[MOD] Light-Fantasy mod (The Eagle The Lion and the Auroch)

Users who are viewing this thread

Asta s-ar putea rezolva cel mai "elegant" cu un sistem de uzura pentru echipament desi cred ca ar fi destul de greu de implementat.
Cat pentru echilibrarea eficientei unui luptator cu armura grea completa , daca se poate modifica "Encumbrance" sa afecteze nu numai viteza de alergare, ci si viteza de atac, problema ar fi rezolvata.
Nu stiu ce ar insemna efortul de codare pentru asa ceva dar asta ar adauga si un plus de realism jocului. Echipamentul care nu se deterioreaza deloc, nici dupa 100 de batalii nu e prea real, nu? :smile:
 
Din pacate engine-ul actual al jocului nu permite asa ceva. Doar scuturile se "strica" dar ajunge sa deschizi din nou inventarul (in timpul bataliei mergi la lada de echipament si selectezi acces inventory) si scutul se "autorepara".
Singura posibilitate este sa jonglezi din greutatea armurii si din preturi.
 
Singura posibilitate este sa jonglezi din greutatea armurii si din preturi.

Da... de obicei armura grea scade mult viteza de miscare a jucatorului... acuma ramane de vazut doar sa gasim greutati "realiste" pentru fiecare din armurile vizate.

Cele mai multe moduri Warband, inclusiv Native, te "obliga" aproape sa iti cumperi o armura grea devenind un cavaler bine inarmat. Ar fi excelent daca am putea da jucatorului cat mai multe alternative la construirea personajului si la optiunile pe care le va avea pe campul de lupta :smile:.
 
Alexandru_cel_Mare said:
Singura posibilitate este sa jonglezi din greutatea armurii si din preturi.

Da... de obicei armura grea scade mult viteza de miscare a jucatorului... acuma ramane de vazut doar sa gasim greutati "realiste" pentru fiecare din armurile vizate.

Cele mai multe moduri Warband, inclusiv Native, te "obliga" aproape sa iti cumperi o armura grea devenind un cavaler bine inarmat. Ar fi excelent daca am putea da jucatorului cat mai multe alternative la construirea personajului si la optiunile pe care le va avea pe campul de lupta :smile:.

E adevarat ca greutatea armurii iti scade viteza de deplasare dar in mod normal ar trebui sa iti ingreuneze toate miscarile(aici ma refer in special la viteza de atac). Aspectul asta nu stiu daca poate fi codat.

Ca sa explic unpic ideea:
Agility printre altele iti creaste viteza de deplasare(prin athletics) si viteza de atac(direct) dar encumbrance iti da penalizare doar la athletics nu si la resul bonusurilor de agility *** ar fi de asteptat. Agilitatea este unul din motivele principale pentru care armurile usoare erau folosite. Libertatea de miscare era un factor important in campul de lupta.
 
Exista scripturi care permit ca utilizarea unei armuri sau arme sa afecteze capacitatile jucatorului prin adaugarea unor atribute specifice armurii.... la un momentdat ma gandisem sa le si inserez, dar nu am indraznit de teama unor erori.

As putea incerca sa le inserez si sa creez armuri grele care sa scada agilitatea... se poate ! :smile:
 
Incercam impreuna dar mai incolo, acum sunt prins cu foarte multe treburi in viata de zi cu zi. De asemenea as sugera sa importam musketele si pistoalele din WFS, sunt mult mai potrivite pentru mod fata de cele care le folosesc acum pentru ca sunt modele mai vechi, de secol XVI fata de cele de secol XVIII-XIX care exista acum in comunitatea modder-ilor. Eu unul nu ma pricep la grafica, dar daca cineva s-ar incumeta...
 
Pentru mod-ul care sa reuneasca Tera Aeterna si Rise of Corvinia, sugerez titlul "The Eagle. The Lion and the Auroch". Adica "Acvila, Leul si Bourul", stemele celor trei tari romanesti: Valahia, Transilvania si Moldova, respectiv Vlahata, Corvinia si Bogdania. Pastram Saranids (turci/arabi), Khaergits (tatarii), Nords (vikingi/germani), eventual Swadians (habsburgi/boemieni). Ar trebui introdusi Slavs (rusi/polonezi) si eventual Arpadians (maghiarii/croatii), iar Amazoanele le intercalam intre Khaergits, Bogdania, Slavs si Nords. Ce ziceti?
 
Pentru mod-ul care sa reuneasca Tera Aeterna si Rise of Corvinia, sugerez titlul "The Eagle. The Lion and the Auroch". Adica "Acvila, Leul si Bourul", stemele celor trei tari romanesti: Valahia, Transilvania si Moldova, respectiv Vlahata, Corvinia si Bogdania. Pastram Saranids (turci/arabi), Khaergits (tatarii), Nords (vikingi/germani), eventual Swadians (habsburgi/boemieni). Ar trebui introdusi Slavs (rusi/polonezi) si eventual Arpadians (maghiarii/croatii), iar Amazoanele le intercalam intre Khaergits, Bogdania, Slavs si Nords. Ce ziceti?

Titlul e foarte bun !!

Uite propunerile mele care acopera si restul factiunilor din mod... Am sa astern aici gandurile mele cu privire la factiunile care deja exista in Terra Aeterna

Vaegir Tzardom corespunde Taratul Rus, dar fara a se axa pe o perioada anume... (cu foarte multe tipuri de trupe, inclusiv multi "auxiliari" proveniti din diversele populatii supuse). In razboi cu Khazara Hetmanate si Swadia...
Nordic Monarchy, vikingi, dar de ce nu si ceva saxoni ? In orice caz, o societate mai arhaica, mult diferita de cea a celorlalte regate. In razboi cu Vaegirs si Swadians.
Swadian Kingdom Imperiul Romano-German, Habsburgi. Cea mai puternica factiune dar macinata de numeroase razboaie cu vecinii.
Rhodok Confederacy dupa Venetia, Genova, statele italiene renascentiste. Orase state prospere, superioare din punct de vedere al organizarii fata de celelalte regate, conducere plutocratica, tendinte colonialiste si expansioniste (de aici razboiul cu Amazoanele).
Khazara Hetmanate in principal dupa Ucraina (cazaci, infanterie usoara cu pusti, cavalerie usoara foarte buna), in principal dar si Lituania (arcasi buni, infanterie inarmata cu topoare). O factiune tanara, aflata in razboi cu Vaegir Tzardom de care de altfel s-a si rupt si cu ceilalti vecini. Factiunea aceasta poate fi imbunatatita mult cu material luat din With Fire and Sword...
Sarranid Sultanate, arabi, e clar. In razboi cu Khergitii si cu Arzawa.
Khergit Khanate, tatari, mai exact Khanatul Crimeei (cavalerie excelenta, arcasi calare, pusti putine, infanterie slaba).
Khanate of Makaristan l-am gandit ca un regat al stepelor, dar diferit de Khergiti (un stat ceva mai elaborat si mai vechi), o combinatie intre Iranul Saffavid, Imperiul Khazar si Imperiul Otoman...
Alderian Dukedome, Spania, indeosebi Spania secolului XVI.
Arzawan Empire, fara corespondent in istoria lumii reale. Factiunea am gandit-o in principal in baza unui experiment de istorie alternativa: *** ar aratat statul antic Egiptean daca ar fi supravietuit pana in evul mediu.
Longinault Knightly Order, dupa ordinele cavaleresti medievale.... i-as lasa asa, cu o armata foarte puternica, dar cu o raspandire pe intreaga harta, pentru ca sunt un ordin supra-national.
Rhajate of Sindara , dupa Imperiul Vijayanagar, in primul rand, dar si dupa Imperiul Mughal.
Amazon Queendom, aici avem doua variante. Fie le lasam asa, fie mergem pe o varianta mai "istorica". In cel din urma caz, ne-am putea inspira dupa Amazoanele de secol XVIII-XIX din regatul african Dahomey, dar ar fi complicat, caci ar trebui regandita si reschimbata total factiunea. Eu unul insa le-as lasa asa *** sunt.

Bodgania, Corvinia, Vlahata, e clar :smile:. Cat priveste alte factiuni,

Cat priveste harta, as merge pe urmatoarea idee:
- un nucleu central inspirat in linii mari de relieful teritoriului Romaniei si unde sa fie localizate Bogdania, Corvinia si Vlahata.
- restul hartii cred ca ar merge asa *** e....
- cat priveste amazoanele, le-as lasa izolate pe harta oarecum de restul factiunilor, ceea ce ar explica exotismul lor fata de celalalte natiuni din Calradia.

Ce parere ai ?

 
Eu as incerca ceva nemaivazut inca pe o harta M&B. Trei mase continentale despartite de mare si unite doar prin cateva istmuri inguste. Dar asta ar presupune foarte multa munca la harta.
 
Eu as incerca ceva nemaivazut inca pe o harta M&B. Trei mase continentale despartite de mare si unite doar prin cateva istmuri inguste.

Ideea e interesanta, am mai vazut totusi in cateva moduri ceva de genul. Problema e in felul urmator: daca avem multa mare, trebuie sa inseram lupte navale sau macar posibilitatea de a calatori pe mare.

Exista cateva scripturi in acest sens, dar sunt departe de a fi perfecte... simularea realista a unei confruntari pe mare e foarte problematica in Warband iar ce am vazut in moduri pana acum nu prea m-a convins. De asta am preferat varianta super-continentului cu cat mai putina mare.

Daca tu crezi ca putem insera satisfacator scripturile respective, putem face o astfel de harta fara probleme. De mapping ma pot ocupa eu, e partea de modding la care ma pricep probabil cel mai bine, daca avem un plan coerent in ceea ce priveste harta si stim exact *** vrem sa arate. Numai sa am o fereastra de timp liber.
 
Ideea nu neste sa fie foarte multa mare ci sa fie puncte forte pe harta care sa controleze accesul in anumite zone. Asta se poate face de asemenea si cu munti, *** e cazul Transilvaniei. O armata nu are prea multe coridoare de acces in Transilvania si este obligata sa aleaga din doar 4 rute: Valea Prahovei, Valea Oltului, Valea Muresului sau Valea Somesului.
Harta nu trebuie sa fie o copie exacta a hartii reale, ca doar e un mod fantasy, dar trebuie sa respectte ideea de puncte obligatorii de trecere, ceea ce va duce la lupte interesante. O sa fac un desen aproximativ si discutam pe el.
 
Ideea nu neste sa fie foarte multa mare ci sa fie puncte forte pe harta care sa controleze accesul in anumite zone. Asta se poate face de asemenea si cu munti, *** e cazul Transilvaniei. O armata nu are prea multe coridoare de acces in Transilvania si este obligata sa aleaga din doar 4 rute: Valea Prahovei, Valea Oltului, Valea Muresului sau Valea Somesului.

Ideea cu muntii e si mai ok... si cu fluvii. Exista un script pe care nu l-am inserat inca dar pe care pot sa il inserez foarte usor, cu bridge battles... pe baza acelui script, care in functie de proximitatea fata de un anumit element de pe harta mare generaza un camp de lupta predeterminat, putem dezvolta si crea scene specifice pentru punctele de trecere. De exemplu, daca un punct de trecere are un turn de observatie, putem crea o scena specifica care sa contina respectivul turn de observatie si unde sa se desfasoare toate luptele pe care le da jucatorul in zona.

Ce parere ai ?
 
wow foarte tare ar fi si mai tare daca  modul acesta ar fi terminat :X:X:X

Ma gandeam sa imi dau si eu cu parerea daca nu va supara

1.deci sunt castele sunt orase............la punctele importante de trecere sa se faca fortarete fortareata sa fie a factiuni care predomina zona .......(ele putand fi cucerite) .Fortaretele sa aiba armata si cand un dusman al regatului vrea sa treaca armata sa il atace( nu stiu daca asa ceva paote fi posibil) dar cred ca da daca armata fortaretei patruleaza langa fortareata.........ceva de genu cred ca ati inteles idea..............

2.a se introduca si transportu naval dar doar transportu nu si bataliile navale...........

3.Iar la orase(satele tale) s dureze mai putin constructile adika cand dai comanda de ele sa iti trebuiasca in visterie materialele necesare iar in temnita sclavi cu cati sclavi ai mai multi cu atata mai repede sa se termine  durata lucrari............

4.Cand ataci un castel sau dai o batalie sa iti dea mai multe trupe la dusmani ca 100 deodata si tie iti da doar 20-30

5.In taverne sa se afle Siri/Nobili carei poti lua de partea ta si i poti face vasali tai (acestia sa nu fie eroi ca aceia carei iei cu 200 denars) acestia sa coste cam 1000/2000 sau mai mult si sa fie lafel de eficienti ca lorzi

Aceste idei doar daca va convin si daca pot fi inserate

Aaa da si am vazut ca sunt multi romani talentati  deci sa faceti si voi un team care sa va ajute sa faceti modul mai repede si mai inbunatatit
 
la punctul 3 am vrut sa zici orasu si satele tale  si la punctul 4 mam referit satid ea mai multe trupe zie ca la dusmani da 100 si tie 20/30 sati dea si tie lafel cat da la dusmani (daca ai trupele necesare desigur)

Sorry pt double post
 
M-am gandit la o harta de genul asta:

ELA_map.jpg


Pe harta incap cam 16 factiuni, fiecare in zonele marcate cu cifre. 1,2 si 3 ar fi Corvinia, Vlahata si Bogdania... Restul depinde de ce factiuni introducem pe harta.
 
foarte fain dar desertu e cam izolat de celelalte continente adika unde se afla punctele 8 si 9  deci sa inteleg ca se va introduce calatoria navala? aa si in munti sa se faca niste banditi speciali care se gasesc prin trecatori si sa te atace bnditi care se gasesc doar la zonad e munte si campie

a da si acolo unde predomina desert = munti? mai bne oaze si stepe
 
Multe lucruri interesante se zic pe aici ...  :wink:
Harta e ok ... doar pozitionarea factiunilor mai trebuie discutata ( parerea mea ) .

Acum am downloadat
Code:
Python-ul , Modul_System-ul
si alte chestii( la care trebuie sa le gasesc rostul ) . Am inceput sa ma uit prin fisierele de la Native ... si ale altor mod-uri ca sa le inteleg .
Code:
 Si daca reusesc sa le dau de cap ... o sa incerc sa va ajut .
 
Aceste idei doar daca va convin si daca pot fi inserate

Va fi mult de lucru... pentru inceput, va trebui sa uniformizam tot ce am lucrat si eu si Lup_Alb. Apoi vom putea intra in chestii de amanunt.

M-am gandit la o harta de genul asta:

Ideea hartii este excelenta.  Singurul lucru care lipseste este istmul intre 2 si 10. Propun astfel...

1. Corvinia
2. Vlahata
3. Bogdania
4. Swadian Kingdom
5. Rhodok Confederacy
6. Alderrian Dukedom
7. Amazoanele (raul care vine aici poate face o delta bine impadurita si mai greu accesibila)
8. Arzawa Empire
9. Sarranid Sultanate
10 Khergit Khanate
11. Rhajate of Sindara.
12. Khanate of Makaristan
13. Capitala la Knights of Longinault ??
14. Khazara Hetmanate
15. Vaegir Tzardom
16. Nordic Monarchy

foarte fain dar desertu e cam izolat de celelalte continente adika unde se afla punctele 8 si 9  deci sa inteleg ca se va introduce calatoria navala? aa si in munti sa se faca niste banditi speciali care se gasesc prin trecatori si sa te atace bnditi care se gasesc doar la zonad e munte si campie

Sistemul de banditi, banditii in sine, vor trebui reganditi in functie de noua harta.

Harta e ok ... doar pozitionarea factiunilor mai trebuie discutata ( parerea mea ) .

Va trebui sa ne punem deacord... De asemenea, va trebui sa stabilim si cate orase, castele, primeste o factiune... in Terra Aeterna era un pic de dezechilibru din acest punct de vedere.

wow foarte tare ar fi si mai tare daca  modul acesta ar fi terminat :X:X:X

Va fi :smile:
 
Back
Top Bottom