MINECRAFT! - "Kendi dünyanızda oynamayı bırakın, onu yaratın."

Users who are viewing this thread

Yiit

Sergeant Knight
animals.png

Minecraft

Minecraft, desenli küplerle inşaat yapmanızı sağlayan basit 3-boyutlu bir oyundur. Oyunun temel amacı, kendi yarattığınız dünyada RPsel bir biçimde yaşamaktır. Oyunda spawn olduğumuzda elimizde hiçbir eşya bulunmuyor. Odun keserek alet edevat yapıyoruz. (Balta, sopa, kılıç, kürek vs.) Bu alet edevatlar sayesinde madenlere inip kazı çalışmalarından tutun, kendimize bir şehir dahi kurabiliyoruz. Karnımız acıktıgında domuz kesip etini alıyoruz, sonra pişirip yiyoruz. Oyunda bize lazım olan eşyaları kendimiz yapıyoruz; ocak, sandık, yatak vs. Ocak ile yemek pişirebiliyoruz, sandık ile topladığımız malzemeleri depoluyoruz, yatak ile 5dk süren geceyi 3sn sürecek şekilde ayarlayabiliyoruz. Yapabileceğimiz daha birçok eşya var, elektrik devreleri, otomatik kapılar, trenler ve tren yolları hızlı ulaşım için ve daha bir çok! Size araştıracak bir sürü mağara, bulucak bir sürü maden düşüyor. Oyunun multiplayer seçeneğide var .Program Markus "Notch" Persson tarafından yazılmıştır ve geliştirilmektedir. Java programlama dilinde yazılmıştır. Oyun tarzı, Dwarf Fortress, RollerCoaster Tycoon, Dungeon Keeper ve Infiniminer oyunlarından ilham alınarak geliştirilmiştir. Minecraft, 16 Mayıs 2009'da halka açık sürümden önce toplam 1 haftada yazılmıştır ve bu halka açık sürüm TIGSource forumlarında yayınlanmıştır. Ve popülerliğini, dikkate değer ölçüde bu forumdan kazanmıştır. Oyun ilk sürümden beri güncellenmeye devam etmektedir.

Minecraft Install, şimdi gelelim oyunu indirmeye. Oyunu indirmek için iki web adresimiz var. Birincisi TurkCraft.net'in anasayfası. İkincisi Minecraft'in kendi sitesinin ana sayfası. İkiside ".exe"uzantılı dosyalar indirecek. Bu dosyaları açmamız ile oyunun launcher'ı açılacak karşımıza. Sonra ise kullanıcı adı ve şifremizi girerek oyuna başlıyabiliriz. Üye olma işlemlerini Minecraft.net'de yapıyoruz. Oyun paralı, Alpha döneminde 20TLydi, şimdi beta'da ve 40küsür TL. İnternet üzerinden alışveriş yaparak oyunu satın alabiliyoruz, perakende satış bulunmamakta.

Minecraft'ın iki tane oyun biçimi vardır. Bunlar Beta ve Classic'tir. Her ikisi de tek ve çoklu oyunculu oynama seçeneği vardır.
Classic, oyun size inşaa yapmanız için gerekli olan her türlü blogu sınırsız olarak sunar. Bu oyun tarzında amacımız hayatta kalmak yerine inşaa yapmanın tadına varmaktır. Amaç eğlence, bilirsiniz işte. Bir sürü multiplayer sunucusu var, bunlardan birine girip takılabilirsiniz.
Beta, bize lazım olan tüm eşyaları kendimiz tasarlıyoruz. Amacımız yaşam savaşı vermek. Geceleri spawn olan yaratıklara karşı kendimize bir sığınak ev yapıyoruz, kılıcımızı hazırlıyoruz. Madenlerden taşdan elmasa kadar bir sürü malzeme çıkartabiliyoruz. Kendimize kurt yakalayıp besleyebiliyoruz, domuz kesip etini alıyoruz, kendimize armor yapmak amaçlı inekleri öldürüp derilerini alıyoruz. Tren yolları yapıp ulaşımı kolaylaştırıyoruz. Ayrıca bunların hepsini multiplayer'dada yapabiliyoruz!

MINECRAFT RESMI SITE: www.minecraft.net
MINECRAFT RESMI FORUM: www.minecraftforums.net
MINECRAFT TÜRKÇE FORUM(Kendi forumumdur, ayrıca Türkiyenin ilk Minecraft ile ilgili topluluğudur): www.TurkCraft.net
*Hepinizi bekliyoruz, forumun resmi server'ıda var. Ayrıca forumdan destek isteyebilir, hazırlanmış rehberlere bakabilirsiniz. "Resimler ve Videolar" kısmında kendim hazırladığım bazı rehber videoları var onları izleyebilirsiniz, aynı zamanda minecraftdan oluşan bir seri dizi hazırlıyorum, ilk 4 bölüm çıktı aynı bölümde onlarında videolarını bulabilirsiniz. Türkiyede ilk ve tek forumuz şuanda, tüm türk minecraftcıları toplamaya calısıyoruz, amaç birlikte oynamak.
MINECRAFT TANITIM VİDEOSU: youtube.com/watch?v=m_yqOoUMHPg
MINECRAFT BAŞLANGIÇ REHBERİ (Benden): http://www.youtube.com/watch?v=5jG5s4nwiCI
MINECRAFT HAKKINDA REHBERLER, SERILER HAZIRLADIĞIM YOUTUBE CHANNEL'I: http://www.youtube.com/user/yiitkayar?feature=mhum

Selam Arkadaşlar,

Bu başlığı yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olabilmek için açtım. Ben yeni başladığımda ne yapacağımı bilmiyorum. Oyunun ne olduğunu anlamış değildim. Amaç neydi? Araçlar neydi? Hareket tuşları neydi? Bu grafikler neydi? Nerde bu devlet?...

İlk önce arkadaşlar, oyuna girip "Singleplayer" seçeneğini seçiyoruz. Yeni bir dünya açıyoruz ve yüklenmesini bekliyoruz. Karşınıza çıkan ekran büyük ihtimal dağ taş ova çicekle dolu bir yer olacak. Daha hiçbir şey inşaa edilmemiş çünkü. Balta girmemiş orman derler ya, bu da onun gibi, "Oyuncu girmemiş Minecraft Dünyası." Ama bütün bunlardan önce, "Bu iğrenç grafikler nedir?" tepkisini vermenizi bekliyorum. Bu verdiğiniz tepki kesinlikle doğru, kesinlikle haklısınız. Ama sizden önemli bir ricam olacak, lütfen grafikleri bir kenara bırakında oyunu biraz inceleyin. Videoları izleyin, rehberleri okuyun, şuanda yaptığınız gibi. Herneyse, oyuna geri dönelim. Oyundaki temel amacımız hayal gücümüzü kullanarak birşeyler inşaa etmek, fakat!!(Çift ünlem), oyunda karşılaşmamız gereken bazı şeytani yaratıklar var. Bu şeytani yaratıklar, oyun saatine göre geceleri çıkarlar, sabahları güneş ışığından etkilenip yanarlar, kül olurlar. O yüzden, oyundaki ilk gecemize hazırlık olarak kendimize küçük bir barınak yapmalıyız. Bu barınak bir mağarada olabilir. Yaratıklar tam anlamıyla gece çıkmazlar aslında, karanlık olan bölgelerde çıkarlar. Bu nedenle oyundaki ilk günümüzdeki ikinci amacımız, biraz odun ve kömür toplayarak kendimize meşale yapmak! Böylece evimizi aydınlatabilir ve yaratıkların barınağımızda spawn olmasını rahatlıkla engelleyebiliriz.

Artık gelişimimiz için birkaç adım atmaya başlayalım. Minecraft'ın en önemli materyallerinden birini toplayarak açılışı yapabiliriz. *Odun!*. Oyunda odun en önemli ana materyal. Odun'u ağaçlardan topluyoruz.

Tree1.png

Yukarda gördügünüz ağaç, oyundakilerden herhangi birisi sadece. Oyunda bunlardan sonsuz sayıda var, heryer orman zaten. Ağacın yanına gidiyoruz, sağ clickle gövdesine basılı tutuyoruz. Ağacın gövdesinin kırıldığını görüceksiniz, parçalanıp yere bir parça düşecek, bu parçada sizin kütüğünüz, bu kütüğü daha sonra "işlenmiş kütük=odun"'a ceviricez. O parçayı almak için üstüne yürüyün, parça çantanıza yollanacaktır. (Çantayı açmak için "I"ya basıyoruz.)

