[MOD] Light-Fantasy mod (The Eagle The Lion and the Auroch)

Users who are viewing this thread

Deocamdata este in "stand-by". Vreau sa portez Custom Settlements in Warband si pentru inceput am sa lucrez la Custom Settlements ca sa-i inteleg codul. Cand o sa-l portez in Warband va fi platforma pentru un mod care sa prezinte formarea tarilor romane in secolele IX-X. Asa jucatorul va putea sa intre in pielea lui Gelu, Glad sau Farcas intemeietorii primelor voievodate Transilvanene, a lui Negru Voda intemeietorul Tarii Romanesti sau a lui Bogdan de Cuhea Intemeietorul Moldovei si sa vada daca se descurca mai bine :wink: ...
As vrea sa utilizez o harta de genul asta: http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%99ier:FormatiuniPoliticeRomanestiSecolele_IX_XIII.svg
 
Hmmm suna foarte bine...Sa speram ca o sa reusesti  :grin:
Daca ai nevoie de idei poti sa-mi dai pe pm id-u tau de skype/mess...la capitolu idei stau foarte bine.
 
Idei exista destule pentru versiunea beta, intai sa reusesc sa fac un mod functional cu macar 50% din ideile pe care le am. Cat despre ajutor, la partea de grafica sunt total afon asa ca un OSP pack cu opinci, itari, camasi, tunici, caciuli, scuturi, coifuri, armuri... in general echipament pentru trupele romanesti (si nu numai) pentru secolele IX-X (adica anii 800-900, perioada marilor migratii). De asemenea voi avea nevoie de oameni care stiu sa faca sate si orase in M&B, pentru ca va fi nevoie de sate si orase pentru secolele IX-X, in diverse faze de dezvoltare ceea ce in Warband nu exista. As aprecia si ajutorul cuiva care se pricepe la scripturi python, o sa fie foarte mult de modificat ... de fapt aici o sa fie cel mai mult de lucru pentru ca scripturile vor trebui modificate in proportie de 80-90%... Si cel mai important, daca vrem ca modul sa se refere la tarile romane, atunci va trebui o harta noua si nici la partea asta nu ma pricep. Am cooptat pe ultimul membru activ al echipei care a facut Custom Settlements, el se ocupa de crearea oraselor si satelor, nu se pricepe la scripting, partea de scripting am luat-o asupra mea, dar oricum va fi foarte mult de lucru... Intai trebuie sa inteleg codul modul-ui Custom Settlements si pe urma sa incerc portarea in Warband.
 
m-am uitat putin prin celelalte topicuri si din cate am observat mai sunt playeri care se pricep sa faca moduri...intrebarea mea este,de ce nu v-a uniti? Doar stiti vorba aia "Unde's multi puterea creste"
 
Cei care in realitate stiu sa faca un mod, sunt putini. Cei mai multi... si nu numai de pe forumul romanesc ... fac mici modificari la ceva deja existent. Dintre romanii de pe acest forum, cel cu ID-ul Alexandru_cel_Mare avea cea mai mare experienta de modding dovedita cu un mod, Terra Aeterna, dar el n-a mai dat nici un semn de viata, probabil prea ocupat cu lumea reala care nu ne da pace nici unuia dintre noi  :???: ...
 
ai dreptate...dar parca mai erau cativa....totusi ar fi ceva s-a va uniti chiar daca sunt putini care stiu sa faca modificari majore...din cate ai spus sunteti 2 deocamndata....daca ar mai veni in team-ul vostru inca 1 sau 2 playeri care stiu sa modeze cat de cat ar fi ceva
 
Pentru cei care vor sa dea o mana de ajutor prin testarea actualei versiuni de Custom Settlements pentru Mount&Blade Clasic 1.011. Descarcati de aici ultima versiune la care lucrez acum.
http://www.crocko.com/5E2239D41E114C8DA16ED5E0EC1D4978/Custom_Settlements_0.675M.rar
 
te-as ajuta dar nu am m&b clasic cred ca-l voi luat in seara asta
nu puteai sa uploadezi pe un site pe care se lu-a mai repede? =]]

Auzi?parca mai facuse-i ceva asemanator adica arme si postasei aici pe forum? niste pistoane tip topor am dreptate? sincer mi-au placut foarte mult
 
