İslam Hakkında Sorular (Merak ettiklerinizi sorun cevaplayalım)

Users who are viewing this thread

Güzel bir cevabım var ;
Dünyada Allah'a inanmayan var mıdır ? Bence yoktur,Allah'a inanmayan insan olamaz zaten.
Mutlaka bir ilah olmak zorunda.Allah'a isyan ediyorsunuz hepimiz biliriz ki Allah'ın sizden aldığı yakınlarınız,paranız vb. şeyler yüzünden Allah'a isyan edip kendinizi tatmin ettirmeye çalışıyorsunuz.Olmayan birşey'e zaten inanmazsında inanmıyorumda diyemezsin.

Sadece son cümlene kısaca cevap vermek istiyorum: Ben diş perisine inanmıyorum.

Mr.Jackson said:
Güzel bir cevabım var ;
Dünyada Allah'a inanmayan var mıdır ? Bence yoktur,Allah'a inanmayan insan olamaz zaten.
Mutlaka bir ilah olmak zorunda.Allah'a isyan ediyorsunuz hepimiz biliriz ki Allah'ın sizden aldığı yakınlarınız,paranız vb. şeyler yüzünden Allah'a isyan edip kendinizi tatmin ettirmeye çalışıyorsunuz.Olmayan birşey'e zaten inanmazsında inanmıyorumda diyemezsin.
Bence sen *** korkusundan inanıyorsun ve başkalarının aynı korkuya kapılmamalarını yediremeyip kendini bu şekilde teselli etmeye çalışıyorsun.

*** korkusu değilde,Allah korkusu diyebiliriz kısaca tebrikler.
Ben ne kadar hoşgörülü davranırsam davranayım siz neredeyse İslam'a söveceksiniz yanlış mıyım ?

Tamam işte götünü sağlama almak için boyun eğiyorsun sonuçta.
Ateistlerin varlığını bile kabul etmiyorsun, olmayan şeye karşı nasıl hoşgörülüsün onu anlamadım?

Allegro said:
Mr.Jackson said:
Güzel bir cevabım var ;
Bence sen *** korkusundan inanıyorsun ve başkalarının aynı korkuya kapılmamalarını yediremeyip kendini bu şekilde teselli etmeye çalışıyorsun.

Bak biz burda sana laf atmıyoruz sadece görüşlerimizi savunuyoruz sense gelmiş bize küfür ediyosun
istersen ateist ol hesabınıe vercek sensin ama burda gelip bize küfür etmeye hakkın yok.

Antiquarian said:
Ateist olmak da riskli iş arkadaş.Allah varsa eğer sıçtın.

Dünya da bu zamana kadar varlığına inanılmış ve inanılan bir sürü tanrı var onlardan bir tanesi doğruysa kim sıçtı :grin: ? Bu ya varsa diyerek inanmayla ilgili pascal ın kumarı diye bir şey vardı zamanında bilgisayara kaydetmiştim bu yazıyı nereden alıntı hiç hatırlamıyorum ama

Pascal’ın Kumarı – Ya Tanrı varsa?

Fransız matematikçi Blaise Pascal, Tanrı’nın varlığına dair olasılıklar ne kadar az olursa olsun, yanlış tahminde bulunmanın daha da büyük asimetriye sahip bir cezaya sebep olacağını öngörmüştür. “Tanrı’ya inansan iyi olur, çünkü eğer haklıysan ebedi mutluluk seni bekliyor; ancak hatalıysan zaten bir şey farketmeyecek. Diğer taraftan eğer Tanrı’nın var olmadığına inanıyorsan ve hatalıysan o zaman ebedi azap seni bekliyor, ancak haklıysan zaten bir şey farketmeyecek”. Görünürde hangi tarafı seçmemiz gerektiği gayet açık : Tanrı’ya inanmalıyız.

Ancak bu argümanla ilgili temel bir sorun var. Bir şeye inanmak siyaset icabı ya da tedbiren yapılabilecek bir şey değildir. En azından benim özgür irademle karar verip uygulayabileceğim bir şey değil. Camiye gidip namaz kılmaya karar verebilirim. Oda dolusu Kuran’a el basıp içerisinde yazan her şeye inandığımı söylmeye karar verebilirim. Ancak bunların hiç birisi gerçekten inanmıyorsam benim inanmamı sağlayacak şeyler değil. Pascal’ın kumarı, ancak Tanrı’ya inancı taklit etmeye yarayabilen bir argümandır. Ayrıca inandığınız Tanrı’nın her şeyi bilen bir Tanrı olmaması gereklidir zira eğer inanmadığınız halde inanıyormuş gibi yaparsanız Tanrı sizin sahtekarlığınız görecektir.

Peki niye Tanrı’yı en memnun edecek şeyin Tanrı’ya inanmak olduğunu düşünüyoruz? İnanmak niye bu kadar özel? Tanrı’nın şefkati, cömertliği ve mütevaziliği de ödüllendirmesi olası değil mi? Ya eğer Tanrı bir bilim adamı gibi düşünüyorsa ve en yüksek ahlaki değer olarak gerçeği aramayı görüyorsa? Eğer bu evreni tasarlayan Tanrı’nın bilim adamı olması gerekli değil midir? Bertran Russell ölüp de Tanrı’yla karşılaşırsa ne diyeceği sorulduğunda “yeterli kanıt yoktu Tanrım, yeterli kanıt yoktu” diye cevap vermiştir. Tanrı’nın Russell’ın cesur şüpheciliğine Pascal’ın korkak kumarcılığına duyduğundan daha büyük saygı duymayacağı ne malum? Unutmayın, bir iddia’dan bir kumardan sözediyoruz. Siz iddiaya girecek olsaydınız paranızı Tanrı’nın dürüst olmayan sahte inanca mı (hatta dürüst inanca da) yoksa son derece dürüst şüpheciliğe mi kıymet vereceğine yatırırdınız?

Daha da ileri gidelim, öldüğünüz zaman karşınıza çıkan Tanrı’nın Allah, Yahveh, ya da İsa-Baba-Kutsal Ruh değil RA ya da Baal olduğunu düşünün. Baal de en az Eski Ahit’teki Tanrı kadar kıskanç olsun. Pascal’ın bu durumda yanlış tanrı yerine hiç bir tanrıya inanmaması daha iyi olmayacak mı? Diğer olası tanrı ve tanrıçaların sayısı aslında olasılıkları tümden değiştirmiyor mu? Pascal muhtemelen bu iddayı söylerken şaka yapıyordu, aynı bizim de iddiayı çürütürken şakayla karışık çürüttüğümüz gibi. Ancak bir çok insan bu iddiayı çok ciddiye alarak Tanrı inancı için bir koz olarak kullanıyor bu sebeple de değinmek yerinde olacaktır.

poseidon1717 said:
Bak biz burda sana laf atmıyoruz sadece görüşlerimizi savunuyoruz sense gelmiş bize küfür ediyosun
istersen ateist ol hesabınıe vercek sensin ama burda gelip bize küfür etmeye hakkın yok.
Sen kimsin arkadaş, ne zaman küfür etmişim sana?

Armageddon said:
Antiquarian said:
Ateist olmak da riskli iş arkadaş.Allah varsa eğer sıçtın.

Dünya da bu zamana kadar varlığına inanılmış ve inanılan bir sürü tanrı var onlardan bir tanesi doğruysa kim sıçtı :grin: ? Bu ya varsa diyerek inanmayla ilgili pascal ın kumarı diye bir şey vardı zamanında bilgisayara kaydetmiştim bu yazıyı nereden alıntı hiç hatırlamıyorum ama
İnanmak ya da inanmak insanın elinde olan bir şey aslında.Kalpten inanmak apayrı bir konu bir içine girersek çıkamayız.Ama inanınca pek risk yok.Tabi hangisine inancağında apayrı bir konu.
Edit:Ezan okunmaya başladı lan !!!

Durum:                                                                          Allah-Ruh Var                                            Allah-Ruh Yok

inanıyorum  (kendime engel olmam lazım):                  +1000 (Sonsuz kazanç:Cennet?)              -10 (boşu boşuna kendime engel olmuşum ama artık zaten yokum?)
inanmıyorum (kendime engel olmama gerek yok):        -1000  (sonsuz kayıp: Cehennem?)          +10 (belli kurallara bağlı olmadan yaşadım. Ne farkeder?)

Size basit bir Prisoner's Dilemma (mahkumun çıkmazı) şeması hazırladım. Sayılar elde edeceğiniz olumlu sonucu ifade ediyor. Burada insanın içiyle dışıyla ilgilenmedim. Tamamen mantık yürüttüm. O yüzden uzatılmasına gerek yok, çünkü mantık yorumlanamaz. Kısacası aklın ve zakanın yapması gereken şeyin dışına çıkmadım.

Anti inanmakta risk yok diyorsun da.Kıskanç tanrılarda var sırf başkasına inandığın için seni kötü yapacak öyle bir şey olursa inanmayanın hali daha iyi olur herhalde :grin:

Aslında ateistler bir yönden haklı.Eğer dünyada yokluktan varlık çıkamıyorsa,allah hiç olamaz değilmi?İllaki bir şey olması gerekki
olsun.Ancak değişik bir bakış açısı ile bakarsak niye dünyanın ahlakını allaha kabul ettirmeye çalışıyoruz ki?

"Bir insanda olmazsa haya edep, Neylesin onu medrese mektep, Okusa okusa alim olsa,Yine merkep,yine merkep!"
          Necip Fazıl KISAKÜREK
joker sana sözüm yok dostum Allah doğru yolu göstersin ne diyim  :smile:
Edit: Allah ın varlıgına inanmayanlar eğer biraz merak edip kuranın türkçe mealini inceleseydin hadisleri okusaydınız Allah ın mucizelerini görürüdnüz tabi gözümle gördügüm seye inanmam diyorsanız o sizin sornunnuz ben polemiğe girmem inanırım ibadetimi yapar cennetime girerim siz de artık cehenneme mi girersiniz ne olursunuz onu sadece Allah bilir  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

geelight said:
"Bir insanda olmazsa haya edep, Neylesin onu medrese mektep, Okusa okusa alim olsa,Yine merkep,yine merkep!"
          Necip Fazıl KISAKÜREK
joker bu arada sana acaip uyuz oldum sen git çamurdan put yap onalarla oyna

Sanırım yanlış anladın.Allaha inanıyorum ancak niye bu evrenin yaşam kurallarıyla,ahlakıyla(ne derseniz artık)allahın katını bir
tutuyorsunuz onu anlamıyorum.Allah bu evrendemi yaşıyor?Hayır.Yaratan o değilmi?O.Peki neden ölüm,yaşam değerlerini
allahla bir tutmaya çalışıyorlar bunu anlamıyorum işte.Belkide allahın olduğu yerde başka kurallar geçerlidir?Doğum ve ölüm
yoktur oluş vardır ve bu hep sürer.Bunu anlatmaya çalışıyorum.

Hacı abi doğr söylüyor.Bu ateistler kuranı okudum diyorda niye böyle davranıyor(diyemeyiz.).Çünkü Allahın tabiri ile  mühürlüler.İnanmak sadece mantıkla olmaz.Onun için kalben inanmak lazım.Sen istediğin kadar ayet söyle.Deki: Dünaynın patlamadan oluştuğu (hatta everenin) Enbiya 30 geçiyor de.Adam şaşırsa ne çıkar? Kalbindeki mühür kalktımı ?

Adama izah et. Okuma yazma dahi bilmeyen peygamber  bunu nasıl bile bilir.nasıl yaza bilir.Günümüzde dahi yeni yeni orataya çıkan şeyler.

bilim ilk anne karnında etin oluştuğunu söylüyordu.birçok müslüman kuranda yazdığı üzere kemiğin önce oluştuğunun söylüyordu.ne oldu bilim değişiti ve gerçek orataya çıktı.Kuran değişmez.

Cebeli tarık boğazını bilmeyen yoktur.İki denizin (akdeniz ve atlantik okyonusu) karışmadığı kuranda yazıyor.(İki denizin suyu basınçtan dolayı karışmıyor)Arabistan neresi ispanya neresi ? Bu Peygamber nereden uyduraccak.Muhakkak Kuran Allahtan gelen bir kitaptır.

Hiç ünlü yasin surasinedemi bakmadınız.Ayın dünya çevresinde döndüğünü.güneşin kendi netrafında döndüğü.daha sonra yıldızların(gezegenlerin) bir felek te döndürüyoruz demesi.(Yasin-37-38-39-40) ayrıce 33 önemli

Ayrıca bakara 29 da göğün 7 kat olduğunu söylemesi.Allah size inanasınız diye ap açık deliler sunuyor.daha neye kafa tutuyorsunuz adem oğlu.

Bu evrenin nasıl tesadüf eseri ortaya çıktığını düşüne biliyorsunuz.Güneşin 5  km  . kaymasıyla neler olabilir?hiç düşündünüzmü? Onu orada tutan kimdir? ya dünya nasıl aynı felek te döner.Hafif başka yere kaysa ya buz tutarız yada yanarız.Bu düzen nasıl tesadüf olabilir?ya dünayanın içini düşünün.yada hayvanları.Küçücük kelebekteki desenler benekler ısıyı yaymayı sağlıyorsa nasıl tesadüf olabilir ?.kendinizi düşünün?Sindirim nasıl desadüf olabilir.Soluma nız.kanın temizlenmesi?.Tesadüf eseri birşey olabilirmi bu ince ayar ve düzenler.Niye incilde abdullah gelecek diyor (Barnabaz incili).

İşte sen ne kadar delil ulsanda kalp mühürleri  vardır.Sen ancak duanla yardım edebilirsin.ben de burdan Allah hidayet versin diyorum ve kalblerindeki mühür açılsın.Bir ışık girsin.ve bu dünyaya neden gönderildiğimizi bu kısacık hayatta öğrene bilsinler.

Bizde sağlam müslüman oluruz işallah.Bazılarının Peygamberimize attığı saçma sapn iftiralar yüzünden ayağımız kaymasın.Sırf peygambere atılan iftira veya cahillikten dolayı iSlmaı sevmeyen var.halbuki herşey açık ve mantığa uygundur.herşeyi sorabilirsiniz.hz. ayşe anamızla ilgili olanları,Eşlerini .Cahillikten dolayı millet böye.Heleki çevresindekilerde öyleyse .,adamın tek yolu kalıyor oda Ateistlik.

SultantssHan said:
Hacı abi doğr söylüyor.Bu ateistler kuranı okudum diyorda niye böyle davranıyor(diyemeyiz.).Çünkü Allahın tabiri ile  mühürlüler.İnanmak sadece mantıkla olmaz.Onun için kalben inanmak lazım.Sen istediğin kadar ayet söyle.Deki: Dünaynın patlamadan oluştuğu (hatta everenin) Enbiya 30 geçiyor de.Adam şaşırsa ne çıkar? Kalbindeki mühür kalktımı ?

Adama izah et. Okuma yazma dahi bilmeyen peygamber  bunu nasıl bile bilir.nasıl yaza bilir.Günümüzde dahi yeni yeni orataya çıkan şeyler.

bilim ilk anne karnında etin oluştuğunu söylüyordu.birçok müslüman kuranda yazdığı üzere kemiğin önce oluştuğunun söylüyordu.ne oldu bilim değişiti ve gerçek orataya çıktı.Kuran değişmez.

Cebeli tarık boğazını bilmeyen yoktur.İki denizin (akdeniz ve atlantik okyonusu) karışmadığı kuranda yazıyor.(İki denizin suyu basınçtan dolayı karışmıyor)Arabistan neresi ispanya neresi ? Bu Peygamber nereden uyduraccak.Muhakkak Kuran Allahtan gelen bir kitaptır.

Hiç ünlü yasin surasinedemi bakmadınız.Ayın dünya çevresinde döndüğünü.güneşin kendi netrafında döndüğü.daha sonra yıldızların(gezegenlerin) bir felek te döndürüyoruz demesi.(Yasin-37-38-39-40) ayrıce 33 önemli

Ayrıca bakara 29 da göğün 7 kat olduğunu söylemesi.Allah size inanasınız diye ap açık deliler sunuyor.daha neye kafa tutuyorsunuz adem oğlu.

Bu evrenin nasıl tesadüf eseri ortaya çıktığını düşüne biliyorsunuz.Güneşin 5  km  . kaymasıyla neler olabilir?hiç düşündünüzmü? Onu orada tutan kimdir? ya dünya nasıl aynı felek te döner.Hafif başka yere kaysa ya buz tutarız yada yanarız.Bu düzen nasıl tesadüf olabilir?ya dünayanın içini düşünün.yada hayvanları.Küçücük kelebekteki desenler benekler ısıyı yaymayı sağlıyorsa nasıl tesadüf olabilir ?.kendinizi düşünün?Sindirim nasıl desadüf olabilir.Soluma nız.kanın temizlenmesi?.Tesadüf eseri birşey olabilirmi bu ince ayar ve düzenler.Niye incilde abdullah gelecek diyor (Barnabaz incili).

İşte sen ne kadar delil ulsanda kalp mühürleri  vardır.Sen ancak duanla yardım edebilirsin.ben de burdan Allah hidayet versin diyorum ve kalblerindeki mühür açılsın.Bir ışık girsin.ve bu dünyaya neden gönderildiğimizi bu kısacık hayatta öğrene bilsinler.

Bizde sağlam müslüman oluruz işallah.Bazılarının Peygamberimize attığı saçma sapn iftiralar yüzünden ayağımız kaymasın.Sırf peygambere atılan iftira veya cahillikten dolayı iSlmaı sevmeyen var.halbuki herşey açık ve mantığa uygundur.herşeyi sorabilirsiniz.hz. ayşe anamızla ilgili olanları,Eşlerini .Cahillikten dolayı millet böye.Heleki çevresindekilerde öyleyse .,adamın tek yolu kalıyor oda Ateistlik.
  Çok çok ii söyledin usta :grin:

SultantssHan said:

Helal kardeşim sana.

Allah sonumuzu hayretsin İnşAllah.

Back
Top Bottom