Cateva intrebari

Users who are viewing this thread

lord1027

Recruit
Sper sa fi postat unde trebuie, doar ce mi-am facut cont aici.
1) Right to rule *** influenteaza jocul? Am vazut in mare parte *** creste, n-am incercat inca sa devin rege, dar daca nu am R2R destul de mare nu pot fi rege?
2) Onoara *** influenteaza jocul? Ii tot las pe aia sa fuga dupa lupte, si capat onoare, dar ce sa fac cu ea? La ce foloseste?
3) Asta e mai personala: Care credeti ca sunt cei mai puternici? Ma refer la "faction".( A 3-a intrebare e optionala :smile: )
 
Nu pot sa iti spun cat ma bucur ca printre acele intrebari nu ai inclus vreo intrebare despre spargerea M&B-ului sau a multiplayerului. :razz:

Despre Right to Rule nu stiu fiindca nu am jucat Warband, insa despre Onoare iti pot spune ca e folositoare fiindca te ajuta sa capeti prieteni in randul lorzilor de pretutindeni, atat de la tine din factiune cat si din alte factiuni. Prietenii te vor ajuta la alegerile pentru postul de maresal, de exemplu.

Cand vine vorba de factiunea cea mai puternica, eu nu am jucat Warband deci vorbesc din punct de vedere al M&B-ului obisnuit, mie Swadienii mi s-au parut cei mai misto. Asta si fiindca mie imi place tipul ala de factiune bazata pe Apusul European, dar de cate ori vei intreba de factiuni te vei intalni cu raspunsuri bazate pe preferinte personale.

In mod obiectiv, cred ca Vagir is cei mai cei.
 
1. Right to rule este foarte important in momentul in care te horarasti sa iti faci propriul regat. Daca nu ai right to rule atunci celelalte regate vor intra foarte repede in confict cu tine. Il poti creste folosindu-ti companionii, trimitandu-i in misiuni la diferitele regate de care acestia sunt legati (poti afla despre care regat e vorba din informatiile pe care ti le dau ei cand ii recrutezi). Iti recomand sa folosesti si un Mod, Diplomacy, il gasesti in Caravanserai http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,116424.0.html. Fara el sistemul diplomatic din Native este rudimentar si cvasi-inexistent.

2. Agent Griff a zis foarte bine :smile:

3. Depinde de ce vrei sa faci... daca vrei spre exemplu trupe care sa reziste bine la asedii poti merge pe Rhodocks. Swadienii e o factiune buna all-round, infanteristi buni, cavaleri, mai putin trupele ranged. Nords sunt prin excelenta infanteristi si foarte buni la asta, ar fi echivalentul Rhodocks pentru a purta un asediu. Khergits au cele mai bune trupe ranged, care reprezinta si majoritatea posibilitatilor tale de recrutare. Arcasii lor calare sunt destul de greu de prins, au cai rapizi iar daca armata ta e formata doar din infanteristi si tu ai un cal mai lent  ai putea avea probleme. Vaegirii si Sarranizii sunt undeva la mijloc... inca nu le-am gasit puncte forte. Eu personal prefer pe Nords, mai mult datorita afinitatilor pe care le am fata de cultura nordica, dar deasemena consider ca Swadia e o alegere foarte buna.
 
tinanad cont ca sa raspuns intrebarilor tale nu voi rapunde si eu doar vreau sa adaug sa incerci niste moduri cateva din ele sunt foarte bune..mult mai bune ca native..io momentan joc 1257ad dar tragel doar daca ai pc bun...          noroc
 
Multumesc tuturor care mi-ati raspuns la intrebari. Referitor la intrebarea mea 3) si eu prefer tot swadians, mi se pare ca in luptele de battlefield (cred ca asa se numesc) sunt cei mai buni.
Despre modulele pe care mi le-ati recomandat, pai nu am un calc. prea bun, si Native merge cam greoi deci nu cred ca o sa incerc. Poate Diplomacy, dar momentan mai joc putin Native. As mai avea o intrebare:
Am observat ca poti sa iei diferite persoane cu tine (ma refer la NPC, gen Bahestur, Borcha, etc.). Si am mai observat ca poti sa le dai un domeniu (sat/oras/castel), iar atunci ei devin lorzi. Totusi n-am incercat chestia asta inca. Voiam sa va intreb daca din momentul in care devin lorzi ei incep sa-si stranga singuri armata si sa-si plateasca armata, sau va trebui sa le dau eu oameni si sa platesc "wage-urile"?
 
Eu am o întrebare, de ce cuvîntul ”***” apare sub formă de *** ?

