Rog ajutor la problema cu scripting-ul

Users who are viewing this thread

Alexandru_cel_Mare

Sergeant at Arms
De vreo doua saptamani, progresul la scripturile modului meu Terra Aeterna este blocat de o eroare iritanta...

Nu e de genul celor care omoara jocul, doar ca, atunci cand in joc intri la meniul Notes, si dai pe Characters, iti apare toata lumea, inclusiv soldati individuali ! Aceeasi eroare apare si cand dai pe Locations, in loc sa apara numai sate, orase si castele apar toate prostiile, inclusiv caravane, party-uri de lorzi si asa mai departe !

Am incercat sa caut in tot Module System dupa erori legate de "try_for_range" care ar putea duce la rezultate de genul... aparent, totul pare perfect, si am verificat de zeci de ori. Pe forum nu am aflat nici un raspuns la problema asta.

Stiu ca la un momentdat, in modul 1257 exista o eroare de genul, care a dat multa bataie de cap. Othr, creatorul modului, i-a dat eventual de capat, dar nu a impartasit pe forum solutia salvatoare. I-am scris un mesaj cu o saptamana in urma, rugandu-l sa imi spuna *** a reusit sa rezolve acest "bug", dar nu s-a obosit sa imi raspunda...

Daca cineva dintre voi ma poate ajuta,
I-as fi extrem de recunoscator
 
Incearca sa-ti amintesti ce a declansat eroarea asta. Eu unul am scriptat numai pentru versiunea 0.751 (lol). S-a schimbat mult scriptingul amu, deci cu mai mult de atat nu te pot ajuta.
 
Incearca sa-ti amintesti ce a declansat eroarea asta. Eu unul am scriptat numai pentru versiunea 0.751 (lol). S-a schimbat mult scriptingul amu, deci cu mai mult de atat nu te pot ajuta.

Necazul e ca habar nu am... si problema cea mai mare a fost ca am cam ignorat chestia asta, am zis ca sigur e ceva legat de try_for_range si se rezolva de la sine mai tarziu. N-a fost sa fie asa, am scriptat la greu, si acuma nu mai pot sa dau timpul inapoi. Am crezut ca ar putea sa fie legat de scriptul "quick_scene_chooser" pe care l-am instalat pentru a putea edita mai usor unele scene, pentru ca nu la multa vreme dupa aceea a aparut eroarea.

Cert e insa ca nu e legat de module_troops.py, cel putin nu cred...
 
  Incearca sa cauti in scriptul care afiseaza acele informatii (try_for_range - ul). Din cate imi amintesc (l-am folosit si eu cand scriptam M&B 751), el ia pe rand fiecare tampenie si o afiseaza. Poti cumva sa pui aici sectiunea aia de script?
 
Cred ca ai modificat ceva accidental fie in module_constants la declararea active_npcs_begin sau kingdom_ladies_end respectiv towns_begin sau villages_end, sau ai modificat in module_troops/module_parties pozitia troops-urilor/party-urilor respective. Pentru ca loop-urile is de genul: 
(try_for_range, ":troop_no", active_npcs_begin, active_npcs_end),
si
(try_for_range, ":center_no", centers_begin, centers_end),
 
Alexandru dacă nu iai dat de cap pune la dispoziţie fişierele necesare pentru a arunca o privire la ele, poate eu, Arcas Nebun sau alţi membri cu cunoştinţe vor rezolva problema.

Numai bine !
 
Downloadat, il verific cu prima ocazie cand am timp.

Mult multumesc... :grin:

P.S: apropo, sunt niste scripturi auxiliare acolo care functioneaza pe baza a Mod Merger, din acest motiv, sursa mea e destul de marisoara si are in plus mai multe fisiere .py  .
 
Alexandru_cel_Mare said:
Downloadat, il verific cu prima ocazie cand am timp.

Mult multumesc... :grin:

P.S: apropo, sunt niste scripturi auxiliare acolo care functioneaza pe baza a Mod Merger, din acest motiv, sursa mea e destul de marisoara si are in plus mai multe fisiere .py  .

Las'ca-l gasesc eu! :razz:

Numai ca acum sunt ocupat si cu scoala si cu ENPLu... imi bubuie creierul :razz:
 
Back
Top Bottom