Steam ve At & Kılıç

Users who are viewing this thread

MArdA TaleWorlds

Community Support & Localization
Community Support
globalheader_logo.png

Mount-Blade-1-icon.png

Selam Türkçe Forum halkı, yeni rehber belkide yazı ile uzun zaman sonra rehber işine döndüm had hayırlısı. :smile:

Konuuyu isimdende anlamışsınızdır zaten. Dünya'nın en büyük oyun platformlarından biri olan Steam'de 2010 rakamlarına göre 1400'e yakın oyun ve 30 milyonnun üstünde bir kullanıcı rakamamına sahip. Oyun platformu dedik peki hangi oyunlar var? id Software, Bethesda Softworks, Electronic Arts, Activision, 2K Games, Ubisoft, THQ, Sega, Codemasters, LucasArts, Capcom, Rockstar Games, Firaxis ,Square Enix ve tabiki Valve. Bu dev oyun stüdyolarının dışında yayımcı şirketlerde var Paradox Interactive gibi. İndie Oyunlarda Steam üzerinden satışa sunulabiliyor. Ve Indie Pack olarakda temin edebilirsiniz bu oyunları. Şimdi biraz detaya inelim ve Steam nasıl başladı onu öğrenelim.

Steam nasıl doğdu?

Valve, 2002 yılında Counter-Strike'a ve diğer oyunlarına güncelleme yapıldıktan sonra bu güncellemelerin 3-4 gün sonra oyun sahiplerine ulaştığını gördü. Bu iş hem çok zahmetliydi hem de hile işin içine karışıyordu. Bunu için bazı şirketlerle iletişime geçilerek Steam'in temelleri atıldı.

CS 1.6 Betası ile birlikte ilk indirilebilir Steam 2002 yılında yayınlandı. Bu gelişme ve CS'nin ünü sayesinde Steam günden güne ünlendi ve Valve bazı oyun şirketlerine dijital yayımcılık yapma fikrini sundu (Worms Reloaded gibi Sadece Steam üzerinden satışa sunuldu.) Küçük çapta başlayan bu proje şimdi Dünya devlerini içinde barındırıyor.

Steam Yükselişte

16 Kasım 2004 tarihinde Valve, uzun süre ertelenen ve kodları çalınıp yeniden yapımına başlanan Half-Life 2'yi Steam üzerinden ve Kutulu olarak satışa sundu, fakat Avrupa Steam Sunucularının çökmesi, bazı kutulu versiyonlardaki aktivasyon anahtarlarının çoktan kırılmış olması gibi sebepler yüzünden olay biraz çalkantılı yaşandı.

2005 yılında Steam kendini geliştirmeye devam etti ve ilk anlaşmasını sağladı. 2007 yılında Valve Orange Box ile bombayı patlatınca BioShock, Call of Duty 4: Modern Warfare, ve S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl gibi ses getiren yayınların Steam üzerinden oynanmaya başladı.  Steam'i ayrı bir yere taşıyıp ününe ün kattı. 

Steam Works, Steam Cloud, Steam Topluluğu ile oyunculara daha fazla özellik sağlayarak gerçekten hakketiği yerde bulunuyor Steam. Mayıs ayında kimsenin belkide oyun olarak üstünde durmadığı Mac konsollarına Steam'i getiren Valve, E3 2010'da açıkladığı o büyük süpriz (!) ile Portal 2 nin Playstation 3'e Steam sisteminin geleceğini açıkladı.

Ve Steam 30 Milyon kullanıcısı 22 nin üstünde dil desteği mevcut. Ve evet o dillerden biriside Türkçe! Yakın bir zamanda resmi olan çeviriler Beta olarak Steam'de yer alıyor. Türkçe Steam için ayrıntılı bilgi burada!

Şimdi bu kadar bilginin At & Kılıç'la ne alakası var kardeşim diye bilirsiniz. İşte o alaka burada.

Steam ve At & Kılıç

Bildiğiniz üzere At & Kılıç serisinin yayın hakları Paradox Interactive'de bulunuyor. Paradox Interactive'in Steam üzerinde 30'a yakın oyuna sahip olduğu biliniyor. Bu oyunlardan en öne çıkanı tabiki Warband ki Paradox Complete Pack'in kapağında Warband kapağı mevcut idi. 2008 yılında At & Kılıç Steam üzerinden satışa sunulmuştu.

Warband ise geçtiğimiz 2010 yılında Mart ayını Nisan'a bağlayan gece Steam'den satış için hazırdı. Otomatik güncellemeler, Başarım sistemi ve topluluk gibi nice özellikleri Warband ile birlikte Türk oyuncularına gösteren Steam, İstatistik sistemine de sahip ki bu sistem sayesinde Warband'in ne kadar tutulduğunu görebiliyoruz. Steam İstatistik Merkezi ise tam olarak bu bağlantının ardında. Assasin's Creed II gibi bir yapımı bile geçip günde 5.000'e yakın Steam kullanıcısı Warband oynuyormuş!

Kısaca bir özet geçmemi isterseniz Warband veya At & Kılıç, Steam olmasaydı belki bu günlere gelemeyecekti nedersiniz?

Evet rehberi şimdilik noktalıyorum. Steam hakkında her hangi bir sorunuz olursa Özel Mesaj yoluyla bana ulaşabilirsiniz.

İyi Eğlenceler. :smile:

merhabalar, sorunum steam veya internet bağlantısıyla ilgili. internetimiz bazen kesilebiliyor bazen de net.siz ortamda bulunabiliyoruz. offline mod.da oyun, harita modunda gezerken herhangi bir uyarı, error kodu, bahane vb. göstermeden atıyor ve kapanıyor. forumda aradım ama ilgili bi başlık bulamadım. yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler..

SaNGuiNe said:
merhabalar, sorunum steam veya internet bağlantısıyla ilgili. internetimiz bazen kesilebiliyor bazen de net.siz ortamda bulunabiliyoruz. offline mod.da oyun, harita modunda gezerken herhangi bir uyarı, error kodu, bahane vb. göstermeden atıyor ve kapanıyor. forumda aradım ama ilgili bi başlık bulamadım. yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler..

int bir defalığına gereklidir oda oyunu aktif etmek için aktif ettikten sonra int kesseniz bile oyunu oynayabiliyorsunuz. Sizin hatanız başka sebeblerdendir hata sebebi int değildir. Benim tafsiyem oyunu silip tekrar kurmanız.

evde 3 arkadaş oynuyoruz, 3ümüzde de aynı sorun var.. net varken sorun yok, oynarken net giderse yine sorun olmuyor ama net yokken oyuna girdiğimizde 5 dakika içinde atıyor oyundan.. çok can sıkıcı bi durum ne yapabiliriz bilmiyorum ama oyunu silip tekrar yüklemek sorunu çözmez gibi geliyor...

SaNGuiNe said:
evde 3 arkadaş oynuyoruz, 3ümüzde de aynı sorun var.. net varken sorun yok, oynarken net giderse yine sorun olmuyor ama net yokken oyuna girdiğimizde 5 dakika içinde atıyor oyundan.. çok can sıkıcı bi durum ne yapabiliriz bilmiyorum ama oyunu silip tekrar yüklemek sorunu çözmez gibi geliyor...

3 arkadaş aynı keyle karşılıklı mı oynuyorsunuz? multiplayer Eğer öyleyse keyler çakıştığı için sizi oyundan atıyordur.

hayır keylerimiz ayrı ayrı, net yokken lan game de oynayamıyoruz zaten :S sunucu bulunamadı diyor.. illa net şartmış gibi bi tribe giriyo oyun anlamadık bi türlü :S

Back
Top Bottom