Native Enhaced ALPHA RELEASE!

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.

SeRgYu

Sergeant at Arms
  • 77651740.png

    Alpha Release


    Features

    Cantitati mai mari de munitie
    Mercenarii din taverne sunt mai multi
    Turmele de bovine te urmeaza
    Culorile regatelor au fost schimbate
    Soldatii tai mananca mai putina mancare
    Punctele maxime de skill sunt acuma de 15 in loc de 10
    Punctele de Renown castigate intrun turneu sunt acum de 100 iar XP castigat este 500 acum..
    Veniturile din sate/orase/castele au fost dublate
    La fel si recrutii din sate...
    Culori noi ale factiunilor
    Numele ale unor orase au fost schimbate
    Cativa soldati modificati...

    Credits to
    • Broken_one (for the women faces)
    • kefka95 (for TweakMB tool)
    • HokieBT (for Unofficial Troop Editor 1.9 tool)
    • Morgh (for M&B Warband Mod Tools)

    Team
    • Doar eu  :roll:

    CAUT MEMBRII CARE SUNT INTERESATI SA MA AJUTE CU ACEST MOD!

    OAMENI CARE AU CONTRIBUIT LA ACEST PROIECT :
    Swadian Man At Arms

    Alpha version 0,50 :
    http://www.megaupload.com/?d=E7ZRXEZJ
    BANNER :
Code:
[URL=http://forums.taleworlds.com/index.php?topic=130657.new#new/][IMG]http://a.imageshack.us/img576/2555/nativero.png[/IMG][/URL]
 
Haha o alta intentie de a face un modul romanesc?  :roll: :twisted:
Imi pare rau sa o spun dar prima intentie a cam esuat, tot respectul pentru voi 2 insa la fel si cu topicul de Traduceri e cam abandonabil, in acel topic trebuie sa lansam si traducerea modului native ca sa fie lansat si limba romana la versiunea viitoare.
Daca va tineti de treaba probabil vor veni si alti oameni sa va ajute.... insa regret acuma ca am stat sa ma rog de administratorii acestui forum sa ne faca acest forum si nimeni nu-si da silinta sa duca la bun sfarsit ceea ce incep si uita de tot.Au trecut 3 luni si ceva de cand s-a propus si nu a mai avansat deloc de atunci (si aici nu se pune problema ca sau facut actualizari regulate la joc, se putea face treaba de la bun inceput).
Revenind la subiect, nu veti putea lansa modul in engleza si cu optiunea in limba romana, pentru ca inca jocul "warband" nu are posibilitatea de a pune cu usurinta o noua limba ca in jocul simplu "mount&blade", trebuie dat traducerea corecta cu diacritice administratorilor pentru a o include in versiunea ce urmeaza.
Insa puteti lansa modul native romanesc doar tradus textul original al modulului.
Succes !
 
Eu as vrea sa lucrez la traducere, mai ales ca stiu engleza foarte bine, numai ca momentan, fiind in vacanta, lucrez ca nebunul ca sa pot sa strang bani sa-mi platesc taxa la scoala... voi incerca totusi sa traduc.
 
Pai daca e va trimit visierele din modul system si dupa ce mai traduceti din ele mi le trimiteti...
UPDATE: am o problema cu un script care te ajuta sa vorbesti cu batranul unui sat din village menu si sa cam dat totul peste cap >.< cel putin am salvat fisierele traduse  :cool:
Cine vrea sa faca parte din echipa il rog sa ma contacteze via PM  :wink:

EDIT : daca e puneti si voi la voi in signature codul acela ca sa facem reclama la mod,poate asa mai facem rost de modderi cu experienta...
 
Eu vă urez succes, dar ţineţi cont ca la un modul care se vrea cât de cât serios e de lucru "în draci".
Mai ales daca vreţi să faceţi unul istoric.

Nu am cine ştie ce experienţă în a face moduri, am lucrat pe modului meu fantasy Terra Aeterna, care deşi nu e un mod cu cine ştie ce pretenţii, s-a bucurat până acum de un feedback în general pozitiv.

Am să vă dau câteva sfaturi care cred că vor fi utile (mie mi-a luat timp să îmi dau seama de fiecare din paşii aceştia) :

a) Gândiţi-vă bine la ceea ce ştiţi să faceţi şi ceea ce nu, care sunt limitele şi posibilităţile proprii de operare cu module system mai ales şi cu celelalte unelte necesare pentru a face un mod.
b) Stabiliţi-vă ţinte clare de la bun început.
c) Lucraţi în etape.
d) Dacă vreţi să faceţi treabă serioasa, lăsaţi uneltele care editează fişierele text şi lucraţi exclusiv în Python. Ştiu că e mai greu, dar puteţi face mult mai mult, şi dacă vă încurcaţi cu ceva puteţi cere ajutor pe forum şi se rezolvă mult mai uşor.
e) Nu vă fie teamă de critică. Nu există mod care să placă la toata lumea.
f) Cu cât mai multe lucruri noi cu atât mai bine.

Eu am gândit treaba în mai multe stadii:
1.Faceţi o baza solidă. Construiţi modul vostru direct pe sistemul modular de la Diplomacy sau Custom Commander. Cele două module au fost făcute de băieţi pricepuţi, au multe chestii interesante care dau farmec jocului. Chiar dacă nu sunt open source, daca cereţi permisiune să le folosiţi, veţi primi. Faceţi la început toate facţiunile, trupele, lorzii noi, obiecte noi, harta nouă, muzică nouă. Daţi drumul la o versiune Alpha jucabilă, să vedeţi ce răspunsuri şi sugestii vin din partea comunităţii.
2. În al doilea rând, vin personaje noi, scene noi, scripturi auxiliare. iarăşi daţi drumul la o versiune beta să vedeţi ce sugestii vin din partea comunităţii.
3. În al treilea rând, ar fi scene noi, misiuni noi, şi aşa mai departe.

Succes !
 
Se poate face cu usurita toate cele de mai jos spuse de Alexandru cu dedicatie, vointa, transpiratie  :grin: si buna comunicare intre voi.
Succes!
 
În câteva ore am plecat din ţară, dar când revin, am să vă ajut cu sfaturi şi cu orice e nevoie.

P.S: azi am învăţat şi eu *** se fac tovarăşi (npc) noi în module system...  :grin:.
 
Alexandru_cel_Mare said:
În câteva ore am plecat din ţară, dar când revin, am să vă ajut cu sfaturi şi cu orice e nevoie.

P.S: azi am învăţat şi eu *** se fac tovarăşi (npc) noi în module system...  :grin:.
Off-topic:
Wow grozav, inveti repede  :grin:, apropo unde pleci ?
 
Alexandru_cel_Mare said:
Da.  :smile:
Şi ca să îmi duc răutatea pănă la capăt: nu mă duc cu treabă, merg la distracţie şi vizitat.
Hmm... e bine asa, ne dai de banuieala  :twisted:
Calatorie placuta si multa distractie si nu ne uita  :cry:  :twisted: .
 
Alexandru mersi pentru incurajari si toate cele scrise mai sus  :eek:...Eu nu prea ma pricep sa lucrez in Python daca e cand vii din Paris ai putea sa te alaturi echipei sa ma poti ajuta si pe mine cu scripturile,etc.?

BTW am facut un alpha release  :lol:
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom