkesi çağırıyor... Hristiyanı , Museviyi, Ateisti, Mecuziyi, Müşriği... Herkesi çağırıyor.
Devlet-i Alî döneminde cemaate katılmak için insan olmak yeter idi ama artık para konuşuyor cemaatlerde....
Yunus odun kesiyor idi... Kendini terbiye ediyordu(nefsini)... Karanlık yerde sadece ekmek ve su ile yetiştirmişti kendini... Yaradana ulaştı bunlar....
Nerde artık günümüzde FENAFİLLAHlar... Nerde onlar??? Eğer ki adam gibi bir cemaat olur ise üye olurum....

edit:Uyarı: Siz iletinizi yazarken yeni bir ileti daha gönderildi. Gönderilen iletiyi incelemeniz önerilir.

Belge gösterirmisin kardeşim konuyu açan arkadaş öyle söylemişde .

Cübbeli Ahmetin Jet Skisi ile onun cemaatinde kafa sallayan biri arasında maddi fark var ise o cemaat artık cemaat değildir.
Veya Fetullah Gülen tek bir cemaat üyesinden daha çok maddi varlığa sahip ise o da cemaat değildir.

AltairIbnLa-Ahad said:
SilentHunter said:

Madem bir siyasi grubun, partinin, cemaatin -yada sen her ne diyorsan-  insanlara zarar verdiğini düşünüyorsan o zaman monarşi yle yönetilelim, padişahımız olsun, hepimiz ona çok yaşa diyelim, fikir farklılığı olmasın, farklı gruplar olmasın, mutlu mesut yaşayalım?
lost_tht said:

Belge gösterirmisin kardeşim konuyu açan arkadaş öyle söylemişde .

Neden Amerika?Neden bir Türki Cumhuriyet falan değilde Amerika?Türkçe olimpiyatları falan yapılıyor ama adamın köşkünden dışarı adım atmadığına eminim.

Arkadaşım.. Günümüz cemaat mantığı cemaat oluşturup birlikte namaz kılıp Kur'an-ı Kerim okumak değil ki...
Günümüz cemaatlerinin varlığı Amerika'nın köpeği yapmak (Güzel yurdumuzu) ve para kazanmaktır.

Arkadaşlar, bazı tarikatların ve cemaatlerin yanlış şeyler yapmış olmaları cemaatlerin ve tarikatların genel olarak kötü bir şey olduğunu göstermez. Bu düşmanlık neden? Ben artık anlam veremez hâle geldim. Kimisi dinine bağlı yaşayan insanlara kötü gözle bakıyor. Bunun tam tersi de mevcut.

Kimisinin aç yatarken kimisinin tok yatmasına göz yumanlar Müslüman değilllerdir ki zaten bu nedenle aslında cemaat diye bir şey de yoktur....
Herkes eşit olmalıdır.. Herkes üretmelidir ve ülkenin kaynaklarından eşit faydalanmalıdır....
Allahu Teala'ya belki o zaman daha yakın oluruz... Belki o zaman İslamiyeti yüceltmiş oluruz...
Komünistler neden ateisttir genelde?
Çünkü onlar eski Hristiyanlardır ve çakma bir dine inanmışlardır.... Ama İslamiyet Hak yoludur....
Neyse saptırdığım için özür diliyorum.

ismail_tf said:
Arkadaşlar, bazı tarikatların ve cemaatlerin yanlış şeyler yapmış olmaları cemaatlerin ve tarikatların genel olarak kötü bir şey olduğunu göstermez. Bu düşmanlık neden? Ben artık anlam veremez hâle geldim. Kimisi dinine bağlı yaşayan insanlara kötü gözle bakıyor. Bunun tam tersi de mevcut.

Bu güzide insanlar neyin ne olduğunu bilmeden Gülen Cemaatini anlamaya çalışmadan CHP-MHP nin bu konudaki ortak zihniyetinin doğruluğuna kendini şartlandırmış arkadaşlar. Bu arkadaşlara artık işin gerçek yüzünü Fetullah Gülen'in neden Amerika'da zorunlu sebeplerden dolayı kaldığını anlatmaya çalışsakda anlamamaya direteceklerdir. Şartlanmış beyinlerle bu ülkenin sorunları çözülmez. :smile:

lost_tht said:

Adam gibi bir cemaat olsa girerim dedin ya kesinlikle haklısın.Etrafta o kadar çok ehli sünnet dışı oluşumlar var ki... Ama bunların arasından sağ çıkan ehli sünnete  bağlı tarikatlar,cemaatler var.Araştırmak lazım tabi.Körü körüne gidip fetullahın cemaatine girersen (hıristiyanlığın truva atı)  o zaman ehli sünnetten de ayrılabilirsin.Adam hristiyanları yahudileri cennete dolduruyor  :smile:

Fakat diğer bir yazını da gördüm.İslamda cemaat yok demişsin.İslamda tarikatler var.Tarikatlerin içinde de cemaatler olabilir.Eğer tarikatlerde yoktur diyorsan ilmin olmadan fetva verme derim.Sana bir yazıda göstereceğim.

sadooocuk said:
lost_tht said:

Adam gibi bir cemaat olsa girerim dedin ya kesinlikle haklısın.Etrafta o kadar çok ehli sünnet dışı oluşumlar var ki... Ama bunların arasından sağ çıkan ehli sünnete  bağlı tarikatlar,cemaatler var.Araştırmak lazım tabi.Körü körüne gidip fetullahın cemaatine girersen (hıristiyanlığın truva atı)  o zaman ehli sünnetten de ayrılabilirsin.Adam hristiyanları yahudileri cennete dolduruyor  :smile:

Fakat diğer bir yazını da gördüm.İslamda cemaat yok demişsin.İslamda tarikatler var.Tarikatlerin içinde de cemaatler olabilir.Eğer tarikatlerde yoktur diyorsan ilmin olmadan fetva verme derim.Sana bir yazıda göstereceğim.

Gülen cemaati ile yanlış düşünüyorsun... Gerçeği şudur:

Gülen cemaati Akapa ya arka kapı olur. Ben Gülen Cemaatine küçükken Anafen amcamız sayesinde gitmiş bir arkadaşınız olarak şunları gördüm:

İslamcı dediğin ayırt etmez. Eğer Allah'a gerçekten hamd edyorsa ve korkuyorsa ayırt etmez. Ama o evdeki abi mesela Cehapelilere laf atıyor. Gidiyor ağız dolusu küfürler ediyor. Ben bu insanlaramı güveneceğim? Hayır!Gerçek görevini yapan cemaatler vardır fakat gülen cemaatini çıkar amacı güden bir cemaat olduğunu gözlerimle gördüm...

Eğer gerçek Allah kuluysanız cemaate gerek yok. Kendiniz dininizi yayabilirsiniz. Bunlar için emin olun cemaatlere ihtiyacınız yoktur. Kendi yaradanını bilen bilir.

carrier said:
sadooocuk said:
lost_tht said:

Gülen cemaati ile yanlış düşünüyorsun... Gerçeği şudur:

Gülen cemaati Akapa ya arka kapı olur. Ben Gülen Cemaatine küçükken Anafen amcamız sayesinde gitmiş bir arkadaşınız olarak şunları gördüm:

İslamcı dediğin ayırt etmez. Eğer Allah'a gerçekten hamd edyorsa ve korkuyorsa ayırt etmez. Ama o evdeki abi mesela Cehapelilere laf atıyor. Gidiyor ağız dolusu küfürler ediyor. Ben bu insanlaramı güveneceğim? Hayır!Gerçek görevini yapan cemaatler vardır fakat gülen cemaatini çıkar amacı güden bir cemaat olduğunu gözlerimle gördüm...

Eğer gerçek Allah kuluysanız cemaate gerek yok. Kendiniz dininizi yayabilirsiniz. Bunlar için emin olun cemaatlere ihtiyacınız yoktur. Kendi yaradanını bilen bilir.

Ben yazımda fetullahı savunmadım ki zaten  :roll:

Şunu diyorum: Tarikatler haktır.Tarikatlerin içinde cemaatler de olabilir.Tüm tarikatler Hz.Ebubekir'den başlayarak silsileyi şerif ile devam eder.Bir mürşidi kamile bağlanırsın.Ama bu demek değil ki sorgulamadan kabul edeceksin.

