[MOD] Light-Fantasy mod (The Eagle The Lion and the Auroch)

Users who are viewing this thread

Lup_Alb

Sergeant at Arms
Editat la 29 Iunie 2011

In acest topic discutam de acum incolo si despre MOD-ul "The Eagle The Lion and the Auroch" care va combina Terra Aeterna si Rise of Corvinia.

Am inceput sa invat *** se lucreaza cu Module System si vreau sa fac un mod light fantasy bazat pe sfarsitul sec. XV - inceputul sec. XVI. Pentru moment este doar o versiune de native cu arme de foc, pe care le-am implementat deja si vreau sa le testez.

Ultima versiune, inca in lucru, cu productia satelor modificata: http://www.4shared.com/rar/t5GNlxULba/ROC_v2.html

Versiunea noua nu este compatibila cu salvarile anterioare.

Nou:
Acum puteti recruta mercenari noi! Corvinian Iregulars (lvl 5) -> Corvinian Veteran Iregulars (lvl 10) -> Corvinian Border Reivers (lvl 15) -> Corvinian Veteran Border Reivers (lvl 20)
Acum Corvinian Iregulars pot fi ugradati si altfel ... primesc si cai dar renunta la archebuze in favoarea arcurilor si devin Corvinian Light Riders -> Veteran Corvinian Light Riders -> Corvinian Hussars.
Lezalit este inlocuit cu Ioan, un archebuzier corvinian fugit de acasa...

Nu va asteptati la cine stie ce... abia am inceput sa descifrez Module System.
La crearea personajului alegeti "smith" ca ultim pas si veti primi o hackenbuchse, singura archebuza care se poate folosi de pe cal, celelalte 2 sunt pentru infanterie.
Archebuzele (3 tipuri cu cate 3 grade de calitate) si gloantele (2 tipuri cu cate3 grade de calitate) se pot cumpara de pe piata dar sunt foarte rare si scumpe.
Artimenner, singurul erou cu skill de inginer, are si el o archebuza de infanterie.
De asemenea in noua versiune, Rhodoks crosswomen primesc random si hackenbuchse in loc de arbalete, iar Rhodoks Trained Crossbowmen au devenit Rhodoks Trained arquebusiers si au archebuze, la fel si Rhodoks sharpshooters.
Acum exista si banditi care folosesc archebuze, Se numesc Corvinian Brigands si apar in zona muntoasa, in general pe teritoriul Rhodoks Highlands. Sunt destul de puternici, creeati pe scheletul Sea Raiders-ilor. Unii dintre ei au arme cu actiune la distanta. Pot folosi archebuze si arbalete pe langa armele de lupta corp la corp.
Archebuzele, desi cu precizie mai scazuta si timp de incarcare lung, sunt mortale (damage intre 100 si 140) si pot perfora orice armura, asa ca aviz celor care cred ca pot ataca cu usurinta un grup de archebuzieri.
Astept comentariile voastre si va tin la curent...

 
Am jucat putin, si am mai testat si Terra Aeterna armele de foc cu parametrii sugerati de tine.
As avea cateva observatii de facut:

Archebuzierii. daca sunt in numar mic si au skill redus, sunt ineficienti, inutili. In numar mare insa, si cu skill mare, sunt letali. Chiar daca archebuzele au timp de incarcare redus si acuratete redusa, in momentul in care sunt trase vreo 2-3 salve consecutiv de catre vreo 20-30 de archebuzieri, efectele sunt devastatoare. Un singur glont, tras chiar de pe cealalta jumatatate a hartii, poate fi fatal jucatorului, indiferent de armura, chiar daca pierde din viteza si din damage.

In schimb, intr-o lupta impotriva unor unitati de arcasi, daca lupta are loc la distanta mare, archebuzierii de obicei nimicesc si pe arcasi. Dar daca lupta are loc de la distanta mica, arcasii, prin cadenta de tragere mai rapida, distrug usor unitatile de archebuzieri.

In cele din urma, ajungi tot la aceeasi situatie in care un grup suficient de mare de archebuzieri face prapad si nimiceste o armata in doua-trei salve. Mai ales daca unitatile care ataca, ataca in bloc...

P.S: testele le-am facut in conditii de "custom battle".
 
In esenta, archebuzierii sunt trupe de aparare a castelelor si de lupta impotriva infanteriei grele. Au o arecare sansa impotriva cavaleriei usoare dar impotriva cavaleriei grele sau a arcasilor de nivel mare n-au nici o sansa. La alegerea preciziei si a ratei de foc am folosit rezultatele unor teste din secolul XVI. Pentru limitarea numarului de archebuzieri sunt mai multe metode. Una ar fi crearea unor trupe care au in dotare si arbalete si archebuze, astfel numarul de soldati cu archebuze din numarul total de soldati de acelasi tip va fi aleeatoriu, dar e clar ca archebuzele vor fi mai putine datorita gradului de disponibilitate foarte mic (numai 15% ... deci probabilitatea este cam de genul unul sau doi din 10 soldati va avea archebuza). De asemenea se poate ca trupele sa poata folosi toate cele 3 tipuri de archebuze in acelasi timp, astfel echiparea cu archebuze va fi neuniforma, la fel si rata de foc si precizia. Asta voi testa in continuare.
O alta solutie ar fi ca archebuzierii sa fie de fapt trupe de mercenari care sa poata fi angajati numai din tavernele unor anumite orase sau posibilitatea de a angaja archebuzieri sa fie rasplata pentru rezolvarea unui anumit quest.
De asta am nevoie de testeri, sa gasim cea mai buna versiune de rezolvare a problemei :smile: ...
 
Am urmarit cateva videoclipuri de la "With Fire and Sword", si am urmarit cu atentie efectele armelor de foc. Din cate mi-am dat seama, ei au mers pe urmatoarea solutie:
- putere foarte mare (cu un singur glont omori un inamic)
- acuratete medie, in orice caz mai scazut ca la arcul cu sageti. Dar in schimb glontul, avand o viteza mult mai mare, tinde sa ia o traiectorie (mai) orizontala si in cele din urma devine mai usor sa lovesti tinta decat cu arcul.
- rata de incarcare inceata, in orice caz cadenta de tragere mult mai lenta ca la arcul cu sageti.

Daca nu ma insel, cam pe aceeasi formula au mers si cei de la Eagle and Radiant Cross.

Apropo, am continuat sa testez in Custom Battle configuratiile pentru arme de foc propuse de tine, si am ajuns la concluzia ca, daca am scadea un pic si mai mult cadenta de tragere, am ajunge la rezultate optime si cred, realiste...

Formula aceasta cu rata de incarcare 37,  acuratete de 75 si damage de 80-90, mi se pare parca cea mai ok (si mai realista)...
 
Am urcat o noua versiune care are acum si o factiune de banditi cu arme de foc.
LA testele mele, damage-ul 80-90 s-a dovedit mic, chiar si de de aproape, glontul de archebuza nu ucide pe loc un sea raider cu camasa de zale, abia de la damage 100 se intampla lucrul asta. Acuma am crescut damage-ul la 100-120-140 in functie de tipul archebuzei si precizia este 72 - 74 - 75 % . Rata de reincarcare este de 45-42-40 in functie de tipul archebuzei.
 
Versiunea antrioara avea o eroare in script. Am urcat alta versiune. Acum ar trebui sa apara si Corvinian brigands pe harta.
Am mai observat ceva, daca se alege shot speed mai mare de 199, traiectoria proiectilelor este foarte ciudata. Proiectilele par sa urce odata cu distanta in loc sa coboare spre sol... verificati si voi...
Shot speed la archebuzele din mod-ul meu sunt 160, 170 si 175.
In alta ordine de idei, Saranizii m-au macelarit cu toti archebuzierii mei! Mamelucii saranizi rezista la 2-3 lovituri de archebuza chiar si de la mica distanta si fac prapad printre archebuzieri.
 
Sugerez sa incerci sa vanezi niste Corvinian Brigands, dar neaparat sa ai vre-o 20-25 de trupe de nivel minim 10 si ceva cavalerie de nivel mai mare sau sa angajezi vre-o cativa mercenary cavalry. Nu incerca sa ii astepti cu arcasi, arbaletieri sau archebuzieri. Ataca-i cat mai repede sa nu apuce sa traga multe salve... Ah si nu incerca sa-i ataci de la distanta cu personajul, iti toaca calul rapid si pe urma te terciuiesc (am pati-to eu  :mrgreen:  ...).
A... si inca ceva, ii gasesti la granita intre Rhodoks si Swadia, intre Veluca Suno si Uxkhal .
 
Pai Lup_Alb ... pana sa-ti citesc postarea ... am incercat sa ma lupt cu ei avand cati-va swadian militia ( 6 ) si u recrut  contra a 14 corvini si ... cam pe la mijlocul luptei am primit un head shot  :lol: .
 
M-am jucat şi eu pe modul tău, e interesant, dar pentru mine a fi un cavaler medieval înseamnă doar spada, scutul şi calul. De aceea nu joc modurile cu arme de foc, pentru că nu mi se mai pare atât de MEDIEVAL! Când ai puşcă sau orice fel de armă de foc de mână (excepţie tunurile) şi faci pe lunetistul, dispare feelingul pe care îl ai când hăcuieşti duşmanu'-n două cu sabia, toporul sau sapada! Eu rămân la a ţinti duşmanul cu lancea şi nu cu puşca, pistoale sau archebuze.
Oricum, spor la treaba în continuare.
 
Ideea modului este sa nu te bazezi numai pe armele de foc ci sa poti folosi orice arma in asa fel incat fiecare dintre ele sa poata fi folosita cu succes. De fapt cea mai buna tactica impotriva archebuzierilor este sa-i ataci cat mai repede cu cavalerie inarmata cu arme de lupta corp la corp rapide (spade, sabii, buzdugane si sulite scurte).
 
Acest mod este unul de test. Cu ajutorul lui vreau sa creez 3 factiuni inspirate din cele 3 voievodate romanesti din evul mediu care vor fi integrate , daca si Alexandru_cel_mare e de acord, intr-un mod nou care sa combine aceste 3 factiuni si cele custom din Terra Aeterna. De asemenea vreau sa adaug quest-uri noi si banditi noi.
Cred ca este mai bine sa avem un singur mod foarte bun in loc de doua moduri acceptabile.
Cam asta ar fi pe scurt.

Cele 3 factiuni vor fi:

Corvinia - bazata pe Transilvania
Va avea ca trupe un singur tip de infanterieb grea cu arme de foc si arbalete, scuturi de tip pavaza si armament de lupta corp la corp de influenta occidentala. Cavaleria va fi de doua tipuri, usoara dupa modelul husarilor si medie/grea dupa modelul cavaleriei nobiliare maghiare.
De asemenea exista deja banditi specifici pentru aeasta factiune - Corvinian Brigands.

Bogdania - bazata pe Moldova
Va avea ca trupe doua tipuri de infanterie, infanterie grea cu scuturi mari, arme lungi, buzdugane si topoare si infanterie usoara formata din arcasi rapizi. Cavaleria va fi de un singur tip, arcasi calare si lancieri usori dupa modelul cavaleriei tataresti.
Vor exista si pentru aceasta factiune banditi specifici - Bogdanian Haiduks.

Vlachia (sau Vlahata daca accepta Alexandru)  - bazata pe Tara Romaneasca
Va avea ca trupe doua tipuri de infanterie medie, un tip inarmat cu arme albe si unul inarmat cu o combinatie de arcuri, arbalete si arme de foc (mult mai rare decat in armata Corviniei). Cavaleria va fi de un singur tip, medie si inarmata cu arme albe.
De asemenea vor exista banditi specifici pentru a easta factiune - Vlach lotrii sau Vlahata Lotrii daca accepta Alexandru.

Pentru inceput am sa introduc pe rand fiecare factiune pe harta "native" ca sa le echilibrez dar as avea nevoie de cineva care sa stie sa faca o harta aproximativ asemenatoare cu teritoriul nostru.

Cel mai mult am nevoie de testeri care sa joace modul si sa-si spuna parerea, asta poate face oricine si orice ajutor e bine venit.
 
Salut eu sunt incepator on moduri am jucat destul de mult mount and blade warband native.....si as vrea eu sa te ajut cu ce pot adika ca tester daca vrei vreau sa ma apuc si de module system da nujt de unde sa downlodez ......
 
Cu testarile pot sa ajut si eu , iar... 

King_Ion_Cuceritoru said:
Salut eu sunt incepator on moduri am jucat destul de mult mount and blade warband native.....si as vrea eu sa te ajut cu ce pot adika ca tester daca vrei vreau sa ma apuc si de module system da nujt de unde sa downlodez ......

Module System uite de aici http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,111706.0.html
si aici  alceva care poate sa te ajute http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,108292.0.html . Dar trebuie sa ai ceva experienta in modat .
 
In esenta nu trebuie neaparat experienta in modding ci o minima experienta de programator. Script-urile sunt facute in Python, unul dintre cele mai simple si usoare limbaje de programare. Daca urmezi pas cu pas insructiunile si esti atent la variabile, virgule, paranteze, etc. pana la urma intelegi ce si ***. Toata "smecheria" este sa mergi pas cu pas si sa testezi fiecare schimbare, ca sa sti ce ai schimbat inainte de a obtine o eroare. Este inevitabil sa te lovesti si de erori. Nu vei putea sa faci un mod complex si extins dintr-o data, asa ca imparte-ti ideea in bucatele mici pe care le implementezi pe rand.

Python versiunea 2.6.6 se poate descarca de aici:
http://www.python.org/download/releases/2.6.6/
Nu folositi versiunile mai noi pentru ca module system nu functioneaza decat cu Python 2.5x sau 2.6x ...
Cititi cu atentie documentatia oficiala referitoare la module system ...
 
Acest mod este unul de test. Cu ajutorul lui vreau sa creez 3 factiuni inspirate din cele 3 voievodate romanesti din evul mediu care vor fi integrate , daca si Alexandru_cel_mare e de acord, intr-un mod nou care sa combine aceste 3 factiuni si cele custom din Terra Aeterna. De asemenea vreau sa adaug quest-uri noi si banditi noi.

Ideea e excelenta ! Ar fi superb sa avem un total de 18 factiuni !

Vlachia (sau Vlahata daca accepta Alexandru)  - bazata pe Tara Romaneasca
De asemenea vor exista banditi specifici pentru a easta factiune - Vlach lotrii sau Vlahata Lotrii daca accepta Alexandru.

Deacord :smile:.

Pentru inceput am sa introduc pe rand fiecare factiune pe harta "native" ca sa le echilibrez dar as avea nevoie de cineva care sa stie sa faca o harta aproximativ asemenatoare cu teritoriul nostru.

Fac eu harta... Numai sa asteptam sa treaca sesiunea :sad:.

Ideea modului este sa nu te bazezi numai pe armele de foc ci sa poti folosi orice arma in asa fel incat fiecare dintre ele sa poata fi folosita cu succes. De fapt cea mai buna tactica impotriva archebuzierilor este sa-i ataci cat mai repede cu cavalerie inarmata cu arme de lupta corp la corp rapide (spade, sabii, buzdugane si sulite scurte).

Ar mai fi o treaba la care m-am gandit...

In toate, dar absolut toate modurile, jucatorii cauta de obicei cele mai grele armuri, chiar daca sunt pedestri sau arcasi. La urma se ajunge la o reteta aproape standardizata de genul: armura grea, un arc, un scut sau lance, o sabie grea si un cal cu armura grea.

Mi se pare o chestie destul de limitata, si nerealista. In realitate, un cavaler in armura grea era eficient doar in sarja - odata dat jos de pe cal, el era expus, armura fiind mult prea grea pentru ca el sa poate fi eficient.

De aceea, ma gandeam sa balansez un pic si echipamentul. Armurile grele, chiar daca vor oferi un plus de protectie in lupta corp la corp, vor fi scumpe si foarte grele. Astfel, si cavaleria usoara va incepe sa aiba un rol important iar jucatorii vor fi tentati sa incerce poate si alte formule de joc...

Ce parere ai  ?
 
Armurile grele, chiar daca vor oferi un plus de protectie in lupta corp la corp, vor fi scumpe si foarte grele. Astfel, si cavaleria usoara va incepe sa aiba un rol important iar jucatorii vor fi tentati sa incerce poate si alte formule de joc...

Ce parere ai  ?

In realitate, armurile grele complete erau foarte rare si foarte scumpe. O armura grea completa + calul de razboi si armele (lance, spada, scut, pumnal) - deci echipamentul complet al unui cavaler bogat, echivala ca pret cu o mica mosie, adica o casa, cateva hectare de pamant si servitorii aferenti. In armatele medievale cam 1 din 10 cavaleri avea armura grea completa si raportul intre cavaleria grea si cavaleria usoara era de 1 la 5 sau mai mare, adica pentru fiecare 1 cavaler greu erau intre 5 si 20 de calareti usori.
Pe langa balansarea preturilor, trebuie balansate si cerintele pentru armura plus greutatea acesteia. Trebuie sa vedem *** influenteaza greutatea armurilor, mobilitatea jucatorului.
 
Back
Top Bottom