Çantamızda gözüken kütük şu şekilde olacak.
Tree.png

Bu kütükten yaklaşık 12 tane toplamamız lazım. Ama garantici biriyseniz bu sayıyı 15 yapabilirsiniz arkadaşlar. Bu odunları toplamamız bize alet edavat yapmamızı sağlıyacak. Yaptığımız aletlerle, mesela bir balta, daha hızlı odun toplayabileceğiz. Böylece daha hızlı inşaat olanağımız olacak. 12 Kütük topladıktan sonra Craft yapmaya başlamalıyız. Craft'in tam anlamıyla türkçesi "El işidir", fakat bu şekilde kullanmak mantıksız oldugu icin kelimeyi bozmadan, "Craft" olarak devam ediceğim. Çantamızı açmak için tekrar "I" ya basalım. Çanta açıldığında orada 4kutuluk bir Craft alanı göreceksiniz. Bu bölgede Küçük çaplı craftlerimizi yapacağız. Daha önemli Craftler yapmak içinse, bir alet çantası oluşturmamız lazım, elimizde varolan odunlar ile oluşturabiliriz.

ktkodun.png

İlk önce elimzideki kütükleri dediğim gibi oduna çevirelim. Crafting bölmesine tüm kütüklerinizi koyun. Her 1 Kütük, 4 İşlenmiş Odun(Tahta)'ya tekabül ediyor. 12 Tane kütüğümüz olduğu için 48 tane odun alabileceğiz, bu da bizim işimizi görür.(En azından şimdilik.)

Çantamızda gözüken odun şu şekilde olacak.
Wood2.png
Şimdi 4lük Craft alanımıza her kareye bir odun düşecek şekilde 4 odun koyalım, böylece karşımıza bir alet çantası/masası çıkacak.
CraftingWorkbenchIO.png

Bu alet çantasını sürükleyerek çantamıza koyalım. Çanta bölümünün iki kısmı vardır, bir kısmı alt taraftaki kısım, elimizde tuttuklarımızı gösteren kısımdır. Birde üstteki bolca eşya koyulabilen kısım, bu da çantamızda neler olduklarını gösteren kısımdır. Alet çantamızı elimizde tuttuklarımız kısmına sürükleyelim, yani aşağıdaki tek sıraya. Şimdi çantayı kapayalım, alet çantasını mouse'daki top'u kullanarak elimize alalım. Alet çantası elimizde oldugunda, istediğimiz yere sağ click ile çantayı yerleştirebiliriz. Kendinize iyi bir yer seçin ve yerleştirin arkadaşlar.
NOT:Çantayı sol clickle basılı tutarak kırabilirsiniz, kırdıgınızda alet çantanız HASAR GÖRMEDEN çantanıza geri dönecektir, böylece alet çantasını çantanıza almış olursunuz.
Alet çantasına sağ tıkladığınızda çanta açılır. Peki nedir bu alet çantasının esprisi? Alet çantası size daha büyük bir Craft alanı sağlar. Bizim Çantamızda 2x2 bir Craft alanı varken, alet çantasında bulunan Craft alanı 3x3'dür ve bize daha çok eşya yapma imkanı tanır. Tüm eşyalarımızı bu çantada yapıcağız. Alet çantamızı açalım ve odunlarımızı aşağıdaki resimde ki gibi Craft alanına yerleştirelim.
odunstick.png
Odun ve Kütük ilişkisi gibi sopayla odunun ilişkiside aynıdır. Her 2 odun, 4 sopa verir. Yukarıdaki resimden bunu anlayaibliriz. Bu olay bizim "Sopa"(Stick) yapmamızı sağlayacaktır. Sopa ile bir sürü alet'in yapımını tamamlayacağız. Bir balta için sopa gerekli, bir kürek için sopa gerekli, bir meşale için bile sopa gerekli, meşalenin önemi karanlık ortamlarda bulundugunuzda sizi yaratıklardan uzak tutmasından geliyor. Unutmayın!, yaratıklar ışık olan yerde doğmazlar, ama ışığın olduğu yöne gelebilirler. Meşalelerimizi evimize koymamız, evimizde spawn olmalarını engelliyecektir sadece.

Sopa yaptıktan sonra, ilk aletlerimizi yapalım. İlk aletlerimiz tahtadan olacağı için hem çabuk kırılacaktır, hemde bir ele göre daha hızlı toplarken bir demir veya çelik alete göre daha yavaş metaryel toplayacaktır. Aletlerimizim yapımıda Alet Çantasının Craft alanında gerçekleşmektedir.

Aşağıdaki resimleri kullanarak bir aletin nasıl yapıldığına bakabilirsiniz.