Şöyle bir durum var eğer mürşit şeriattan zerre kadar bile ayrılsa ona uymayacaksın.Yani mürşide bağlanırkende kur'an ve sünnet izinden gideceksin.

Fetullah gülen hristiyanları ve yahudileri cennete doldurarak, kiliselere yardım yaparak, Dinlerarası diyalog yaparak(bunu açacağım), başörtüsünün eğitim için açılabileceğini söyleyerek şeriattan sapmıştır.Böyle birine de itibar edilmez.

Dinler arası diyalog Türkiye'nin hristiyanlaştırılmasıdır.Bu konuyu çok araştırdım ama kısa yazacağım.Bizzat vatikanın kurduğu bir projedir.Papa bir sözünde dinler arası diyalogtaki amaç tüm dinleri hristiyanlık etrafında toplamaktır diyor.Daha bunun gibi birsürü söz var.

Eğer amaç tebliğ diyorsanız Peygamber efendimiz (Sav) 'in adının dahi anılmadığı bir dinler arası diyalog toplantısında tebliğden söz edilemez.

Kısaca Fetullah gülen hıristiyanlığın truva atıdır.Bence adamı kukla olarak oynatıyorlar.Araştırmadan cemaate giren kimseleri de kandırıyorlar.

O fetullah cemaatinin asıl amacı islamı yaymak değildir fetullahı yaymaktır.Adamın kitaplarını 2 milyon adet mi ne bastırmışlar.Onun yerine tefsir kitabı bastırsan ölür müsün? İşleri güçleri reklam.O dergilere gazeteye gelen paralarla iftar yemeği düzenliyorlar papada duayı yapıyor  :grin:

Neyse
Ben şimdi kime kızdım  :grin:

Cemaatlere gerek olmayacağını söyleyen olmuş.... Cemaat üstel fonksiyon şeklinde artan sevap getirir bize...
Eğer ki namazımızı evde değil cemaatin içinde kılarsak daha çok sevap kazanırız....
Ama Maun suresinde belirtildiği gibi namaz kılmak hava atmak veya ben kılıyorum sen kılmıyorsun g*t deliği demek değildir....
Devlet-i Alî cemaatlerini o yüzden özlüyorum....
Bir cemaatte namaz kılmayalı bir yıl oldu... Gerçekten sevmiyorum ... Çok garip geliyor .. Hoşgörü yok bir şey yok..

türkiyede cogu insan farklı goruste birinin kurdugu grubun dusuncesine o katılmıyor ona inat grup kuruyor catisiyorlar insanlar oluyor olan yine insanlara oluyor

lost_tht said:
Cemaatlere gerek olmayacağını söyleyen olmuş.... Cemaat üstel fonksiyon şeklinde artan sevap getirir bize...
Eğer ki namazımızı evde değil cemaatin içinde kılarsak daha çok sevap kazanırız....
Ama Maun suresinde belirtildiği gibi namaz kılmak hava atmak veya ben kılıyorum sen kılmıyorsun g*t deliği demek değildir....
Devlet-i Alî cemaatlerini o yüzden özlüyorum....
Bir cemaatte namaz kılmayalı bir yıl oldu... Gerçekten sevmiyorum ... Çok garip geliyor .. Hoşgörü yok bir şey yok..

Benim kastetdiğim camideki cemaat değil diğeri. Bana mı dedin bilmiyorum ama (yanlış olmasın) cemaate gerek yok demedim aksine destekliyorum.Ama böyle fetullah gibilerini değil tabi.

lost_tht said:
Kimisinin aç yatarken kimisinin tok yatmasına göz yumanlar Müslüman değilllerdir ki zaten bu nedenle aslında cemaat diye bir şey de yoktur....
Herkes eşit olmalıdır.. Herkes üretmelidir ve ülkenin kaynaklarından eşit faydalanmalıdır....

Komünistler neden ateisttir genelde?
Çünkü onlar eski Hristiyanlardır ve çakma bir dine inanmışlardır.... Ama İslamiyet Hak yoludur....
Burada büyük bir çelişki yapmışsın.Kömünizm'de herkes ülkenin kaynaklarından eşit faydalanır.Sovyetler Birliği'nde evler bile birbirinin aynı idi.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom