Portal | Bulmaca Seviyormusun ?

Users who are viewing this thread

BonesTTeR

Veteran
portal.jpg

Portal Ne Yahu ?
Portal,Valve Corporation tarafından geliştirilerek, Orange Box'ın bir parçası olarak 9 Ekim 2007'de Microsoft Windows ve Xbox 360, daha sonra 11 Aralık 2007'de PlayStation 3 için dağıtılan bir FPS bilim kurgu, macera, bulmaca oyunudur. Windows sürümü Valve'nin içerik dağıtım yazılımı Steam üzerinde indirebilir olarak bulunması dışında 9 Nisan 2008'de tek ürün olarak Electronic Arts tarafından dağıtılmıştır.

Hmm Güzel Peki Olay Ne Bu Oyunda ?
Oyun, oyuncuya verilen Aperture Science Handheld Portal Device (kısaca ASHPD, ya da Portal silahı) isimli aygıtın kullanılarak açılan geçitlerden yararlanma ve de karşılaşılan ışınlanma bulmacalarını çözme mantığı üzerine kuruludur. Oyuncu, Aperture Science Computer-Aided Enrichment Merkezinde, GlaDOS isimli yapay zeka'nın hazırladığı bulmacaları geçmesi sonucunda bir pasta ile ödüllendirileceği bilgisi verilmektedir.

Science Computer-Aided Enrichment Merkezi Mi ?
Bu araştırma kurulu oyunun sonlarındaki bir projeksiyondaki sunumda belli oluyorki Black Mesa Araştırma Merkezi ile rekabet içindedir.

Black Mesa o_O ?
Black Mesa Araştırma Tesisi (veya kısaca Black Mesa), Half-Life ve eklenti paketlerinin geçtiği kurgusal gizli araştırma tesisidir. ABD'nin Yeni Meksika eyaletinde yer alan tesis, soğuk savaş döneminde füzelerin saklanması için, daha sonradan ise araştırma tesisi olarak kullanılmıştır.

E Portal 1 Bitti Şimdi Napacam ?
Oyuna yeni Map'lar indirerek istediğiniz zaman oynayabilirsiniz yada yeni çıkan Portal 2'yi alıp oynabilirsiniz.

portal.jpg

Peki, Portal 2 Neyin Nesi Oluyor ?
İlk oyunu bitirenlerin hatırlayacağı gibi Chell ile sevimli ve esprili yapay zekamız GLaDOS’u yok edip kendimizi Aperture Science’ın dışında baygın (her ne kadar etrafı görebilsek de Chell’in o sırada baygın olduğunu düşünüyorum) bir şekilde yatarken buluyorduk. Ardından göremediğimiz ancak robotik sesler çıkartan bir şey tarafından sürüklenirken oyunumuz sona eriyordu.İkinci oyunda gözlerimizi bir odada açıyoruz ve kısa zaman içerisinde anlıyoruz ki onca çabamıza rağmen maalesef Aperture Science’dan kaçmayı başaramamışız ve yine kendimizi aynı mekanda buluyoruz. Ancak bu sefer işler biraz değişik.Oyundan dafa fazla bilgi vermek istemiyorum. :grin:

Portal-2-Multiplayer-7.jpg

Bi Video Var Mı Oyundan ?
http://www.gametrailers.com/video/e3-2010-portal-2/101562

Peki MultiPlayer Oluyor Mu ?
Evet oyunu CO-OP Şeklinde MultiPlayer Oynayabilirsiniz.

Portal 2 Sistem Gereksinmleri Nelerdir Peki ?
Windows İçin ;
İşlemci: 3.0 GHz P4, çift çekirdek 2.0 (ve yükseği) yada AMD64X2 (ve yükseği)

Ram: 1GB XP / 2GB Vista

Ekran kartı: 512 MB ve üstü DirectX 9-Pixel Shader 2.0b (ATI Radeon X800 ve yükseği / NVIDIA GeForce 7600 ve yükseği/ Intel HD Graphics 2000 ve yükseği).

DX: DirectX 9.0c

İşletim Sistemi: Windows 7 / Vista / XP

Harddisk: 7.6 GB ve üstü boş alana ihtiyaç duyuyor.

Mac En Az Sistem Gereksinmleri

İşlemci: Intel Core Duo Processor (2GHz)

Hafıza: 2GB

Hard Disk : 7.6 GB boş alan

Video: ATI Radeon 2400 ve yükseği/ NVIDIA 8600M ve yükseği

Oyunu Çok Merak Ettim Ya..
Oyunun Flash Sürümü İçin;
http://portal.wecreatestuff.com/portal.php

Coop un sonunda robotlarımıza insan vücudu veriyorlar galiba.

SPnin sonunda Wheatleyi uzaya yolluyoz GlaDOS tekrar başa geçiyor.

Kaynaklar:
MerlininKazanı
WikiPedia
Google

Ben böyle bir konuyu Ardadan bekliyordum açıkcası. :smile:

Edit: "Yeni Meksika eyaletinde" New Mexico deseydin keşke? Bu Ankaraya Anblack denilmesi gibi birşey olmuş.

Ha merak edenlere çalıntı değildir. :grin:

Forumda oynayan arkadaşlar var sanırım gerçekden harikulade bir oyun.

Bende 2 oyunuda var P2de Coop oynayan ekleyebilir. Steam ID: kgunuc

GamePlay İlk Mesajıma Eklemişdim.

Byte said:
Bende 2 oyunuda var P2de Coop oynayan ekleyebilir. Steam ID: kgunuc

İlk mesaja ekledim teşekkürler.

Platform olduğundan dolayı hortlatma olmaz sanırım.

İlk oyunu 2,5-3 saatte tek oturuşta bitirmiştim. Steam yaz indirimlerinden yararlanarak Portal 2'yi de 5 dolara kaptım hemen. Co-op oynayacaklar varsa benle iletişim kurabilirler.

Back
Top Bottom