Editare: Eu lupt mai tot timpul pentru Rkodoci (să nu rîdeți de mine, dar încă nu avem traducerea în română). :lol:

Cu toate acestea îmi place stilul Khergiților. :grin:



 
Mai revin cu o intrebare :smile: Cu cat joc mai mult cu atat gasesc mai multe nelamuriri. Deci la mine in "party" am (presupunem), 2 persoane care au un skill de tip Party (ex. surgery, tracking, etc.). Am observat ca acolo in party arata decat numarul de puncte al celui care are mai mult din acel skill, iar daca au egal, se afiseaza doar al celui care e asezat inainte in party. Intrebarea mea e: punctele respective se cumuleaza, sau conteaza doar cine are cele mai multe? Exemplu: Ymira si Jeremus au fiecare cate 4 surgery, mai am si eu 1, si mai are inca o persoana 1. Deci, "party"-ul meu va avea in total 10 surgery, sau doar 4, pentru ca atat are persoana cu cele mai multe puncte pe "skill"-ul respectiv?
 
Unele skill-uri se cumuleaza, *** ar fi cele enumerate de tine, in consecinta e bine sa tii comapnionii aia cu tine si sa investesti doar in skill-urile lor pentru ca tu sa te poti axa pe altceva si sa nu iti irosesti punctele in prea multe directii. Cat despre partea cu strangerea armatei nu prea iti pot spune mare lucru... nu am incercat asta inca, a jucat vasal mai mult. Mod-ul ala Diplomacy il poti instala peste Native, nu iti trebuie un calculator mai bun pentru el si chiar merita sa il incerci. Iti va schimba experienta considerabil. Cand il instalezi vei observa ca el isi face folder propriu acolo in Modules. E cam acelasi lucru dar daca vrei poti schimba traseul in Modules/Native si il va instala peste.  Dar va trebui sa incepi un joc nou pentru ca nu va merge altfel.


Apropo cuvantul "c.u.m." se cenzureaza pentru ca exista in momentul asta un filtru pe forum iar in engleza stii ce inseamna...:lol: chiar daca in romana are cu totul alt sens. Din pacate nu exista un filtru pentru celelalte limbi, am putea sa scriem in engleza "how".
 
O Intrebare: de ce nu vad cursorul mouse-ului in Warband? In M&B totul e bine, dar in W. nu se vede cursorul doar il pot misca si daca nimeresc ceva imi 'lumineaza' si in meniu vreo optiune. Am reusit si sa incep un joc si o lupta, dar evident ca nu se poate juca asa....Am o placa video onboard, dar presupun ca daca asta era , nu mergea deloc....Am gasit pe 'google' ceva solutie pt asta dar era pt Linux. Daca stie cineva e rugat sa ma ajute...Ar fi naspa sa nama joc si W. dupa nenumaratele mod-uri .
 
L-am reinstalat si e aceasi poveste.  Nu m-ar deranja mult in afara luptelor si alea le pot juca in full-screen, dar dupa lupta la revenirea in 'windowed'  da o eroare si se inchide.
 
am si eu o intrebare...am v 1.127 si la production house imi zice ca nu are nimic in inventory dar eu am pus acolo ce imi cere, vreo solutie?  :smile:
 
Burnt-Ebony said:
am si eu o intrebare...am v 1.127 si la production house imi zice ca nu are nimic in inventory dar eu am pus acolo ce imi cere, vreo solutie?  :smile:

Nu sunt sigur daca e corect dar imi dau cu parerea. E posibil ca dupa ce pui in inventar la production house, ceea ce pui va intra in productie deci va disparea din inventar. Parerea mea. Nu am incercat niciodata :razz:
 
Arcas Nebun said:
Burnt-Ebony said:
am si eu o intrebare...am v 1.127 si la production house imi zice ca nu are nimic in inventory dar eu am pus acolo ce imi cere, vreo solutie?  :smile:

Nu sunt sigur daca e corect dar imi dau cu parerea. E posibil ca dupa ce pui in inventar la production house, ceea ce pui va intra in productie deci va disparea din inventar. Parerea mea. Nu am incercat niciodata :razz:

ceea ce pun in inventory ramane acolo dar imi zice ca nu este niimic acolo: :roll:
 
Burnt-Ebony said:
Arcas Nebun said:
Burnt-Ebony said:
am si eu o intrebare...am v 1.127 si la production house imi zice ca nu are nimic in inventory dar eu am pus acolo ce imi cere, vreo solutie?  :smile:

Nu sunt sigur daca e corect dar imi dau cu parerea. E posibil ca dupa ce pui in inventar la production house, ceea ce pui va intra in productie deci va disparea din inventar. Parerea mea. Nu am incercat niciodata :razz:

ceea ce pun in inventory ramane acolo dar imi zice ca nu este niimic acolo: :roll:

Umm... *merge si incepe sa joace singleplayerul* X_X
 
Back
Top Bottom