Ala e primul mini-mod facut de mine, "Rise of Corvinia" . Am adaugat la Warband arme de foc (care se puteau folosi si ca arme albe daca ramaneai fara gloante, schimbai cu "X" pe mod ranged sau melee ca si in cazul armelor de aruncat, javelin de exemplu), niste mercenari si (in  ultima versiune) focul in salva cu arcurile, arbaletele si armele de foc. Grafica armelor de foc a fost preluata de la xenoargh (3 pistoale, unul simplu, unul cu 2 tevi si cel cu topor) si Llew (handgone si archebuze), iar codul l-am scris eu. Dar Custom Settlements este cu totul alt stil. Jocul incepe doar cu un oras (ocupat de tarani) si un castel (ocupat de banditi). jucatorul isi alege un catun de pe harta pe care trebuie sa-l creasca de la o simpla tabara pana la nivelul de oras. trebuie sa gaseasca pe harta tarani nomazi si sa-i convinga sa mearga la el in tabara, pe urma trebuie sa-i antreneze ca soldati sau muncitori (de 3 feluri, lemnari, pietrari si fermieri) care vor pazi satul si vor produce lemn, piatra si mancare. Acestea se folosesc pentru a costrui 4 upgrade-uri, 2 economice si 2 militare. Astfel tabara devine sat si apare un negustor la upgrade economic 1, la upgrade militar 1 se construieste un conac si apare un negustor de arme, la upgrade economic 2 satul devine oras si apare un negustor de cai, iar la upgrade militar 2 conacul devine castel, apare un negustor de armuri si orasul este complet. Dupa ce jucatorul isi upgradeaza complet orasul, poate sa inceapa su convinga alte sate si orase sa i se alature, sau poate sa le cucereasca. Pe rand apar in joc toate cele 5 factiuni din M&B Clasic, plus factiunea banditilor, aventurierilor, mercenarilor si doua factiuni care produc muncitori (peasants si peons). Jocul devine interesant abia dupa vre-o 150 de zile (din joc), dupa ce cativa din cei vre-o 50 sau 60 de eroi din joc incep sa devina stapanii celorlalte sate si sa le dezvolte. Eu zic ca este unul dintre cele mai bune moduri de M&B, dar din pacate a fost abandonat inainte de a fi terminat iar cei care l-au facut, au uploadat codul sursa pentru oricine vrea sa-l continue. De aia m-am apucat eu de el, am luat legatura cu ultimul membru inca activ al echipei originare si acum suntem 3 oameni care lucreaza la continuarea modului si posibil la o portare pentru Warband.
Recomand sa folositi versiunea asta de Mount&Blade: http://www.mbrepository.com/file.php?id=2595
 
am luat si eu acum custom settlements ai am jucat putin mi se pare foarte fain.. numai ca mai aveti mult de lucru la el....

Este de apreciat simplul fapt ca tu esti unul din putinii romani care au facut ce au zis...restu au zis ca fac mod romanesc dar acuma posturile "putrezesc" pe acest subforum nevizitate de mult timp.

Intrebare?

Modul va fi si cu romanii?


Segestie: Armata sa aiba stiluri de vestimentatie arme diferite in functie de cine le comanda(carui regat apartin etc) dar de exemplu:mai demult armatele nu erau formate din atatea tipuri de soldati *** e in mount and blade-u original ...armata unui regat de exemplu ..avea aceasi vestimentatea ..unii aveau sulite alte sabii iar altii arcuri dar erau toti imbracati lafel si aveau cam aceasi abilitate de lupta......Si mai erau cativa comandati /generali sau luptatori cu alta vestimentatie care luptau mai bine.....cam asta as vrea sa vad in modul acesta adica mi s-ar parea chiar mai tare decat sa am 2 swadian knight 5 man at arms 7 peasant 2 y 4 y etc etc
 
Pai chiar ai asa ceva in Custom settlements! Trebuie sa convingi eroii de pe harta sa ti se alature (iti trebuie relartie buna cu ei in functie de nivelul lor). Pentru un erou de nivel 1 iti ajunge o relatie de +10, pentru cei de nivel mai mare iti trebuie relatie mai mare in functie de nivelul lor si al tau. in general trebuie sa ai un nivel mai mare sau cel putin egal cu un erou si o relatie de cel putin +10 cu el ca sa ti se alature. Eroii sunt customizabili si ei vor fi luptatorii tai de elita pe care ii inarmezi *** vrei. Dupa ce vei incepe sa cuceresti alte orase, ei vor devenii lorzii tai. De asemenea modul are o factiune custom la care poti sa-ti faci trupe exact *** vrei tu.
 
Am discutat cu ceilalti doi membrii ai echipei de la Custom Settlements si ar fi interesati sa facem o versiune pentru Warband, bazata aproximativ pe istoria Europei Centrale si de Est. Vrea cineva sa se alature echipei? Avem nevoie de oameni seriosi care sa aiba cat de cat experienta in modding, nu numai idei ci conostinte concrete de Module System si editare de scene.
Voluntari?
 
Pot da o mana de ajutor la animatie. Scene editting e chiar banal asa ca nu cred ca ati avea probleme in a gasi oameni pe forumul worldwide daca dati un anunt, e plin de asa ceva.
Daca te pricepi la codding si punandu-l la socoteala si pe cel care a facut custom settlements nu cred ca va mai trebuie cineva in plus, mai ales ca va fi destul de complicat si cu doi codderi sa administrati module system.
Asadar, daca va hotarati sa faceti schimbari in animatie, sunt available in functie de RL, doar sa ma contactezi pe pm cand aveti ceva stabilit.
Succes!

PS: Ca referinta pentru animatie, am lucrat la Vikingr.
 
Scene editing o fi banal dar e foarte mult de lucru pentru ca fiecare oras are 4 etape de dezvoltare si pentru fiecare trebuie facuta cate o scena, plus scenele de asediu :smile: ... La cate orase vor fi pe harta ... iti dai seama cat e de munca ...
 
[size=18pt][size=10pt]datimi si mie un link de download pls[/size][/size] vreau sa vad si eu *** e modul :arrow:
 
In premiera un sneak preview la noua versiune de Custom Settlements (mai este mult de lucru inca). ATENTIE este pentru Mount&Blade Clasic 1.011.
http://www.crocko.com/4FEDAB5355794FD28BCC6081CF7C8125/Custom_Settlements_0.676.rar
Ultima versiune de Mount&Blade Clasic (mai noua decat cea de pe site-ul oficial) este aici:
http://www.mbrepository.com/file.php?id=2595
 
Back
Top Bottom