[Ders]Kodlama,Modelleme,Kaplama & Warband'a İtem Ekleme[Linkler Güncellendi 2020!]

Users who are viewing this thread

Şehir ismini değiştirmek için dil dosysındaki "parties" dosyasını not defteri ile açıp ismini değiştirebilirsin.

"C:\Program Files\Mount&Blade Warband\Modules\Native\languages\tr"

Onları yapıp hata vermesi sebebine gelince MB 1011 için Morghs MB Warband Mod'u kullanmış isen hata verme ihtimali var.MB 1011 için Mount Blade Mod geliştirme konusunda daha detaylı çözüme ulaşabilirsin, çünkü genel itibariyle oyunlar arasında(Mb ve Mb Warband) kullanılan programlar ve ufakda olsa modlama yaparken programlardaki bazı işlemler farklılık gösteriyor. Bu sebeple MB konusunda çözüm ararsan daha doğru olur. :smile:

abdulsamed said:
Şehir ismini değiştirmek için dil dosysındaki "parties" dosyasını not defteri ile açıp ismini değiştirebilirsin.

"C:\Program Files\Mount&Blade Warband\Modules\Native\languages\tr"

Onları yapıp hata vermesi sebebine gelince MB 1011 için Morghs MB Warband Mod'u kullanmış isen hata verme ihtimali var.MB 1011 için Mount Blade Mod geliştirme konusunda daha detaylı çözüme ulaşabilirsin, çünkü genel itibariyle oyunlar arasında(Mb ve Mb Warband) kullanılan programlar ve ufakda olsa modlama yaparken programlardaki bazı işlemler farklılık gösteriyor. Bu sebeple MB konusunda çözüm ararsan daha doğru olur. :smile:

Ben şimdi olayı hiç anladım ya :grin: ben item eklicem nasıl olucak o ya zırh kılıç filan bi yardım edersen çok makbule geçer :grin: Şimdiden çok sağol.

Tamam aptallık bende konuyu tamamen okumamıştım :grin: buldum aradığımı bu arada emeğine sağlık :grin:

Kaplamayı öğrenmek için öylesine kılıç modelleyip kapladım.Sonra oyuna ekledim.Morgh ile kendime verdim.Ama böyle gözüküyor :grin: Nedeni nedir?  :roll:

modellerken çok büyük yapıyorsın benim kılıcım 300 metre falan olmuştu sonra modellemeden elimi çektim

Wings te kaplamalı hali bu.Modeli ilk kaplama diye resmen santim santim yaptım,video da kaç gösterdiyse öyle yaptım  :roll:

Modelleme bölümünde gerekenler kısmında modelin boyutu ve modeli için referans alabileceğiniz "Model ve Kaplaması" ya da "Baş ve Kılıç" modeli mevcut...Bunlardan herhangi ikisini kullanabilirsin.Oradaki kılıcı Wing3d ye import  ederek kılıcın boyutunu ayarlayabilirsiniz.Ayarladıktan sonra referans için kullandığınız kılıcı silmeyi unutmayın.Ekleme işine gelince de kodlama vs işlemini tekrar yapmaya gerek yok sadece boyutunu ayarlamış olduğunuz kılıcı Openbrf programından tekrar geçirin.

abdulsamed said:
Modelleme bölümünde gerekenler kısmında modelin boyutu ve modeli için referans alabileceğiniz "Model ve Kaplaması" ya da "Baş ve Kılıç" modeli mevcut...Bunlardan herhangi ikisini kullanabilirsin.Oradaki kılıcı Wing3d ye import  ederek kılıcın boyutunu ayarlayabilirsiniz.Ayarladıktan sonra referans için kullandığınız kılıcı silmeyi unutmayın.Ekleme işine gelince de kodlama vs işlemini tekrar yapmaya gerek yok sadece boyutunu ayarlamış olduğunuz kılıcı Openbrf programından tekrar geçirin.
Teşekkür ederim düzelttim sayende  :grin: Bu da şimdiki hali
Edit:İlk başta gelen adamı kendi kılıcınla öldürmek daha bi zevkli oluyormuş  :grin:

Yalnız bir sorum daha var,benim kapladığım o şekilde.Ama oyundaki orjinal kılıcın gerçekçiliğiyle alakası yok,çok parlak benimki ve gerçekçi durmuyor.Nasıl böyle yapabilirim?

Kılıcınızın gerçekçi olması için Openbrf deki ayrıtınları ve ayarları öğrenmeniz gerek ve özellikle de modeli gerçek kılan  Bump, speculer gibi efekleri modelinize uygunlamanız gerekli  tabi bunları yapmanız içinde  ayrı program kullanmanız lazım.Bunların derslerini bu forumdan bulabilirsiniz özellikle de yabancı forumda daha fazla kaynak ve bilgi bulabilirsiniz...

bump ve specular wings3D ile yapamaz miyim? Eger yapilmiyorsa,wings ile modelleyip baska program ile mi kaplayacagim? ve o dediklerinizle ilgili ders bulamadim.Biliyorsaniz  link atar misiniz?

Işın kılıcı modelledim ama en alt kısmı ve kılıcın ucuyla sapın birleştiği yer boş gözüküyor  :roll: Ne yapmalıyım?

Neo~TheChosen said:
bump ve specular wings3D ile yapamaz miyim? Eger yapilmiyorsa,wings ile modelleyip baska program ile mi kaplayacagim? ve o dediklerinizle ilgili ders bulamadim.Biliyorsaniz  link atar misiniz?

Hayır, kastettiğim özellikler textureye uygulanan ve kaplamanın daha iyi,gerçekçi görünmesini sağlayan bir takım uygulamalar bump ve specular ı bir program aracılı ile yapıp Openbrf de uygularsın.Şuan için Türkçe forumda bir tane gördüm ama oda baya eski bir konu ve linkler kırık ama biraz araştırırsan yabancı forumda mutlaka bulabilirsin.Ayrıca modelinin son halini gördüm, kassetiğim uygulamadan birisi o idi.Bump ve spcuları uygularsan ve kaliteli kaplama yaparsan büyük ölçüde aşama kaydetmiş olursun.
Neo~TheChosen said:
Işın kılıcı modelledim ama en alt kısmı ve kılıcın ucuyla sapın birleştiği yer boş gözüküyor  :roll: Ne yapmalıyım?

Konunun ilk sayfasında "Hatalar Bölümü" var.Orda gerekli açıklama var.("Modelin Bazı Kısımlarının Gözüküp Bazı Kısımlarının Gözükmemesi")

Yabancı forumdan bakarak bu kılıcın kaplamasını photoshop ile bump ve specular yapıp ekledim oben brf de.Flag ve shaderlarla oynadım bu hale geldi
w1p94A.jpg
O dediğin "Modelinizi komple seçin>Sağa Tıklayın>Tesselate>Triangulate" ayarını Wings te mi yapıcam?

Neo~TheChosen said:
Yabancı forumdan bakarak bu kılıcın kaplamasını photoshop ile bump ve specular yapıp ekledim oben brf de.Flag ve shaderlarla oynadım bu hale geldi
w1p94A.jpg
O dediğin "Modelinizi komple seçin>Sağa Tıklayın>Tesselate>Triangulate" ayarını Wings te mi yapıcam?

Evet, wingsten yapacaksın.

Abi Konuya sorumun cevabını ekleyebilirmisin ?

Diyelim ben preven şehrine girdim şehirdeki seçeneklerde hana git falan var ben onlara ek olarak mesala sütçüye git falan ekleyebilirmiyim yeni bir seçenek ?

DxtBmp, Photoshop, Paint.NET kullandım ve hiç biri işe yaramadı texture yapmak için. İşe yaramadı diyorum, çünkü openbrf bunları mavi beyaz gösteriyor. Eğer Mesh bölümündeki modelin texture yazısı ile isimleri değiştirirsem, dds dosyasını düzenlemeden önceki, yani make external yapıp düzenlemeden önceki halini gösteriyor. Ne yapmalıyım ?

Göstermek gerekirse;

x9jbG3.png

Konun ilk sayfasında "Warbanda İtem Ekleme" dersinin alt başlığı olarak "Hatalar Bölümü" var. Orda "Mavi-Beyaz  Kaplama Hatası" altında bu hatayı detaylı şekilde açıkladım, ordan bakabilirsin.

Redstone Knight said:
Eğer Mesh bölümündeki modelin texture yazısı ile isimleri değiştirirsem

Ayrıca küçük bir not: Oraya istediğimiz adı yazmıyoruz, texture dosyasının adını yazıyoruz...

Back
Top Bottom