CraftingPickaxesIOanim.gif

CraftingAxesIOanim.gif

CraftingShovelsIOanim.gif

CraftingHoesIOanim.gif

Tahtadan aletlerinizi tamamladığınızda biraz kömür toplamamız lazım ki, gece yaklaştığında meşalelerimizi yakalım ve kendimizi spawn olacak yaratıklardan koruyalım. Aşağıdaki resimden kömür'ün oyun içinde nasıl gözüktüğünü çözebilirsiniz.

Kömür üstünde siyah siyah noktaları olan taşlardır.
CoalOre.png

Topladığınızda çantanızda şu şekilde gözükecektir.
Coalore.png

Etrafınızdaki mağaraları iyice araştırın, yaratıklara dikkat edin. Mağaralardan kesinlikle birinde kömür vardır. Sadece mağaralarda değil, taşlık alanlardada kömür'ü bulabilirsiniz. Unutmayın oyundaki birinci ihtiyaç, odun. İkincisi, aletler. Üçüncüsü, kömür. Bu sıraya sadık kalırsanız ve dediklerimi uygularsanız, ilk gecede yaratıklardan korunabilirsiniz. Biraz kömür topladıktan sonra, elinizde varolan sopalarla kömür'ü birleştirerek meşalelerinizi yapabilirsiniz.

Meşale yapımı.

coal.png

Görüldüğü gibi, 1 sopa ve 1 kömür'ün birleşimi bize 4 Meşale verir. "I"'ya basarak çantamızı açalım, bu meşaleleri çantamızdan elimizde tuttuklarımız kısmına sürüklüyelim. Meşaleleri elimize alalım, sağ click ile meşaleyi istediğiniz yere koyabilirsiniz, o kısım aydınlanacaktır, ve yaratıklar o bölümde spawn olmayacaktır.

Arkadaşlar tüm bunları tamamladıktan sonra, birkaç koyun bulmanız lazım, koyun'a vurarak koyun tüyü çıkartıcağız. Üç tane yün yeterli olacaktır, bu üç yünü craft masasında orta sıraya üç tane yanyana dizerek koyun, en alt sırayada üç tane yanyana dizilmiş işlenmiş odun/tahta koyun. Karşınıza yatak çıkacak... Yatak ne işe yarar? Yatak gece gibi uzun bir zaman dilimini 3sn içinde aşmanızı sağlayan dinlenmek için yapılmış koyun yünü birikintisidir. İlk gece için kendinize uygun bir yer bulun. Bir mağaraya yerleşince, meşaleler ile orayı aydınlatınki yaratıklar spawn olamasınlar. Topladığınız odunlarla mağara kapılarını kapayın ki, dışarıdaki yaratıklar giremesinler. Evinizde ışıklarla donatılmış bir odaya yatağınızı koyun. Gece oldugunda yatağa yatmanız gerekecek, gece 2sn içinde sona erecektir, yatağın fonksiyonu gece evde boş boş beklemenizi önlemektir. Yeni bir gün doğdu artık, uyandınız... İyice yaşadığınız dünyayı keşfedin, mağaralara bakın. Benim başlangıç için öğreticeklerim bu kadar, bundan sonrası sizin hayal gücünüze, yaratıcılığınıza ve oynayış tarzınıza kalıyor. Hepinize iyi oyunlar diliyorum, umarım anlattıklarım yararlı olmuştur...

Yiit - Mawi

Nether

Minecraft Halloween Update'i ile oyuna muazzam bir yenilik geldi. Notch'un yayınladığı bu Update'de yer altında bulunan korkunç yaratıklarla karşılaşıyoruz.Nether'da iki yaratık var.Adları 'Zombie Pigman' ve 'Ghast'.Ancak sarı toz ile fener;lava,kırmızı bloklar ve nadir çıkan Australium için gitmeye değer.Nethar'a ulaşmak hiç kolay değil.İlk öncelikle portal yaratmanız gerekiyor.Eğer birden fazla portal yaparsanız Nether'ı daha kolay keşfedebilirsiniz.

Oyundan Resimler

300px-Halloween_Update_Screenshot.png

300px-Nether_%27biome%27.png

Portal Yapımı:

300px-Portalcomparison.png

Soldaki standart portal,sağdaki ise ekonomi için olanı.Portallar Nether'a gittiğinizde de duruyor.Yanlız dikkatli olun.Yaratıklar Portalları yok edebilir.Eğer dikkatli olmazsanız Ghastlar dünyanıza gelebilir.

(Lavın içine su atarak ta obsidian elde edebilirsiniz.)

Yaratıklar

Zombie Pigman

150px-Zombiepigmsword.png

Ghast

150px-Ghast.png

S.S.S

1- Diamond Pickaxe kullanmadan nasıl bir portal yapabilirim?

Hala Diamond Pickaxe bulamadıysanız ama Nether'a gitmekte kararlıysanız tek yapmanız gereken yukarıdaki resme göz atmak.

2- Portal çalışmadı,eyvah?!

Sadece birkaç saniye gitmek için beklemeniz gerekiyor.

3- Nether'a gitmem gerekiyordu ama başka bir yere gittim,ne yapmalıyım?

Minecraft portallarının eğlencesini şimdi keşfedeceksiniz.Teori olarak gerçek hayatta bir portal yaratabilmeniz gerekiyor.Portala girip çıkarak orjinal olan portala gidebilirsiniz.Bu genellikle portalı yapmanız gereken yere yapmadığınızdan kaynaklanıyor.Önlem için bir pusula almalısınız.

4- Bir bot yada kart portallara girebilir mi?

HAYIR!

NOT: Önlem olarak değerli eşyalarınızı(diamond vb.)sandığınızda bırakınız.Nether'a giderken yanınıza otuz ışık almanız yeterli olacaktır.Ek olarak bir su alın,lava yüzünden yanarsanız kendinizi söndürürsünüz.İyi bir kılıçta yararlı olacaktır.

Oyun hakkında veya TurkCraft hakkında bilgi almak için lütfen steam'imi ekleyin: swetip

Oyunun Gelişimi
Minecraft'ın geliştiricisi, Markus Persson, programlamaya yedi yaşında başlamış. Babası Markus'a Commodore 128 ev bilgisayarı almış ve Markus, "type-in" programlarına odaklanmış bir bilgisayar dergisine abone olmuştur. Yaptığı deneyler sonucu sekiz yaşında ilk programını yazmıştır. Profesyonel olarak da, Wurm Online gibi oyunlarda ve King.com'da oyun programcısı olarak çalışmıştır.

Minecraft 10 Mayıs 2009 tarihinde geliştirilmeye başlanmıştır. Markus Persson, King.com'daki işinden çıktıktan sonra bağımsız(bir yerde çalışma zorunluluğu olmadan) program yazma ve geliştirmeye odaklanmıştır. Markus Persson, Minecraft'ı yazmak için Dwarf Fortress, RollerCoaster Tycoon ve Dungeon Keeper gibi oyunlardan ilham almıştır. Oyunun temellerinin ne olması gerektiğini düşünen Markus, Infiniminer adlı bir oyunu keşfetmiştir ve TIGSource.com forumlarındaki kullanıcılarla oynamıştır. O zamanda Markus, izometrik 3-boyutlu inşa oyun fikirlerini kafasında canlandırırken, bu düşüncelerini test etmek için prototipler yazmıştır. Infiniminer adlı oyun, Minecraft'ın oynayış biçimini ağır şekilde etkilemiştir, 1. tekil kişi gözüyle oynanan bakış açısı ve blok şekilli görselleri dahil.
**Minecraft önemli oyun eleştirmenleri ve sitelerinden olumlu cevaplar almıştır ve yüksek oranda satış gerçekleştirmiştir. Minecraft, Ekim 2010 itibariyle 1,600,000 kullanıcıyı geçmiş ve 520,000 üstünde satış gerçekleştirmiştir. Eylül 2010'da Minecraft, "bedavaya oyna" hafta sonu etkinliğini bitirdikten sonra 24 saat içinde 25,000 satış yapmıştır.

minecraftkale.jpg

MinecraftLogo.png

minecraft-library-23.png

MineCraftCastle.jpg

Ubsilon Xefor Cioss said:
Alttaki konu ne olacak? :smile:

Alttaki konu benim yazımdan çalıntı. :smile: GTATurk'de yazmıştım onu, arkadaş resmen çalıp buraya koymuş. Ee, tabi emeğimin çalınmasını hoş karşılamadım.

Hmm anladım. Orada görmüştümde biraz pahalı bir oyun gibi.

Ubsilon Xefor Cioss said:
Hmm anladım. Orada görmüştümde biraz pahalı bir oyun gibi.

Evet, oyun alphadayken 20TLydi, şimdi pahalılaştı. Fakat dediğim gibi, tavsiye etmediğim farklı seçenekler mevcut oynamak için...

BonesTTeR said:
Ne yani sidik mi yarışdırıyoruz ? Sonuçda bir konuydu devlet meselesi değildi ayrıca istediğim yerden istediğim bilgiyi alabilirim sosyal medya bu. Bknz. wikileaks

Bilgi almak değil bu, çalmak. Aldığın zaman altına alıntı yazman için senden rica ettim, konunda belirttim. Yapmadın, bende kendi konumu açtım. Sidik yarıştırmıyoruz, sende konuyu kirletmiyorsun. Sohbet ediceksen buyur, kirleticeksen, yol gözüktü sana...

BonesTTeR said:
Ne yani sidik mi yarışdırıyoruz ? Sonuçda bir konuydu devlet meselesi değildi ayrıca istediğim yerden istediğim bilgiyi alabilirim sosyal medya bu. Bknz. wikileaks

Saçma sapan konuşma. Başka yerlerden çalıntı yaparak kendini yüceltmeye çalışman tuhaf..

Çok güzel bir oyun tavsiye ederim, bu arada konuyu çalmışsın birde haklı çıkmaya çalışıyorsun.

Mawi = Turkcraft.net 'in sahibi, konu'yu kendisi daha önce Gtatürk'e de yazmıştı.
Birileri hırsızlık ile sidik yarıştırmayı birbirine karıştırarak üste çıkabileceğini sanıyor, daha çok üste çıkar.

Herneyse daha fazla tartışmaya gerek yok, kişi hatasını anlayıp konuyu zaten kilitlemiş.

Eğittiğimiz kurtlar bir başkasına nasıl saldırıyor?

Hırsızlık ile bir ilgisi yok bunun ben bilgileri aldım ardından bilgiler alıntıdır dedim Mawi adlı üyenin bu forumda üye olduğunu ve konun ona ait olduğunu nerden bilebilirim ? Üste çıkmaya falan çalışmıyorum sadece bu hırsızlık değil ona söylemek istedim.Herkez olaydan kendine vasife çıkarmak çabasında galiba ? Ben polemik çıkarmak için açmadım konuyu oyun hoşuma gidiyordu belli bir kaynak buldum ve konu açdım tek yaptığım buydu ve bunun için bu kadar polemik yaratmaya gerek yokdu.

BonesTTeR said:
Hırsızlık ile bir ilgisi yok bunun ben bilgileri aldım ardından bilgiler alıntıdır dedim Mawi adlı üyenin bu forumda üye olduğunu ve konun ona ait olduğunu nerden bilebilirim ? Üste çıkmaya falan çalışmıyorum sadece bu hırsızlık değil ona söylemek istedim.Herkez olaydan kendine vasife çıkarmak çabasında galiba ? Ben polemik çıkarmak için açmadım konuyu oyun hoşuma gidiyordu belli bir kaynak buldum ve konu açdım tek yaptığım buydu ve bunun için bu kadar polemik yaratmaya gerek yokdu.

Konuyu kirletme lütfen. Polemik yaratmamızın sebebi ise şudur, ben forumda olduğumu sana belli ettim, mesajının altına alıntıdır yazmanı rica ettim, bunlara rağmen yapmadın. Rica ediyorum, bu son mesajın olsun, konunun amacı tartışma değil.

BthnDymz said:
Mawi = Turkcraft.net 'in sahibi, konu'yu kendisi daha önce Gtatürk'e de yazmıştı.
Birileri hırsızlık ile sidik yarıştırmayı birbirine karıştırarak üste çıkabileceğini sanıyor, daha çok üste çıkar.

Herneyse daha fazla tartışmaya gerek yok, kişi hatasını anlayıp konuyu zaten kilitlemiş.

Eğittiğimiz kurtlar bir başkasına nasıl saldırıyor?

Özel birşey yapmana gerek yok, kurta seni izlemesi için komut ver senin saldırdığın herkese otomatik o da saldıracaktır.

Modla oluyor o.Ayrıca şu adamın videolara bakın eğlendirici:

http://www.youtube.com/watch?v=-3vE8eEt708

Bazı yerlerde minik küfürler olabiliyor o yüzden ben +14 yasağı koydum :smile:

ComradeDimitri said:

Bazı yerlerde minik küfürler olabiliyor o yüzden ben +14 yasağı koydum :smile:

Ayıp ettin, benim videolarımda eğlencelidir. :razz:

Mawi said:
ComradeDimitri said: